AVIATOR & RAVEN6 przedstawiają: zimowy Jakowlew Jak-9T skala 1:33

AVIATOR & RAVEN6 przedstawiają: zimowy Jakowlew Jak-9T skala 1:33
 • Pozostałe

Witam! Mam zaszczyt przedstawić efekt mojego testowego sklejania nowego modelu Pana Andrzeja AVIATORa Maciejczaka. Sam samolot to Jakowlew Jak-9T w malowaniu zimowym. Pilot I. Fedorov, stan na wczesną zimę 1944, napis na burcie Za Georgija! Sam model bazuje na Jaku-9M z MMa ale wprowadziliśmy (tzn. AVIATOR wprowadzał, a ja sugerowałem co i gdzie) do niego sporo poprawek. Teraz jest to naprawdę bardzo dobre opracowanie. Całkowicie przeprojektowane zostały krawędzie natarcia skrzydeł przy centropłacie, poprawiono pasowanie elementów wnętrza, przerobiono kołpak śmigła i sposób montażu łopat, poprawiono położenie linii podziału blach (jak widać na zdjęciach teraz się schodzą), poprawiono oznakowanie części na arkuszach i rysunki montażowe, poprawiono grafikę (wnęki klap są szare, na ostatnim segmencie nie ma niepotrzebnie naniesionej litery W). Więc jak widać to naprawdę nowa jakość w porównaniu z poprzednim, wcale nie najgorszym, wydaniem. Co do wydania modelu na rynek to mam nadzieję że się uda. Relacji nie prowadziłem ze względu na politykę rynkową i oczekiwanie potencjalnego wydawcy - ale zapewniam, że model jest bardzo dobrze spasowany. Jakby się pojawił na rynku to mogę polecić zakup z czystym sumieniem.

 • Wykonanie:
 • Skala trudnosci:
 • Prezentacja:

Komentarze

 1. peter2016-08-14 13:16:25

  A Ja tam dam maksik .Model bardzo ładnie wykonany.

 1. RAVEN62016-07-31 21:01:02

  Jarecki - co do łączenia skrzydeł z kadłubem fakt. A o co chodzi ze śmigłem? Kołpak, łopaty czy lufa i co ew. nie tak? Bo temu elementowi akurat poświęciłem więcej uwagi...

 1. jarecki2016-07-31 20:06:39

  Fajny model, ładnie sklejony! Koledzy napisali już co trzeba. Mnie razi śmigło i łączenie skrzydeł z kadłubem. Reszta B.dobra. Być może nie należy do Twoich najlepszych modeli. Ale wysoki poziom utrzymałeś!

 1. RAVEN62016-07-31 07:26:56

  Natomiast co do kół to naprawdę nie można się domyślić że samolot w malowaniu zimowym miał śnieg na oponach? Wystarczy przejechać autem po śniegu i będzie to samo. Imitacja zrobiona z bialej plasteliny zmieszanej z washem MUD klejona nierownomiernie do opony za pomocą Super Glue. Oprofilowanie oklelki skrzydła z kadlubem z przodu faktycznie ciut zbyt kanciaste. moglem barziej uksztaltowac.Wszystkie powierzchnie sterowe są oddzielne (dziwi tylko że wypatrzyles ze cos nie teges jest z końcówkami statecznika a już nie to że ma on odrębne powierzchnie sterowe;-)). Poziom trudności nie jest wielki - zresztą przecież nie o tym pisałem. Co do modeli Beaty to akurat za trochę niezrozumiałe uważam porównanie modelu klejonego w standardzie do malowanego gdyż to w zasadzie dwie inne dziedziny. W takim przypadku trudno byłoby jakiś standard ocenić na maxa. No i porównanie modelu prostego do mega zdetalizowanych tez tak troche dziwnie. Ale do meritum - po prostu uważam że jak obniża się ocenę i coś się nie podoba to powinno się o tym napisać. Ty to zrobiłeś za co dziękuję. No i wyjaśniłem temat opon;-)

 1. RAVEN62016-07-31 07:16:23

  No i Panie Kilminster to jest wypowiedź merytoryczna. Oczywiście że model nie jest idealny zresztą trudno żeby był skoro to klejenie testowe podczas którego kilka części było odrywanych przeprojektowanych i przyklejanych od nowa. Takim elementom jak wydechy nie poświęciłem niewiadomo ile czasu bo sklejalem je jako ostanie a w sumie z punktu widzenia testu projektu nic nie wnoszą. NaMcchoz

 1. Kilminster2016-07-30 23:00:08

  Raven, nie wiem co skłoniło kogoś do obniżenia oceny, ale chyba niepotrzebnie się unosisz. "Dyszka", która powinna być zarezerwowana tylko dla idealnych modeli i tak, moim zdaniem, jest mocno nadużywana - nie wiem, tak się jakoś przyjęło, że tylko "10" jest poważana, a niższe oceny dajemy tylko przy mocno sfatygowanych modelach. Co do Twojego Jak'a - wg mnie lepiej można było wykonać wydechy, końcówki stateczników poziomych, oprofilowanie kadłub-skrzydło (przedni fragment) czy łączenie pod kadłubem dolnych powierzchni skrzydeł. Rozumiem, że te białe opony to efekt sklejania testowego ? Co do poziomu trudności to zgodzisz się, że sam kleiłeś już o wiele bardziej skomplikowane modele (ja się np. nie mogę dopatrzeć czy stery są oddzielne czy nie). To moje zdanie, 9-ka zasłużona, "dycha" - nie. Sorry, ale ja widzę różnicę w wykonaniu modeli np. Beaty/Mrówki a Twoim Jak'iem.

 1. RAVEN62016-07-28 19:53:08

  Jacku - zgodnie z Twoją prośbą dodałem, na karcie nr 3, dwa zdjęcia samego wnętrza. Jedno z nich stanowi foto-instrukcję sklejania, która może się przydać także innym użytkownikom forum. Mam nadzieję, że teraz możesz ocenić model. Mam tez prośbę do tajemniczego osobnika, który był łaskaw dosyć sporo obniżyć mi ocenę modelu (i nie tylko mi - patrząc na oceny innych modeli) - wydaje mi się, że przyzwoitość nakazuje napisać co jest nie tak w przypadku obniżania noty. Bo tak nie wiem - Łączenia zbyt widoczne czy retusz do białego kartonu źle dobrałem? A może to, że samolot jest niesymetryczny albo radziecki?

 1. Jacek-KP2016-07-28 12:20:44

  Wnętrze, wnętrze, bo trochę niewyraźnie wyszło. Ale możesz wysłać mi zdjecia na prywatny E-mail.

 1. thomasb12016-07-27 16:48:15

  Dobra robota,ładnie i czysto sklejony.

 1. RAVEN62016-07-27 07:23:31

  Jacku - czytałeś dobrze, opis pierwotnie był bardzo ubogi. Ale po Twoim i Kilminstera pytaniu go uzupełniłem, bo to faktycznie ważne kwestie z punktu widzenia potencjalnego nabywcy. Co do zbliżeń - nie bardzo rozumiem, jakie zbliżenia masz na myśli? Na drugiej karcie zdjęć zrobiłem zbliżenie na kabinę i od spodu (bodajże zdjęcie nr 3 na drugiej karcie to kabina). Doprecyzuj proszę o co Ci chodzi - ma być ramka kabiny od przodu? A może wnętrze (mam zdjęcia sklejonego wnętrza sprzed włożenia do segmentu - mogą zamieścić, podobnie jak i inne zdjęcia z budowy tego prototypu)? A co do spodu - chodzi o jakiś konkretny element, konkretny segment? Bo tak jak pisałem ogólnie spód jest pokazany na karcie 2, a nawet jest tam kilka zbliżeń.

 1. Jacek-KP2016-07-26 22:42:03

  I wszystko jasne. Trzeba dokładnie czytać! a możesz dodać zdjęcie - zbliżenie na kabinę i spód?

 1. staszek2016-07-26 08:18:05

  No i bardzo ładnie.

 1. RAVEN62016-07-25 22:43:30

  Panowie w opisie zamieściłem już odpowiedzi na Wasze pytania.

 1. AndDi2016-07-25 22:35:48

  Testowe sklejanie, hm. Bardzo ładne to testowe sklejanie :)

 1. Kilminster2016-07-25 22:25:33

  A czy on się różni czymś (oprócz malowania) od tego ostatniego wydania z MM ?

 1. Jacek-KP2016-07-25 22:24:52

  Bardzo ładny. Starannie sklejony. A gdzie relacja? Będzie gdzieś do kupienia?

Rezultaty 0 - 16 z 16 pozycji

Zaloguj się aby podzielić się swoimi komentarzami z innymi.

Nie posiadasz konta na Kartonowki.pl? - Zarejestruj się i zostań jednym z Nas! Logowanie