Cessna A-37 DRAGONFLY VNAF

Cessna A-37 DRAGONFLY VNAF
 • Samoloty, śmigłowce, szybowce, rakiety
 • Waloryzacja

Witajcie. Musiałbym książkę napisać aby wszystko wyjaśnić. Postaram się krótko. Model z internetu (opracowanie dla przedszkolaków - na poziomie "Misia". Sklejki, ani jednej wręgi, brak kabiny , kwadratowe koła itd. Skala 1:29.?. Bardzo miałem ochotę na ten samolot,zwłaszcza po sklejeniu go przez Marcina "DarkDevil" w skali 1:50. W końcu nakręcił mnie nasz Kolego Kalafior i zasiadłem nad przeróbką tego czegoś, bo jak dotąd nikt tego samolotu nie opracował. zajęło mi to ponad tydzień. Zaczałem od przeskalowania na 1:33. i porównania otrzymanych wyników z oryginalnymi wymiarami samolotu. Wyszły duże błędy dostępnego modelu. Rozpiętośc skrzydeł za duża w stos. do długości kadłuba, zbiorniki skrzydłowe o 25% za duże itd. Dorabiałem wręgi i paski łączące segmenty. Poprawiłem co mogłem przy okazji zmieniłem malowanie tak jak miał oryginalny samolot pokazany na fotkach. Tak naprawdę wygladała ta maszyna. Część pracy wykonał Marcin zmieniajac oznaczenia na kadłubie. Ja dodałem pełno napisów tak jak miał to oryginał i zmieniłem kolor spodu samolotu. Postanowiłem dorobić kabinę, wnęki podwozia i wszystko co się da. Kabinę zaprojektowałem sam, a niektóre elementy jak fotele zapożyczyłem z innych opracowań. Zaznaczam, że model skleiłem TESTOWO nie przykładając się specjalnie do dokładności. W trakcie budowy wyszło jednak, że skrzydła uciekły mi do przodu (krawędzie natarcia powinny być prostopadłe do osi kadłuba). Fotele są za duże i jest problem z zamocowaniem owiewki, i jeszcze kilka innych rzeczy. Pokazuję ten model tylko dlatego, że zawziąłem się na ten samolot bo jest bardzo atrakcyjny kolorystycznie i dość nie typowy. Zrobiłem go w 2 malowaniach jak na załączonych fotkach. Wielkie dzięki naszemu Historykowi i znawcy samolotów Marcinowi za pomoc, współpracę i konsultacje podczas przeróbek. Dobra wiadomość jest taka, że podobno Emil Zarkov pracuje nad tym samolotem, ale to nie oficjalne info.... Jak ktoś jest takim masochistą modelarskim jak ja, i chce to-to zbudować to chętnie podzielę się moimi materiałami w tym temacie.

 • Wykonanie:
 • Skala trudnosci:
 • Prezentacja:

Komentarze

 1. warmiak662018-04-27 16:44:18

  model ładny kolorystycznie,,,,,błędy juz inni wytkneli a i sam je podałes na tacy wiec ,,,wszystko OK,,,,za odwagę ,,,uznanie

 1. Wojtek932018-04-25 22:54:15

  Ładne malowanie, prezentacja też superowa :-).

 1. Wojok2018-04-24 21:56:57

  Taa, szaman od zadań specjalnych :-) Co prawda mi osobiście sam samolot się nie podoba, ale model zrobiony całkiem przyzwoicie. Niedokładności są, ale biorąc pod uwagę jakość materiału wyjściowego, już należy na to całkiem inaczej spojrzeć. Kamuflaż całkiem przyjemny, pod skrzydłami obwieszony elegancko, szacun za produkcję owiewki :-) Fotki całkiem fajne. Ogólnie przyjemnie się to to ogląda :-)

 1. peter2018-04-22 12:29:59

  Model Kolorystycznie wymiata,samo wykonanie ma kilka błędów ale ogólnie prezentacja jak i cały samolot robi wrażenie.

 1. anber2018-04-22 00:16:22

  No widzę, że dopiąłeś swego. Gratuluję. Faktycznie sylwetka bardzo ciekawa. o malowaniu nie wspomnę. Szkoda, że nie wszystko Ci wyszło, bo satysfakcja była by na pewno większa z ukończenia. Ale pewnie myślami jesteś już przy następnym projekcie. Pozdrawiam

 1. Jacek-KP2018-04-21 22:41:16

  Oryginał, nie ma co mówić - napracowałeś się. Może dzięki Tobie model ujrzy światło dzienne w postaci profesjonalnego wydania i będzie dostępny dla innych.

 1. aragorn0012018-04-20 16:07:21

  Szamanie, samolot bardzo mi się podoba, wykonanie widać, że walczyłeś bardzo dzielnie. Gratuluję. Ale ma tego żelastwa pod skrzydłami .... to robi niesamowite wrażenie!

 1. szaman2018-04-20 12:21:46

  Emil Zarkov wydaje w Bułgarskim wydawnictwie "MODEL ART". Jego modele są bardzo dokładnie opracowane, co może potwierdzić Dark Devil, bo skleił ich wiele. Ja kleiłem P-39 Air Cobra. Kleiło się super. Emil jest uznawany za bardzo dobrego projektanta. Jest aktywny na FB. Na portalu "kartonowe perełki-kartonowe smaczki". Możesz sobie ściągnąć jego darmowy model AVIA B-135 dostępny w internecie na wielu stronach. Zagladnij sobie tutaj. http://cadbest.com/store/en/

 1. Maciejesław2018-04-20 11:25:26

  Ładnie, ładnie. Słuszna inicjatywa, ale wiadomo, z g...a bata nie ukręcisz;) Dlatego bardzo liczę na to, że ktoś to wreszcie wyda. A ów wspomniany przez ciebie Zarkov to w jakim wydawnictwie publikuje swoje projekty?

 1. tulipan740i2018-04-20 09:48:31

  Bardzo fajny samolot. Faktycznie geometria płatowca naruszona. Za to fakt że przeskalowałeś to duży plus. Ogólnie model bardzo mi się podoba.

 1. Zbyszek0012018-04-20 07:53:51

  Szamanie - szmańska robota. Ostatnie zdjęcie z galerii masakruje. Nie będę opowiadał o technice, mankamentach testowego modelu samolotu. Mnie się zarombiscie podoba. Chce się takie perełki i tyle w temacie. Niech o wzniosie czy upadku gadają spece. Szacyn i głęboki ukłon za wykonanie.

 1. dzeja2018-04-19 22:00:22

  Wchodzę, i widzę ,i nie wierzę oczom. Kolorystyczne cacko. Wykonanie też mi nie przeszkadza. Warto było umieścić testowego. Szaman, niech ta prezentacja i Twe dodatki, doświadczenie wpłynie na chęci E.Zarkowa, bo ja chciałbym skleić. Super samolocik.

 1. DarkDevil802018-04-19 17:46:14

  No i Heniu super! Już nie mówię o wykonaniu i mankamentach, bo wiem że testowy i skończyłeś ,,niejako siłą rozpędu'', że pozwolę sobie Ciebie zacytować sprzed kilku latek hi hi :-) Cieszę się że mój modelik sprzed kilku latek natchnął Cię do jego dalszego udoskonalania, tym razem skorzystam na tym ja, bo już od jakiegoś czasu myślę o sklejeniu go ponownie. Podniosłeś walory tego skromnego modeliku do granic możliwości. Sam samolot to jedna z moich ulubionych konstrukcji używanych w Wojnie w Wietnamie, obok OV-10 ,,Bronco'', i Cessny O-2 ,,Skymaster'' których modeli na polskim rynku niestety brakuje, ale za to mamy MiG-ów-21MF pod dostatkiem (a gdzie inne wersje, np F-13 czy PFM?), jak też np Me-109 i P-47 w 666 malowaniach :-) Brakuje takich perełek jak ta, którą skleiłeś, brakuje i wielu innych oryginalnych maszynek jak choćby ,,Buccaneer'', ,,Victor'' i td... No, ale zaśmiecam Ci Heniu galeryję ;-) Model super nad superami. Wiem od czego startowałeś, tak więc ode mnie same maksy. O!

 1. szaman2018-04-19 14:25:55

  Jak napisałem model testowy, zdecydowałem się dokończyć w trakcie budowy. Geometria uciekła dlatego, że zastosowałem wręgi w kadłubie na wzór przekrojów oryginału i zmienił się profil, a ja jeszcze nie miałem zamiaru kleić do końca.. Nie jest to problem, bo można skrzydła dociąć w trakcie montażu, tylko najpierw trzeba przemyśleć sposób ich mocowania...Ja mocowałem na 2 drutach przez kadłub z ominięciem wanny kabiny, bo przecież jej w oryginale nie ma. Należy zachować właściwy wznios skrzydeł na co pozwalają właśnie druty. Opracowanie daje na to kawałek zwiniętego papieru...na który nadziane są skrzydła.

 1. noker2018-04-19 14:12:03

  Niezłą ciekawostką jest i samolot i jego model który nam tu pokazujesz. Ale fakt, geometria skrzydeł popłynęła i to mocno.

Rezultaty 0 - 15 z 15 pozycji

Zaloguj się aby podzielić się swoimi komentarzami z innymi.

Nie posiadasz konta na Kartonowki.pl? - Zarejestruj się i zostań jednym z Nas! Logowanie