RAVEN6 ZNÓW NADAJE - KRZYWA WIEŻA W ZĄBKOWICACH ŚLĄSKICH, GPM, 1:150.

RAVEN6 ZNÓW NADAJE - KRZYWA WIEŻA W ZĄBKOWICACH ŚLĄSKICH, GPM, 1:150.
 • Budowle, makiety, dioramy
 • Waloryzacja

Witam, Jeśli ktoś się o mnie martwił (pewnie takich nie ma) albo za mną tęsknił (też wątpliwe) to nie lękajcie się – jestem, sklejam cały czas i znów coś zamierzam zacząć publikować ;-) A na początek taki fajny modelik z GPM-u czyli nasza własna krzywa wieża (jak widać nie tylko Włosi mieli kiepskich architektów). Model przedstawia Krzywą Wieżę w Ząbkowicach Śląskich (województwo dolnośląskie), na której miałem przyjemność być w 2019 roku, kiedy to byłem piękny i w średnim wieku, i kiedy to psy chodziły w kagańcach, a ich właściciele bez kagańców. Wieżę polecam zwiedzić – o ile kiedyś miłościwie panujący nam na to zezwolą (może jak ogłoszą kolejne zwycięstwo nad pandemią?). A na razie to polecam skleić ten model. Ma bardzo dobry karton, bardzo dobrą jakość druku (offset), jest doskonale spasowany, ma czytelną instrukcję (zresztą wiele tu filozofii nie ma, więc pewnie nawet i bez instrukcji dałoby się to skleić) no i wreszcie nie musiałem się przejmować symetrią, bo jak wyjdzie krzywo (a wyszła) to nawet dobrze. Zresztą wieża cały czas się krzywi więc jak sklei się ją za prosto to można bronić tezy, że to stan sprzed kilkuset lat, a jak wyjdzie zbyt krzywa to można uznać, że to symulacja stanu przyszłego. A jak w ogóle nie wyjdzie to trudno – model nie jest zbytnio drogi ;-) Troszkę od siebie pozmieniałem w projekcie – wyciąłem otwory okienne (od środka wkleiłem pudełeczka z czarnego kartonu), dodałem parapety z tektury, taką kulkę złocistą (którą postarzyłem washe) pod krucyfiksem, na jednej ze ścian nakleiłem wydrukowany przez siebie, powiększony, zegar (ten z wycinanki jest po prostu zdecydowanie za mały) oraz podkleiłem na tekturę te takie „cosie” pod szczytem wieży. Wszystkie ściany podkleiłem na tekturę 1,5 mm – bo to ma być wieża krzywa, a nie pogięta! No i idealnie mi pasuje do kolekcji z GPM-u wież polskich, gdzie byłem i własną stopą nadepnąłem, co i udowadniam załączonym zdjęciem!

Model nie został jeszcze oceniony

Komentarze

 1. peter2021-03-28 22:35:44

  Model może i nie jest skomplikowany w budowie ale bardzo ładnie wykonany.

 1. Zygfryd2021-03-28 14:31:20

  Widzisz, szkoda, że nie wiedziałem mógłbym Ci ułożyć świetny plan dnia na wycieczki w tych okolicach. Ja tam bywam regularnie kilka razy w roku u rodziny. Od 23 lat mieszkam na mazowszu, ale powtarzam zawsze, że tu tylko mieszkam-mój dom został tam... Szczególnie polecam zwiedzić jeszcze zamek w Lidzbarku Warmińskim. Ale przyszykuj ze 3 godziny tyle tam zwiedzania. Jest super i na prawdę polecam Czytałeś te informacje na ścianach w restauracji o ostatnim spaleniu na stosie czarownicy w Europie? Była więziona na zamku w Reszlu i później ją spalono. Nigdy wiecej się to nie powtórzyło w Europie. No i mogłeś wejść na wieżę kościelną. Widok na Reszel i okolicę wspaniały! W środku samej wieży widać bardzo dobrze ślady po pożarze z 1806 roku (pożar strawił większą część Reszla i właśnie o to posądzono i spalono Barbarę Zdunk)

 1. marszalek242021-03-28 13:55:33

  No właśnie, ja już tak się martwiłem, co się z Tobą dzieje! A tu bęc i jest wieża. Niby prosty model ale z dużą fachowością wykonany. Podoba mnie się Twój pomysł na uplastycznienie okien, podnosi na wyższy poziom jego oglądalność. Z krytyką architektów to jednak bym się wstrzymał. Proste, to każdy głupi wybuduje. Wybudować krzywe żeby przez kilkaset lat się nie zawaliło, to jest dopiero sztuka.

 1. RAVEN62021-03-28 10:26:41

  @Zygfryd - a to dziękuję miło mi. A wiesz, że na wczasach w tamtym roku byłem m. in. w Reszlu na tym zamku? Nawet jadłem obiad w restauracji i wszedłem zwiedzać wieżę zamkową i wystawę narzędzi tortur. BTW- jeżeli jesteś zainteresowany modelem tego zamku to mam dobrą wiadomość - GPM wznowił to wydanie! Tu masz link do zakupu - https://sklep.gpm.pl/modele-kartonowe/architektura/gpm/reszel

 1. Zbyszek0012021-03-27 23:43:47

  Bardzo czystą iladna wieża. Choć diabelnie piwichrowana. Jak oni kiedyś budowali. Mnie się bardzo podoba. A i w końcu coś pokazałeś od bardzo dawna. Czekam na więcej.

 1. tulipan740i2021-03-27 21:19:42

  W Pizie też krzywa i stoi :-). Ale ta jest dokładnie odwzorowania. Krzywa, ale ku górze jak by się prostowała zgodnie z oryginałem. Bardzo ładne wykonanie. Fajna prezentacja na tym tle. Niby prosta praca, jednak dzięki grafice i Twojej precyzji wygląda jak byś ją po cegiełce budował :-).

 1. Jacek-KP2021-03-27 19:45:47

  Cześć. Faktycznie dawno Cię tu nie było. Prosty, sympatyczny model z odpowiednią historią. Czysto sklejony.

 1. Zygfryd2021-03-27 15:19:17

  Nawet nie wiesz jak ja lubię oglądać te twoje budowle. Proste, czyste, schludne a jednocześnie efektowne. Niby taki niezbyt wymagający model a jak się miło go ogląda. Czekam na więcej! Sam poluję na zamek w Reszlu z GPM (urodziłem się Reszlu w szpitalu nieopodal tego zamku, a swego czasu sporo czasu w zamku spędzałem), ale niestety niedostępny nigdzie :(

 1. jagdtiger22021-03-26 23:21:04

  Dziwne że ta wieża się nie zawali skoro jest taka krzywa.

Rezultaty 0 - 9 z 9 pozycji

Zaloguj się aby podzielić się swoimi komentarzami z innymi.

Nie posiadasz konta na Kartonowki.pl? - Zarejestruj się i zostań jednym z Nas! Logowanie