Okręt rakietowy ORP Orkan

Okręt rakietowy ORP Orkan
  • Okręty, statki, żaglowce
  • Waloryzacja
Wydanie: No02 ORP Orkan Seria: Model Kartonowy Wydawnictwo: Haliński Andrzej Skala: 1:100

Model kreślony ręcznie i wydany prawie ćwierć wieku temu! Czas spędzony przy modelu to około 2 miesiące i 3 tygodnie. Prace trwały około 115h. Wycinanka zawiera: 4 arkusze kolorowych elementów, 2 arkusze szkieletu, 2 arkusze z planami i instrukcją oraz arkusz ze skromnym opisem budowanego modelu. Ilość części szkieletów: 40 Ilość elementów: 499 Numeracja od 1 do 70 (a,b,c, ....) Ilość szablonów z drutu: 80 Uplastycznienia: koła ratunkowe; wisząca kotwica; nawoje; przeszklenie. Elementy przeze mnie dodane, których nie przewiduje wycinanka: bandera; takielunek; kosze; elektryka z podstawką; bulaje. Podczas budowy modelu zdiagnozowałem u siebie następujące kwestie do poprawy: brak poprawnego szlifowania szkieletu na każdym etapie budowy lub nieumiejętne szlifowanie powodujące powstawanie zadziorów; brak poprawnego formowania i pasowania elementów typu pudełka, stożki, walce a zwłaszcza rurki; brak poprawnego formowania drutu; brak poprawnego pasowania elementów poszycia dna; brudzenie modelu farbą, klejem; brak poprawnego wypełniania wnętrz nadbudówki powodującego powstawanie prześwitów światła mimo zastosowania dodatkowych rezystorów; w 2 przypadkach powodowanie marszczenia kartonu; szpary szpary szpary; ogólnie zbyt wielki pośpiech przy niektórych kwestiach. Pomimo błędów moich jak i wycinankowych z modelu jestem przeogromnie zadowolony. Ostatnie modele kleiłem w 1998 roku.

  • Wykonanie:
  • Skala trudnosci:
  • Prezentacja:

Komentarze

  1. peter2019-11-04 16:07:48

    Model wygląda i prezentuje się ładnie ,aczkolwiek tło jest za mroczne.

  1. Wojok2019-11-03 12:40:15

    Tak sobie weszłem na galerię, i rzuciła mi się jedna rzecz, o której nikt nie wspomniał. Mianowicie określenie kuter torpedowy. Z tego co wiem ,to jest to okręt rakietowy i na rufie powinny się znajdować cztery zestawy ich wyrzutni. O co tu chodzi ?

  1. warmiak662019-11-03 12:36:13

    Model może się podobać ,,ale zdjecia są juz nie najlepsze,zgadzam sie z poprzednikami że moze na innym tle wypadłby lepiej,,polecam tło błekitne od dołu a przestrzenne ,,albo białe lub jasno błekitne ,,adekwatne do szkutniczej wersji.Ale niema co się załamywać buduj nadal a z czasem nabierzesz wprawy,,,powodzenia

  1. dw.wrzesinski2019-11-02 13:57:48

    Panowie :) ja totalny nowicjusz w kwestii modeli AH i chyba w ogóle w kwestii modeli. Jako tło zakupione zostały już niebieskie arkusze brystolu. W wolnej chwili postaram się coś wrzucić tutaj aczkolwiek nie ukrywam, że już pracuje nad wilczurem z tego wydawnictwa i utknąłem na etapie elektryki, która zajmuje mi dość sporo czasu z racji dość sporej ilości źródeł LED.

  1. Jacek-KP2019-11-01 20:22:22

    Jest to ładny model, choć widać na zbliżeniach trochę niedociągnięć, ale nie będę ganił za wykonanie, tylko za zdjęcia. Zbyt ciemne tło nie pozwala złapać kontrastu i skupić się na modelu. Brak ciekawych zbliżeń nie pozwala na ocenę szczegółów. Dobrze, że masz chęć go skleić raz jeszcze i być może wtedy wyjdzie znacznie lepiej. Tez czekam na takie nowe wydanie. Tymczasem może zmień tło i zrób zdjęcia raz jeszcze. Myślę, że warto.

  1. Wojok2019-11-01 11:40:13

    Hmm, no mnie akurat ten model aż tak nie porwał. Trochę szpar i krzywej drutologii rzuciło mi się w oczy. Okablowanie można było całe schować w podstawce, która to też mi się nie za bardzo podoba. Jak i te czarne foty. Sugeruję też się zainteresować tym, jak wygląda flaga Marynarki Wojennej. Z drugiej strony, bardzo podoba mi się wykonanie kratownicy masztu. Też tam parę niedokładności widzę, ale i tak jestem pod wrażeniem wykonania. Jednak ogólnie, mimo wszystko, model podoba mi się :-)

  1. Kilminster2019-10-31 22:35:10

    Bardzo fajny model, bardzo korzystnie się prezentuje. Naprawdę się podoba. Tło... tło ma swój urok, robi fajną atmosferę, tylko... te zdjęcie są po prostu za ciemne, niedoświetlone. Prosta obróbka w darmowym programie i chyba efekt byłby lepszy...

  1. szaman2019-10-31 16:26:10

    Bardzo fajnie, że dodałeś zdjęcia warsztatowe. One bardziej pokazują precyzję wykonania. Piękny model. Dam MT.

  1. dw.wrzesinski2019-10-31 10:43:43

    Zdjęcia były robione ze statywu. Jedynie zbliżenia makro z ręki. Widać to doskonałe na pierwszych zdjęciach gdzie tylko model się "obraca" a obiektyw jest praktycznie nieruchomy względem modelu.

  1. Zbyszek0012019-10-31 07:59:02

    U … jak standard to klękajcie narody, grubo. Fantastycznie dobrałeś kolor. Pięknie wykonany retusz. Szacunek.

  1. szaman2019-10-31 07:23:04

    Widzę, że przyznajesz rację, bo faktycznie ciężko robi się takie fotki chcąc podkreślić oświetlenie. Proponuje arkusz lub 2 niebieskiego kartonu i to powinno załatwić. sprawę. Poza tym kadruj i ustawiaj fotki prawidłowo,. Poprawiłeś te kilka "przewróconych". Poza tym takie "nocne" zdjęcia ale i takie w sztucznym oświetleniu najlepiej robi się używając statywu, ustawienia na priorytet przysłony ( aparat sam ustawi czas), przy niskim ISO, przysłonie 8,(dla zachowania głębi) i wyzwalaniem na czas np. 10s. Wtedy unikniesz ziarna , które powstaje przy wysokim ISO, a później można przeprowadzić lekką korektę (przyciemnić lub rozjaśnić zdjęcie).

  1. dw.wrzesinski2019-10-30 23:18:50

    Dziękuję za opinię. Faktycznie to tło nijak się ma do modelu. Wszystko się zlewa i co niektórzy mają problem. Dodatkowo dochodzi problem naświetlania zdjęć przy fotografowaniu. Czarne pochłania światło zamiast rozpraszać stąd na lustrzance ustawione wyższe ISO a tym samym większą ziarnistość widoczna na zdjęciach. Zakupiłem już biały wariant i myślę że powinien być ok :) brak też kadrowania zdjęć sprawia że model często zajmij 30-50% zajmowanego obszaru zdjęcia. Te wszystkie elementy do oczywistej korekty. Model nie jest malowany. Wykonany został w standardzie + kilka uplastycznień + kilka dodatków, których wycinanka nie przewiduje. Przy następnej galerii postaram się poprawić.

  1. mariotechnet2019-10-30 14:51:28

    Ekstra, bardzo mi się podoba - Pozdrawiam

  1. Zbyszek0012019-10-30 14:42:23

    Witaj na forum. Model ciężko mi się pogadało z moją wada wzroku to jedna plama szarości. musiałem wpatrywać się mocno. Widzę, ze model chyba malowany. Ale do malowania średnio przygotowany. Nie wiem czemu ale mam wrażenie, ze tył,. znaczy rufa jest cos nie symetryczna. Jednak model sprawia bardzo przyjemne wrażenie. Gratuluje. Masa detali, dobrze wykonanych. Widać doświadczona rękę modelarza. A co do elektryki, ja jestem elektryczny troglodyta. Nie odróżniam diody ot czegoś innego, nawet nie wiem o czym wy piszecie w tej elektrycznej gwarze.

  1. karakan19822019-10-30 13:27:34

    Witam model ladnie I starannie sklejony widac ze pracochlonny , lecz slabo go widac slabe oswietlenie... Sam takie bledy popelnilem z tym tlem I oswietleniem , ale to sa przypadlosci poczatkujacych forumowiczow, trzeba I tego sie nauczyc (prezentacij modeli na forum) pozdrawiam

  1. AndDi2019-10-30 11:23:10

    Witam nowego forumowicza. Wszedłeś z ładnie wykonanym modelem. Co do zdjęć, to stosuje się taką technikę, że część planu jest rozmyta. Najczęściej robi się to z tłem lub drugim planem, ale zdarza się, że i pierwszy można rozmyć. U Ciebie jeżeli było to zamierzone, to wyszło zbyt drastycznie. No i tło, aż dziw, że Szaman o tym nie wspomniał. Nie powinno być w kolorze tak bardzo zbliżonym do koloru modelu. Na początek dam 9/5/1,5

  1. szaman2019-10-30 10:11:41

    Dlatego właśnie o tym napisałem. Robiłem kilka podświetlanych modeli i np. przy Huricane lub AH-64 (zobacz do relacji), wcześniej pomalowałem wnęki, gdzie będą diody na czarno i uszczelniłem co zapobiegło prześwietleniom. Poza tym warto zamiast dodatkowych rezystorów dać potencjometr(podkówkę), w szeregowo z zasilaniem, którą można precyzyjnie ustawić jasność oświetlenia. Np. 10kOhm dla 9-12V zasilania. Do zasilania prawidłowo użyłeś po jednym rezystorze dla diody, ale właśnie potem w szereg z zasilaniem trzeba było dołożyć potencjometr lub dobrany rezystor redukujący napięcie. Widzę jednak, że wiesz o co chodzi i przy następnym podświetlanym modelu już wszystko będzie jasne (jak LED). Dlatego bardzo pomocne właśnie jest prowadzenie relacji z budowy, bo wtedy można wcześniej zapobiec takim sytuacjom

  1. dw.wrzesinski2019-10-30 09:32:58

    Odnośnie elektryki o której zapomniałem napisać. Użyłem jedynie po 1 rezystorze na każdą diodęc + 1 rezystor na cały obwód, to o 2 za mało moim zdaniem. Prześwity, które powstał, a które chciałem pokazać to efekt braku doświadczenia - wybrane elementy pokładówek od wewnątrz nie zostały odpowiednio przygotowane by zapobiec prześwitom, dopiero przy mostku kapitańskim udało mi się zreflektować.

  1. szaman2019-10-30 09:25:33

    Bardzo efektowny model. Trochę na niektórych fotkach pogubiłeś ostrość (za mała głębia ostrości). Nie mniej jednak bardzo mi się podoba. Mam trochę zastrzeżenia do oświetlenia. Super sprawa, ale dla mnie jako elektronika jest ale... Oświetlenie jest za mocne (widać to tylko na niektórych zdjęciach). Powinieneś zastosować ograniczenie napięcia przez potencjometr np., bo to nie ma być lampka nocna, tylko podświetlone okna w sterówce.

Rezultaty 0 - 19 z 19 pozycji

Zaloguj się aby podzielić się swoimi komentarzami z innymi.

Nie posiadasz konta na Kartonowki.pl? - Zarejestruj się i zostań jednym z Nas! Logowanie