Chata Olęderska w wwykonianiu RAVENa6, skala 1:50, wydawnictwo: Modelarstwo Nowotomyskie.

Chata Olęderska w wwykonianiu RAVENa6, skala 1:50, wydawnictwo: Modelarstwo Nowotomyskie.
 • Budowle, makiety, dioramy
 • Galeria

Witam! Dziś chciałbym przedstawić efekty mojego odpoczynku od wszelakich Messerchmittów i Jakowlewów. W ramach relaksu skleiłem ten oto model chaty olęderskiej w skali 1:50. Model jest raczej mało pracochłonny i dosyć prosty. Jest bardzo dobrze opracowany. Spasowanie elementów nie sprawia problemów przy sklejaniu. W moim odczuciu szata graficzna to mistrzostwo – dzięki temu ten stosunkowo prosty model prezentuje się bardzo atrakcyjnie i wyglądem przypomina oryginał. Jak widać szatą graficzną można nieco zastąpić detalizację. Trudności sprawiało mi tylko zachowanie symetrii modelu (jest on dosyć duży – 21 cm długości), dlatego – według własnego pomysłu – podkleiłem dach i ściany grubym kartonem (250g/m2), co je utwardziło i ułatwiło montaż bryły. Model otrzymałem całkowicie gratis, jest to wydanie stanowiące ciekawą formę promocji gminy miejskiej Nowy Tomyśl (znajduje się w niej największy na świcie wiklinowy kosz – wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa oraz jedyne w Polsce Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa). W tym miejscu składam podziękowania dla kolegi KrzysztofaNT z forum konradus.com oraz władz gminy miejskiej Nowy Tomyśl i Pana Ryszarda Ratajczaka (Naczelnik Wydziału Organizacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu) za przekazanie mi modelu. Sprawił mi on ogromną przyjemność i cieszy moje oko. Mam nadzieję, że również i pozostałych modelarzy.

 • Wykonanie:
 • Skala trudnosci:
 • Prezentacja:

Komentarze

 1. JKorjat2017-04-27 10:40:24

  strasznie fajna ta chatka :)

 1. RAVEN62017-04-24 10:33:51

  Panowie, dziękuję bardzo za pozytywne komentarze. Model można by mocno podrasować, ale ja potraktowałem go jako relaksacyjną przerwę. stąd brak jakiejkolwiek waloryzacji. A przy okazji chciałem poćwiczyć sklejanie większych, dosyć prostych brył pod katem symetrii - tutaj wycinałem części skalpelem typu Olfa wzdłuż metalowej linijki na macie do cięcia - dlatego udało mi się zachować proste krawędzie a tym samym symetrię. Może kiedyś ten trening zaowocuje modelem jakiejś drezyny pancernej, bo tak mnie cos nachodzi... ;-)

 1. Zbyszek0012017-04-24 09:00:04

  @Kilminster, powiedział wszystko. Mi strasznie brakuje ławki pod oknem, oj brak. Model poza tym o czym mówicie, wymaga sporo umiejętności modelarskich. Nikt początkujący nie sklei tak pięknie, ba nie sklei tak równo.

 1. Kurt2017-04-24 06:57:57

  Mimo, że model nie jest skomplikowany to prezentuje się efektownie. Wykonie bardzo ładne.

 1. peter2017-04-23 13:19:04

  Model faktycznie i mało skomplikowany ale wykonanie na najwyższym poziomie.

 1. Kilminster2017-04-22 11:08:55

  Mimo że model jest prosty to widać bardzo precyzyjne wykonanie. Wszystko równo, czysto, bez jakiejkolwiek skazy. Fantastyczna grafika dodaje modelowi sporo uroku. Myślę, że wycinanka może być podstawą do fajnej waloryzacji - oddzielne bale, przeszklone okna (ciemne wnętrze), uplastycznione drzwi, przewody kominowe. Ale nawet bez tego model świetnie się prezentuje. Gratulacje.

 1. AndDi2017-04-22 10:57:06

  Ale model jest urokliwy :) Nie raz te proste modele sprawiają kupę frajdy, szczególnie, gdy efekt końcowy jest fajny. Oglądając go ponownie, dojrzałem zasłonki w oknach, czy to tylko odbicie?

 1. RAVEN62017-04-22 10:18:15

  @And Di - dziękuję bardzo za ocenę. Co do MT - sam widzisz i ja też to widzę, że jest to model dosyć prosty. Nie ma tu żadnej sztuki w sklejaniu. Po prostu czysta przyjemność ;-) @AKA-PL - model to 100% kartonu (poza klejem i farbkami do retuszu;-)). Fakt, że te belki były bardzo pracochłonne - pewnie tak z 1/3 czasu poświęciłem właśnie na nie. Szlifowania było, oj było... Kury nie dałem celowo (podobnie jak i pieska z wycinanki). Po prostu te zwierzątka były narysowane w stylu komiksowym i były tylko dwuwymiarowe - uznałem, że zepsułoby to efekt i odstawało in minus od realistycznego wyglądu samego budynku.

 1. AKA-PL2017-04-22 10:08:13

  Budynków ci u nas niedużo, ten wyszedł fajnie tylko kurę lisek porwał chyba.Te podpory dachu to patyczki po lodach czy papier?Pewnie dużo szlifowania było ?

 1. AndDi2017-04-22 09:53:21

  Faktycznie bardzo ładnie dopracowany graficznie i bez dwóch zdań dobrze sklejony. I jest to fajny model rozwojowy, można dodawać różne rzeczy, typu studnię, budę, taczki, koryto itp. Gdyby nie model czołgu Zbyszka001, to kto wie czy byś nie dostał MT.

Rezultaty 0 - 10 z 10 pozycji

Zaloguj się aby podzielić się swoimi komentarzami z innymi.

Nie posiadasz konta na Kartonowki.pl? - Zarejestruj się i zostań jednym z Nas! Logowanie