Sosenki na dioramkę

1. marcel50 2018-04-01 01:50:13

Witam wszystkich. Kilka dni tenu dodałem nowy model do galerii wraz z dioramką. Kilku osobom podobały się moje sosenki na dioramce, więc pokażę jak je zrobić. Robi się bardzo łatwo i prawdopodobnie da się je wykonać lepiej niż na mojej dioramce ;)

1. marcel50 2018-04-01 01:55:06

Pierw wyprawa do lasu lub parku po patyczki. Patyczki na pnie to takie najlepiej z zeszłorocznej wycinki, aby były już suche, ale żeby kora na patykach była jeszcze w miarę mocna. Wielkość patyków to w zależności skali dioramki. Ja ciąłem takie od 20 do 50 cm.

Mam fotki, ale jak wkleić to jeszcze nie wiem :/

1. marcel50 2018-04-01 02:02:28

No i są fotki ;)

Do naszych gałęzi potrzeba patyczków już bardziej suchych. Ja obrywałem z dolnych partii drzew świerkowych. Należy szukać takich, co mają dużo rozgałęzień.

Jak już to mamy, to zaczynamu od pnia. Należy zaostrzyć szczyt drzewa i poszarpać korę. Ja do obu czynności użyłem zwykłego scyzoryka.

1. marcel50 2018-04-01 02:06:58

Kolej na malowanie pnia. Pierw całość malowałem ciemnym brązem a potem jaśniejszym "na sucho" żeby farba nie wlewała się w szczeliny. Dzięki temu, szczeliny w naszej korze pozostaną ciemniejsze.

1. marcel50 2018-04-01 02:13:50

Czas na dodawanie gałązek. Z naszych cieniutkich, porozgałęzianych patyczków wycinamy gałęzie różnych wielkości. Im niżej drzewa, tym gałęzie są większe, aż całkiem usychają i się ułamują pozostawiając po sobie jedynie ostre kikuty. Więc najniżej będą tylko one i sam pień. Ja nawiercałem w pniu otwory wiertarką modelarską, ale cyrklem też się da bo sprawdzałem. Otworki w pniu muszą być jeśli gałęzie mają być solidne i się tego pnia trzymać. Gałązki wklejałem w otworki na wikol zaczynając od góry drzewa.

1. marcel50 2018-04-01 02:20:37

No i czas na igliwie. Ja użyłem zwykłych skrobaków do mycia garów, ale na YT widziałem, że można też tarkować zwykłe gąbki do mycia.

Pociętę skrobaki w kostkę nakładałem na gałązki używając pierw wikolu, potem butaprenu a na końcu kleju w sprayu do wykładzin. Ten ostatni klej okazał się opcją najlepszą, ale zwykły butapren też dawał radę. Wikolu nie polecam do tego. Pamiętać należy, że trzeba nasze skrobaki czy inną gąbkę naklejać w kilku warstwach na każdą gałązkę, żeby drzewo było gęste.

No i to tyle chyba. Mam nadzieję, że coś w tym forum wniosłem swoimi doświadczeniami ;)

1. And Di 2018-04-04 08:53:09

Super robota.

1. Jacek-KP 2018-04-05 18:37:13

Amerykanie mają Las Vegas, a my Las Sosnas

Rezultaty 0 - 8 z 8 pozycji
Udostępnij temat: