Pzkwf IV H, GPM nr.106

1. benjamin40 2018-10-01 11:55:25

Witam " A teraz zupełnie z innej beczki" jak to mówili w Monty Pythonie. Postanowiłem odpocząć od skrzydeł i śmigieł i wziąć się za coś bardziej "stalowego":)

Wybór padł na ten model z wydawinictwa GPM. Będzie to mój pierwszy model czołgu w tej skali , dlatego będę się pytał o wszystko m tym razem będzię to prawdziwa relacja od poczatku do końca.

Na początek okładka oraz zawartość stron. Później  szkielet podkleiłem na tekturę 1 mm , jak pisze w instrukcji. Na razie tyle .Pozdrawiam Arek.

1. Zbyszek001 2018-10-01 13:16:28

Nie podklejaj dużych powierzchni wikolem. Miękka kartka się pomarszczy, I potem już na samym szkielecie będą problemy. Ja preferuje klej polimerowy. Nitkuje ale na wręgi jest idealny. To mimo wszystko nie najmłodszy karton. Potraktuj go caponem, naprawdę warto. 

A teraz siadam na widowni w pierwszym rzędzie. I pamiętaj czołg to kadłub koła i gąski + reszta śmieci. Ale układ zawieszenia jest zawsze najbardziej widoczny. I choćbyś wszystko zrobił idealnie a spodlisz jedno koło, albo kiepsko wyjdą gąski, będzie to bardzo widoczne. Kup cyrkiel do wycinania kółek. Jak to standard zaopatrz się w dobre farby do retuszu, żeby nie wsiąkały w karton i dobrze dobierz kolor retuszu. Na 100% będzie potrzebny czarny na bandaże kół. Retuszuj zanim skleisz a nie po sklejeniu. Potrenuj retusz tu będą długie krawędzie.  Jak nie masz wprawy możesz popaćkać nadruk kolorowy.  I najważniejsze najpierw zapytaj, a potem sklejaj, a nie sklej i pytaj czy dobrze. Rozklejanie czasem bywa niemożliwe.

POWOZDENIA. Trzymam kciuki.

Zapewne zaczniesz od wręg kadłuba, dokładnie się upewnij czy nie potrzeba wzmocnień. Moim zdaniem każda ściana musi być podklejona, inaczej przy budowie może się zapaść pomarszczyć. Dotkniesz palcem i się wgniecie. Do tego dobry jest papier milimetrowy na tekturce piwnej 1 mm, świetnie wyznaczysz wielkości elementów wzmocnienia.  Klej obok łazienki, zawsze czyste ręce, szczególnie po retuszu, i im mniej kleju tym lepiej. 

Poszukaj na Konradusie albo pepersach, może jest relacja z tego wydania.

1. Zygfryd 2018-10-01 14:11:44

I powiedz, że zdjęcie nr2 jest przed przyklejeniem i nie przykleiłeś tego na tekturę falistą...

1. benjamin40 2018-10-01 18:24:35

Podklejone... Ale odkleilem i

1. benjamin40 2018-10-01 18:26:38

Liczę na waszą pomoc. Czy wszystko wycinać nożem czy cześć nożyczkami?

1. Zygfryd 2018-10-01 18:41:42

Podklejaj tylko na tekturę piwną.Nigdy na falistą. I raczej wycinaj z tektury nożykiem. Nożyczkami ciężko i załamuje tekturę. Możesz później mieć problem z pasowaniem części

1. Bartko28 2018-10-01 19:59:57

Uuu to sobie podniosłeś poprzeczkę! Na czołgach kompletnie się nie znam, więc zasiadam cicho w kącie. Słuchaj (koniecznie!!!!) rad Kolegów obytych w pancernej materii. Na pewno przyniesie to same korzyści. I tak jak wcześniej już wspomniano - jeśli czegoś nie jesteś pewien NAJPIERW zapytaj, PÓŹNIEJ rób. Zobaczysz ile dzięki temu można się nauczyć. I pytaj jak najczęściej, nawet jeśli wydaje Ci się, że to banał - to Ci nie zaszkodzi. Powodzenia.

1. Zbyszek001 2018-10-02 08:56:36

Wręgi wycinaj nożykiem. Nożyczkami nie wyjdzie dobrze. Na zdjęciach masz różnice, dodam nożyczkami równe cięcie. Bardzo ostre nożyczki świetnej firmy. Po łuku wychodzi jeszcze gorzej, w kleju tym bardziej.

A różnica w tym przypadku jest już znaczna.

cięcie nożyczkami cięcie nożykiem
  1. benjamin40 2018-10-02 11:28:43

Witam koledzy. Wycialem cześć szkieletu , wyszlifowane i złożyłem na sucho. Wygląda to bardzo wiotko. Co sądzicie o wzmocnieniu szkieletu że styroduru? Acha wycinałem nożem od metalowej linijki , najpierw pierwsze słabsze cięcie żeby zaznaczyć linie a później mocno nacialem i odlamywalem powoli. Acha te rowki które są zaznaczone przerywanymi kreskami mają wejść w w te wycięcia w bokach kadłuba? Pozdrawiam Arek.

Czy to dobre Cięcie?
  1. Zbyszek001 2018-10-02 13:58:29

Mam cichą nadzieję, że skserowałeś wręgi. To co zrobiłeś jest nie do przyjęcia. Ta tektura to nie jest tektura ale pudełko, a z tego nie robi się szkieletu modelu.

Naklej wręgi na dobra tekturę 1 mm, wytnij porządnie bez odrywania, I zmontuj szkielet, Jeśli trzeba wzmocnij wklejkami z kartonu.

strzałkami zaznaczone sa elementy wzmocnienia
  1. Zygfryd 2018-10-02 14:22:45

Kilka postów wyżej pisałem o tekturze falistej... Jak się pochwalił, że nakleił wręgi. Mówił że odlepił,ale jednak nie

1. benjamin40 2018-10-02 14:23:51

Witaj. Tak mam cały model skserowany.

1. benjamin40 2018-10-02 14:29:32

Odkleilem ale przez nieuwagę nakleilem na nie te tekturę która która miałem przygotowana, coś mi się nie podobało ale myślałem że mi się wydaje a tu zonk. Dobrze wydrukuje sobie w przyszłym tygodniu jeszcze raz . Kurcze wszystko od nowa

1. AZBEST 2018-10-02 18:01:48

Przykleiłem ...odkleiłem ale przez pomyłkę znów nakleiłem na tekturkę falistą .....
    A się upieram że robisz z nas idiotów , a przede wszystkim z autora relacji ... Tak jak pisałem w Twojej poprzedniej relacji szanuje Twój upór i samozaparcie ( fajnie że starasz się kończyć to co zacząłeś , ale nie będe pisał że pada deszcz jak ktoś pluje w twarz . Pewnie zaraz rozpęta się wielka fala pt: " jak możesz "  ale nie dbam o to .
    Pozdrawiam 

1. Bartko28 2018-10-02 19:22:51

Siwy177 ubiegł mnie trochę. Arek, może odnoszę błędne wrażenie, ale wygląda to trochę, wybacz, jakbyś nie traktował tego forum poważnie. Od samego początku relacji (nie tylko tej) służą Ci poradą Goście, którzy potrafią zrobić z kartonu rzeczy takie, o których niejeden z nas może tylko pomarzyć. I co? I wygląda na to, że kompletnie olewasz te porady. Celowo czy "niechcący"? Najbliższy w rzędzie przykład - podklejenie szkieletu tego "panzer'a". Koledzy radzą, cały internet (modelarski) aż huczy, że szkielet podklejamy jednolitą tekturą (piwną, twardą brązową czy też z okładki bloku) - a Ty co? Kompletnie na odwrót. Naprawdę wygląda to trochę tak jakbyś się naigrywał w reszty Forumowiczów. Mam nadzieję, że moje odczucie jest błędne, że się ogarniesz i relacje Twoje przestaną powodować takie reakcje i wpisy jak ten. Czego szczerze Ci życzę. A teraz drukuj raz jeszcze wręgi, naklej je na porządną, jednolitą tekturę i dokładnie powycinaj. Później pytaj, słuchaj rad a następnie klej. I doceń, że "dobre dusze" chcą Cię wspomóc swoim doświadczeniem. Doceń, nie rób sobie z tego jaj.

1. benjamin40 2018-10-06 15:24:09

Witam po krótkiej przerwie. Odnośnie zarzutów powyżej , jestem chory naChad i czasami nie wie lewica co czyni prawica . Nikogo nie chciałem obrazić . 

Miałem na tyle dobrego kartonu że ze skleilem sobie wieże . Nie była za dobrze spasowana więc musiałem trochę podcinać i poszlifowac. Nie jest całkowicie skończona jeszcze , brakuje haków na dachu do zawieszania na suwnicy oraz wizjera z przodu   wieża retuszowania , najpierw każda część osobno po wycięciu a później już po przyklejeniu. Instrukcja absolutnie nie pomaga przy pracy. Bardzo skomplikowana była dla mnie baszta dowódcy oraz hamulec wylotowy. Strasznie cienkie paseczki trzeba było wycinać i pasować. 

Dobrze to na tyle kilka zdjęć   

Pozdrawiam Arek

1. benjamin40 2018-10-06 15:24:56

Witam po krótkiej przerwie. Odnośnie zarzutów powyżej , jestem chory naChad i czasami nie wie lewica co czyni prawica . Nikogo nie chciałem obrazić . 

Miałem na tyle dobrego kartonu że ze skleilem sobie wieże . Nie była za dobrze spasowana więc musiałem trochę podcinać i poszlifowac. Nie jest całkowicie skończona jeszcze , brakuje haków na dachu do zawieszania na suwnicy oraz wizjera z przodu   wieża retuszowania , najpierw każda część osobno po wycięciu a później już po przyklejeniu. Instrukcja absolutnie nie pomaga przy pracy. Bardzo skomplikowana była dla mnie baszta dowódcy oraz hamulec wylotowy. Strasznie cienkie paseczki trzeba było wycinać i pasować. 

Dobrze to na tyle kilka zdjęć   

Pozdrawiam Arek

Dodane boczne wizjery Osmolona lufa. Osmolony tłumik. Zamontowałem ekrany.
  1. benjamin40 2018-10-07 16:35:07

Zamontowałem ekrany , wieża prawie skończona.

1. Bartko28 2018-10-07 19:24:06

No i gitarra :-) Wygląda całkiem nieźle. Retuszuj raczej przed klejeniem, nie po.

1. benjamin40 2018-10-07 22:29:55

Witaj Bartko. Dzięki za ocenę . Hamulec wylotowy to był koszmar Postanowiłem trochę uwypuklić płaskie nity i zrobiłem to metoda , kropelka magic a na szpilce w miejscu nitów. Czekam aż wyschnie , potem maluje kolorem retuszu a na koniec robię wash. Na zdjęciach widać efekt.

Ekran boczny zaznaczone nity omówiona metoda. Zbliżenie
Rezultaty 0 - 20 z 44 pozycji
Udostępnij temat: