MM 1/82 czyli SUM wyłowiony z dna szuflady

1. Wojok 2018-03-25 15:04:20

Taa, dwa do przodu, trzy do tyłu. Skądś to znam

1. aragorn001 2018-03-26 10:41:51

Cześć, bardzo ładnie ci to idzie, napiszę coś w temacie, bo jest mi bliski, sam popełniłem Suma parę lat temu i tam jeden z klubowiczów napisał mi o tych pasach na kadłubie. Takie miał ten jeden Sum, który był na salonie lotniczym w Paryżu, to nie było w planie samego samolotu, ale podobno było to dodane przed salonem lotniczym by ukryć nierówne nitowanie kadłuba. Wiem, tak Sum jest często przedstawiany na rysunkach.

Świetnie działasz, to będzie perełka tu na forum. Parę fotek mojego Suma. Wiem szału nie ma, ale była zabawa ze starym opracowaniem.

Pozdrawiam i kibicuję.

1. anber 2018-03-26 23:34:38

Aragorn dzięki  za fotki. Szkoda,  że tak późno  się z nimi ujawnileś. Pewnie powstała by i w moim komora z bombami. Podoba mi się ta historia  z tymi paskami. Po niej czuję  się jak prawdziwy  konstruktor.  Też je zrobiłem aby  coś  pod nimi  ukryć.

1. anber 2018-04-08 12:33:40

witam. Bardzo się obawiałem tego etatu. Ponieważ mocno odszedłem od pierwowzoru już na etapie centropłata i teraz musiałem do niego dopasowywać te nieszczęsne skrzydła. Więc trzeba było nieźle się nagimnastykować, aby wszystkie te wzmocnienia, przeróbki kształtu czy dodatkowe elementy zmieścić w oryginalnym poszyciu. Było więc projektowanie, przymierzanie i dopasowywanie, aż do skutku. Efekt końcowy jednak daleki od oczekiwań. Niestety wykonanie pary identycznych skrzydeł jest na razie poza moim zasięgiem. ale jak na pierwszy raz doszedłem do wniosku ze to co wyszło jest do zaakceptowania. I żeby mnie nie kusiło, jakieś ewentualne poprawianie tych skrzydeł, zostały one „natentychmiast” przyklejone do kadłuba. I o dziwo po złożeniu na sucho wszystkich gotowych już elementów okazuje się, że jednak będzie to samolot a nie ryba. Tak więc cieszymy się tym co do tej pory udało się zrobić z tym opracowaniem i myślimy jak tu teraz doprowadzić to moje dzieło do" stanu użyteczności publicznej". Bo ideału na pewno z niego nie będzie. Pozdrawiam

dodawanie wzmocnień i profili do dźwigara głównego oraz takiej tam lampki wymyśliłem sobie zastosowanie wzmocnienia końcówki skrzydła w którym wzmocniłem krawędź natarcia wyodrębnienie lotek skrzydeł wzmocnienie końcówek skrzydeł stanowi zarazem element centrujący główny dźwigar wzmocnienie krawędzi natarcia przyklejanie poszycia głównego skrzydła zacząłem od jego dolnej powierzchni sposób na światełko sygnalizacyjne wykańczanie miejsca na lotki przeróbka miejsca na karabin nieudana próba wykorzystania wyciętych ze skrzydeł elementów lotki trzeba było dodrukować koloru i wykonać nowe po nierównej walce udało się umieścić skrzydła na swoim miejscuuuuuuuuuf niestety nie do końca udanym ;-( ale okazuje sie jednak że SUM to nie ryba :-)
  1. aragorn001 2018-04-12 16:00:31

Witaj,

Patrzę na Twoją pracę i szkoda mi tej pomieszanej kolorystyki. Tyle pracy, takie fajne wykonanie całego wnętrza, kształt oddany super, ale dlaczego nie popracowałeś chwilę na kompie i poprawiłeś tą kolorystykę (jednolity kolor), Czy poprawiasz kolorystykę na kadłubie farbami?

Ale Sum będzie zacny i będzie wyglądał jak klejony z oryginalnego MM.

Pozdrawiam!

1. anber 2018-04-14 09:33:17

Czy poprawiasz kolorystykę na kadłubie farbami?

aragorn001

Witam. Problem różnic w odcieniach poszycia wystąpił już podczas budowy kadłuba. Udało mi się go zniwelować nakładając cienką warstwę rozcieńczonej farby akrylowej, która narzuciła swój odcień. metodę tę zastosowałem i w przypadku skrzydła. Teraz mam problem z polakierowaniem . Ponieważ mat nie bardzo pasuje, a połysk uwypukli pofałdowania. Ale pożyjemy, zobaczymy. Niestety , ale rozpoczął się już sezon ogródkowy i prace nad modelem uległy spowolnieniu, ale mam nadzieję, że już niebawem model zostanie ukończony. Pozdrawiam

1. aragorn001 2018-04-18 15:31:53

Dobrze to wygląda z tym kolorem, nawet bardzo dobrze! Powiem tak, w takim malowaniu ten model oddaje klimat opracowania z lat 80-tych.

1. Wojtek93 2018-04-18 22:52:39

[...] w takim malowaniu ten model oddaje klimat opracowania z lat 80-tych.

aragorn001

Zgadzam się.

1. anber 2018-04-21 23:11:41

Witam. Cieszy niezmiernie, że malowanie zyskało akceptację, bo mi tez przypadło do gustu i postanowiłem, tak to pozostawić. Spróbowałem tylko poprawić to zapadnięcie w lewym skrzydle. Może nie jest super, ale wg mnie wygląda to już lepiej. Zmieniłem też wygląd i usytuowanie rurki „Pitota”, bo wg opracowania miała być na prawym skrzydle. Ja w tym miejscu zainstalowałem taką sobie antenkę, którą zauważyłem w pzl 43 i na jednym zdjęciu Suma, właśnie, a rurkę na lewym zgodnie z oryginałem. Z pzl. 23, natomiast zapożyczyłem mocowanie górnego Km-u. Dokończyłem km-y i umieściłem je na swych miejscach. I teraz wyjaśniła się zagadka tajemniczego schowka w spodzie kadłuba. W oryginale klapa tego schowka zachodziła pod gondolę. Nie przyszło mi nic sensownego do głowy, jak to osiągnąć, więc zdecydowałem się, na takie małe oszustwo. Mam nadzieję, że historia mi to wybaczy. Na koniec pouzupełniałem wszystkie wloty i wyloty i na tym, można by rzec zakończyłem prace nad projektem. Acha, pomalowałem od frontu na srebrno śmigło,oraz postarałem się, aby nam się kręciło. I już. Z modelu, a właściwie całego projektu jestem bardzo zadowolony. Jak wiecie powstawał on spontanicznie, można by rzec z dnia na dzień i właściwie do końca nie było wiadomo, jaki będzie jego efekt końcowy. I w tym miejscu chciałbym wszystkim podziękować za zaangażowanie oraz doping, bo dzięki temu udało mi się ze starego poczciwego MM-a wydłubać całkiem przyzwoity jak na pancerniaka, samolocik.. Tak? Więc, teraz już mogę spokojnie zabrać się za kopanie ogródka, a nożyczki schować do szuflady, w której tyle czasu spoczywał nasz poczciwy SUM. Pozdrawiam

jest zapadnięte abrakadabra nie jest zapadnięte projektowanie nowej rurki trochę drutologii projekt mocowania górnego km-u ...i Szczeniaczki na gotowo górny km z możliwościa ruchu góra -dół i prawo-lewo to samo km dolny i rozwiązanie zagadki wylot spalin, a dla spostrzegawczych celownik na gotowo  oraz inne wloty i wyloty rurka oraz taka sobie antenka dól modelu na gotowo ze schowaną gondolą oraz wypuszczoną no tak to by mogło być na ten czas ;-)
Rezultaty 60 - 69 z 69 pozycji
Udostępnij temat: