VIII Konkurs i Wystawa Modelarska w Rypinie 24.02.2018 r.

1. tineo 2018-02-26 16:04:22

VIII Konkurs Modeli Kartonowych w Rypinie już za nami, zatem pozwolę sobie napisać te kilka słów ode mnie:

Trzeba przyznać, że modelarze w tym roku nie zawiedli i przywieźli dużo nowych pięknych modeli. Także było co oglądać, a przecież równolegle odbywał się konkurs w Mińsku Mazowieckim! Nie wiem jak z frekwencją zwiedzających wystawę, bo nie mogłem być zbyt długo (choróbska w domu).

Tradycyjnie bardzo silnie obstawione były obie kategorie samolotów, na które zawsze można liczyć, oraz pojazdy gąsienicowe, których w tym roku było wyjątkowo dużo i wykonanych na bardzo wysokim poziomie. Architektura również miała silną reprezentację, a poprzeczka była wysoko postawiona, przepiękne budowle i wspaniałe dioramy (Wrak, Hien). To samo tyczy się okrętów, które też tradycyjnie nie zawiodły i były na najwyższym poziomie - NAGATO.

Bardzo cieszy wysyp pojazdów kołowych, zarówno tych cywilnych jak i wojskowych, które w zeszłym roku wypadły bardzo blado (było kilka).

Kategoria żaglowców, które w tym roku wystartowały po raz pierwszy samodzielnie prezentowała się bardzo okazale, trzeba przyznać, że było na co popatrzeć - HORUS i inne. Żaglowce są to modele, że tak powiem "wystawowe", bardzo atrakcyjne szczególnie dla zwiedzających.

Okrętów podwodnych było trochę mniej, bo tylko 4 modele w tym roku, ale to nigdy nie jest silna grupa.

Za to armaty jak na dość niszową kategorię nie wypadły najgorzej, a już zdecydowanie lepiej niż w zeszłym roku.

Obawiałem się trochę o kategorię Niepodległość, ale nie potrzebnie, polskiego sprzętu wojennego było dość sporo.

Jeśli chodzi o pojazdy szynowe to było ich niewiele, ale za to prezentowały bardzo wysoki poziom.

Rakiet (nowych modeli) było mało sam przywiozłem 4 w tym 2 nowości, choć oczywiście nigdy nie było ich dużo. Ja po raz trzeci z rzędu zająłem II miejsce w tej kategorii, zatem mój poziom sklejania nie rośnie, mimo że z roku na rok sklejam coraz większe rakiety ;)

Natomiast w moim odczuciu Juniorzy kompletnie zawiedli. Samych juniorów było mało i niewiele było modeli przez nich prezentowanych, w porównaniu do lat ubiegłych. Nie udaje nam się zachęcić młodych ludzi do modelarstwa? A może to tylko chwilowy zastój w tym roku... Mam nadzieję, że nie przegraliśmy jeszcze walki z postępującą epidemią smartfozy, z którą bezskutecznie zmagam się w domu przy starszych dzieciach. ;)

Czas na podziękowania:
    Wielkie podziękowania dla organizatorów! (Niezawodny dyrektor Muzeum Andrzej Szalkowski i pozostali pracownicy oraz sponsorzy)
    Podziękowania dla przybyłych modelarzy! (Tych którzy są zawsze i tych którzy odwiedzili nas pierwszy raz)
    Podziękowania dla przybyłych gości i zwiedzających!
    Gratulację dla zwycięzców! (i tych wszystkich pozostałych, bez których konkurs nie mógłby się odbyć)
    Podziękowania również za zdjęcia, którymi się tu dzielicie z nami, a które mogą przybliżyć obraz imprezy tym, których nie było z nami...

Do zobaczenia za rok!

1. Wojtek93 2018-02-26 17:39:35

Spoko, że impreza dopisała.

Krzyśku podwójne gratulacje :-).

POZdro.

1. Wojok 2018-02-27 23:50:48

Ja po raz trzeci z rzędu zająłem II miejsce w tej kategorii, zatem mój poziom sklejania nie rośnie, mimo że z roku na rok sklejam coraz większe rakiety ;)

tineo

Hmm,a brałeś pod uwagę taką ewentualność, że ważny jest nie rozmiar modelu ale jakość jego wykonania ? A tak poważnie, to nie jest prawdą, że Twój poziom nie rośnie. Gdyby stanął, to praktycznie byś się cofał, czyli zajmował byś coraz gorsze miejsca. A tak Twój poziom rośnie, tyle że...wolniej od konkurencji. Niestety. Niestety dla Ciebie - dobrze dla konkurencji

1. tineo 2018-02-28 08:06:06

Oficjalny komunikat Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie i wyniki konkursu:

Tradycyjnie już w ostatnią sobotę lutego 2018 r. w hali Rypińskiego Centrum Sportu odbył się VIII Konkurs Modeli Historycznych i Wystawa Makiet. W tym roku oprócz kilkudziesięciu modelarzy reprezentujących różne części Polski, przybyli również goście z zagranicy.
    Uroczyste otwarcie nastąpiło o godz. 12:00. Wystawionych zostało ponad dwieście modeli, m.in. czołgi, samoloty, śmigłowce, okręty, żaglowce, budowle, figurki, pojazdy kołowe i gąsienicowe. W tym roku do istniejących wcześniej 11 kategorii tzn.: samoloty i śmigłowce do 1945 r., samoloty i śmigłowce po 1945 r. pojazdy kołowe, pojazdy gąsienicowe, pojazdy szynowe oraz okręty, statki, żaglowce, a także budowle, makiety, dioramy i figurki, armaty i łodzie podwodne dodane została jedna nowa: żaglowce oraz z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości dodatkowa kategoria: niepodległość. Wystawiający oceniani byli w dwóch kategoriach wiekowych: senior i junior. Rypin reprezentował Tomasz Ciesielski (senior). Modele oceniała komisja sędziowska pod przewodnictwem Romana Grabowskiego
    O godz. 16.30 nastąpiło uroczyste wręczenie statuetek, nagród i dyplomów.
    Wyniki:
    Seniorzy
    Kategoria S1 Samoloty i śmigłowce do 1945 roku.
    I miejsce Krystian Sęda – LUBLIN R – XIII D
    II miejsce Michał Szklarczyk – SB2U-2 Vidnicator
    III miejsce Leszek Chabrowski – Samolot myśliwski Fokker E.V

Kategoria S2 Samoloty i śmigłowce po 1945 roku
    I miejsce Bartosz Kokoszka – F - 15
    II miejsce Krzysztof Zabłocki – Mi 6
    III miejsce Adam Balcerowicz – Mi - 17

Kategoria PK Pojazdy kołowe
    I miejsce Bartosz Kokoszka – Zis 5
    II miejsce Witold Sadowski – Star 20 HP3
    III miejsce Bernard Tomasik – BRDM 2M

Kategoria Pg Pojazdy gąsienicowe
    I miejsce Piotr Wiśniewski – Pz.KPFW 38
    II miejsce Jerzy Cholewa – T 34/76
    III miejsce Krystian Sęda – Pz Kp Fw IV Ausf D

Kategoria Ps Pojazdy szynowe
    I miejsce Adam Balcerowicz – OL - 49
    II miejsce Andrzej Szmuraj – T3 + Cysterna
    III miejsce Krzysztof Szeffner – Drezyna Tatra

Kategoria O Okręty, statki, żaglowce
    I miejsce Sławomir Kopański – NAGATO
    II miejsce Wiesław Kochanek – USS Indianapolis
    III miejsce Mateusz Bartkowiak – ORP Bałtyk

Kategoria B Budowle, makiety, dioramy
    I miejsce Mariola Jarecka – Kościół Mariacki
    II miejsce Andrzej Rutkowski – Wrak Żaglowca
    III miejsce Bartosz Kokoszka – Kawasaki Ki 61 Hien

Kategoria F Figurki
    I miejsce Krystian Sęda – MAD CAT III
    II miejsce Mariola Jarecka – Lenshead Prototype
    III miejsce Adam Balcerowicz – Husarz

Kategoria G Rakiety, Pojazdy i Statki Kosmiczne
    I miejsce Krzysztof Szeffner – V - 2
    II miejsce Tomasz Ciesielski – Rakieta Sojuz FG
    III miejsce Stanisław Śliwiński – Meteor 2
    Kategoria A Armaty
    I miejsce Adam Balcerowicz – PAK - 40
    II miejsce Piotr Wiśniewski – PAK - 40

Kategoria Ł Łodzie podwodne
    I miejsce Krzysztof Szeffner – Alfa
    II miejsce Krzysztof Zabłocki – Trieste
    III miejsce Piotr Prokop – Agesta

Kategoria Ż Żaglowce
    I miejsce Andrzej Rutkowski – Horus
    II miejsce Marek Matuszczak – HMS Alert
    III miejsce Dariusz Chojnacki – OPTY

Kategoria N Niepodległość
    I miejsce Mateusz Bartkowiak – ORP Bałtyk
    II miejsce Jerzy Cholewa - A27 M CROMWELL MK IV
    III miejsce Bogusław Ensminger – PZL.37B „Łoś”

Juniorzy
    Kategoria S1 Samoloty i śmigłowce do 1945 roku
    I miejsce Miłosz Girndt – NAKAJIMA B5N2 „KATE”
    II miejsce Wiktor Prokop – Bristol Beaufort

Kategoria S2 Samoloty i śmigłowce po 1945 roku.
    I miejsce Wiktor Prokop – SU - 9

Kategoria Pk Pojazdy kołowe
    I miejsce Wiktor Prokop – WZ - 34
    II miejsce Małgorzata Walo – Radiowóz
    III miejsce Piotr Mieszkowski – MACK AC Bulldog

Kategoria Pg Pojazdy gąsienicowe
    I miejsce Wiktor Prokop – 7 TP
    II miejsce Piotr Mieszkowski – Fort T Snowflyer
    III miejsce Adrian Syrocki – Pantera

Kategoria O Okręty, statki, żaglowce
    I miejsce Wiktor Prokop – BUTE

Kategoria B Budowle, makiety, dioramy
    I miejsce Wiktor Prokop – Nowy Wiśnicz
    II miejsce Adrian Syrocki – Wieża Opatowska
    III miejsce Maja Szklarczyk – Chatka z piernika

Kategoria F Figurki
    I miejsce Wiktor Prokop – Jurand
    II miejsce Amelia Balcerowicz – Bałwan Olaf
    III miejsce Adrian Syrocki – Templariusz

Kategoria G Rakiety, Pojazdy i Statki Kosmiczne
    I miejsce Wiktor Prokop – Arsen 7
    II miejsce Adrian Syrocki – Juno 2

Kategoria A Armaty
    I miejsce Wiktor Prokop – Boffors Hel

Kategoria Ł Łodzie podwodne
    I miejsce Wiktor Prokop – Seehund

Kategoria N Niepodległość
    I miejsce Wiktor Prokop – 7 TP
    II miejsce Adrian Syrocki TKS

Grand Prix VIII Konkursu Modeli Historycznych i Wystawy Makiet – elektronarzędzia ufundowane i wręczone przez przedstawiciela Biogazowni Rypin SP Z.O.O Rafała Zglenickiego otrzymali: Grzegorz Zabłocki (junior) oraz Sławomir Kopański (senior).
    Gratulujemy.

1. tineo 2018-02-28 08:07:42

Tu link do powyższego tekstu i galerii zdjęć na facebooku muzeum:
    https://www.facebook.com/pg/muzeum.rypin.eu/photos/?tab=album&album_id=1471570776305760

1. tineo 2018-02-28 09:50:36

Wojok oczywiście masz rację nie liczy się rozmiar, a jakość ;) To był tak trochę żart, ale wiem również z doświadczenia, że na takich wystawach wrażenie robią raczej okazałe modele niż miniaturki, nawet jeśli solidnie zrobione. A jeśli jest taki pancernik lub lotniskowiec, który oprócz tego, że duży to jeszcze zagracony drobnicą, to już w ogóle wymiata! ;) Pozdrawiam!

1. And Di 2018-02-28 10:00:23

Widziałem rakiety wykonane przez Tineo. Wykonanie niesamowite i to z darmowej strony. Namawiałem kolegę Tomasza, aby porobił ładne focie i wstawił do naszej Galerii, bo jest na co popatrzyć i co popodziwiać.

Jeszcze raz ponawiam:

Dawaj Tineo je do Galerii, żebyśmy i my mogli się nimi nacieszyć. Bo jak nie to przy ewentualnym następnym spotkaniu ...

To nie jest groźba, to jest łagodna zachęta

1. tineo 2018-02-28 12:27:25

AnDi za twoja prośbą wrzuciłem go galerii tą moją największą rakietę Sojuza FG ;)

Rezultaty 20 - 28 z 28 pozycji
Udostępnij temat: