Ilja Muromiec

 Ilja Muromiec
 • Samoloty, śmigłowce, szybowce, rakiety
Model tygodnia 2016/26

Prawie równo po trzech miesiącach (rozpocząłem 23 marca) ukończyłem ten model i prezentuję go w galerii. Model jest pracochłonny, a głównym problemem jest instrukcja i rysunki montażowe, a w zasadzie ich brak. Jeden z kolegów widział u mnie jak to jest opisane i powiedział "Ale jak to, to już wszystko???". Za dobrym przykładem pewnego podwodniaka wrzucę króciutki rys historyczny, Mało kto wie, że pierwszy na świecie czterosilnikowy samolot wielozadaniowy (transportowy, bombowy, rozpoznawczy i pasażerski) był konstrukcji rosyjskiej, a jego konstruktorem był Igor Iwanowicz Sikorski – Rosjanin o polskich korzeniach. Poszczególne wersje a nawet pojedyncze samoloty różniły się od siebie. Pierwsze działania tych samolotów miały miejsce na ziemiach polskich, a ich bazą była Stara Jabłonna. Jeżeli chodzi o uzbrojenie, to stosowano przeróżne karabiny. W prototypie Ilji Muromca próbowano zastosować nawet uzbrojenie artyleryjskie. Na platformie między zespołami kół podwozia głównego usiłowano postawić morskie działo Hotkiss kal. 37 mm, jako groźną broń do zwalczania niemieckich sterowców. Jednak było to niepraktyczne i zrezygnowano z tego pomysłu. Samolot okazał się bardzo przydatny w bombardowaniu celów niemieckich podczas pierwszej wojny światowej. Ilja dawał też sobie dość dobrze radę w walce obronnej w powietrzu. Wspomnieć należy jeszcze o tym, że jeden Ilja Muromiec służył w Polskich Siłach Powietrznych – 1918 r. Wyszło mi strasznie dużo zdjęć, trochę je przetrzebiłem, ale jeżeli uważacie, że któregoś można się pozbyć, to piszcie. Fotomontaży to nie dotyczy, bo to była świetna zabawa z ich robieniem i się ich nie pozbędę:)) Fotki z wnętrza umieściłem na końcu, gdyż są wykonane w trakcie klejenia. Mam nadzieję, że spojrzycie przychylnym okiem na moją pracę.

 • Wykonanie:
 • Skala trudnosci:
 • Prezentacja:
I pod ciężarem się rozkleił :) Poprawiłem, jak widać na innych fotkach. Zamalowane :)

Komentarze

 1. Data2016-06-26 21:44:31

  And Di - swojego czasu przeszedłem grę przygodową o nazwie "Syberia". Nie wiem czy jest gdzieś lepsza grafika i klimat (i od tamtej pory wiem że maszyna to nie to samo co automat). A Twoje fotomontaże są z niej żywcem wyjęte. Pojedynek tego urządzenia ze sterowcem przypominałby za to pewnie potyczkę kaszalota i kałamarnicy olbrzymiej. A przy Wesołym Diable to się już rozpłynąłem. Brawo !

 1. Kilminster2016-06-26 21:25:59

  Jestem pod ogromnym wrażeniem. Ogromna maszyna, w sumie delikatna konstrukcja a wszystko trzyma symetrię, jest proste, nic się nie zwichrowało. BRAWO ! Fajny pomysł na prezentację, aczkolwiek to ognisko, a szczególnie trójnóg i namiot to chyba nie są w tej samej skali. Ale co tam, Ruskie mieli rozmach więc pewnie znaleźli też wielki kocioł. Minimalne uwagi co do łopat śmigieł, opuszczonych (obu) lotek i trochę postrzępionych naciągów. Ale to pikuś. Model jest FANTASTYCZNY, zachodzę w głowę jak to się wszystko razem trzyma i nie połamie. Jeszcze raz: wielkie brawa !

 1. Zbyszek0012016-06-26 21:19:09

  Pozamiatałeś Andrzeju. Dla mnie REWELACJHA. Zdjęcie Z Aurorą, jest niesamowite. 3 maksy i szkoda, że się nie da dać więcej. MT w następnym tygodniu masz gwarantowane.

 1. tulipan740i2016-06-26 21:10:39

  No to kolejna rewelka. Za prezentacje bym dał 5. Nie usuwaj żadnych fotek, wszystkie są ok. Fotomontaż super. Olinowanie robi wrażenie i widać że było z modelem dużo pracy. Świetne elementy dodatkowe tzn. namiot palenisko i Wesoły Diabeł;-). Jak by jeszcze udało się ciut bardziej krótką trawę uzyskać tak żeby śmigła i podwozie w niej się nie chowały to by był jak real. Chyba jedyna uwaga to do śmigieł. Mogłeś troszkę je oszlifować tak żeby nie miały schodów i wyretuszować. Ale to i tak nie wpływa na ogólną ocenę. Gratuluję warsztatu. Na ten tydzień notę już masz.

Rezultaty 20 - 24 z 24 pozycji

Zaloguj się aby podzielić się swoimi komentarzami z innymi.

Nie posiadasz konta na Kartonowki.pl? - Zarejestruj się i zostań jednym z Nas! Logowanie