Kopułki i inne listkowe zakończenia.

1. Kurt 2018-09-27 12:59:44

Jako że na fb poproszono mnie o opisanie jak robię listowe kopułki to pomyślałem że i tu wrzucę może się komuś przyda. Niestety poradnik kulawy bo zdjęć nie mam.

Na początek wycinamy listki i dokładnie się nim przyglądamy wszelkie nierówności wygładzamy papierem 500/800. Jak jesteśmy zadowoleni z efektu to stronę zadrukowaną wygładzamy np drugą stroną olfy a stronę niezadrukowaną delikatnie na płask papierem ściernym. Robimy retusz listów. Teraz dopiero wycinamy od drugiej strony tam gdzie nie ma listów jak trzeba to poprawiamy papierem. Walcujemy czymś okrągłym ma podkładce tak aby element sam układał się w walec (powstanie coś na kształt korony). Sklejamy to i połączenie wzmacniamy do środka paseczkiem papieru. Teraz całość od środka smarujemy bcg i czekamy aż trochę zmiększy papier. Za pomocą czegoś zaokrąglonego ( ja używam kulek o różnej średnicy osadzonych na rącze nazywa się to chyba kulki do modelowania) i powoli na gumce myszce wyoblamy listki. Co jakić czas można dodać bcg aby narzędzie lekko się ślizgało po obrabianych elementach. Gdy już mamy mniej więcej nadany kształt to odkładamy żeby trochę przeschło i utrwaliło kształt ale nie do całkowitego wyschnięcia. Następnie na sucho przymierzany na sucho jak to wszystko się składa do kupy. Jeśli nie do końca pasuje to poprawiamy papierem ściernym. ( w tym przypadku pasowało idealnie) No i teraz mozolnie sklejamy powolutku liski w pary za pomocą bcg każde takie połączenie wygładzamy zaraz po sklejeniu na macie tym czym robiliśmy wyoblenie. Jak już to zrobimy to znowu smarujemy całość bcg i cała kopułkę układamy na czymś twardawym i nie łapiącym kleju(np metalowa linijka) tak jak leży ta po prawej stronie i składamy wszystkie pary listków razem. Jak już klej dobrze złapie jeszcze raz wszystko wyoblamy tym razem już na twardej podkładce. Ma to na celu wyrównanie połączeń i korektę kształtu.Jak już dobrze całkowicie wyschnie jeszcze raz wyoblamy ma twardym i od środka smarujemy wikolem aby usztywnić całość. I tyle . Mam nadzieję ze w miarę jasno to opisałem. Metoda ta jest trochę pracochłonna ale wydaje mi się że warto.Acha kleju bcg nie żałujemy.

1. NIUNIA 2018-10-11 10:58:22

Akurat mi to jest potrzebne dzięki

1. Jacek-KP 2018-10-20 18:17:41

Pracy przy tym dużo, ale efekt wart zachodu.

Rezultaty 0 - 3 z 3 pozycji
Udostępnij temat: