F-16C Block 52+

1. Mefju88 2018-04-12 18:00:47

Usterzeniu poziome zrobione. Z części 67a zrobiłem wręgi naklejając je na 0.5mm tekturkę, ścisnąłem mocno i zablokowałem kropelką końcówki drutu z szablonu OSP oklejką żeby usterzenie nie chodziło za lekko. Skleiłem obie strony poszycia do siebie i gotowe wkleiłem na wręgi 67a.

Wyszło to wszystko jakoś tak trochę koślawo bo nasada lewego hamulca aero nie ułożyła się pod takim samym kątem jak ster wysokości (jak z prawej strony). Czyli wylazł mój błąd z samego początku budowy :/

1. Mefju88 2018-04-17 11:48:13

Popracowałem nad ogonem i już prawie wszystko jest na miejscu. Zostały tylko pierdółki po bokach nasady statecznika pionowego. Światło pozycyjne zrobiłem ze szpilki, na to kropla białej farbki a jeszcze na koniec dwie warstwy Pactra A48 Clear Matt.

W końcu też wyciosałem z wykałaczki elementy na slotach.

Można powoli brać się za podwozie. Początkowo miałem zamysł żeby zrobić je schowane bo model ma zająć miejsce starego efa pod sufitem ale zrobię konfigurację startową z wysuniętymi klapami i slotami (hamulce zamknięte - mogłem zwaloryzować korzystając z części Anwera ale z lenistwa zrezygnowałem). Znalazłem pozycje wychyleń mechanizacji skrzydła, może komuś się przyda.

1. Zbyszek001 2018-04-17 14:54:38

Popatrz dobrze czy nie ma problemów z geometrią skrzydła - statecznik pionowy. Albo zdjęcia przekłamują, albo coś nie pasuje. Moje oko inżyniera drażni coś w tym układzie.

1. Mefju88 2018-04-17 17:20:50

Lewy statecznik poziomy. Jak wspominałem - na samym początku klejenia mocowanie hamulca aero wyszło zbyt poziomo, próbowałem delikatnie dogiąć drut nieco bardziej w dół żeby to wyrównać ale asymetria pozostała. Widać to tylko z bliska ze sterami w pozycji neutralnej, przy wychyleniu nie jest tak źle. Na wystawy z nim też nie będę jeździł więc pozostaje to tylko w sferze "piekło perfekcjonisty".

1. Zbyszek001 2018-04-18 07:51:45

OK. W prezentacji unikaj fotek w idealnym okładzie symetrii. A będzie super.

1. Mefju88 2018-04-28 13:29:37

Powstało trochę elementów podwozia. Przednia goleń to mix zalecanych wersji - drucik przechodzi przez całą długość goleni ale widelec z rys. 18a jest też zalany klejem cyjanoakrylowym dla usztywnienia. Do pogrubiania goleni nie używałem żadnych koszulek termokurczliwych tylko pełen oldschool - stary dobry cienki papier drukarkowy owinięty na drut.

Koła w wersji na bogato. Podoba mi się pomysł wykonania osobno piasty i opony. Środkowy krążek kół podwozia głównego nakleiłem dodatkowo na kawałek wolnego kartonu z arkusza żeby był symetrycznie oklejony z obu stron. Bieżnik wyszedł nawet nieźle, ale zakładu wulkanizacyjnego raczej nie otworzę.

1. Zbyszek001 2018-04-29 08:12:04

Piękna kółko logia. Brawo

1. Wojok 2018-04-29 12:46:14

Piękna kółko logia. Brawo

Zbyszek001

Nooo, mi też się bardzo podoba

1. Mefju88 2018-04-29 16:03:28

Piastę koła podwozia głównego nieco przerobiłem. Żeby stworzyć delikatną wypukłość na krążek z tekturki przykleiłem drugi, mniejszy krążek (tekturka 0.5mm) i podmalowałem na czarno, w tarczy cz.76 wyciąłem łezki oraz wyciąłem ją troszkę szerzej. Po włożeniu w piastę gotowej tarczy zeszlifowałem wystające krawędzie.

1. Mefju88 2018-05-01 20:05:50

Podwozie główne częściowo jest już na miejscu. Tutaj też postąpiłem wbrew instrukcji. Najpierw we wnęce umieściłem punkty mocowania goleni i amortyzatorów (cz. 70 i 71), do goleni spd przykleiłem części 77 i 78 (77 powinna tworzyć kąt prosty z osią koła). Następnie golenie wkleiłem we wnękę. Pomalowane amortyzatory sgp na razie przymierzyłem na sucho.

Koła skierowane nieco do środka to zabieg celowy ponieważ model docelowo ma zająć miejsce pod sufitem (więc po oderwaniu się od ziemi podwozie nie dźwiga ciężaru samolotu). Na ilustracji przedstawione są maksymalne pozycje wychylenia podwozia i kompresji amortyzatora.

1. Mefju88 2018-05-04 17:07:02

Goleń przednia na ukończeniu. Sztuką w tym miejscu było tak skleić część nr 86a żeby się nie rozpadła w trakcie obróbki. Ja podzieliłem ją na dwie części - dolną powierzchnię oddzieliłem i wyciąłem wzdłuż zaznaczonego pola, wystające boczne krawędzie odciąłem skalpelem dopiero po przyklejeniu do pozostałych 3 ścianek.

Teoretycznie model nie powinien lecieć na zad ale dodam 5 gramową śrubkę na wrędze C dla obciążenia dziobu na wszelki wypadek. Wręgę tą także pogrubiłem i wyżłobiłem po jej bokach delikatne wnęki na anteny (szablon an). Zastanawiam się czy nie przemalować kopuły radaru na trochę ciemniejszy odcień, powinna się nieco odróżniać od reszty a w projekcie ma ona ten sam kolor co ciemne plamy poszycia. Na razie zostawiam jak jest, skończę ją to zobaczę jak będzie to wyglądało po przymiarce.

Przykleiłem też wręgę D. Braki poszycia na długości płatowca wyszły w tym miejscu ale wystarczyło przyciąć podłogę kokpitu o jakieś 2mm i wszystko pasuje.

1. Mefju88 2018-05-05 14:52:10

Elementy składowe stożka. Nie pogrubiałem jedynie wręgi A, wystarczy zeszlifować ukośnie jej krawędź tak, żeby do połowy weszła w poszycie nr 1. Obciążenie założone, wyżłobienia anten zalane kropelką. Reszta złożona na razie na sucho do zdjęć. Wszystko bardzo dobrze do siebie pasuje, delikatnie opadający profil nosa jest uwidoczniony (szkoda, że kościuszkowski MiG-29 nie jest tak dobrze zaprojektowany w tej kwestii). Ale kopuła radaru zlewa się z plamami... powinna się troszkę odróżniać.

1. Wojok 2018-05-06 01:21:24

Idziesz jak burza Z tego co widzę, to tutaj, podobnie jak w Mig-u, też trzeba lekko poodcinać tylne krawędzie segmentów nosa, bo wychodzą lekkie schodki Zastanawiam się tylko po co ładowałeś tą śrubkę w nos skoro ma wisieć pod sufitem ? Jak go będziesz stawiał na koła, to przecież będzie mocno dźwignięty. No chyba, że masz wymienne "podwozie" 

1. Wojok 2018-05-06 10:39:27

Hmm, no i jeszcze jedna rzecz - nie wydłużyłeś przedniej goleni

1. Mefju88 2018-05-06 12:50:35

Może nie zawsze będzie wisiał? Przestrzeń pod sufitem mam ograniczoną (i zatłoczoną) a w przypadku wystawy "statycznej" będzie stał stabilnie. Tak jak napisałem - "na wszelki wypadek".

W którejś relacji wyczytałem, że przednia goleń jest za długa i trzeba skracać. ja po prostu jej nie skróciłem. Myślałem, że to wystarczy; siłownik nie jest do końca skompresowany (widać całkiem dużo srebrnego) ale nie jest też wysunięty do oporu, wyszło takie pól na pół. No i na długiej goleni brzydko by wyglądał przy robieniu zdjęć.

1. Mefju88 2018-05-10 11:04:24

Raz na wozie, raz w obozie... kupna owiewka z GPM-u po odpakowaniu okazała się trefna. Myślałem, że to tylko jakiś paproch i da się go zmyć ale to dziadostwo jest wtopione w folię i nijak nie idzie tego zetrzeć; mocniej trzeć nie chciałem żeby nie zniszczyć jej całkowicie. Na domiar złego robiąc tylną część, przy wycinaniu z formy i oklejaniu za mocno ją nacisnąłem i folia zmatowiała w jednym miejscu.Tylko się wkurzyłem i cisnąłem to w diabły.

Ale długo nie wytrzymałem, dzisiaj rano wyciąłem główną część i po przymiarce na szczęście wszystko pasuje bez problemów i docinania. Jednak warto skserować sobie części 65, 65a i 65b bo autor nie uwzględnił poszycia wewnętrznego owiewki a jest to element widoczny z zewnątrz.

1. Mefju88 2018-05-14 11:53:12

Dokończyłem podwozie przednie i samolot stoi już o własnych siłach. Goleń miała być za długa... po uwzględnieniu pochyłu do przodu okazała się w sam raz...

Zrobiłem wzmocnienia na osłonie radaru plus to brakujące na środku, wkleiłem sloty (niżej nie dało się wychylić bez ich wyskakiwania z poszycia skrzydła) i zewnętrzne belki uzbrojenia.

Anteny ostrzegania o opromieniowaniu radarem na krawędzi slotów (RWR tzw. puszka piwa) robione według szablonu będą stanowczo za długie, polecam zrobić je po swojemu.

1. Jacek-KP 2018-05-16 22:09:19

Zaglądam tu co trochę, ale nie komentuję, bo nie mam nic do powiedzenia. Masę pracy widać włożonej przy tym modelu, ale warto się starać tak ja Ty. Efekt już teraz jest bardzo dobry. Spodziewam się pięknego modelu w finale.

1. Wojtek93 2018-05-17 20:44:30

Cześć, ten farfocel na osłonie w cale nie jest bardzo widoczny. Gdybyś o nim nie wspomniał to pewnie przeszedłbym obok niego obojętnie.

BTW śmiesznie teraz wygląda bez osłony :-))).

1. Mefju88 2018-05-18 16:52:47

Węzły podwieszeń porobione. Pomijam skrzydłowe węzły zbiorników paliwa, z tego co widzę nie są podczepiane jeśli samolot nie zabiera zbiorników pod skrzydłami. Przy środkowych pylonach przydały się niewykorzystane resztki szpilek - z ich główek można zrobić zaczepy.

Zrobiłem też osłony wnęk podwozia. Zawiasy (cz. 66d) lepiej nakleić na tekturę 0.5mm, po oklejeniu z obu stron kartonem będą pasować na styk w wycięte dla nich miejsca. Na reflektory dałem po kropelce Clear matt żeby troszkę się uwypukliły.

Rezultaty 40 - 60 z 60 pozycji
Udostępnij temat: