AUTOSAN H9-21 1:43 PKS w Oławie. Orlik 8/2014

AUTOSAN H9-21 1:43 PKS w Oławie. Orlik 8/2014
 • Pojazdy kołowe
Wydanie: NoA024 Autobus Autosan H9-21 Seria: Orlik Wydawnictwo: Orlik Skala: 1:43

Cześć wszystkim :)Na początku powiem, że budując ten model nabrałem do Was wielkiego szacunku. Na prawdę nie wiem jak Wy to robicie :) Ukończyłem model Polskiego autobusu Autosan H9-21 w barwach PKS Oława wydany przez wyd. Orlik z okazji 40-lecia PKS Oława. Model w wydaniu uproszczonym, bez wnętrza, oszklenia i podwozia (spodu) w nakładzie 900szt. Nie budowałem tego modelu zgodnie z instrukcją, gdyż nie zakłada budowy wnętrza a całość oparta jest na kompletnym szkielecie, który docelowo okleja się poszyciem i jeśli się chce dokleja się szczegóły. Jak napisał autor, szczegóły opracowano dla bardziej zaawansowanych modelarzy, choć według mnie ten autobus bez oszklenia kabiny i widocznego wnętrza wyglądałby biednie nawet z tymi szczegółami. Na pewno dałoby się go wtedy skleić dużo lepiej technicznie, bardziej estetycznie i czysto ale nie dałoby mi to satysfakcji. Tak więc z racji, braku chęci sklejenia "prostokąta" wykonałem z własnych części szkielet, podłogę, wnętrze, siedzenia, kierownicę, gałkę zmiany biegów, uchwyty, kasę fiskalną, oszklenie, koło zapasowe, tłumik i wydech, opony z bieżnikiem. Z internetu (z innego opracowania) pobrałem wewnętrzne ściany oraz sufit, wymierzyłem jak umiałem, wydrukowałem i jakoś udało się to spasować choć musiałem wspomagać się farbą. Myślę, że model jest opracowany na prawdę dobrze, części super spasowane i czuć różnicę tych 20 lat pomiędzy Mi-2 z roku 97 a tym Autosanem z Roku 2014. Szkoda, że kupiłem akurat wersję bez wnętrza i gdyby ktoś stał kiedyś przed wyborem to stanowczo stwierdzam, że warto dopłacić te paręnaście złotych za wydanie 8/2015 czyli prawdopodobnie wzbogacone i poprawione po roku. Model wyglądałby dużo lepiej, gdybym miał równe wręgi i fachowo opracowane i wymierzone fotele itp. Wiem, że długa ta pisanina ale chcę podziękować klubowiczowi "scorpions" za podpowiedzi w budowie kół do samochodów. Wiele mi brakuje do tego poziomu, ale będę walczył dalej :) Cóż... Model w skali 1:43 z małymi częściami, udało się ukształtować tak, że rodzina rozpoznaje Autosana H9 :) do tego ta szklarnia. Jak na moje oczekiwania wyszło super i jestem z niego dumny i cały uśmiechnięty :D :D :D. Zobaczcie :

 • Wykonanie:
 • Skala trudnosci:
 • Prezentacja:

Komentarze

 1. RAVEN62018-04-07 12:34:35

  Wiadomo, że można by lepiej, tzn. staranniej, ale mi się i tak podoba. Ma swój urok. Poza tym podejrzewam, że zdjęcia wyciągają na wierzch wszelkie niedokładności a w realu model wygląda pewnie jeszcze sympatyczniej. Tak czy owak - ładny i fajnie, że się dobrze przy tym bawiłeś!

 1. Kurt2018-04-03 07:05:53

  Model ma kilka wad i niedociągnięć z czego zdajesz sobie sprawę ale wieki szacunek za tak dużą szklarnie ja bym się nie odważył na taki model. Dodatkowo zrobiłeś sobie pod górkę wykonując kompletne wnętrze. Brawo.

 1. peter2018-04-02 13:24:58

  Model może i nie powala dokładnością i spasowaniem części ale ważne iż przyniósł Tobie Satysfakcję .Plus oczywiście za wykonanie wnętrza i udaną prezentację.

 1. AndDi2018-04-02 08:46:04

  Sprawił przyjemność i to jest ważne. Fajnie, że dorobiłeś wnętrze. Zabrałeś się za trudny model ze względu na zaokrąglenia i dużej ilości przeszklenia. Trochę zmasakrowałeś cięcia kartonu, szczególnie to widać na przodzie. Za to zdjęcia bardzo fajne. Ma się złudzenie, że to prawdziwy autobus. Masz dobre oko do ustawiania modelu w plenerze.

 1. szaman2018-04-02 06:18:17

  Przede wszystkim gratuluję ukończenia modelu i włożenia tak wiele dodatkowej pracy. Model bardzo przypomina oryginał , co nie zawsze się zdarza. Są oczywiście mankamenty,, ale który model ich nie ma. Ważne, że Ty jesteś zadowolony. W następnym staraj się bardziej dopieścić szczegóły i będzie jeszcze lepiej.

 1. AKA-PL2018-04-02 02:09:43

  Może i nie jest to model wysokich lotów , ale najważniejsze że Tobie sie podoba . Szacunek za wykonane dodatki, powodzenia przy następnym modelu.

Rezultaty 0 - 6 z 6 pozycji

Zaloguj się aby podzielić się swoimi komentarzami z innymi.

Nie posiadasz konta na Kartonowki.pl? - Zarejestruj się i zostań jednym z Nas! Logowanie