Rakieta nośna Sojuz FG w skali 1:48 (www.cardmodels-r.narod.ru)

Rakieta nośna Sojuz FG w skali 1:48 (www.cardmodels-r.narod.ru)
 • Samoloty, śmigłowce, szybowce, rakiety
 • Waloryzacja

Sojuz FG to rosyjska rakieta nośna wynosząca załogowe statki Sojuz i bezzałogowe Progress do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jest następcą rakiety Sojuz U (latał od 1973 do 2017). Zaliczyła 62 udane starty (czyli wszystkie) od 20.05.2001 do 17.12.2017 r. Model darmowy pobrany ze strony . Składa się z 26 arkuszy części i 3 arkuszy rysunków montażowych. Model kleiłem gdzieś tak od października 2017 do stycznia tego roku. Model nie należy do przesadnie trudnych, ale jest jednak dość pracochłonny. O ile sklejenie samej bryły z dużych części idzie bardzo szybko, to potem zaczyna się dłubanie tych wszystkich drobiazgów, ktorych jest jednak sporo przy tej skali i trochę czasu schodzi. Rysunków nie jest zbyt dużo, ale wszystko da się rozgryźć. Kleiło się bardzo przyjemnie, a to najważniejsze, nie napotkałem żadnych większych niespodzianek, a efekt cieszy oko. Model w skali 1:48 ma 108 cm wysokości, czyli kawał rakiety. Dla lepszego zoobrazowania skali postanowiłem do kompletu skleić jakiegoś "Gagarina". Znalazłem w Internecie takiego kosmonautę akurat dokładnie w skali 1:48, co prawda w amerykańskim "malowaniu" (kombinezon ACES z promów kosmicznych). Nie było rosyjskich, ale człowiek jest człowiek! W tej skali ma 3,5 cm czyli 168 cm wzrostu - nie za dużo, ale kosmonauci są przecież mali (Gagarin 157 cm). Papier: Blok techniczny CANSON 170g/m2. Wydruk: Drukarko-kopiarka laserowa RICOH MP C2011 SP. Zabezpieczenie: Capon Domalux 2x od strony druku wałkiem bez rozcięczania. Klej: wręgi: Butapren, całość: BCG z Carefoura Retusz: farby wodne w tubkach (gwasze) Wykończenie: Lakier Akrylowy półmatowy 2x pędzelkiem rozcięczony około 1:1 z wodą. Model wyszedł jak, wyszedł, ogólnie jestem zadowolony, ale pewne elementy można było zrobić lepiej. Pośpiech w modelarstwie nie jest wskazany, ale chęć uzyskania szybkiego efektu czasem bierze górę i kończy się jak się kończy... Wnioski: tylko jeden trzeba kleić, kleić, kleić, tylko tak można dopracować warsztat. Na Konkursie w Rypinie 24 lutego 2018 r. można było obejrzeć model na żywo!

 • Wykonanie:
 • Skala trudnosci:
 • Prezentacja:

Komentarze

 1. dzeja2018-03-02 18:06:22

  Ciekawy model. Podział na człony to atut, jak i rozmiar. Bardzo solidne cięcie, klejenie i malowanie. Podoba mi się. Model z wydruku a takie precyzyjne spasowanie. Brak drobnych detali obniża skalę trudności.

 1. peter2018-03-02 16:45:56

  Witaj.Model Ładnie się prezentuje ,wykonanie na najwyższym poziomie ,jest czysto i doładnie

 1. Jacek-KP2018-02-28 17:06:52

  Ale "Goliata" skleiłeś! Widać duży nakład pracy, ale też staranność, co przy dużych modelach nie zawsze wychodzi. Bardzo mi się podoba ten model rakiety. Samoloty i kosmos to moje ulubione tematy. Koniecznie obróć zdjęcia. Pomocnik Ci rośnie. :-)

 1. szaman2018-02-28 14:51:13

  Pięknie prezentuje się ta rakieta. Bardzo ciekawy model, a modele rakiet są raczej rzadko prezentowane . Tym większy plus za to wykonanie. Bardzo fajnie, że opisałeś metody klejenia (klej, impregnacja, retusz i malowanie). To bardzo pomocne dla innych. Niestety, obróć te zdjęcia i wgraj jeszcze raz, bo takie pokazanie psuje cały efekt. Figurka kosmonauty- super.Może podasz linka skąd go sprowadziłeś. Model bardzo mi się podoba . Jak obrócisz zdjęcia dam same maxy. Pozdrawiam i gratuluję pięknego modelu i opisu.

 1. AndDi2018-02-28 13:54:59

  Zapomniałem dodać, specjalne brawa za towarzysza "Gagarina" :)))

 1. AndDi2018-02-28 12:54:00

  No i łagodna perswazja zadziałała :) Widziałem ten model w Rypinie i powiem szczerze, że w kategorii rakiety był moim faworytem. Fotki nie oddają piękna tej rakiety. Jest bardzo dobrze sklejona i aż nie mogłem uwierzyć, że to wydanie darmowe jest tak świetnie opracowane. Tineo niestety sporo zdjęć położył na boku przez co trudno się ją ogląda. Dasz radę to Tomku poprawić? Gdyby nie czołg JaCkyL-a, to myślę, że było by to murowane MT. Ale nic to, są inne tygodnie :)) 10/5/2 - za te zdjęcia, choć to z synem i mottem bardzo fajne - ale też leży :(

Rezultaty 0 - 6 z 6 pozycji

Zaloguj się aby podzielić się swoimi komentarzami z innymi.

Nie posiadasz konta na Kartonowki.pl? - Zarejestruj się i zostań jednym z Nas! Logowanie