Hurricane MK I RF-F Dywizjon 303

 1. szaman 2018-09-15 18:52:04

  Witam wszystkich. Zaczynam nowy model. Teraz zabieram się za coś poważniejszego niż MM. To opracowanie Kartonowej kolekcji. Zainspirowany filmem postanowiłem skleić sobie Hurricana. Tak naprawdę to jeszcze nigdy nie skleiłem tego samolotu, więc jest okazja. Opracowanie doskonałe Pana Mistewicza. Super rysunki i opis. Chcąc jednak mieć maszynę z Dywizjonu 303 musiałem go przemalować. Zrobiłem wersję z oznaczeniem RF-F na której latał Zumbach i Urbanowicz i namieszali trochę Niemcom.

  Model będzie waloryzowany. Co nieco poprawię lub zmienię i bardzo chciałbym Koledzy prosić o Wasze cenne uwagi, tak, żeby w razie draki można było poprawić. Pięknie skleił ten model Kolega Kilminster, tylko w oryginalnym malowaniu wycinanki. Jest też relacja na czarnym, więc mogę się podpierać przy budowie.

  Bardzo chciałbym, żeby Kolega Kilminster zaglądał tutaj, bo może mi udzielić wielu cennych rad.Będę się starał wykonać go jak najlepiej potrafię. Model jest trudny i ma całą masę drobiazgów, co dla starego szamana może stanowić problem.

  Zaczynam od segmentu kabiny, gdzie jest chyba najwięcej drobiazgów. Tak zaleca autor, jednak w "międzyczasie zrobiłem koła, golenie i kołpak ze śmigłami. Śmigła zmieniłem, bo te z wycinanki mi nie pasowały.

  Zapraszam Wszystkich do współpracy w tym projekcie.

 1. NIUNIA 2018-09-15 20:05:35

  Witaj Szamanie:) 

  ja zasiadam w pierwszym rzędzie, żeby dobrze widzieć . A chrom to w sprayu zastosowałeś? - fajnie wygląda. Tablica w Twojej wersji bardziej mi się podoba:) Powodzenia

 1. szaman 2018-09-15 20:09:57

  Chrom w sprayu (akryl samochodowy). Zainspirowało mnie to zdjęcie. To plastik, ale też tak zrobię.

   

 1. NIUNIA 2018-09-15 20:25:31

  Chyba się zdecyduję na ten chrom w sprayu 

 1. Bartko28 2018-09-15 20:34:36

  Melduję się na widowni! Kibicuję z zaciśniętymi kciukami. Jeśli mogę coś doradzić, to uważaj na grubość kartonu, którym podklejasz przeznaczone do tego elementy. Szczególnie ma to znaczenie w przypadku szkieletu centropłata i komór podwozia. Z tego co pamiętam podklejony element łącznie powinien mieć grubość 1mm.  Powodzonka - masz we mnie wiernego, cichego kibica.

 1. szaman 2018-09-15 22:28:51

  Niunia, chrom może byc taki. To akryl do samochodów. W każdym sklepie z częściami powinni mieć.

  Bartko, co do grubości tektury to słyszałem, ale kupiłem kiedyś na Allegro 0,5, 08, i 1.0 mm, tak, że problemu nie będzie. Podobno do wnęk podwozia nie może być grubszy jak o,8mm.

  Dzięki za zainteresowanie. Pomalutku jadę do przodu. Jutro powinienem skończyć wyposażenie kabiny a jest tam tyle dupereli , że głowa boli. Tym bardziej, że wielkości takiej,że ledwo je widzę...

  Teraz przyszedł mi pomysł. Skoro będę go mocno waloryzował, to spróbuję się zastanowić czy nie wstawić diod w światła pozycyjne na skrzydłach. Mam jeszcze pytanie do fachowców. Na skrzydłach są reflektory czy kamery, bo wiem, że były instalowane, Można by tam było też zrobić załączane reflektory? Muszę się przyglądnąć dokładnie wycinance, bo wydaje mi się , że da się tam coś wstawić

  .

 1. Zygfryd 2018-09-16 13:47:33

   

  Teraz przyszedł mi pomysł. Skoro będę go mocno waloryzował, to spróbuję się zastanowić czy nie wstawić diod w światła pozycyjne na skrzydłach. Mam jeszcze pytanie do fachowców. Na skrzydłach są reflektory czy kamery, bo wiem, że były instalowane, Można by tam było też zrobić załączane reflektory? Muszę się przyglądnąć dokładnie wycinance, bo wydaje mi się , że da się tam coś wstawić

  .

  szaman  O i Nasz Szaman też będzie świecił :) Pewnie że fajny pomysł jak dla mnie. A czym są kamery o których mówisz?

 1. szaman 2018-09-16 14:23:00

  Co do kamer. Początkowo ich nie było i były problemy z zaliczeniem zestrzelenia. Później zaczęto je montować w Hurricanach (nawet jest o tym w filmie) i na podstawie nagrania z kamery zaliczano zestrzelenie. Nie jestem tylko pewny gdzie były montowane i o to pytałem.

  Kabina skończona. Tylko je się pytam, dlaczego projektanci zaczęli tak wydziwiać ze szczegółowością.Wnętrze jest do pokazania chyba jako osobny model, bo po zamontowaniu poszycia i tak mało co widać, a roboty było 2 dni. Jak ktoś będzie chciał i potrafi to sam sobie poradzi z waloryzacją wnętrza. Ja wykonałem komplet dodając kilka elementów, ale już pedały sterów to wielki znak zapytania. PO CO ???

 1. Zygfryd 2018-09-16 16:14:41

  To w tamtych czasach już montowali takie ówczesne GoPro w samolotach?? Nawet nie wiedziałem o tym. Całe życie sądziłem, że wtedy to tylko latało i strzelało,ale o takich zaawansowaniach jak kamery nie słyszałem. Ale fajna ciekawostka,muszę zagłębić się w temat, bo mnie zainteresowało to. A kokpit świetny. Nie wiem czy Wy też tak macie, ale ja uwielbiam kokpity,kabiny itp jak są super odwalone i szczegółowe. Na mnie to robi wrażenie ogromne i lubię zaglądac do środka. Szczególnie parowozów

 1. Bartko28 2018-09-16 17:58:13

  Teraz przyszedł mi pomysł. Skoro będę go mocno waloryzował, to spróbuję się zastanowić czy nie wstawić diod w światła pozycyjne na skrzydłach. Mam jeszcze pytanie do fachowców. Na skrzydłach są reflektory czy kamery, bo wiem, że były instalowane.

   

  Wydaje mi się, że w Twoim Hurasiu w skrzydłach są reflektory do lądowania. Fotokarabin widać np. w tym modelu. Wieczorem postaram się pogrzebać w monografii Huragana - jeśli uda mi się znaleźć jakieś info to podrzucę.

 1. DarkDevil80 2018-09-16 18:18:25

  Co do kamer. Początkowo ich nie było i były problemy z zaliczeniem zestrzelenia. Później zaczęto je montować w Hurricanach (nawet jest o tym w filmie) i na podstawie nagrania z kamery zaliczano zestrzelenie. Nie jestem tylko pewny gdzie były montowane i o to pytałem.

  szaman
  Heniu, z tymi kamerami to nie sugeruj się tym filmem, bo to bzdety raczej. Kamer to wtedy jeszcze nie było, o ile mi wiadomo, nie pamiętam jak w późniejszym okresie wojny, ale wtedy to raczej fotokarabiny były. A w tych oszklonych dzórwach w płatach ,,Hurricane'a'' to były Panie reflektorki :-) 1. Wojtek93 2018-09-16 18:54:55

  Szamanowi na 100% chodziło o fotokarabin :-). Tutaj, tu masz przykłady gdzie był montowany. A jak klikniesz w TO zobaczysz jak wyglądał reflektor do lądowania (po jednym na skrzydło)

 1. Bartko28 2018-09-16 19:49:13

  Nie udało mi się niestety z monografii "wycisnąć" nic więcej jak tylko to, że RF-F Urbanowicza i Zumbacha (s/n V6684) zbudowany został w zakładach Gloster w serii, której zamówienie realizowano w okresie lipiec'40 - sierpień'41. Niemniej przeglądając różne zdjęcia to ślady fotokarabiny pojawiają się częściej dopiero w Mk. II. Myślę, że latem '40 roku angolom było żal pakować drogie "zabawki" w samoloty, których żywotność była liczona jeśli nie w godzinach to co najwyżej w dniach lub tygodniach.

 1. szaman 2018-09-16 20:29:35

  Tak jest. Już się doczytałem. Fotokarabiny były , ale montowane później w wersji MK II do zadań zwiadowczych. Ten konkretny samolot nie miał fotakarabinu, więc zamontujemy reflektorki. To maszyna z Eskadry "B" z początku września 1940r. Z oznaczeniem F i numerze V6684.

  Dzięki Wam wszystkim za zainteresowanie tematem. Sam tez dużo kopałem w necie i coś nowego się dowiedziałem. Wojtku, dzieki za super zblizenie reflektora. Tego szukałem i mam kilka fotek, ale Twoje jest super do skopiowania w modelu.

  Bartko. To co napisałeś potwierdza się w tekście zamieszczonym poniżej.

 1. Wojok 2018-09-16 20:43:17

  Myślę, że latem '40 roku angolom było żal pakować drogie "zabawki" w samoloty, których żywotność była liczona jeśli nie w godzinach to co najwyżej w dniach lub tygodniach.

  Bartko28


  Hmm, nie wydaje mi się, żeby to była kwestia żal lub nie. To był czas: Być albo nie być dla Anglii i nikt nie miał czasu na zabawę z kamerami. Priorytety przede wszystkim. A co do szczegółowości kokpitów, to ja akurat jestem jak najbardziej za. Może po sklejeniu nie za wiele widać ( aczkolwiek kto chce ten na pewno dojrzy ), ale na pewno będzie widać, że tam g...o jest, jeśli tam nic nie będzie. Paradoks taki, nie ?

 1. szaman 2018-09-16 21:08:51

  To co piszesz o żywotności maszyn to fakt, Ten właśnie RF-F został uszkodzony w 1942r podczas lądowania i zezłomowany. Po bitwie o Anglię na egzemplarzu z tym oznaczeniem został namalowany charakterystyczny rysunek za kabiną. Tak się doczytałem.

  A gdyby tak do kompletu trafił się taki Mondeo? albo jakiś inny nawet, ale tak pomalowany (nie wiem czy mnie nie skusi.... Było by super, tylko czy jest gdzieś taka darmowa wersja do przemalowania?

   

 1. szaman 2018-09-17 14:08:56

  Pomalutku posuwam się do przodu w kierunku śmigła. Lekki półmatowy połysk to efekt impregnacji kartonu samochodowym lakierem akrylowym w sprayu. "tgzw. "Klir", który nakłada się na malowaną powierzchnię. Doskonale się sprawdził do impregnacji bo nie reaguje z butaprenem jak Capon, a efekt jest ten sam. Malowałem jednostronnie 2 razy. Po kilku warstwach uzyskamy połysk.

  Ta biała ryska na poszyciu to efekt lampy błyskowej, Normalnie tego nie widać, ale i tak po wykonaniu kadłuba sprawdzę wszystko i ewentualnie uzupełnię retusz. wewnętrzne poszycie kabiny rozciąłem w środkowej górnej części i po dopasowaniu skleiłem z zewnętrznym poszyciem.To zapewniło dokładne pasowanie przy krawędziach obrysu kabiny.

  Model klei się super. Aż się micha cieszy, i to właśnie sprawia radochę. Pan Mistewicz jak zwykle opracował świetnie samolot. Chylę czoła przed Tym projektantem.

 1. mariotechnet 2018-09-17 19:53:23

  Mam go w planach do zrobienie więc zasiadam cichutko i podpatruje jak działasz, oczywiście trzymam kciuki - POZDRAWIAM Mariusz

 1. szaman 2018-09-17 20:02:22

  O!. Mario się obudził. Witaj. Podpatruj, bo model trudny i pracochłonny , za to opracowany super.

  Na dzisiaj koniec. Dorobiłem tylko segmenty do przodu i segment ze śmigłem jest tylko założony. Śmigła będą jeszcze dopracowane i retuszowane, zwłaszcza żółte końcówki, których nawet nie ruszałem. Jutro pojadę w stronę zadka tej maszyny.

 1. DeathDrifter 2018-09-17 20:03:55

  Film "Dywizjon 303" mogę polecić, dla mnie czyli młodszej publiczności bardzo pouczający, warto obejrzeć :)

  Co do modelu to idzie naprawdę dobrze, zasiadam i podglądam, powodzenia :)

   

Rezultaty 0 - 20 z 81 pozycji
Udostępnij temat: