Diabeł Morski (Sea Devil) – pomysł z lekka własny

Diabeł Morski (Sea Devil) – pomysł z lekka własny
 • Okręty, statki, żaglowce
 • Waloryzacja
Model tygodnia 2019/4

Model powstawał 10 miesięcy. Namówił mnie na niego mój kolega z którym zaczynałem kleić. Truł mi i truł „sklej galeon, sklej galeon”. Nie podobają mi się te cukierkowe i z mnóstwem kolorów co można kupić, więc postanowiłem sobie, że zrobię to sobie sam. Założeniem było zrobienie okrętu nienowego, ale takiego przeciętnego, który wygląda jak już używany przez kilkanaście lat, a załoga nie przykładała się cały czas do jego czyszczenia i odmalowywania. Dawcą szkieletu (wręg) była „Złota Łania”, którą to powiększyłem ze skali 1/100 na 1/50. Co nieco pozmieniałem w projekcie. Każda deseczka jest oddzielnie wycięta i przyklejona. Wszystko ręcznie malowane pędzelkami, no oprócz flagi i tabliczki. Kratownice wycięte laserem, ale sam je zaprojektowałem :) Bryty w żaglach udało mi się uwypuklić, a sposób jak to zrobiłem wrzucę do techniki modelarskiej. Niestety powiesiłem już dolne żagle grotmasztu i fokmasztu (to ten w środku i ten z przodu pionowy), gdy przypomniałem sobie, że nie zabezpieczyłem modelu fiksatywą. Zrobiłem to z nimi na pokładzie i trochę się odkształciły, ale pozostałe są w porządku :) Oświetlenie jest zamontowane też w środku. Tak jak do latarń się te diody sprawdziły bardzo dobrze, tak do środka są one niestety za słabe. Widać je, ale mogły by być mocniejsze. Na końcu zamieszczam zdjęcia zrobione na zewnątrz w czasie wschodu słońca, aby pokazać jak się zmienia kolor w zależności od barwy światła. Dla porównania wielkości dodałem też pudełko zapałek, bo wcześniej zapomniałem. Zdjęć znowu strasznie dużo, ale wybaczcie - ostatecznie to 10 miesięcy pracy :))

 • Wykonanie:
 • Skala trudnosci:
 • Prezentacja:
Co ja tutaj robię ? :) Co ja tutaj robię ? :) Co ja tutaj robię ? :)

Komentarze

 1. Maciejesław2019-01-21 22:38:25

  Czekam teraz na zapowiedzianego niedawno w jednym z wydawnictw Latającego Holendra! Rednery wyglądały bardzo fajnie. W twoim wykonaniu to byłaby bomba.

 1. Fokus2019-01-21 21:56:51

  Ależ to piękne!! super że zdradziłeś nam parę swoich patentów. Przykleiłem się do monitora.

 1. AndDi2019-01-21 20:58:38

  *****Bartko28 - relacji nie zakładałem, bo sam nie wiedziałem co zrobię i jak. Co do wiedzy i pomysłów to zawsze się z nią chętnie dzielę, zresztą jak większość z nas. Po za tym nie było tu zbytnio nowych pomysłów, wszystko opisałem już w poprzednich swoich relacjach, albo inni opisali. Jedyny nowy pomysł to ukształtowanie żagli, a dokładniej uwypuklenie brytów, a to opisałem w "Technice modelarskiej". *****Zygfryd - proszę mi z załogi nie robić brudasów, może nie dbają zbytnio o okręt, ale higiena osobista jest na najwyższym poziome. Codziennie rano kapitan robi inspekcję rąk i uszu, u kogo znajdzie brud ten nie dostaje grogu, więc dbają o czystość niczym sam diabeł, znaczy się niczym Anioł :)

 1. dzeja2019-01-21 19:44:39

  Jestem pod ogromnym wrażeniem.

 1. Bartko282019-01-21 19:29:34

  Po prostu czapki z głów! Prezentuje się niesamowicie! Z ogromną przyjemnością zobaczyłbym go na żywo. Szkoda, że nie pokusiłeś się o prowadzenie relacji. Sądząc po zdjęciach "warsztatowych" byłaby ona kompendium wiedzy i świetnych pomysłów dla wielu z Nas.

 1. wings2019-01-21 19:10:18

  Nie ma co się rozpisywać, wszystko już napisano. Po prostu MT.

 1. Zygfryd2019-01-21 18:50:02

  Co do sterylnych marynarzy, to możesz ich trochę pobrudzić i będzie git :) Kapitana zostaw czystego, a reszta brudasy, bo tak się jakoś kojarzą po tygodniach na morzu. Że tak powiem sam testosteron od nich walił po nozdrzach :D

 1. AndDi2019-01-21 18:42:12

  Co do wspomnianej wybudki (tego określenia nie znałem, u nas się raczej mówi wygódka, ustęp, latryna, kibelek ostatecznie sławojka), to jest,. Słabo Pan wypatrywał. Są nawet dwie. Co do diod to te w latarniach zewnętrznych są bardzo dobre, chodziło mi wyłącznie o wewnętrzne, żeby dawały poblask taki jak mi się udało uzyskać w Cleopatrze. Ale ważne, że widać lampy przez okienka :) A co myśli facet w białej koszuli? Tak naprawdę, to nikt tego nie wie, gdyż nie chce z nikim o tym gadać :)) Trochę jeszcze miejsca mam, a i tak bym nie potrafił się pozbyć moich 10 miesięcy pracy :)

 1. primo2019-01-21 17:31:53

  Miałem tą niewątpliwą przyjemność widzieć go raz w trakcie powstawania, ale kazano mi siedzieć cicho :-). Efekt końcowy przerósł moje największe oczekiwania - Andrzeju toż to mistrzostwo świata. To w jaki sposób go postarzyłeś wygląda przekozacko. Wrażenia są takie jak by się patrzyło na prawdziwy okręt. Zastanawiam się o czym myśli pan marzyciel ubrany na biało i podpierający barierkę co by się nie zawaliła :-). Jeszcze jedno, gdzie ta wspominana wybudka dla załogi? :-)))).

 1. buli2019-01-21 17:30:50

  Świetnie wykonana wycinanka ... Może nie masz miejsca na półce ??? Zrobię takowe u siebie ;-) Od zawsze chciałem taka łódkę skleić , ale nawet połowy nazw elementów nie znam, nie rozumiem. Kilka ton chleba muszę jeszcze wsadzić w siebie zanim dojrzeje taki pomysł w głowie Głosik mój też oddam

 1. Seahorse2019-01-21 17:21:33

  Ponieważ wszyscy już wszystko napisali, to pozostaje mi pogratulować wspaniałego modelu. A nawet jak bym miał jakąś uwagę krytyczną to nie miejsce tu na nią i nie czas. Jak będziesz w Nowym Tomyślu to se pogadamy (a jak nie będziesz to nie, trudno). Oczywiście ode mnie 3 x TAK.

 1. Maciejesław2019-01-21 16:48:24

  Taki można by rzec, twój standard:)

 1. DarkDevil802019-01-21 16:46:08

  Aleś chłopie niesamowitą łajbę zrobił! AndDi jesteś wirtuozem żaglowców :-) Ja chyba jednak wrócę do samolotów w 1:50 bo w temacie żagli czuję się maciupki ;-)

 1. Zygfryd2019-01-21 16:20:31

  Cholera,nie wiem co powiedzieć :) Majstersztyk,tym bardziej, że według mnie takie statki są niezwykle skomplikowane. Tym bardziej szacun za oddzielne deski a nie poszycie w deski. Diody SMD pewnie by Ci mocniej świeciły, ale kiedyś pochodnie, świece czy co tam było przecież nie świeciło niewiadomo jak mocno. Ode mnie komplet punktów wraz z MT

 1. aragorn0012019-01-21 15:18:39

  Witaj Andrzeju, model przepiękny, podobnie jak i wykonanie. Widziałem go na żywo w listopadzie, ale nie puściłem pary z ust :) Moje zdanie już poznałeś dwa miesiące temu :) Cały projekt wspaniały, kolorystyka bardzo ciekawa, pasująca do motywu. Detale, odeskowanie całości chylę czoła. Ten model jest naprawdę duży, byłem zaskoczony jak go zobaczyłem na żywo. Żagle i takielunek niesamowite. Załoga też mi się podoba, jest motyw życia na pokładzie. Andrzeju gratulacje! Mój głos też już masz. Wyblinki wymiatają! Teraz pomilczę sobie i dalej będę sobie oglądał bardzo ciekawe zdjęcia.

 1. Rumak2019-01-21 14:26:11

  No... noooooooo… szacunek!

 1. AndDi2019-01-21 14:21:34

  Dzięki wszystkim za ten miód na moje uszy :) Ponieważ strzeliło mi w kręgosłupie i leżę sobie bezczynnie w łóżeczku, to mogę w miarę szybko odpisywać. ******Niunia - zęby są w cenie, chociaż to jest najłatwiejsza część człowieka, którą można wymienić :) ******Mares - figurki miały ożywić model i wierz mi w naturze się tak nie rzucają po oczkach (chyba) :). ******Sztukmistrz - barierki zrobione są z koralików, widać to na zdjęciu nr 19 pod główną galerią w tzw. warsztatowych. Pomalowane podkładem, a następnie akrylową. Działa są dwojakiego rodzaju, zwijane z papieru i toczone na wiertarce. Roboczogodzin nie liczyłem, ale tak średnio 4-6 godzin dziennie. Jak będę się dobrze czuł, to może pojadę z nim do Rypina lub Tomyśla. ******Kilminster - te ciemne, to te z zapalonymi żaróweczkami co by je lepiej było widać, a pierwsze specjalnie pociemniłem dla klimatu. A tak w ogóle to nie robiłem fotek w swoim "studio", bo teraz w nim jest -2 stopnie, no i robota trudna z tym bólem kręgosłupa, od 1,5 tygodnia się zbierałem :( *******Tulipan740i - załoga zakupiona w sklepie internetowym - polskim, szukałem długo nawet już chciałem coś przerabiać z żołnierzy, bo nigdzie nie było. I zrezygnowany zajrzałem do tego sklepu, a tu się jak raz pojawiły i to w skali jak trzeba, a przedtem nie było, wiem bo często do niego zaglądam. Przypadek?! :))

 1. tulipan740i2019-01-21 13:58:43

  To się nazywa modelarstwo najwyższych lotów. Piękne dzieło. Utrzymany we właściwym klimacie wedle założenia. Gdzie zwerbowałeś taką świetną załogę? Będzie chyba znowu MR. Moje wielkie gratulacje. Dla tego żaglowca wszystko co najlepsze z mojej strony.

 1. Kilminster2019-01-21 13:29:24

  Po prostu nie wiem jak opisać mój zachwyt nad tym DZIEŁEM SZTUKI. Coś absolutnie zachwycającego. Inna kategoria, takie F1 modelarstwa... Wspaniały model, nie jestem sobie w stanie wyobrazić jak to wszystko można było wymyślić, a potem połączyć, powiązać i posklejać. Tylko dlaczego niektóre fotki są takie ciemne ?! Nie można docenić całego kunsztu Artysty !!!

 1. sztukmistrz2019-01-21 13:24:16

  Kosmos, daję MT, jeszcze model roku i może dekady, niestety Takie Modele powodują, że czuję się jak sklejacz Misiów ;) extra. Ale mam kilka pytań do zacnego wykonawcy, mianowicie ile roboczo godzi wyszło w ciągu tych 10 m-cy, jak powstawały te różne zaokrąglone elementy jak balustrady, działa. Chciałbym zobaczyć na żywo to cudo.

Rezultaty 20 - 40 z 42 pozycji

Zaloguj się aby podzielić się swoimi komentarzami z innymi.

Nie posiadasz konta na Kartonowki.pl? - Zarejestruj się i zostań jednym z Nas! Logowanie