"Meerman czyli Wodnik" 1627 - czyli kij w mrowisko (1:100, od podstaw)

  1. Seahorse 2021-02-18 19:46:40

    Dziękuję wszystkim za tak pochlebne opinie.


    W "Wodniku" buduję wszystko na raz, więc wszystko jest nieskończone i w takiej formie, której nie chce pokazywać:-)
    Ale mogę pokazać skończony "sloep", czyli łódź/szalupę, w którą wyposażone były okręty o rysach holenderskich.
    Największe okręty w tamtym okresie miały przynajmniej dwie łodzie: "sloep" służący do przewozu ludzi oraz "boot" do obsługi kotwicy i transportu zaopatrzenia. Obie były mocno płaskodenne, ale o różnej konstrukcji.

    Na śródokręciu "Wodnika" postanowiłem umieścić tę pierwszą.
    Do "stępko-stewy" dokleiłem na styk wewnętrzną warstwę, na która naklejałem paseczki o przekroju 0,4 x 0,6 mm.
    Nie naniosłem znaczników, więc kleiłem "mniej więcej" równo, czyli w paru miejscach symetria zniknęła. Te niedostatki w symetrii zostały w znacznym stopniu ukryte pokładami.

    Po doklejeniu na dziobie i rufie nad tymi pokładzikami kolejnych pasków, przykleiłem ławki i okleiłem dno deskami. Dwie dolne deski poszycia były na styk, następne na zakładkę.

    Powyżej "ławek" na dziobie i rufie dokleiłem kolejne króciutkie paseczki, a na to poręcz. A na poręcz dulki i bardziej ozdobne wykończenie rufy. Aha, i jeszcze płetwę steru z zawiasami i rumplem. I jeszcze linkę biegnącą przy poręczy (tak było więc tak zrobiłem)

    Pozdrawiam

    Tomek

     

  1. jagdtiger2 2021-02-18 21:04:33

    Po tej szalupie widzę że cały okręt to będzie petarda.

  1. Seahorse 2021-03-04 21:10:57

    Witajcie,


    jak pisałem w poprzednim poście (nie chodzi mi o Wielki Post), wszystko w modelu było zaczęte, ale nie skończone, stąd brakowało zdjęć całości. W końcu udało się pozalepiać wszystkie "białe plamy" i kadłub jest w zasadzie gotowy.
    Ponieważ chcę w modelu dołożyć okrycia szańcowe, długo zastanawiałem się nad kolorami kadłuba. Naoglądałem się mnóstwa obrazów z epoki szukając podpowiedzi: co mogło być, jak mogło być, ... Finalnie padło na czerwień (skoro Vasa był czerwony, to i "Meermann" taki może być).
    Wspomniane okrycia szańcowe, to zawieszone na dodatkowych stelażach ciężkie płótna, które chroniły załogę przed lekkim ogniem z broni ręcznej.
    Na obrazie przykład takich osłon (wiszące czerwone płótna na krawędzi burty)

    I właśnie najwięcej czasu zżarły poręcze i dopasowywanie kilkudziesięciu słupków. Z tymi słupkami jest tak, że niewielka różnica w wysokości powoduje, że cała poręcz wygina się i faluje. Kleiłem więc w odwrotnej kolejności, czyli najpierw poręcz a dopiero pod nią dopasowywałem kolejne słupki. Wiem, wiem, nie wszystkie są równo, kilka się przewraca, ale już tak zostanie.
    Dodałem skromne ozdoby w postaci rzeźbionych paseczków na krawędziach pokładów, a na zwieńczeniu rufy trochę więcej zawijasów i herb Gdańska. Listwy i zakończenie rufy wycinane były laserem, po czym nieudolnie pomalowane, ale z daleka aż tak źle to wszystko nie wygląda.

    Pozostałe drobnostki (kotwice, latarnia itp) oraz stelaże pod okrycia szańcowe pojawią się w trakcie tworzenia olinowania, będzie więc jeszcze więcej bałaganu.

    Pozdrawiam
    Tomek

  1. tulipan740i 2021-03-04 21:24:28

    Niesamowite wykonanie. Moje wyrazy uznania za taką piękną pracę. Zapowiada się super żaglowiec. 

  1. Wojok 2021-03-04 22:58:54

    Świetna sprawa

  1. AndDi 2021-03-05 11:40:31

    Kolorystycznie podoba mi się, nawet ten róż jakoś pasuje

    Mam uwagę/pytanie:

    Czy ta barierka, oznaczona przeze mnie "A", nie powinna opadać w stronę dziobu, tak jak to jest u pozostałych? Pokład lekko opada w stronę dziobu, to chyba i barierka też powinna. Napisałem o tym, bo mnie to bardzo rzuciło się w oczy - psuje to elegancką linię.

    Punktem "B" zaznaczyłem barierkę, która w porównaniu do innych jest bardzo wysoka. Wątpię żeby to był błąd i tu pytanie jest takie:
    Czemu i w jakim celu jest taka wysoka i skąd ten pomysł, bo jeszcze takiej nie widziałem na żadnym okręcie?

  1. Petrov 2021-03-05 15:48:35

    Nie wnikam w barierki, ale jak na czarnym forum spadła mi szczęka, tak tutaj ją zbiorę i przytrzymam. Rezerwuj dla mnie już jeden egzemplarz, bo jak się rzucą ludziska, to zbraknie.

     

    P.S. I o Prowincjach nie zapoznaj XD 

  1. aragorn001 2021-03-05 16:21:38

    Nie wnikam w barierki, ale jak na czarnym forum spadła mi szczęka, tak tutaj ją zbiorę i przytrzymam. Rezerwuj dla mnie już jeden egzemplarz, bo jak się rzucą ludziska, to zbraknie.

     

    P.S. I o Prowincjach nie zapoznaj XD 

    Petrov

    Podzielam opinie kolegi, zbieram szczęke z podłogi i też rezerwuję sobie jeden egzemplarz.

  1. Seahorse 2021-03-05 20:15:57

    Kolorystycznie podoba mi się, nawet ten róż jakoś pasuje

    Mam uwagę/pytanie:

    Czy ta barierka, oznaczona przeze mnie "A", nie powinna opadać w stronę dziobu, tak jak to jest u pozostałych? Pokład lekko opada w stronę dziobu, to chyba i barierka też powinna. Napisałem o tym, bo mnie to bardzo rzuciło się w oczy - psuje to elegancką linię.

    Punktem "B" zaznaczyłem barierkę, która w porównaniu do innych jest bardzo wysoka. Wątpię żeby to był błąd i tu pytanie jest takie:
    Czemu i w jakim celu jest taka wysoka i skąd ten pomysł, bo jeszcze takiej nie widziałem na żadnym okręcie?

    AndDi


    To nie jest róż:-) Jakieś przekłamania na kolorach. Jest to dużo bardziej czerwień. Retusz jest robiony farbą "Old red" firmy Talens i pasuje idealnie (ja mocny w widzeniu kolorów nie jestem, ale chyba nie jest aż tak źle, bym zrobił różowy galeon)

    Barierka "A" powinna opadać trochę w dół, by zachować jakąś linię z resztą burty (słusznie to zauważyłeś), ale jakoś tak to wyszło (trzeba by odrobinę "przystrzyc" ten przedni fragment, a nie miałem cierpliwości). Pokład z pewnością opada dużo mniej niż linia burt i poręcze raczej należałoby prowadzić równolegle do górnej krawędzi burty (linia pokładu miała niewiele wspólnego z linią burt). Na samej rufie zwiększyłem skos poręczy (tak eksperymentalnie) i nawet wyszło po japońsku "jako tako", ale zwykle i tu powinno być równolegle.

    Ta wysoka barierka nie jest wysoka (:-), ma może 80 cm. Nie wydaje mi się czymś niezwykłym - czasami były, czasami nie.

    Pozdrawiam

    Tomek

  1. AndDi 2021-03-05 20:43:40

    Nie wiem czy o tej samej barierce mówimy, bo jeżeli ona ma 80 cm, to drzwi maja 110 -120 cm, a burty z barierkami (od pokładu) mają tylko 40 - 50 cm.

    Zawsze starałeś się być perfekcjonistą, pamiętam jak pisałeś, że oklejka ma mieć grubość 0,8 mm, a nie 0,5 mm i dlatego zwróciłem Ci na to uwagę.

  1. Wojok 2021-03-05 22:10:26

     Pokład z pewnością opada dużo mniej niż linia burt i poręcze raczej należałoby prowadzić równolegle do górnej krawędzi burty (linia pokładu miała niewiele wspólnego z linią burt).
    Seahorse


    Hmm, moim zdaniem, rozsądniej byłoby, żeby barierka była raczej równoległa do pokładu. Z drugiej strony, estetyczniej wygląda, gdy jest równoległa do krawędzi burty

    Jak by nie zrobić, jest ok

  1. Seahorse 2021-03-21 19:52:40

    Witam Kolegów,

    @AndDi@, drzwi mają 160 cm (w projekcie w Rhino), barierka "B" jest może trochę wyższa - nie jestem w stanie spamiętać wszystkich wymiarów wszystkich części:-)

    Jeśli chodzi o wysokość nadburcia, to na holenderskich jednostkach z tego okresu bywało ono bardzo różne, więc tu nie widzę problemu i nie mam wątpliwości, że tak mogło być.

    @Wojok@ Patrząc na różne plany i rekonstrukcje z tamtego okresu odnoszę wrażenie, że poręcze w owym czasie nie spełniały żadnej funkcji "BHP":-))) Konstrukcyjnie trzeba było połączyć kilka aspektów: wznoszące się burty w stronę rufy, waga tych burt i sztywność całego kadłuba. Dlatego pokłady sobie, a linia burty sobie.


    Stało się to, co czasami wydarza się w modelarstwie, czyli pielęgnowane wizje i imaginacje, które miały mnie samego urzec swym pięknem, zderzyły się z murem brutalnej rzeczywistości (a może tylko z brakiem wystarczających umiejętności) Chodzi o okrycia szańcowe pojawiające się w tamtych czasach - temat nie tylko pomijany w szkutnictwie kartonowym, ale ogólnie traktowany dość po macoszemu. I właśnie p. M. Huflejt w swojej książce, o której tu już pisałem, starał się temat przybliżyć, sugerując określone rozwiązanie, które mogło być w tamtych czasach stosowane, a mianowicie dodatkowe stelaże mocowane do poręczy na burtach, a an stelażach tych zawieszone ciężkie płótna, mające chronić żołnierzy przed strzałami z muszkietów. Nie jest w tym pomyśle osamotniony, bo takie dodatkowe stelaże pokazuje p. G.C. Dik w swoim ogromnym opracowaniu "7 Prowincji". Z drugiej strony oglądając obrazy z epoki wypatrzyłem wiszące płótna, ale nie jestem pewien czy są tam dodatkowe konstrukcje, czy może tylko przewieszone są owe płótna na poręczach i burtach. W przypadku bardzo niskich burt takie rzucenie płócien niemalże na pokład nie miało by oczywiście sensu, ale przy wyższych - może? Poszedłem tropem p. Huflejta i same stelaże wyszły bardzo atrakcyjnie, ale nie znalazłem "materiału", który przyzwoicie by imitował ciężkie, wiszące płótna w skali 1:100. Przez ponad tydzień próbowałem formować chusteczki do nosa, różne płótna o bardzo drobnym splocie, kilka odmian papieru japońskiego... Żaden wynik mnie nie zadowalał. Ale coś trzeba było wybrać, więc ostatecznie powiesiłem pomarszczony któryś z kolei papier japoński. Na propozycję "Mogłoby to lepiej wyglądać" muszę rozłożyć bezradnie ręce i powiedzieć "Nie umiem lepiej". (Podejrzewam, że bardzo szybko ktoś podpowie, jaki materiał mógłby się ty sprawdzić)
    Dla osłody zaprojektowałem i wyciąłem laserem latarnię na rufę. Jeszcze pewnie dostanie jakąś ozdobę na czubku, ale już teraz po pomalowaniu "miedzią" prezentuje się zacnie.
    Dorobione zostały ławy wantowe z jufersami i kilka knag (latarnia i płetwa steru jeszcze leżą obok, by ich nie urwać przy kolejnych pracach).
    Teraz to już naprawdę zostało tylko odrzewcowanie, olinowanie i ożaglowanie.

     

  1. Wojok 2021-03-22 02:44:35

    Hmm, jak dla mnie, to te płótna wyglądają ok, tylko chyba bym je pomarszczył raczej w pionie, albo takimi ukośnymi łukami, bo poziomo, to mi jakoś to nie leży

    Latarnia bardzo mi się podoba, szczególnie na tej fotce na dłoni.

  1. AndDi 2021-03-22 16:46:20

    A mnie się z tymi firankami nie podoba, ale rozumiem, że to będzie opcja

  1. Seahorse 2021-04-19 14:58:24

    Witam po dość długiej przerwie.

    (kwestia tych firanek jest jak najbardziej opcjonalna. Ba, może i ja powinienem postawić tylko stelaże i napisać, że na tym wisiały ciężkie płótna. A jak wisiały, to niech się inni martwią:-))


    Trochę ponarzekam, że budowa Wodnika idzie mi strasznie wolno, że łapy jakieś niezborne, jakbym pracował po ciemku. Wąż w kieszeni kazał mi użyć podstarzałego kleju CA do zabezpieczania olinowania, który to klej po wyschnięciu stał się śnieżnobiały, więc kolejne godziny spędziłem na retuszowaniu ponad 800 białych punktów. Co by tu jeszcze ponarzekać...?
    Może wystarczy:-)

    Na Wodniku postawiłem maszty wraz z olinowaniem stałym. Jest ono bardzo typowe dla tamtego okresu - w kolejności montażu:
    1) loading tackles
    2) wanty
    3) sztagi
    4) jufersy na marsach i podwantki
    5) stenwanty
    6) baksztagi
    7) stensztagi

    Ze względu na skalę są oczywiście drobne uproszczenia (mocowanie podwantek, gałka turecka, itp). Większym problemem były fokwanty, bo użyłem takiej samej nici jak do want na grocie, podobnie ze sztagiem i okazało się, że na marsie jest "za ciasno". Jakimś cudem (choć w cuda nie wierzę) udało mi się to wszystko upchać, ale wygląda to bardzo średnio. A jeszcze przez te "zapchane" otwory będę musiał przecisnąć kilka lin obsługujących górne żagle. Ciężko mi nawet oszacować ilość przekleństw, jakie będą temu towarzyszyły (a już nie było ich mało:-)))

    Całość na trójwarstwowych jufersach z preszpanu.


    Pozdrawiam
    Tomek

  1. Wojok 2021-04-19 16:33:34

    Wygląda to bardzo ładnie, tylko chyba Ci top grota lekko ściągnęło na prawą burtę

    Nici których używasz do wykonania olinowania są dostępne w Twoim sklepie ?

  1. AndDi 2021-04-19 16:49:59

    Wygląda to bardzo ładnie, tylko chyba Ci top grota lekko ściągnęło na prawą burtę

    Wojok


    Jak już co, to chyba na lewą 

    Ale żeś wypatrzył 

  1. Seahorse 2021-04-19 17:18:26

    Tak, jest wielce prawdopodobne, że stenga grota lub foka jest zwichrowana. Nie opisałem wszystkich "złośliwości" jakie mnie ostatnio spotkały utrudniając i spowalniając pracę (zdążyłem sobie pochorować - ale nie Covid, zrobić nieudane inwestycje, kupić samochód, przetrwać urodziny swoje i córki, użyć starego kleju CA, który po wyschnięciu stał się śnieżnobiały i wiele, wiele innych...) więc trochę skończyła mi się cierpliwość do Wodnika i drobnych niedoróbek jest więcej. Ale to przecież "model testowy":-)))

    W sklepie będą dwa rodzaje linek.

    Dosłownie dziś lub jutro pojawią się czarne linki "budżetowe", czyli kupne o różnej grubości gdzie cena będzie bardzo atrakcyjna, a przeznaczone będą dla tych, którzy nie planują wystawiać modeli w międzynarodowych konkursach NAVIGA - takie nici i linki dla hobbystów, bez zadęcia. Zresztą ja do dziś używam tego rodzaju nici i nawet trafiały mi się nagrody na konkursach.

    Natomiast liny dedykowane, specjalnie skręcane powinny się pojawić za ok. miesiąc. Właśnie jutro będę miał wypasiony ropewalk więc będzie trzeba przeprowadzić trochę testów.

    Te pierwsze, budżetowe będą i sztuczne, i bawełniane, bo ciężko jest zdobyć pełną paletę średnic jednego producenta. Niektóre gładkie, inne mogą mieć trochę włosków.

    Liny dedykowane będą najprawdopodobniej poliestrowe, bo taka jest "tendencja" w modelarstwie szkutniczym i jest to zdecydowanie prostsze i tańsze. Cieniutka bawełna wysokiej klasy kosztuje krocie a i ta najlepsza ma włoski. Można by takie liny potraktować specjalnymi specyfikami, ale wtedy 1 metr będzie kosztował prawie 5 zł. Do modelu potrzebujesz np. 50 metrów, więc ....

    Sprawdź sklep jutro, może już będą i coś ci przypasuje

    Tomek

  1. Wojok 2021-04-19 17:31:42

    Sprawdź sklep jutro, może już będą i coś ci przypasuje

    Tomek

    Seahorse


    No i super. Jestem na etapie oklejania burt, więc spokojnie mogę poczekać na pełną ofertę. Ale na pewno się odezwę, to coś dobierzemy

    No, chyba, że będzie kolejna klapa z kadłubem

  1. Seahorse 2021-04-19 17:44:37

    A co teraz kleisz, że z burtami może być klapa?

Rezultaty 20 - 40 z 50 pozycji
Udostępnij temat: