Pokrywanie kartonu lakierem przed wycinaniem części ???

 1. Uszak84 2017-11-29 20:25:24

  Witam serdecznie. Widzę że polecany do impregnacji jest Capon lub lakier akrylowy. Mam pytanko czy ktoś może oprócz tego próbował kiedyś impregnacji fixatywą? Ja zastosowałem fixatywę w sprayu na arkuszach Ta-152 z GPMu i efekt jest wg mnie dość fajny. Z nadrukiem nic się nie stało, karton jest bardziej elatyczny, nie pofalowany, barwy nie zmienione (chociaż wydaje mi się że są lekko intensywniejsze). Jedyne na co uważałem to by warstwa była jak najcieńsza (obawiałem się rozmycia nadruku lub falowania papieru). Pytam jednak bardziej doświadczonych z Was czy macie jakieś doświadczenia z fixatywą, bo ja na razie ze sklejaniem daleko nie zabrnąłem i nie wiem do końca czego sie spodziewać jeśli chodzi o retusz i kleje typu wikol, bcg lub cyjanoakryle?

 1. And Di 2017-11-30 09:49:20

  Dwa razy użyłem caponu do impregnacji papieru - strasznie śmierdzi (jak dla mnie, ale ja jestem uczulony na zapachy) i staram się tego teraz nie robić . Kleiłem później wikolem, butaprenem  i CA bez problemu. Po impregnacji trochę trudniej się maluje papier, trzeba to zrobić więcej razy. Fixatywy nigdy nie używałem, więc tutaj z mojej strony cisza.

 1. Piterkowiec 2017-12-02 20:39:15

  Ja tam głównie stosuje Capon, nanoszony 1 warstwa na stronę zadrukowaną.

  Natomiast użycie caponu ma na celu polepszenia właściwości papieru, zwłaszcza polepszenia odporności na wilgoć (wodę, kleje wodne itd). A ponadto taki papier lepiej się tnie i obrabia papierami ściernymi, pilniczkami, wykonuje otwory itd. Gdyż wówczas linie cięcia są znacznie mniej postrzępione (włochowate), bardziej gładkie.

  Także taki papier trochę łatwiej się formuję - jest bardziej elastyczny. 

   

  pozdrawiam

  Piterkowiec

 1. jotemax 2017-12-14 12:38:15

  Witam!

  A ja przez ponad 40 lat klejenia kartonu nigdy nie c(k)aponowałem, nie lakierowałem i nie retuszowałem, po prostu uważam że karton ma wyglądac jak karton. 

  No i na stare lata zgłupiałem i polakierowałem lakierem nitro kilka starych MM(Nieuport 17 i spółka, s/s Sołdek i Oktiabrskaja Riewolucja) i co? Do bani wyszło, kolory straciły swoje nasycenie, biały pożółkł a karton w  strzępach. Nie  wiem gdzie jest błąd?

  Co na to fachowcy?

 1. artekd 2018-01-01 12:41:51

  A czy  praktykował ktoś nakładanie Caponu z aerografu na gotowy model? Stoję przed dylematem czy podjąc próbę nałożenia z aerografu a mam kilka modeli, które powinny zostać zaimpregnowane. 

 1. And Di 2018-01-02 13:32:07

  A czy  praktykował ktoś nakładanie Caponu z aerografu na gotowy model? Stoję przed dylematem czy podjąc próbę nałożenia z aerografu a mam kilka modeli, które powinny zostać zaimpregnowane. 

  artekd


  A nie lepiej wziąć akryl w sprayu? Tylko czy rozrzut nie będzie za duży?

  Ale jest chyba też lakier akrylowy do aerografu.

 1. artekd 2018-01-06 13:33:14

  Akryl potrafi spowodować, ze karton zacznie się deformować. Miałem już przypadek, że pokrycie akrylowe wchodziło w reakcję z atramentem, jakim drukowałem plany. Wołałbym użyć lakieru na bazie nitro.

 1. And Di 2018-01-10 12:05:51

  Akryl potrafi spowodować, ze karton zacznie się deformować. Miałem już przypadek, że pokrycie akrylowe wchodziło w reakcję z atramentem, jakim drukowałem plany. Wołałbym użyć lakieru na bazie nitro.

  artekd


  Mnie się też zdarzyło, że akryl zrobił biały nalot na modelu, ale to akurat w tym przypadku było pożądane. Ale ponieważ, to się zdarzyło, to zakupiłem fiksatywę firmy Renesans.  Na razie wypróbowałem na fragmentach papieru i na farbach akrylowych i wygląda, że następny model zaryzykuję i tym spryskam. Napisane jest, że:

  "Zabezpiecza i chroni rysunki wykonane ołówkiem, węglem lub pastelami. Jest bezbarwna i nie żółknie w czasie. Jeśli zostanie użyta w nadmiarze, może przyciemnić barwy. Przeznaczona również do akryli i temper. Chroni przed rozcieraniem i wpływem promieni UV".

  Może spróbuj, ale najpierw wykonaj swój własny test.

 1. And Di 2018-02-12 15:34:48

  Co do wyżej wymienionej fiksatywy. Sprawdziłem na modelu. Model częściowo druk kolor i częściowo malowany akrylami.
  Dla mnie rewelacja. Widać, że leciuteńko jest coś nałożone, ale nie świeci się jak psu wiadomo co. Taka delikatna satyna.

Rezultaty 40 - 49 z 49 pozycji
Udostępnij temat: