Space Shuttle Columbia OV-102

Space Shuttle Columbia OV-102
  • Samoloty, śmigłowce, szybowce, rakiety

Dzień dobry. W ostatnim czasie zabrałem się za sklejenie modelu orbitera wahadłowca Columbia. Model ze strony AXM Paper Models dostępny bezpłatnie. Jako że do tej pory nie sklejałem modelu kartonowego z zestawu a jedynie wykorzystywałem części do oklejania swoich szkieletów śmiało mogę powiedzieć iż jest to mój pierwszy samodzielnie złożony model. Model wydrukowany na drukarce laserowej na papierze o gramaturze 160. Trochę za miękki wg mnie, następny model wydrukuje na papierze 180. Narzędzia użyte: nożyk Stanley, nożyczki, pęseta, klej biurowy oraz kropelka do łączenia na styk. Jak najbardziej wpadłem w wir "kartonówek" a co za tym idzie wkrótce doposażę się w specjalne kleje, maty itp. Model stosunkowo prosty, na bodajże 6 arkuszach A4. Tanim kosztem można złożyć swój własny prom, sklejałem kiedyś Atlantisa Revella w skali 1:144 i ten papierowy wygląda bezwzględnie lepiej. Bardziej imponujący jest tylko Atlantis w skali 1:72, którego również miałem szczęście sklejać. Całość jest dość prosta, dostępna instrukcja pozwala nauczyć się bardzo szybko etapów montażu. Oczywiście, dla chętnych jest możliwość wykonania modelu wraz z ET oraz SRB lub otwartą ładownią z wyposażeniem konkretnej misji STS. Na pewno sklejanie Columbii wniosło cenną lekcję w moje modelarskie życie. W następnym modelu po wydruku karton zabezpieczę, użyje odpowiedniejszych klejów oraz precyzyjniejszych narzędzi. Dobrze, że gwiazdka się zbliża :-) Korzystając z okazji pragnę pozdrowić kolegę - Zbyszek001.

Model nie został jeszcze oceniony
Pokrywa kabiny Część z silikami głównymi i manewrowymi Sklejone: część silnikowa, kadłub i skrzydło Przód orbitera, Widać kilka niedoskonałości, ale nie od razu gospodarkę zrujnowano Skrzydło jest lekko wygięte - kwestia za dużego naciągu, niewłaściwego kleju oraz miekkiego papieru. Następny będzie lepszy :)

Komentarze

  1. peter2016-12-30 14:40:08

    Witaj.Każdy kiedyś zaczynał i różnie to bywało ale twój model jest na całkiem wysokim poziomie sklejony

  1. Adibeat2016-12-26 19:29:02

    Dziękuje za zaopiniowanie modelu oraz wszelkie wskazówki. W tygodniu wezmę się za orbiter Enterprise. Tym razem przyłożę się bardziej, a efekt pracy pozwolę sobie zaprezentować na forum. Pozdrawiam A.

  1. negrolakes2016-12-22 18:08:33

    Pod kątem modelarstwa nie jest to idealny model. Natomiast pod katem świeżego modelarza jest dobrze sklejony. są błędy ale jako że to tzw Twój pierwszy model powiem: Dałeś radę:)

  1. Zbyszek0012016-12-21 09:37:01

    Cześć Adrian - mówiłem, że nie będzie bolało :-). Gdyby ustawić do pokazu modele pierwsze każdego z nas powiem, że Twój stałby raczej na samej górze hierarchij jakości sklejenia. Pomimo, że z kartonem nie masz wielkiego obycia, ale Twoje dotychczasowe zainteresowania procentuję. Andrzej napisał klu, dokładniej, + retusz + wolniej + poprawić prezentację i będzie rewelacja No i + pracownia, gdzie doświadczenie innych zaprocentuje. Mnie się Model podoba. I witaj na kartonówkach. Kilminster - uważam, ze większość starszych egzemplarzy wygląda z tyłu zdecydowanie lepiej, plus połowa młodszych. Czyli raczej 75% wygląda lepiej z tyłu. Natomiast w modelach chyba jest po równo. Zresztą tu prac badawczych nie prowadziłem. Zresztą po użyciu nawet te mniej udane z przodu są całkiem znośne.

  1. anber2016-12-20 21:30:51

    Witam na forum .Przekonałeś mnie do tego modelu. Zaopatrz się w co tam trzeba i zróbmy go jeszcze raz, ale w pracowni. Zawsze chciałem zrobić model tego promu. Pozdrawiam

  1. Kilminster2016-12-20 21:05:38

    Podpisuję się pod opinią And Di. Dodam tylko, że niektóre "egzemplarze" lepiej prezentują się od tyłu i uwaga ta dotyczy również Twojego modelu...

  1. AndDi2016-12-20 18:45:29

    Teraz coś już widać. Na dziobku buzia mu się stworzyła, czyli słabe spasowanie spodu w tym miejscu. W przyszłości pamiętaj o malowaniu krawędzi (retusz) najlepiej jeszcze przed klejeniem. Widać to szczególnie przy ogonie i dyszach. Warto też nie raz dorobić dodatkowe wręgi, aby nie było zagnieceń i załamań, szczególnie właśnie w tych darmowych modelach. Początek klejenia kortonu w Twoim wykonaniu uważam za całkiem udany, co następny model na pewno będzie coraz lepiej. Powodzenia.

  1. Adibeat2016-12-20 18:24:54

    Szanowni Koledzy! Wychodząc na przeciw Waszym życzeniom dołączam kolejne zdjęcia :-)

  1. AndDi2016-12-20 17:43:24

    No, no, daj trochę fotek, może trochę więcej niż trochę.

  1. Jacek-KP2016-12-20 15:56:48

    Witam nowego modelarza. Przyłączam się do prośby Kilminstera - chciałbym zobaczyć ten prom z różnych stron.

  1. Kilminster2016-12-20 14:36:35

    OK Kolego, ale może pokazałbyś ten prom ? Bo z tych zdjęć to nic nie można sensownego wywnioskować...

Rezultaty 0 - 11 z 11 pozycji

Zaloguj się aby podzielić się swoimi komentarzami z innymi.

Nie posiadasz konta na Kartonowki.pl? - Zarejestruj się i zostań jednym z Nas! Logowanie