[IWS RP] Ansaldo A.1 Balilla ORLIK 7/2007

1. dzeja 2015-08-31 23:22:49

Mam kawałek dalej. Podwozie w 90% gotowe. 
    „Naciągi"- Wojtku, nie wiem czy te pręty pełnią taką funkcję. Nie wiem jaka jest ich rzeczywista grubość. Myślę ze w latach 20 nie stosowano zbyt cienkich w polskich egzemplarzach i mój błąd jest niewielki. Grubość pręcików jak już pisałem to 0,3mm. Cieńszych nie znalazłem. Ponoć za większe pieniądze można dostać w Niemczech 0,25mm. Pewnie te byłyby optymalne. „Odciągi”, też nie wiem czy to prawidłowe określenie, i inne linki to żyłka 0,1mm. Nim skończę to pewnie nie tylko retusz  będzie wołał  o poprawę. 

Balilla A-1 BAL 117 prod. krajowej ze Szkoły Pilotów w Bydgoszczy
  1. dzeja 2015-09-04 19:08:25

Jeszcze jeden kroczek. Pasy wykonane na podstawie innych dwupłatów z tego okresu.

pasy pasy 2 pasy  z fotelem kokpit ansaldo+pasy
  1. primo 2015-09-04 19:19:32

Dziękuję i do widzenia! Biorę zabawki i idę do innej piaskownicy :-P.

1. dzeja 2015-09-04 19:33:40

Wojtku to ciekawy komentarz. Potrzebuję mimo wszystko takich w stylu:
     'będziesz musiał jeszcze wyretuszować. Nie wiem czy deczko nie za grube naciągi wyszły, 'Muszę do tego wrócić.

1. MARES 2015-09-04 19:49:04

No pięknie, pięknie jeszcze chwila i będzie zgoda na start! Fajnie, że po podleczeniu pchnąłeś projekt na przód. Mam pytanie czy ansaldo miął tylko pasy biodrowe? Ładnie się prezentują.
    Zastanawiałeś się czy naciągi to poprawna nazwa? Zaręczam, że tak, ale to co nazywałeś podporami ( elementy łączące płaty ) to po prostu rozpórki. Tej nazwy używało się sto lat temu i puki co nic się nie zmieniło. Nie należy mylić z zastrzałami, te z kolei,jak pewnie wiesz, to elementy podpierające płaty, a oparte o kadłub. Pozdrawiam Marek.

1. dzeja 2015-09-04 20:09:29

Przeglądałem fotki różnych kabin. Nie znalazłem żadnej prawidłowej z widokiem na pasy w ansaldo balilla. Te podpatrzyłem w jakimś  plastikowym ansaldo. Tam też znalazłem miejsce z jakąś rurką. Uznałem że to rurka pitota. Jest centralnie w górnym płacie  w miejscu  kreski na srebrzystej pokrywie.Co do nazewnictwa:  naciągi , podpory, rozpórki.,zastrzały to spróbuję prawidłowo stosować. Proszę o dodatkowe wyjaśnienie czy element który jest prętem nie linką i opiera się z jednej strony o kadłub to też naciąg. bo takie właśnie występują w "polskim" ansaldo. Jeśli ktoś wie coś o wskazanej przeze mnie rurki to też będzie mile widziana pomoc.pozdrawiam. Andrzej.

1. MARES 2015-09-04 20:29:58

Jeśli ów drut na jednym z końców posiada śrubę rzymską lub jakiś jej odpowiednik to jest to z pewnością naciąg. Jeśli nie (choć  to mało prawdopodobne) to był by to zastrzał. Zastrzały to elementy używane raczej w samolotach jednopłatowych do podpierania płatu np. P - 11. W Ansaldo to są naciągi. Pozdrawiam

1. MARES 2015-09-05 00:11:57

Na zdjęciu które zamieściłeś rurka pitota jest dość wyraźnie widoczna. To ten mały element, który znajduje się na zewnętrznej prawej rozpórce ( patrząc na zdjęcie to po lewej stronie  tuż nad dolnym płatem). Natomiast rurka w centralnej części górnego, to  najprawdopodobniej jakieś przyłącze od opadowego zbiornika paliwa umieszczonego w płacie. Możliwe, że to odpowietrznik , ale nie wiem tego na pewno.  Pozdrawiam  

1. dzeja 2015-09-05 22:49:02

I zrobiło się „jasnym” . Dzięki.

1. Jacek-KP 2015-09-15 11:35:25

Ile tu drobiazgów! Podziwiam Cię za te dłubaninę, ale to wygląda wszystko bardzo ładnie.

1. dzeja 2015-09-15 21:08:11

To chyba też Twoje podejście i wielu innych. 

1. dzeja 2015-09-24 23:43:51

Jestem na finiszu. Jak nie urwę znowu któregoś odciągu to przechodzę do etapu przygotowań do zdjęć. Zapomnę o „super glu”. Dzisiaj rurka pitota. Efekt sokolego oka @Maresa. 

ANSALDO A.1 BALILLA - RURKA PITOTA ANSALDO A.1 BALILLA NA PODWOZIU
  1. Jacek-KP 2015-09-26 09:19:06

No pięknie, a na początku jak zacząłeś myślałem sobie, że to taki prosty model ...

1. MARES 2015-09-26 21:38:04

Witaj Andrzej! Jest dobrze, albo i lepiej. Fajnie że maszyna gotowa do oblotu. Cieszę się również że mogłem się na coś przydać przy budowie. Pozdrawiam Marek.

1. dzeja 2015-10-05 18:12:09

Jest, jest. Po poprawkach. Gotowy. Kończę relację. Dziękuję wszystkim za pomoc i uwagę.Do następnego. Pozdrawiam Andrzej.  

Ansaldo A.1 Balilla
Rezultaty 20 - 35 z 35 pozycji
Udostępnij temat: