ORP Dzik - MM 6/2000 - powrót do klejenia po prawie 20 latach :-)

  1. RebelMike 2021-03-04 21:08:22

    Witam wszystkich,

    Nareszcie mam trochę czasu żeby wrócić do modelarstwa po prawie latach przerwy i rozpoczynam budową ORP Dzik z wydawnictwa Mały Modelarz 6/2000. Model w opracowaniu p. Ryszarda Maja. W zapasie gdyby tym razem się nie udało to mam jeszcze model z Kartonowego Arsenału z wydawnictwa p. Andrzeja Halińskiego.

    Dlaczego zdecydowałem się zacząć od tego okrętu? Powodem jest choćby jego ciekawa historia. Nie będę tutaj się silił na przepisywanie lub przeredagowywanie rysu historycznego z MM zatem króciutko. Okręt ten należał do brytyjskich okrętów podwodnych typu „U”. Został przekazany PMW 12-12-1942 r. jako rekompensata za pomyłkowo zatopiony ORP Jastrząb. ORP Dzik operował na Morzu Północnym oraz na Morzu  Śródziemnym, na którym w sumie zatopił 17  statków i transportowców włoskich i niemieckich. Ze względu na skuteczność ORP Dzik wraz z bliźniaczym ORP Sokół dorobiły się miana „terrible twins” – straszne bliźniaki. Po zakończeniu wojny został zwrócony Royal Navy w lipcu 1946 r.

    Zakładam relację, aby zmobilizować się do ukończenia modelu (pierwszy po bardzo długiej przerwie, i jeden z pierwszych kartonowych), ale przede wszystkim aby dokumentować swoją pracę i prosić o pomocne rady i konstruktywną krytykę. Jeżeli gdzieś nie użyję fachowego nazewnictwa to proszę o wyrozumiałość i korektę. Początek prac nastąpił w listopadzie, ale dopiero teraz mam czas na kontynuację.

    1)     Zacząłem od naklejenia elementów szkieletu na tekturę. Kierując się oznaczeniami użyłem tektury 1mm oraz 1,4 mm. W opisie jest żeby części C-C1; D-D1;E-E1 (wzdłużnice?) nakleić na tekturę max 1-1,5 mm. Przy wycinaniu doszedłem do wniosku, że tektura powinna być max 1mm. Przy mojej 1,4 mm i sklejeniu później razem wyszło 2,8mm, i po chwili się okazało, że trzeba było dostosowywać wcięcia na wręgach. Ponadto na dziobie przy wrędze 9b jest taki trójkąt, który przechodzi przez wycięcie w dziobowej części pokładu (do niego będzie przymocowane  później olinowanie). Szerokość wycięcia w pokładzie cz.19 i 20 ma 1mm. No nic, będę kombinował jak sobie z tym poradzić.

  1. Wojok 2021-03-04 22:54:11

    Hejka

    No to ja się rozsiadam wygodnie na wygodni... eeee, widowni i obserwuję

    Dodam tylko, że dzieje "Dzika", i nie tylko, są świetnie opisane w książce jego dowódcy Bolesława Romanowskiego pt. "Torpeda w celu". Polecam.

  1. RebelMike 2021-03-04 23:05:24

    Wiem o tej książce, niestety poza antykwariatami jest aktualnie nie do zdobycia. Przynajmniej mi się na razie nie udało. Ale mam akurat książkę kapitana Andrzeja Kłopotowskiego „Moja wojna. Wspomnienia ostatniego dowódcy ORP „Dzik”, którą zamierzam przeczytać w tzw. międzyczasie.

  1. Sebastian01 2021-03-05 08:06:59

    O! Moja ulubiona łódź podwodna. Mam ten egzemplarz MM i nawet z niego zrobiłem jeden model... z blachy ocynkowanej 0.5, zdalnie sterowany. To było 19 lat temu. Wiąże się z tym zabawna historia, która mnie nauczyła różnicy w postrzeganiu znaczenia "powiększenie x2" na kserokopiarkach. Otóż wymyśliłem sobie, że chcę tą łódź zbudować 2x większą niż ta z MM. Poszedłem do punktu ksero i poprosiłem o kopie arkuszy z częściami powiększone dwukrotnie... no i dostałem A3, zamiast A4, czyli wydawałoby się ok. Później zacząłem to analizować i się dowiedziałem, że owszem A3 jest większe od A4 dwukrotnie jeśli chodzi o powierzchnię, ale nie jeśli chodzi o wymiary liniowe. Skutkiem tego, mój Dzik jest tylko pierwiastek z dwóch razy większy od wycinankowego. Może go kiedyś pokażę, bo nadal go mam :)

  1. aragorn001 2021-03-05 14:15:42

    Hejka

    No to ja się rozsiadam wygodnie na wygodni... eeee, widowni i obserwuję

    Dodam tylko, że dzieje "Dzika", i nie tylko, są świetnie opisane w książce jego dowódcy Bolesława Romanowskiego pt. "Torpeda w celu". Polecam.

    Wojok


    Parę dobrych lat temu zakupiłem na pomarańczowym portalu i czytało się świetnie, polecam.

  1. aragorn001 2021-03-05 14:18:00

    Chętnie zasiądę, bo bardzo lubie takie klimaty, narazie mam 5 podwodniaków w swojej kolekcji, ale to w 1:200, i od dobrych 5-7 lat kadłub USS Albacore powiększony (prawidłowo!) do 1:100.

     

    Powodzenia!

  1. Jacek-KP 2021-03-05 19:41:59

    Dobry temat. Dawno nie było łodzi podwodnych. Będę tu zaglądał.
    Przypomniały mi się (nie wiem czemu) wierszyki Brzechwy, więc przerobiłem jeden:

    "Dzik jest jest dziki, dzik jest zły, ma armaty a nie kły.

    Kto spotyka model dzika, ten od błędów nie umyka."

    Podrawiam

  1. Wojok 2021-03-05 23:09:28

    ... ma armaty a nie kły.
    Jacek-KP


    "Dzik" miał tylko jedną Lepiej by było: ma torpedy, a nie kły

  1. RebelMike 2021-03-05 23:14:45

    Wszystkim zainteresowanym historią okrętów podwodnych PMW przed i w trakcie II w.św. gorąco polecam książkę „Odwaga straceńców. Polscy bohaterowie wojny podwodnej” Kacpra Śledzińskiego.

  1. RebelMike 2021-03-07 21:21:24

     

    Szkielet wycięty i na razie złożony na sucho. Muszę teraz podocinać i doszlifować tam gdzie jest to konieczne. Ze względu na użytą grubość tektury dla C-D-E, podłużnice teraz za bardzo wystawały poza wręgi i trzeba to było poprawić. W następnym modelu wypróbuję szkielet wycinany laserowo. W opisie jest, żeby wszystkie łączone elementy zalać Wikolem celem utwardzenia. Mam pytanie, ponieważ na razie używam kleju typu Hemol z firmy Wamod, czy powinienem Wikolem dodatkowo posmarować po sklejeniu w miejscu łączeń, czy lepiej go użyć zamiast Hemolu?

    zaznaczony fragment o którym pisałem wcześniej
  1. Wojok 2021-03-07 21:39:46

    Hejka.

    Co do klejenia szkieletu, to nie ma zasady. Ważne, żeby dobrze trzymało

    Osobiście skleiłbym to do kupy Hemolem, a po wyschnięciu i sprawdzeniu geometrii pozalewałbym połączenia Wikolem. Zresztą zwykle tak robię. Ale zdarzyło mi się też całość skleić Wikolem.

    Co do trójkąta na dziobie, to odchudź go do grubości wycięcia w tej poziomej części, a nie na odwrót.

  1. RebelMike 2021-03-07 21:46:38

    Dziękuję, za podpowiedź z Wikolem. Tak ten trójkąt już trochę odchudziłem, a dalej to już jak będę przymierzał pokład. Nie zamierzałem zwiększać wycięcia w pokładzie.

Rezultaty 0 - 12 z 12 pozycji
Udostępnij temat: