OV-10A BRONCO

OV-10A BRONCO
 • Samoloty, śmigłowce, szybowce, rakiety
 • Waloryzacja

Wiatm. Tym razem chcę pokazać nietypowy samolot. Jednym sie podoba, a drudzy mówią , z brzydal. Na pewno jest oryginalny. Maszyna brała udział w wojnie wietnamskiej. Jest w malowaniu Marines. Model Emila Zarkova jak zwykle dobrze opracowany, a jedynie można mieć zastrzeżenia do dziwnego moim zdaniem oznaczenia części i mało konkretnych eysunków. Nie bardzo było się czym podeprzeć, bo nie znalazłem relacji z budowy, jedynie jeden z kolegów nakierował mnie na relację z rosyjskiej strony, ale tam też było bardzo pobieżnie. Podpierałem się jak zwykle zdjęciami oryginału i trochę waloryzowałem model, głównie kokpit i uzbrojenie, którego nie ma w wycinance.Poprawiłem też położenie wycieraczki i dolne przednie klapy na co koledzy zwrócili uwagę w relacji. Niestety fotki zrobiłem wczesniej i zmiany nie będą widoczne. Starałem się wykonać dobrze ten model, ale jest trudny ze względu na dużą ilość wyobleń i drobnych elementów. Podwozie główne uprościłem, bo nie byłem w stanie wykonać całej drobnicy ,która była zaprojektowana. Dołożyłem kilka fotomontaży na których dołożyłem Bronco do lotniska w Łososinie, gdzie na tle okolicznych wzgórz wygląda całkiem fajnie. Zapraszam do oglądania i komentowania.

 • Wykonanie:
 • Skala trudnosci:
 • Prezentacja:

Komentarze

 1. aragorn0012018-10-25 10:57:38

  No szamanie, bardzo ciekawe latadło, podoba mi się, gratulacje!

 1. anber2018-10-21 11:30:52

  Oj Szamanie coraz dziwniejsze te Twoje "letadła" wykonujesz. Ale super. I nie ma co narzekać, bo nie popełnia błędów tylko ten ,który nic nie robi. A tego to akurat Tobie nie można zarzucić. Tak trzymaj. ;-)))) Pozdrawiam.

 1. szaman2018-10-17 07:15:41

  Zawsze można było zrobić lepiej, ale jak już napisałem model jest trudny do ładnego wykonania (pomijając krzywe kółko, które poprawiłem bez problemu, czy symetrię). To było z mojej strony w pewnym sensie wyzwanie, bo ta ciekawa konstrukcja jakoś nie pojawia się w żadnej relacji z wykonania . Pewnie wielu zaczęło ,a niewielu skończyło i model wylądował w koszu. Opracowanie ma już kilka ładnych lat, a sklejonych modeli brak. Teraz widzę, że popełniłem kilka błędów, ale tak już to jest jak nie ma się czym podeprzeć w wykonaniu, bo opisów wykonania i zdjęć brak, a to co jest w opracowaniu to bardzo dziwne oznaczenia części i mało konkretne rysunki istotnych fragmentów montażu i wykonania. Model i tak moim zdaniem w realu wygląda lepiej niż na fotkach i ja jestem zadowolony, że udało mi się dobrnąć do końca. (zacząłem go dużo wcześniej przed Hurricanem i poleżał czekając na swoją kolej ).

 1. Jacek-KP2018-10-16 22:20:14

  Niezła maszyna, oryginalna. Cieszę się, gdy wyczarowujesz coś nowego i sklejasz po swojemu. Przyjemność patrzeć na twoje wykonania, choć w tym przypadku oceniając bym nie przesadzał. Nie wiem, czy zauważyłeś, ale na zdjęciu od frontu widać, że przednia część oszklenia kabiny pilota przesunięta jest w prawo (patrząc od strony pilota). Z kolei kółko przednie przeciwnie - wykrzywiło się w lewo. Kółko może da się poprawić, ale czy osłonę kabiny też? No i te ramki malowane w inny odcień nie pasują zupełnie. Przednie elementy kadłuba chyba nie schodzą się idealnie. O stateczniku koledzy już pisali. I razi mnie zbyt ciemny retusz. Nie zmienia to faktu, że model mi się podoba., ale mógłby podobać się jeszcze bardziej. Pozdrawiam.

 1. Maciejesław2018-10-16 18:32:55

  Lepiej. Trochę jeszcze daj więcej zimnego na samolot. I ten odblask z szyby zlikwiduj. Pochmurny dzień, światło rozmyte, nie daje szansy na takie rozbłyski. 99% manipulacji (fotomontaży) jest przez grafików rozpoznawana poprzez badanie krzywej balansu bieli w próbkach z różnych obszarów zdjęcia i podejrzanego obiektu. Taka dygresja;)

 1. szaman2018-10-16 16:58:26

  Kalafior, masz rację. Chodzi Ci o ten żółtawy odcień na skrzydle. Fakt. Fotki były tak zrobione jak napisałeś. Jakoś o tym nie pomyślałem, Może dałoby się jeszcze coś poprawić z balansem, ale może zakłócić całość, więc na przyszłość trzeba pilnować tej zasady jednakowego oświetlenia. Zrobiłem małą poprawkę, ale już bez śmigieł w ruchu, bo chciałem zobaczyć jak zmiana balansu wpłynie na całość. Balans zmieniłem tylko na fotce samolotu i chyba jest lepiej.. (dodałem zdjęcie).

 1. Maciejesław2018-10-16 16:47:03

  I jeszcze jedna uwaga co do tych fotomontaży. Robisz jeden podstawowy błąd który psuje efekt. Nakładasz zdjęcie samolotu zrobione przy sztucznym, żółtawym świetle na zdjęcie krajobrazu z naturalnym oświetleniem. Więc balans bieli między nimi jest zaburzony. Popracuj albo nad samolotem albo nad tłem i zrównaj balanse. Wtedy będzie cacy.

 1. Maciejesław2018-10-16 15:11:06

  Ciekawa konstrukcja. Przydałoby się profesjonalne opracowanie i wydanie. Do spółki z Cessną A-37 Dragonfly. Dwie bardzo interesujące, nietypowe konstrukcje z tej wojny. Masz już obie. No ale jakość opracowania i wydruku, wiadomo - szału przez to nie ma. Co do samego wykonania też wiadomo, jest się do czego przyczepić. Ale i tak wyszło bardzo przyzwoicie.

 1. Zbyszek0012018-10-16 15:08:37

  Z gustami się nie dyskutuje. Jednym się samolot i malowanie podoba innym nie. Ja należę do tych pierwszych. Bardzo fajny dziwoląg. Zwiał ci statecznik poziomu nie jest równoległy ze skrzydłami. Z drugiej strony nie czepiam się drobiazgów, sam trochę kleję i rozumiem chyba więcej niż inni. A na koniec prezentacja. Szczęka pizgła w klawisze i się komp zawiesił. …. Ostatnie zdjęcia fotomontaże są po prostu rewelacyjne. W sumie całość Bajka.

 1. peter2018-10-16 12:15:02

  Fajny i Ciekawy Model.Wykonanie jak i prezentacja na wysokim poziomie może tylko łączenie segmentów z przodu modelu za bardzo widoczne ale ogólnie model wykonany bardzo ładnie.

 1. noker2018-10-16 11:35:23

  Ależ prosze Państwa! Proszę tu nie słodzić tak szamanowi bo się rozleniwia, i ponownie wraca do swoich praktyk (a niektóre z nich nie są koszerne). Model jako model i jego bryła są fajne, no ale Heniu, mogłeś się mocniej przyłożyć, bo to widać: Poleciała geometria płatowca, lewa belka ogonowa za mocno zadarta, widać to na 20,24,26 a potwierdzają to jeszcze zdjęcia 30,31 na prawej się opiera a lewa w powietrzu. Zwracaj uwagę przy montażu podwieszeń na stateczniki rakiet i zbiorników (zdjęcie 26) Nie wiem co to na dziobie w czerwone paski, antena? To znaczy wiem że z wykałaczki - boś nie pomalował jej po całości, tylko same paski, ale anteny generalnie nie powinny być drewniane. Maluj druty, chyba ze ich kolor akurat pasuje (tu pije do klamek) aa no właśnie, z tyłu po prawej stronie izolacja spadła z klameczki :D I pamiętaj, piszę szczerze bo lubię twoją robotę, ode mnie 7/4/3 i mt. enjoy Aha, byłbym zapomiał. Ne był byś szamanem gdybyś diody do modela nie wsadził, nie :D

 1. AndDi2018-10-15 20:39:17

  Samolot ma bardzo fajna sylwetkę, ale jak już wiesz nie podobają mi się te białe skrzydła, wyglądają jakby w wycinance farby zabrakło. Ale też wiem, że właśnie takie skrzydła niektórym przypadły do gustu. Będąc uczciwy względem siebie i Ciebie, muszę napisać, że te pomalowane ramki wyglądają słabo. Ty taki stary modelarz powinieneś wiedzieć, że nie wiem jak by się chciało, to nie dobierze się idealnie malowania koloru do druku. Mogłeś zrobić ramki szare, a może metalizowane i chyba by lepiej , to wyglądało. Dostanie się też Twojemu ulubionemu butaprenowi. Wylazł Ci na dziobie, szczególnie na prawej stronie dziobu. Jest też trochę małych szczelin, ale tak jak napisałeś, samolot jest trudny do sklejenia. Plus za wnętrze. Ja bym się chyba nie podjął złożenia tej maszyny. Ale tak jak kiedyś rozmawialiśmy każdy ma swoją ulubioną niszę do klejenia.

 1. szaman2018-10-15 20:38:15

  mac_br. Paszcza nie obejmuje klap przedniego podwozia. Dodałem fotkę do zdjęć z "Kuchni".

 1. deckland2018-10-15 19:36:40

  Świetny oryginalny samolocik. Wykonanie perfekt. Zrobienie tak dużego, obłego przeszklenia musiało być trudne.

 1. mac_br2018-10-15 19:34:07

  Świetny model, bardzo fajna kolorystyka i dobór uzbrojenia. Jedyne do czego się 'przyczepie' to 'paszcza', która jak zrozumiałem z relacji sam dodałeś, a na co dopiero teraz zwróciłem uwagę - ta 'paszcza' powinna być chyba też na klapach podwozia przedniego. Nie zmienia to jednak mojej oceny całości. Kawał porządnej roboty.

 1. ToMoOleK2018-10-15 17:00:41

  Wow jak już Fiat 125p zostanie modelem tygodnia to będę głosował na to cudo

 1. tulipan740i2018-10-15 16:33:37

  Bardzo mi się podoba ten "fikuśny" samolocik. Ciekawa konstrukcja w ładnych barwach. Wykonanie też niczego sobie a prezentacja to już wyższa półka.

 1. Zygfryd2018-10-15 15:23:47

  Jak zwykle profesjonalnie i na wysokim poziomie. Fajnie, że kokpit taki szczegółowy. Przez dużą szybę kabiny będzie ładnie widać. No i tempo niesamowite. Co dalej idzie na warsztat? Ja daje 3 Maxy

Rezultaty 0 - 18 z 18 pozycji

Zaloguj się aby podzielić się swoimi komentarzami z innymi.

Nie posiadasz konta na Kartonowki.pl? - Zarejestruj się i zostań jednym z Nas! Logowanie