STAR Wywrotka wydawnictwo Modelik

1. Kurt 2018-07-11 11:17:48

Jeśli posiadasz miniszlifierkę to możesz sobie ułatwić pracę. Wycinasz krążki o średnicy zewnętrznej opony i sklejasz razem ale nie na całą szerokość opony. Np jak masz docelową szerokość  opony 8mm to sklejasz 4 lub 6 takich krążków wyciętych z tektury 1mm a potem uzupełniasz to po 1 lub 2 krążkami z każdej strony wyciętymi już i w środku na średnicę felgi. Tak przygotowany zestaw zakładasz na szlifierkę i "toczysz" papierem ściernym do pożądanego kształtu balonu opony. Czyli robisz właściwie wszystko tak jak opisał Zbyszek jedynie tylko nie wycinasz środków opon a robisz to na koniec jak już opona będzie gotowa.

1. NIUNIA 2018-07-11 13:22:17

Jeśli posiadasz miniszlifierkę to możesz sobie ułatwić pracę. Wycinasz krążki o średnicy zewnętrznej opony i sklejasz razem ale nie na całą szerokość opony. Np jak masz docelową szerokość  opony 8mm to sklejasz 4 lub 6 takich krążków wyciętych z tektury 1mm a potem uzupełniasz to po 1 lub 2 krążkami z każdej strony wyciętymi już i w środku na średnicę felgi. Tak przygotowany zestaw zakładasz na szlifierkę i "toczysz" papierem ściernym do pożądanego kształtu balonu opony. Czyli robisz właściwie wszystko tak jak opisał Zbyszek jedynie tylko nie wycinasz środków opon a robisz to na koniec jak już opona będzie gotowa.

Kurt

posiadam miniszlifierkę i na niej będę robić tak jak napisałeś, na chwilę obecną siadam do wycinania kółek i ich sklejenia i poczekam aż dobrze wyschnie. 

1. NIUNIA 2018-07-11 13:52:43

A mam jeszcze takie pytanie bo szerokość opony będzie 6 mm czyli 6 krążków z tektury 1 mm ale teraz nie wiem czy we wszystkich krążkach od razu wycinać otwór pod felgę? (bo u mnie felga cała ma wchodzić w oponę bo ma szerokość 6mm)   

1. Kurt 2018-07-11 14:27:22

A mam jeszcze takie pytanie bo szerokość opony będzie 6 mm czyli 6 krążków z tektury 1 mm ale teraz nie wiem czy we wszystkich krążkach od razu wycinać otwór pod felgę? (bo u mnie felga cała ma wchodzić w oponę bo ma szerokość 6mm)   

NIUNIA
    To 4 krążki wytnij pełne a tylko zewnętrzne z otworem na felgę, a jak już zrobisz oponkę z bieżnikiem i w ogóle stwierdzisz że jest ok to dopiero wytnij środek. Teraz jest potrzebny aby kółeczka nadziać na trzpień i osadzić w szlifierce i nie przesadzaj z obrotami.

1. NIUNIA 2018-07-11 14:43:20

Dzięki za odpowiedź w końcu załapałam o co chodzi. Spróbuję zrobić to na początek na najwolniejszych obrotach  jakiś dzisiaj mam ciężki dzień do myślenia

Wstępnie wygląda to tak jak poniżej. Jeszcze jedno pytanie do Kurta "kółeczka nadziać na trzpień " ten trzpień to będzie jedynka czy dwójka na zdjęciu trzecim?

1. Kurt 2018-07-11 16:42:00

Oczywiście 1. Jak nadziejesz szlifuj papierem 120 około. potem wygładź 500 przemaluj farbą wygładź przemaluj wygładź jak będziesz zadowolona naklej bieżnik zaglutuj i już bardzo delikanie drobnym papierem oszlifuj przemaluj oszlifuj przemaluj oszlifuj będzie ok to wytnij środek i wklej felgę.

1. Wojok 2018-07-11 18:05:57

Witajcie,

słowem wstępu dziękuję  za potwierdzenie, że te opony mogą iść ale w kosz.

NIUNIA

Normalnie czuję się zlekceważony Ale mam oko 

1. NIUNIA 2018-07-11 19:26:44

Witajcie,

słowem wstępu dziękuję  za potwierdzenie, że te opony mogą iść ale w kosz.

NIUNIA

Normalnie czuję się zlekceważony Ale mam oko 

Wojok

Oj oj moje pierwsze opony też były ładne ale zawsze warto próbować zrobić coś od nowa lepszego a jak Ci się tak bardzo podobają to mi jest bardzo miło i nawet mogę Ci te opony oddać  

1. NIUNIA 2018-07-11 19:31:06

Fajniej się robi te opony niż po mojemu:)  

Co myślicie o oponie?

1. And Di 2018-07-11 21:11:37

No wygląda "gładko"

Może teraz pomaluj na czarno (pędzlem) i popatrz czy jeszcze gdzieś nie doszlifować, bo farba uwypukli ewentualne miejsca do poprawki.

Czekamy na bieżnik.

1. And Di 2018-07-11 21:30:26

Jeszcze jedno Niunia.

Nie wiem czy czytałaś jak robi oponki Mistrz Kołodziej (scorpions), tu masz linka (w sumie nie wiem dlaczego tego nie ma w Technice Modelarskiej):

http://kartonowki.pl/forum/temat/3170,3,tatra-815-6x6-nth-bss-ns1-302320

Może się przyda.

1. NIUNIA 2018-07-11 21:43:05

Jeszcze jedno Niunia.

Nie wiem czy czytałaś jak robi oponki Mistrz Kołodziej (scorpions), tu masz linka (w sumie nie wiem dlaczego tego nie ma w Technice Modelarskiej):

http://kartonowki.pl/forum/temat/3170,3,tatra-815-6x6-nth-bss-ns1-302320

Może się przyda.

And Di

A jest poradnik Mistrza Kołodzieja proszę link http://www.kartonowki.pl/forum/temat/3252,kola-do-modeli-samochodow czytałam  ale to jeszcze chyba nie mój poziom ale będę próbować. 

1. NIUNIA 2018-07-11 22:12:22

Fajna wywrotka,pokibicuję :) Do aerografu masz sprężarkę,czy butle na powietrze? 

Zygfryd

aerografem z kompresorem, w butli jeszcze by mi powietrza zabrakło ale bym dostała nerwów  kupiłam sobie rok temu taki zestaw aerograf z kompresorem za chyba 185 zł no kompresor nie jest jakiś wypasiony ale daje radę pod ten aerograf (a teraz tato robi mi porządny kompresor). 

1. And Di 2018-07-11 22:23:34

Czyli super, że jest w technice - jakoś przeoczyłem

Możesz jeszcze spróbować zrobić oponkę bardziej zaokrągloną po bokach.

Naklej na boku wycięty pierścień z tekturki (to czerwone na rysunku), a braki zaszpachluj (to niebieskie) i doszlifuj papierem  ściernym np 600 na gładko.

Rysunek nie jest idealny, ale robiłem go na szybko patrząc jednym okiem na mecz

1. Zbyszek001 2018-07-12 07:15:24

Twoje kółeczka sa ok. Może ciut bardziej aokraglji, ale nie za mocno. Już teraz jest OK. Dobrze wykończ średnicę wewnetrzną. Koniecznie zagluć. Inaczej jak psikniesz akrylem wyjdą włoski z tektury piwnej. Zagluć i poszlifuj.

1. NIUNIA 2018-07-12 09:20:02

Czyli super, że jest w technice - jakoś przeoczyłem

Możesz jeszcze spróbować zrobić oponkę bardziej zaokrągloną po bokach.

Naklej na boku wycięty pierścień z tekturki (to czerwone na rysunku), a braki zaszpachluj (to niebieskie) i doszlifuj papierem  ściernym np 600 na gładko.

Rysunek nie jest idealny, ale robiłem go na szybko patrząc jednym okiem na mecz

And Di

Dzięki za podpowiedź jak znajdę dzisiaj czas to właśnie spróbuję zrobić to metodą z Twojego rysunku. Właśnie się zastanawiałam jak to dalej robić.  

1. scorpions 2018-07-13 11:59:40

Bondżorno się z Państwem !

Jako , że zostałem wywołany z jaskini , postanowiłem wtrącic swoje trzy , albo nawet cztery grosze , chociaż And jak zwykle przesadza z tym mistrzem.

Niunia , poziom nie ma tu nic do rzeczy , najważniejsze to jest dobrze wyszlifować i zagruntować czymś , żeby nie było "włosków" na tekturze. Dlatego ja na boki opon używam polistyrenu , bo , jak to śpiewał kiedyś Big Cyc "włosków nie ma " , no i jest łatwiejszy w obróbce. Moim zdaniem poczatek budowy koła jest dobry , ale nie szlifowałbym boków z całego krążka , tylko same boki powycinałbym jeden mniejszy od drugiego , czyli szerokość koła bez boków jesli ma np. 6mm , to wycinam 6 kółek z tektury 1mm , a na boki opon po trzy krążki , na stronę , jeden mniejszy od drugiego (łatwiej będzie nadać baloniasty kształt ) , najpierw ścierać te boki jakimś grubszym papierem , żeby nadać z grubsza kształt , jeśli to już będzie to nastepnie , robic coraz drobniejszymi papierami taka jakby polerkę. Kiedy stwierdzisz , że ten wytwór przypomina juz koło , należy pomalowac to jakąś farbą ( ja używam szarej ) , aby wyciągnąć niedokłądności ( jeśli oczywiście są ). Następnie wycinasz bieżnik , nawet ten wycinankowy , tylko dobrze by było go podkleić , np. zwykła kartka od drukarki. Naklejasz go na opone i te boczne paski na ich końcach szlifujesz jakimś nie grubym papierem , tak aby tworzyły jednolitą strukture z oponą. Pomysł Anda ze szpachlówką , bym odradzał , gdyż pójdzie na to sporo materiału , a roboty będzie co nie miara.

Mam nadzieje , że chociaż trochę pomogłem , w razie czego pytaj śmiało.

pzdr

1. NIUNIA 2018-07-13 12:12:13

Bondżorno się z Państwem !

Jako , że zostałem wywołany z jaskini , postanowiłem wtrącic swoje trzy , albo nawet cztery grosze , chociaż And jak zwykle przesadza z tym mistrzem.

Niunia , poziom nie ma tu nic do rzeczy , najważniejsze to jest dobrze wyszlifować i zagruntować czymś , żeby nie było "włosków" na tekturze. Dlatego ja na boki opon używam polistyrenu , bo , jak to śpiewał kiedyś Big Cyc "włosków nie ma " , no i jest łatwiejszy w obróbce. Moim zdaniem poczatek budowy koła jest dobry , ale nie szlifowałbym boków z całego krążka , tylko same boki powycinałbym jeden mniejszy od drugiego , czyli szerokość koła bez boków jesli ma np. 6mm , to wycinam 6 kółek z tektury 1mm , a na boki opon po trzy krążki , na stronę , jeden mniejszy od drugiego (łatwiej będzie nadać baloniasty kształt ) , najpierw ścierać te boki jakimś grubszym papierem , żeby nadać z grubsza kształt , jeśli to już będzie to nastepnie , robic coraz drobniejszymi papierami taka jakby polerkę. Kiedy stwierdzisz , że ten wytwór przypomina juz koło , należy pomalowac to jakąś farbą ( ja używam szarej ) , aby wyciągnąć niedokłądności ( jeśli oczywiście są ). Następnie wycinasz bieżnik , nawet ten wycinankowy , tylko dobrze by było go podkleić , np. zwykła kartka od drukarki. Naklejasz go na opone i te boczne paski na ich końcach szlifujesz jakimś nie grubym papierem , tak aby tworzyły jednolitą strukture z oponą. Pomysł Anda ze szpachlówką , bym odradzał , gdyż pójdzie na to sporo materiału , a roboty będzie co nie miara.

Mam nadzieje , że chociaż trochę pomogłem , w razie czego pytaj śmiało.

pzdr

scorpions
    Bondżorno Mistrzu, 
    siedziałam chwil kilka nad Twoim poradnikiem odnośnie opon nawet sobie go wydrukowałam!!! I na razie siedzę i myślę czy właśnie szpachlę dać czy iść Twoim "trybem pracy" z tym, że jak pisałeś na tekturze także dziękuję Ci za wpis może w końcu podejmę jakąś właściwą decyzję.  

1. And Di 2018-07-13 16:12:52

scorpions

No proszę nie dość, że mistrz, to jeszcze jaki skromny. A i tak wszyscy wiedzą żeś Mistrz Kołodziej bo Toje koła mówią same za siebie

Ale wracając do tematu Twoich kółek Niunia, to mój pomysł nie został przetestowany (ale się powinien sprawdzić), więc może lepiej posłuchać Skromnego Mistrza Kołodzieja.

1. NIUNIA 2018-07-13 16:27:40

Żeby było sprawiedliwie (a ja przy okazji nabędę nowego doświadczenia) wypróbuję obie metody. Na pierwszy rzut poszła metoda Twoja

Rezultaty 40 - 60 z 64 pozycji
Udostępnij temat: