Parowóz Ty45 1:25 Angraf

1. arek1981 2015-04-30 18:13:00

Witam!
    Nie wytrzymałem... Chociaż mój Ju 88 jeszcze nie skończony, to zachciało mi się parowozu. Wszystko przez ostatni konkurs w Olsztynie, gdzie widziałem sklejoną O-elke. Na matę trafił model parowozu Ty 45 z Answera. Wspomogę się laserowym szkieletem. Póki co, nie mam jeszcze kół wyciętych laserem, ale to się zobaczy- może wykonam je prosto z wycinanki. Z założenia model chcę wykonać w standardzie, stosując tylko retusz krawędzi. Pierwsze prace rozpoczęte. Zacząłem od wykonania elementów ostoi, tzn. części od 1 do 18. Do tej pory nakleiłem części na laserowe odpowiedniki i oszlifowałem ich krawędzie. Generalnie wszystko pasuje dobrze, choć wychwyciłem dwa niespasowania, mianowicie część nr. 14 i 18. Części te są z jednej strony źle wyrysowane. Mam nadzieję, że widać o co chodzi (3 zdjęcie). Teraz pozostało wyretuszować widoczne krawędzie i zacząć kleić ze sobą.

1. jan1912 2015-04-30 19:13:38

Ale niespodzianka! :) kolejna relacja z parowozu, to bardzo cieszy. Zapowiadasz ciekawie... sam retusz przy tak ogromnej maszynie i do tego czarnej to spore wyzwanie.  Ale trzymam kciuki i jakby co to chętnie pomogę. Pierwsze pytanie- ostoja jest tak dzielona w zestawie? Bo nigdy czegoś takiego nie widziałem. Pracuj, pracuj, wyjdzie świetna maszyna z tego. PS. oznaczenia parowozów pisze się bez spacji, np. Ol49, Pm36, Pt47. Wybacz to lekkie czepialstwo, ale sam dostałem swego czasu za to spory ocharzn ;) 

1. arek1981 2015-04-30 20:44:49

Nazwa już poprawiona (tak przy okazji sugerowałem się tym co jest w wycinance, a wyraźnie widać, że jest przerwa). Wszelakie uwagi są mile widziane, bo w temacie kolejowym jestem "zielony". Co do ostoi, to jest ona podzielona na trzy części. Jutro planuję obejrzeć ten parowóz na żywo. Stoi sobie jako pomnik w miejscowości Iłowo koło Działdowa. Mam zamiar zrobić mu małą sesję zdjęciową.
    Pozdrawiam

1. Fokus 2015-04-30 22:22:44

Ja też się cieszę że przybywa parowozów na forum.Co do laserów to warto kupić kółka, model będzie się prezentować dużo lepiej. Moim zdaniem lepiej zaopatrzyć się w koła niż reszte osprzętu.  Ostoja faktycznie dziwna. Życzę powodzenia i trzymam kciuki za efekt końcowy.

1. dzeja 2015-05-02 12:38:41

Nie wytrzymałeś. Nie dziwię się. Parowozy mają urok. Ten dodatkowo z rodziny " olbrzymów". 5 par kół napędowych..no..no . Będzie co oglądać. Kolego arek1981 nie prezentowałeś wielu modeli. Masz pewnie ich więcej. Ten będę podglądać bo model ciekawy.  Co do wręg laserowych , niektóre mała wypalone delikatnie miejsca na doklejanie innych elementów. Czasami  mam jednak wątpliwości czy wręgę laserową oklejać barwioną wycinaną. Badam ich grubość na zgodność z opisem wycinanki.
    Zgłosiłeś problem z elementem 14 i 18. Dla kogoś kto  kleił ten model  to będzie jasne. Ja nie widzę na czym polega "niespasowanie".

1. arek1981 2015-05-02 18:59:54

Wczoraj miałem okazję obejrzeć na żywo parowóz Ty45-205 w Iłowie. Wrażenie niesamowite. Niespasowania, o których wspomniałem wcześniej to przesunięcia względem siebie. Następne elementy z błędami to nr. 28 i 29. Mam nadzieję, że poniższe fotki zobrazują o co chodzi. Na ostatniej widać wyretuszowany już fragment części 18.

1. jan1912 2015-05-04 09:21:48

Z tego co widze to na tym oryginale za bardzo się nie wzoruj, bo pewnie brakuje mu z połowy elementów. Masz jakieś innego jego zdjęcia? układ napędowy, silniki, coś takiego? jak masz to wstaw tu, chętnie obejrzę, może tez coś z tego wyszukam. Co do części... to wtopa. Projektanta. Sprawdzałeś czy to tylko lasery nie pasują, czy papierowe częsci tak samo? 

1. primo 2015-05-04 17:34:00

Hejka, szkoda, że na starcie już takie problemy się pojawiają :-/. Tym bardziej trzymam kciuki i dopinguję.

POZdro.

PS. Zachęcam do przegrzebywania szafek i wszelkich czeluści :-) w poszukiwaniu modeli na aukcje dla Łukasza. W połowie maja ruszamy ;-).

1. arek1981 2015-05-04 18:03:16

Z tymi niespasowaniami jest niezła jazda. Na szczęście póki co nie są to aż tak widoczne elementy. Części laserowe raczej są ok, bo jedna strona elementu wycinanki pasuje idealnie , a druga już nie( po przymiarkach okazało się, że musiałbym przykleić zadrukiem do środka.No i wtedy musiałbym malować element). Mam tylko nadzieję, że nie będzie zbyt dużo takich "kwiatków". Poniżej kilka fotek specjalnie dla jan1912. Niestety to tylko Polska i zabytki tego typu nie są zbyt dobrze traktowane. Co się dało to ukradli złomiarze, służy też niektórym jako toaleta. A szkoda bo to część historii...

1. arek1981 2015-05-12 22:41:14

Dziś małe postępy w budowie. Przykleiłem maźnice do ostojnicy. Po czym zabrałem się za przygotowanie zawieszenia parowozu tj. wahaczy i resorów. Niby małe elementy, ale jest ich sporo. Na tą chwilę pozostało wyretuszowanie wszystkiego i złożenie razem. Propos resorów, to brakuje dwóch kompletów do przedniego wózka. W ruch poszedł skaner. Niestety w mojej drukarce kończy się tusz i będę zmuszony pomalować przednie resory. Przy okazji zauważyłem pewną nieścisłość przy mocowaniu wahaczy. Mianowicie, według instrukcji grubość wahacza to około 1,4 mm natomiast ostojnica to 2,4 mm. Brakuje około 1 mm. Rozwiązałem to w ten sposób, że pościnałem wewnętrzne końcówki części 24 i tym samym uzyskałem brakującą różnicę wymiarów.

mocowanie whacza po przeróbce wpasowanie mocowania wahacza ostojnica
  1. jan1912 2015-05-13 06:17:03

Bałem sie że nie złożysz tej ostoi, ale nie chciałem nie krakać. Jak wiadać strach był niepotrzebny :)  zdjęcia prawdziwego parowozu, są dobre. W układzie napędowym nie brakuje żadnych ważnych elementów, więc tu możesz sie na nich opierać. O reszcie nie wypowiadam się, ale jeśli chcesz waloryzować wyposażenie budki, to znajdź inne zdjęcia, bo na tym Teigreku już pewnie niewiele zostało. W temacie traktowania zabyktów kolejowych siedzę rroszkę głębiej i niestety sytuacja wygląda tak ,że w Wolsztynie na jesnień może nie być ani jednego sprawnego parowozu....

1. dzeja 2015-05-17 01:14:38

Podziwiam ciecie nakrętek 1x1mm. Czy to wychodzi Ci  tak leciutko?

1. Jacek-KP 2015-05-17 05:11:50

Kolejna ciekawa robótka. Zasiadam i kibicuję. Zapowiada się interesująco.

1. arek1981 2015-05-17 17:16:25

dzeja

Podziwiam ciecie nakrętek 1x1mm. Czy to wychodzi Ci  tak leciutko?

Sorki, że nie dałem skali porównawczej do tych nakrętek. Mają większy wymiar niż 1 mm, mianowicie ponad 3 mm. Posłużą do mocowania resorów. Co do ich wycinania jedyny problem tkwi w rozwarstwianiu się tektury (piwna). Skleiłem jeden resor na próbę. Jeszcze tylko 11 sztuk i będę miał wszystkie. Zacząłem sklejać ostoję w jedną całość i pojawił się następny problem, mianowicie częśc  17 trafia na mocowaniu resorów. Rozwiązałem to w ten sposób, że wykonałem wcięcia w części 17. Jak widac "czym dalej w las, tym więcej drzew".

widok nakrętek mocujących resor
  1. Jacek-KP 2015-05-17 19:01:27

Na rozwarstwianie się tektury jest jedna rada - detale po wycięciu nasączyć od strony krawędzi klejem cyjanopanowym np "Kropelką". Testowałem to w moim IŁ-2, który też jest na forum. Sprawdzona technika.
    Przyjemnej pracy.

1. arthur 2015-05-18 16:46:47

Precyzyjna robota podziwiam, powoli ale do przodu! A z rozwarstwianiem się tektury to tak czasem jest trzeba eksperymentować aż trafi się na taką która się nie rozwarstwia. Ja czasami używam białych kartek grubości 0,5 mm są to takie zeszyty dla plastyków, bardzo wysokiej jakości papier. 

1. syriusz 2015-05-20 12:28:30

Widzę, że dokładnie i precyzyjnie kleisz, jak dla mnie osobiście bardzo trudny model.
    Postawiłeś sobie wysoko poprzeczkę, bo model jest bardzo wymagający.
    Zapewne po sklejeniu będzie się imponująco prezentował.
    Udanego dalszego klejenia Arku.

1. arek1981 2015-05-23 17:41:08

Witam! Dziękuje za wszelkie rady. Tymczasem dziś kolejna porcja wpadek projektanta. Mam nadzieję, że na zdjęciach widać o co chodzi.

widok ostoi na chwilę obecną
  1. jan1912 2015-05-23 18:22:19

widać doskonale, jednak te takie błędy to nie są jakieś rażące- te białe linie w skrzyni poddymniczej nie byłyby prawie widoczne. Ciekawy sposób składania ostoi- zrobiłeś otwory na patyczki czy drut z którego zrobisz osie?

1. arek1981 2015-05-23 19:30:17

Jak na razie nie jest źle. Wszystkie niedociągnięcia znikną po sklejeniu całości. Jednak widzę, że w tym opracowaniu trzeba przewidywać, nie tak jak u Halińskiego 3 kroki naprzód, ale co najmniej 10!!! Mimo to, nie poddam się tak łatwo i będę prowadził budowę dalej. Co do osi kół, to jeszcze nie mam koncepcji, z czego je wykonam. Otwory zrobiłem według wycinanki. Tak przy okazji, dzięki za używanie odpowiedniego nazewnictwa poszczególnych elementów, gdyż ja dopiero zaczynam swoją przygodę z parowozami i nie zawsze umiem poprawnie nazwać daną część. Pozdrawiam

Rezultaty 0 - 20 z 23 pozycji
Udostępnij temat: