RAVEN6 na Marsie czyli Kosmodrom "ARGON-1" z wydawncitwa QUEST, skala 1:100

RAVEN6 na Marsie czyli Kosmodrom
 • Budowle, makiety, dioramy
Wydanie: No36 Stacja marsjańska Argon-1 Seria: Quest Wydawnictwo: QUEST II Skala: Brak danych

Witam, prezentuję niedawno- ukończony model stacji marsjańskiej Kosmodrom "ARGON-1". Model ten to sci-fi, więc powiedzmy, że ta skala 1:100 jest mocno umowna;-) Sam model został wydany już jakiś czas temu przez nieistniejące już wydawnictwo QUEST. Składa się z aż 10 arkuszy A4 z częściami, gdyż model jest dosyć duży - podstawa to format A3. Opracowanie - Jerzy Janukowicz (obecnie właściciel wydawnictwa Sklej Model). Sam model sklejało się bardzo przyjemnie, aż dziw bierze, że chyba poza autorem nikt go nie zaprezentował ani w Internecie, ani na konkursach. Części pasują do siebie, instrukcja jest zrozumiała, grafika ciekawa, a karton i nadruk bardzo dobrej jakości (druk offsetowy), do tego atrakcyjna cena (około 30 PLN) - model z racji swej małej popularności jest wciąż dostępny w sprzedaży. Moje wykonanie to prawie 100 % standardu (od siebie dodałem tylko wysięgniki z antenami przy talerzach satelitarnych). Natomiast technika klejenia w zupełności zmodyfikowana przeze mnie w stosunku do propozycji Autora wycinanki - odcinałem wszędzie ząbki i sklejki - łącząc krawędzie na styk za pomocą kleju BCG, a prawie wszystkie ściany i dachy wzmacniałem tekturą. Niestety nie zamieszczę tym razem fotki z rodziną - nie mam ochoty płacić za testy na koronawirusa przed podróżą na Marsa ;-) Za to pochwalę się, że za ten całkiem prosty model udało mi się zgarnąć 3-cie miejsce na tegorocznym konkursie modelarskim w Jaworznie, gdzie podróż wyszła mnie taniej niż na Marsa!

 • Wykonanie:
 • Skala trudnosci:
 • Prezentacja:

Komentarze

 1. AndDi2021-09-30 12:47:14

  No i dobrze, że mamy różne gusta, ale masz rację z tym skojarzeniem z "Pamięcią absolutną" (tą starszą). Mnie tu głównie brakuje jakiś dodatkowych elementów uplastyczniających tę makietę.

 1. RAVEN62021-09-29 21:35:58

  Panowie, dziękuję za tak miłe słowa i pozytywny odbiór mojego modelu. @tulipan740i - tak, zgadza się - tło miało być marsjańskie. Nawet specjalnie kupiłem taki czerwono-pomarańczowy brystol jako tło do tego modelu (w przypadku Zamku Konopiste tego tła użyłem niejako z rozpędu robiąc zdjęcia za jednym zamachem; chyba jednak do innych modeli wrócę do klasycznego niebieskiego - to może i jest tak marsjańskie jak miało być, ale chyba trochę jest męczące tak ogólnie rzecz biorąc. @AndDi - ale heca, jak się różnimy w odbiorze tej wycinanki ;-) Ja właśnie zabrałem się za nią bo mi ta grafika pasowała - taka industrialna. No i skojarzyła mi się tematyka tego modelu z "Pamięcią Absolutną" ze Schwarzeneggerem, który to film uwielbiałem będąc dzieciakiem. @marszalek24 - dziękuję za uznanie, acz zapewniam, że na wystawach trafia się naprawdę sporo niezłych modeli a konkurencja jest całkiem wysoka. No i jeszcze kwestia skomplikowania modelu - nieskromnie zgodzę się, że mój model jest wykonany czysto i starannie, ale nie jest to model jakoś przesadnie zdetalizowany, czy też strasznie trudny - według mnie trudniej skleić pokaźną rakietę jak np. PROTON z Modelika. Inna rzecz, że dziwne jest łączenie w tej samej klasie rakiet z budynkami czy czołgami (które skleja się przecież w zupełnie inny sposób) tylko z faktu łączącej je tematyki kosmiczno sci-fi, ale to inny temat...

 1. Jerry K2021-09-27 16:54:01

  Gratulacje za laury w budownictwie marsjańskim.

 1. marszalek242021-09-27 15:29:06

  No, i to jest dobra koncepcja!!! Mnie się podoba, taka czysta przemysłówka. Solidna i funkcjonalna, jak Mars nie wypali, to zawsze można przerobić choćby na betoniarnię. Nie dziwię się, że dali Ci tą nagrodę bo makieta na pewno mocno wyróżniała się spośród tego co można obejrzeć na większości wystaw. Jeśli dodamy do tego mistrzowskie (nie bójmy się tego słowa!!!!)wykonanie, to ja się zapytam: dlaczego tylko trzecie miejsce!?!?!? Co Wy ludzie, oczu nie macie????? Tak zupełnie poważnie, gratuluję tej nagrody, należała się Tobie!

 1. peter2021-09-27 13:31:32

  Model ciekawy i ładnie wykonany.

 1. AndDi2021-09-27 09:08:16

  Mam tę wycinankę i nawet się zastanawiałem czy jej nie kleić, gdyż bardzo lubię tematykę s-f. Ale po dokładnym obejrzeniu odechciało mi się, bo opracowanie i grafika, to szału nie ma. Pewnie w latach 70-tych byłbym zachwycony, gdybym ją miał, a to ze względu na wiek jaki wtedy miałem, jaki i ze względu na czasy i tym co można było zdobyć. Z całą pewnością jest lepsza od Zamku Królewskiego z MM :)) Dla wyjaśnienia Zamek Królewski, to dla mnie przykład jednego z najsłabszych wydań MM, nawet na tamte lata. Co do Twojego wykonania, to z pewnością jest perfekcyjne, co widać na fotkach i na zdobyciu stopnia na pudle. I za to przyjmij ode mnie szczere gratulacje.

 1. tulipan740i2021-09-26 14:15:33

  Nawet tło marsjańskie :-). Ciekawa koncepcja na budowle. Bardzo mi się podoba :-).

 1. RAVEN62021-09-25 14:23:20

  Dzięki Zbyszku - zdjęcia już poprawiłem! Faktycznie coś się poobracały...

 1. Zbyszek0012021-09-25 14:02:57

  Niektóre zdjęcia jakoś tak nie w pionie. Bardzo ciekawy model. Brawo za wyróżnienie. Makieta sklejona perfekcyjnie. Ciekawostka moje kolejne zainteresowania. Oglądałem twoja relacja na innym forum Te budynki niby proste ale wcale nie prosto zrobić na twoim poziomie. BRAWO

Rezultaty 0 - 9 z 9 pozycji

Zaloguj się aby podzielić się swoimi komentarzami z innymi.

Nie posiadasz konta na Kartonowki.pl? - Zarejestruj się i zostań jednym z Nas! Logowanie