P-51C Mustang

P-51C Mustang
 • Samoloty, śmigłowce, szybowce, rakiety
Wydanie: No018 North American P-51 C Mustang Seria: Kartonowe ABC Wydawnictwo: GPM Skala: 1:33

Oto pierwszy z zapowiadanych wcześniej Mustangów. Jest to stary model z wydawnictwa GPM nr 18. Zrobiłem go ponieważ podoba mi się jego malowanie, a nie widziałem go jeszcze w galerii. Jeśli chodzi o spasowanie części to jest kiepsko, szczególnie kadłub; prawie wszystkie wręgi są za duże, no i papier kredowy. Mogę powiedzieć, że części modelu pasują do siebie tak jak biało-czarne pasy na spodzie kadłuba. Mimo, że model jest prosty to go nie polecam. Zapomniałem dodać, że skopałem podwozie.

 • Wykonanie:
 • Skala trudnosci:
 • Prezentacja:

Komentarze

 1. wings2016-11-05 18:08:20

  Maszt anteny jest OK. Kabina nie była odsuwana do tyłu tylko część w dół, a część w górę.

 1. problemik792016-11-03 20:39:52

  Mi się podoba, ale widzę Babola czy mi się zdaje ta antena nad kabiną powinna być trochę z tyłu na złączeniu segmentów (nawet jest jakaś kreseczka na 4 zdjęciu) no bo jak pilot otworzy kabinę (bo otwierana jest do tyłu widać "szynę") :-D ale i tak jest fajny !!!

 1. szaman2016-10-21 16:34:33

  Mustang to wg. mnie najładniejszy myśliwiec okresu II wojny. Nie dziwie Ci się, bo jest bardzo popularny wśród modelarzy. Ma pasjonatów na całym świecie, którzy utrzymują te maszyny sprawne i malują po swojemu, stąd różne malowania w okresie powojennym. Sam mam 2 sklejone mustangi od Hala i z MM. Obydwa doskonale spasowane w opracowaniu. Posiadam też kilka darmowych opracowań w ciekawych malowaniach.Jeśli chciałbyś skleić jeszcze jednego to zapraszam na priva. Dam namiary. Tego mustanga ocenię na 8/3/3

 1. wings2016-10-20 23:21:08

  Dołożę swoje trzy grosze jeśli chodzi o to malowanie. Kiedyś toczyła się dyskusja w polskiej prasie modelarskiej co do koloru "niebieskiego"? Konkluzja była taka, że jednak to był kolor olive drab a nie niebieski. Można znaleźć w necie kolorowe zdjęcia na których widać kolor "zielony" czyli olive drab. Sklejałem ten model mając świadomość, że malowanie jest nieprawdziwe, ale ładne. Model prezentuje się ładnie i wygląda atrakcyjnie dzięki temu niebieskiemu. Na zdjęciach, szczególnie przy powiększeniu wszelkie niedokładności wyglądają gorzej niż w rzeczywistości. Co do podwozia, to nie że jest rozjechane, tylko jest zły kształt goleni.

 1. Popeczek252016-10-20 22:29:53

  Musiał być jednak trochę trudny, zwłaszcza przez tą kredę . Ale mnie się podoba. Fajnie , że goskończyłeś , ja od jakiegoś czasu nie mogę zmusić się do dokończenia budowy modelu, w którym coś nie wyjdzie tak jak bym chciał :-/ Na rynku znajduje się obecnie wiele lepiej zaprojektowanych modeli Mustanga , choćby nawet poczciwy MM, trzeba brać pod uwagę ,że ten stary GPM-iak ma już swoje lata , a kiedyś nie projektowali tak dokładnych kartonówek jak obecnie. Propos pytania o malowanie, nie mam pojęcia :-P podbijam temat,może ktoś wie coś na temat tego niebieskiego? :-)

 1. AndDi2016-10-20 22:28:39

  Faktycznie samolot jest bardzo ładny kolorystycznie. Oceniać nie będę, bo sam już się oceniłeś, ale jest ważne, że widzisz co i jak. A i tak mi się podoba - najbardziej zdjęcie 13. Nie musi być perfekcyjnie, żeby było fajnie :)

 1. Data2016-10-20 21:53:02

  Ooooo .... a ja mam zaraz pytanie, które mnie od dawna nurtowało ... Wiadomo bowiem, że choć Mustangi były różnie malowane, to kanoniczne jest srebro z niebieskim. Tak jak w tym przypadku, tak samo malowanie to wygląda w starym numerze Typów Broni i Uzbrojenia o tym samolocie. Jednakowoż - po poszperaniu swego czasu w necie - mam podejrzenie że to malowanie jest powojenne "żeby ładniej wyglądało". A w drugowojennym oryginale góra malowana była na szaro/ziemisto/khaki, coby się zlewać z podłożem. Ktoś coś wie dokładniej w tym temacie czy dobrze podejrzewam ?

 1. Jacek-KP2016-10-20 16:55:30

  Mustang w tym malowaniu prezentuje się bardzo dobrze. Jednak pomimo złego dopasowania wręg i innych elementów warto było parę razy zrobić przymiarki przed klejeniem. Ewentualne różnice w kolorze można spróbować zamalować, choć przy kredzie nie jest to proste. Słabo spasowane segmenty kadłuba, niedopasowane wykończenia na łączeniu skrzydeł z kadłubem. Przy dolnopłatach jest to spore wyzwanie - sam często mam z tym problem, ale u Ciebie wyszło nierówno i jest to widoczne. Kółka się rozjechały - może za duże otwory w nich zrobiłeś? Za szerokie kołnierze przy łączeniu łopat śmigieł z kołpakiem. Wygląda jakby ktoś damskie mufki pozakładał dla ocieplenia śmigieł. Krotko mówiąc (pisząc) nie postarałeś się skorygować niedoróbek projektu i wyszło jak wyszło. A szkoda bo samolot ogólnie Ładny. Na plus należny zapisać sposób formowania papieru kredowego. Nie dopatrzyłem się żadnych załamać ani wgięć. Widać, że bardzo uważałeś przy profilowaniu papieru.

Rezultaty 0 - 8 z 8 pozycji

Zaloguj się aby podzielić się swoimi komentarzami z innymi.

Nie posiadasz konta na Kartonowki.pl? - Zarejestruj się i zostań jednym z Nas! Logowanie