[P 41-45 US] Douglas SBD3 Dauntless

1. Ohotka 2012-11-13 20:49:19

Witam po przerwie pod nóż idzie kolejne dzieło pana Wasiak z MM ciekawe jak i tym razem będzie,, po oględzinach części modelu muszę przyznać ze autor troszkę to dziwnie wymyślił wszystko i sam model nie jest  bogaty w detale, ale postaram sie o kilka drobiazgów które podniosą ogólna ocenę <mam taką nadzieje > modelu  - chce zrobić takie klapy jak za dołączam foto + dorobić miejsce na podwozie i,,,hmm sam nie wiem pomysły pewnie same przyjdą razem z budową nowego samolocika.

pozdro

1. szaman 2012-11-15 16:13:13

Jest moja relacja z budowy tego dzieła Pana W. Poszukaj w publikacjach.Co nieco tam podpatrzysz. Generalnie skleić się da , więc polukaj i do dzieła.Model nadaje się do waloryzacji .Akurat te dwa pomysły z wnękami i klapami , zrobiłem w moim wykonaniu.Zmieniłem jeszcze wyposażenie i siedzenie kabiny strzelca, bo to w wycinance nie odpowiada rzeczywistości.Kabinę pilota tez trochę waloryzowałem. I jeszcze jedno. Nie maluj modelu po ukończeniu. Ja zepsułem sobie cały model malując go bezbarwnym  akrylem. (pofałdowało mi powierzchnię skrzydeł). Lepiej zostawić surowy, lub pomalować matowym sprawdzonym lakierem.
    http://www.kartonowki.pl/index.php?mA=theMenu&wM=9&plugA=thePlugin&plugI=18&artA=theArticle&artI=83

1. primo 2012-11-16 18:04:29

Widzę, że nowości zawitały :-). Podeśle Ci linka do mechanizmu klap ;-) ;-).

Oto on.

Powodzenia.

1. Ohotka 2012-11-17 23:08:05

Szaman dziękuje za wsparcie ! na pewno mi sie przyda twoja relacja, nie powiem przeglądałem je i kilka pomysłów zaczerpnę od ciebie jeśli nie masz nic przeciwko oczywiecie >>??? a kilka oddam od siebie :)
    Wojtku dzięki ta tak fajowe foto :D

ogólnie nie miałem czasu lub nie chciało mi sie robić MM, ale dziś czas na małe foto... jak na razie prace idą bez problemów wszyściutko ładnie spasowane  .. jedyne co mi sprawiło problem to nie wyciąłem z osi otworów na KM.y ale jakos dałem rade to jakos naprostować ale widać ze nie było łatwo ???
    pozdro

o jeszcze jedno ,,Szanam wiem ze wnętrze kabiny jest ubogie ..pomyśle nad tym -- szkoda ze nie mam kolorowej drukary lub ni znam nikogo z takim osprzętem ;/ ale to nic damy rade

1. szaman 2012-11-18 06:39:25

Dobrze jest, tak trzymaj. Co do pomysłów to po to robimy relacje aby inni mogli skorzystać lub zainspirować się jakimś pomysłem. Powodzenia.

1. Ohotka 2012-11-18 15:14:33

kurde co za za czary szaman ;/ grrr na 3 fotkę powinien mi wyjść kont prosty a wyszło grr kupa jak ty to u siebie zrobiłeś :((
    na 1 foto  mój sposób na montaż anteny :D
    2- wyszedł nie fajny mały próg grrr nie wiem czemu ale zamaskujemy go w przyszłości ;I

1. szaman 2012-11-18 15:46:48

Jak ja to zrobiłem?.Po prostu-pooglądałem części, rozpaliłem wielkie ognisko,nabiłem fajkę szamańskimi ziołami i mrucząc pieśń wojenną wpadłem w trans i doznałem wizji....A tak naprawdę to nie pamiętam. Jedyne co mogę Ci doradzić, to w tym opracowaniu zanim cokolwiek skleisz to przymierz i sprawdz. Czasem trzeba coś dociąć a czasem przysztukować jak to zwykle u Pana W. Dasz sobie radę.
    Od razu zwracam Ci uwagę,zastanów się wcześniej jak zrobić wnękę pod KM za stanowiskiem strzelca,bo tam tego nie ma a za to jest ZONK.Ja to spaprałem, bo zorientowałem się za pózno.Trzeba wcześniej zrobić we wrędze wgłębienie tak aby wnęka przechodziła do następnego segmentu.

1. primo 2012-11-18 19:40:59

Jakoś sam musisz z tego wybrnąć. Po przygodzie z Shiden-em ten to pestka ;-). Powodzenia.

1. Ohotka 2012-11-18 22:31:24

Szaman to ja tez poproszę o szczyptę tego dobrego :D hhihi
    Wojtek pewnie ze to żaden problem ale dziwiłem sie ze wyszło mi inaczej niz u Szamana choc trzymałem sie dokladnie wszystkiego tak jak trzeba a jednak mam cos inaczej :D ehhe

Nad konsolą jeszcze chyba dodam pasek paskujący ale co najwyżej zdążę to jeszcze dorobić jesli uznam ze takie cos jest konieczne :)

1. Wojok 2012-11-18 22:59:38

Wiesz co,Ty ten kokpit masz mniej więcej ok,tylko tablicę  instrumentów powinieneś zwężyć do tej części z zegarami,a po jej bokach upchnąć karabiny maszynowe.

1. Ohotka 2012-11-19 08:27:26

heeh Panie P. wasiak tego nie uwzględnił a sam model nie błyszczy szczegłowymi detalami więc daj spokój :D

z sumie cos musi byc na rzeczy bo w sumie wszystko jest tylko inaczej niz w rzeczywistosci :D

w prostokątach zaznaczne są  KMy przynajmniej tak mi sie wydaje ! lecz  w MM są one opuszczone chyba wiadomo z jakich względów....

1. paulek 2012-11-19 13:37:09

Witaj Mariusz!
    Bardzo fajnie sobie radzisz z tym modelem, widać bardzo dużo twojej własnej inwencji i to jest bardzo fajne. Mnie kiedyś ten model pokonał ale to było na początku mojej kariery z kartonem;)

Powodzenia!

1. szaman 2012-11-19 15:37:10

Nad konsolą jeszcze chyba dodam pasek paskujący ale co najwyżej zdążę to jeszcze dorobić jesli uznam ze takie cos jest konieczne :)

Mariusz ,strasznie mnie zaintrygował ten pasek  paskujący. To coś dla szamana pewnie ,ma jakieś specjalne właściwości cy cuś?  he,he
    Jak nic już nie pomoże to tylko pasek....

Sam widzisz jak wszystko się zgadza w tym opracowaniu Pana W. Nie przejmuj się. Da się skleić, tylko tak jak pisałem wcześniej patrz na części i rysunki, potem na zdjęcia oryginału, a potem rób po swojemu.Ot cała filozofia.
    I jeszcze jedno. Nie radzę pastwić się nad wnętrzem kabiny. Istotne elementy to fotel,drążek. tablica zegarów oraz kabina strzelca i KM. Reszty i tak nie widać. Pan W. użył tutaj swojej fantazji i nic nie odpowiada rzeczywistości, więc szkoda Twoich nerwów. Ja w swoim  tylko dodałem kilka elementów z" sufitu", a i tak wygląd kabiny się poprawił.Radzę to samo, bo i tak oryginał z niego nie będzie , ale może być najlepszy SBD-3 Pana W..No chyba,że przerobisz całą deskę, czego Ci nie życzę.Będę Cię tutaj pilnował bo chciałbym aby to był najlepszy Dauntless na forum. Też chciałem z tego opracowania wyciągnąć maxa, ale nie wszystko poszło po mojej myśli, więc zawsze przemyśl wszystko. Będę starał się coś podpowiadać.
    Następne ostrzeżenie. Kadłub dalej pójdzie bez kłopotów, ale ze skrzydłami spokojnie, tym bardziej,że chcesz robić klapy.

A jakby coś ... to tylko.. pasek paskujący....(ale mam radochę!)

1. Ohotka 2012-11-19 19:23:33

No nie moze być Szaman normalnie dobrze prawisz :D hehe
    ale mi pojechałeś po rajtach i ambicji ,,, postaram sie specjalnie dla ciebie bardziej postarać i  dziś żeby to udowodnić zrobiłem cos takiego<zajęło mi to 1h przemyśleń i 1h realizacja :D> ,,,w sumie nie wiem czy nie wyszło za małe ale chyba powinna byc Ok  bo u ciebie wyszło to o wiele za duże takie jest moje zdanie ocen sam .

1. Wojok 2012-11-19 21:18:21

Ohotka

w prostokątach zaznaczne są  KMy przynajmniej tak mi sie wydaje !

No,mi się akurat nie wydaje-byłyby symetryczne,a nie są.

1. szaman 2012-11-20 15:38:42

Niezły ten koszyczek Ci wyszedł. Dużo lepszy od mojego. Pomaluj go teraz odpowiednio.Popracuj nad KM em i wnęką na niego.Ten model mimo,ze fatalnie opracowany ,bardzo dobrze nadaje się do waloryzacji, bo wiele w nim można zmienić lub dorobić.Niestety coś za coś. Trzeba walczyć z przeciwnościami  i równocześnie planować co da się poprawić.Zabawa jest niezła jak ktoś ma cierpliwość. Jak masz wątpliwości ,to lepiej wcześniej zasięgnij języka,a dopiero pózniej działaj.
    Pozwól,ze jeszcze parę sugestii dorzucę.Może na to za wcześnie, ale może mi uciec więc proponuję:
    1.Zrób hak posługujac się wyglądem i zdjęciami oryginału
    2. Na skrzydle jest namalowana powierzchnia po której piloci wchodzili do kabiny-zrób ten element oddzielnie np ze srebrnej wygniatanej folii z pudełka papierosów i pomaluj na czarno. Pop przetarciu będzie wyglądał jak wydeptana butami aluminiowa blacha
    3. W kabinie strzelca są namalowane na ściankach skrzyneczki urządzeń.Zrób je oddzielnie i naklej w tych miejscach.(ja zrobiłem je wycinając prostokąty z 3mm tektury
    4.Elementy owiewki kabiny przed oklejeniem folią pomaluj od wewnątrz na kolor wnętrza kabiny.
    5. Proponuję kołpak śmigła wykonać  zupełnie inny  (typu Helcat) takie też miały
    6. Staraj się maksymalnie uszczegółowić, ale tylko widoczne elementy
    7. Gdzie tylko się da podpieraj się zdjęciami oryginału-tego nie brakuje.
    http://www.aircraftresourcecenter.com/AWA1/501-600/walk536_Dauntless_Bailey/walk536.htm

Na razie tyle. Jak mi coś przyjdzie do głowy to napiszę. Przepraszam za ten długi elaborat,ale bardzo chciałbym, abyś tą walkę zakończył pełnym sukcesem  a i ja będę z tego miał ogromną satysfakcję.

1. Ohotka 2012-11-20 21:44:42

dziękuje za wsparcie ...  wiesz co wyjaśnij bardziej o co ci sie rozchodzi z 2 punktem ? na skrzydle jest dziwne malowane skośne cos ? to w tym miejscu ma być to wytarcie?>

a co do modelu  miałem problemy z dopasowaniem segmentu 6 i 5 ale to widocznie moja wina ,,za mało wyszlifowałem wręgę ;/ ale i tak nie jest źle fotka z bardzo bliska pokazę jak to wyszło;//
    - kabinę dokończę po tym jak skończę cały szkielet - czyli teraz dopiero wezmę sie za nią na dniach pokaże co wymyśliłem :D

1. szaman 2012-11-21 06:14:37

To dziwne skośne coś to blacha przytwierdzona do skrzydła po której piloci wchodzili do kabiny. Chodzi o to aby nie niszczyć powierzchni płata. Tam jest to tylko namalowane coś, ale można imitować taką blachę w sposób jaki Ci napisałem.Taki srebrny papierek ma fakturę  i gdy go pomalujesz na czarno, a potem lekko przetrzesz to zrobi się podobny do powycieranej blachy aluminiowej(z pod czarnego będzie troszkę przebijać srebrny.Póżniej to naklej w miejscu namalowanego na płacie. Tak mam w mojej relacji. Na zdjęciu widać dokładnie fakturę tej dodatkowej blachy.
    To co Ci tam wyszło trochę niedokładnie, to i tak będzie pod statecznikiem, więc się nie przejmuj.Za to linie na kadłubie totalnie się nie zgrywają i trzeba iść na kompromis. Trochę tak.. trochę tak..Na to już nic nie poradzisz.

1. primo 2012-11-22 17:44:48

szaman

[...] 5. Proponuję kołpak śmigła wykonać  zupełnie inny  (typu Helcat) takie też miały [...].

Ten kołpak śmigła "typu Hellcat" to zwykła piasta śmigła nieosłonięta kołpakiem.

Tym babolem na kadłubie się nie przejmuj, bo na niego przyjdzie taki napływ od statecznika i wszystko zakryje :].

Mariusz powodzonka z klapami bo to już niedługo ;-).

POZdro.

1. szaman 2012-11-22 18:06:27

Dzięki za wyjaśnienie.

Rezultaty 0 - 20 z 75 pozycji
Udostępnij temat: