Co i jak na początek?

1. Tomasz Wroński 2018-03-21 17:16:57

Witam! - Chciałbym spróbować swoich sił w modelarstwie kartonowym, ponieważ modele są dużo większe, tańsze i nie mniej szczegółowe niż plastikowe. Miałem już styczność z modelarstwem plastikowym i sklejałem miniaturki warhammera 40k oraz niektóre okręty. Chciałbym prosić o kilka porad ponieważ w modelarstwie kartonowym jestem zielony.

Po pierwsze: jaki model na początek. Szukałem tego tematu na tym i innych forach lecz na pierwszy model polecano zazwyczaj jakieś samoloty messerschmitt lub czołgi, a mi zależy na pancernikach, łodziach podwodnych oraz niszczycielach itp. (zdaję sobie sprawę że pancernik jako pierwszy raczej mi się nie uda :) ).

Po drugie: widziałem jak ktoś na YT wypełniał luki szkieletu statku pianką i później odcinał nadmiar i łatwiej szło mu później oklejanie, czy to dobra technika?

Po trzecie: czy skalpele i wikol wystarczą na początek do zrobienia modelu czy w coś się jeszcze zaopatrzyć np klej cyjanoakrylowy ?

Po czwarte:  jakieś wskazówki i rady na początek?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

1. And Di 2018-03-21 18:26:30

Witaj Tomku na Kartonówkach.

ad. 1/- Ja to bym Ci oczywiście mógł polecić jakiś żaglowiec, ale uważam, ze powinieneś kleić, to na co masz ochotę, bo wtedy będzie to przyjemność. Może wybierz sobie na początek jakiś kuter torpedowy, jeśli to Ci pasuje. I jak już, to coś z nowszych wydań, bo one raczej są dokładniejsze.

ad.2/- Ja rozpocząłem od pianki niskoprężnej, ale teraz przerzuciłem się na styrodur, gdyż jest to o wiele lepszy materiał do stosowania i obróbki. Świetnie się klei wikolem i świetnie obrabia się papierem ściernym. W pracowni są relacje jak to się używa. Dzięki zastosowaniu wypełnienia nie powstają tzw. krowie żebra, czyli zapadnięte części kadłuba pomiędzy wręgami. UWAGA - przy szlifowaniu się kurzy, warto to robić w piwnicy, w komórce lub na powietrzu itp

ad.3/- Cyjanoakryl warto mieć. Dodałbym jeszcze butapren, trochę na początku klejenia śmierdzi, ale niezastąpiony przy klejeniu dużych powierzchni - nie wyciąga papieru. Warto też chyba mieć nożyczki i jakieś farbki do retuszowania krawędzi.

ad.4/- Jak już będziesz miał model i zaczniesz go robić to załóż "relację" w pracowni, to ktoś pewnie Ci zawsze jakoś podpowie co i jak.

1. Tomasz Wroński 2018-03-21 18:51:56

Dzięki za pomoc :)

1. Jacek-KP 2018-03-26 16:39:23

Witaj Tomaszu.

Skoro lubisz pancerkę, to poszukaj na Allegro modelu BRDM-2 z Wydawnictwa ORLIK. Bardzo fajnie powinien się sklejać model Czołg Jap. Chi-ri z Kartonowej Kolekcji pana Mistewicza. Spróbuj też na Allegro kupić stary MM 5/87 Polskie pojazdy pancerne. Prosty, ale fajny model.

Z pływających polecam: ORP KRAKÓW z Kartonowej Kolekcji pana Mistewicza (dosyć łatwy). Może być też coś starszego: ORP ORZEŁ, BURZA, BŁYSKAWICA lub PIORUN (ten ostatni, to również projekt pana Mistewicza). Wszystkie z MM."Orły" chyba mam dwa, więc jeden mogę odstąpić.

Co do kleju, to ja zawsze polecam polimerowy. Jest bezbarwny, jak pomalujesz obie powierzchnie i dasz mu chwilę podeschnąć, to trzyma tak mocno, jak butapren. Z kolei jak gdzieś trochę wyjdzie, to nie brudzi. Warto kupić w sklepie papierniczym BCG - Brand Clear Glue lub jego odpowiednik.

Styrudur do wypełniania odkryłem chyba jako pierwszy na tym forum i zgadzam się z AndDI, że jest świetny do wypełniania. Tylko jak każdy polimer wrażliwy na kleje syntetyczne. Najlepiej kleić go na wikol, albo jakiś biuro wy typu MAGIC lub BCG.

Pozdrawiam i czekam na pierwszą, twoją relację na forum.

Jacek

1. Tomasz Wroński 2018-03-27 21:35:26

Dzięki And Di oraz Jacek - KP za odpowiedzi i ciepłe powitanie na forum. szczerze mówiąc nie spodziewałem się tak szybkich odpowiedzi. Zamówiłem sobie dwa modele pierwszy to ORP burza MM a drugi to  włoski torpedowiec INSIDIOSO anwera .

1. Zbyszek001 2018-04-01 18:49:47

Poza wyborem co będziesz kleił, na początek polecam bardzo prosty model. I łatwy, oraz dobrze sklejalny.

Mit pierwszy, że modele kartonowe są mało zdetalizowane. Niestety biją pod tym względem na głowę plastiki. Popatrz na kolekcje pancerki imć Beaty - pozdrawiam. To okaże się, że błędna teza.

Z racji na skale, można z kartonowego modelu wyjąc masakrycznie wiele detali.

Ale w twoim przypadku postawiłbym na prosty model w standardzie. Na początek to podstawa.

Przeczytaj - nie odpuszczaj poradników jak budować modele kartonowe, trochę tego znajdziesz , także na naszym forum

Poza klejem i skalpelem. Potrzeba farb do retuszu, kartonu 0,5 i 1 mm, linijka metalowa, drut, koniecznie podkładka i dodatki , najczęściej masz wsio opisane w materiałach w modelu. Wykałaczki, szpatułki, pędzelki. Z czasem robi się tego masę. U mnie narzędzia i materiały zajmują skrzynię 1,2 metra na 2,5 metra.

Opanuj dobrze wycinanie, bez strzępów, naucz się retuszować krawędzie, nic lepiej nie zabiera uroku modelowi jak białe krawędzie bez retuszu. Pięć razy zmierz raz tnij i klej. Masę czasu drobne umiejętności manualne. Dobry wzrok, lub dobra lupa. Zbieraj materiały o budowanym modelu, zdjęcia rysunki.

Dobrze jest znacząc wprawki od budynków. Dają wiele frajdy świetnie się prezentują i nie są w większości trudne. A pozwalają na opanowanie cięcia dużych płaszczyzn, kształtowania kartonu zwijania. W sumie podstawy skumulowane w fajny efekt końcowy.

Moim pierwszym modelem był Żuraw Gdański. Z MM bardzo stary model. Było to jakieś 45 lat temu. Polecam jakieś latarnie morskie. Nie za trudne budynki, lub mniej skaplikowane pojazdy.

Witaj na forum i powodzenia. Ładnych modeli. I zbieraj kase na materiały modelarskie i narzędzia.

UWAGA - Jak złapiesz bakcyla wsiąkłeś na amen.

1. dunarispace 2018-05-08 20:27:35

A ja bym probonował coś z internetu. Jest multum różnych darmowych modeli, jeśli coś Ci nie wyjdzie to możesz jeszcze raz wydrukować i jechać dalej z tematem. Nawet najlepsze opracowania nie są wolne od wad, a łatwo sie na początek zniechęcić.

Rezultaty 0 - 7 z 7 pozycji
Udostępnij temat: