[IWS RP] Ansaldo A.1 Balilla ORLIK 7/2007

1. dzeja 2015-03-08 00:17:05

Dołączam do tematu zgodnie z wcześniejszą deklaracją. Model jak w tytule. Wcześniej i dzisiaj przejrzałem opis i wycinanki wydawcy. Wydaje się że model prosty. Trochę drobiazgów. Skrzydła bardzo.................. delikatne i to w kartonie? To chyba główne wyzwanie.
    generalnie 3,5 arkuszy A4. Rysunki pomocnicze  5 x A4.Widzę już rozpoczęty Ansaldo kolegi aanqq (pozdrawiam), podpatruję.  

ANSALDO A.1 BALILLA tytulowa rkusze wycinanki
  1. Ohotka 2015-03-15 10:01:09

zaskoczył mnie szkielet skrzydeł który jak sie patrzy jest bardzo skomplikowany ..wow...powodzenia 

1. dzeja 2015-03-18 22:06:50

Nie ma to jak powrót do wieczornego klejenia. Początkowy fragment kadłuba. W tym stanie trochę pozostanie  bo nim pojawią się boki trzeba wypełnić kokpit.. 

kadłub lewa kadłub prawa kadłub od czoła
  1. primo 2015-03-19 21:47:06

To powodzenia.

1. dzeja 2015-03-22 23:39:02

Mam chyba do dorobienia dwa drobne detale do karabinów. Część 17H w wycinance jest dwukrotnie . Na rysunkach widać co najmniej 3. Korpusy karabinów są przygotowane na 2 każdy.
    Jeszcze pytanie do waszej wiedzy. W modelu nie ma żadnych pasów dla pilota. Czy w początkach lotnictwa  myśliwskiego nie używano? Na siedzisku są jakieś niewykorzystywane  2 szczeliny i 4 otwory. 

1. dzeja 2015-04-08 22:38:26

Na początek odwołuję reklamację braku dodatkowych elementów 17H. Ilość w wycinance jest prawidłowa. Rysunki montażowe karabinów wprowadzają w błąd.
    Mam za sobą kabinę pilota. Tu już pewne, stwierdzone nieprawidłowości w elementach 3 i 10E - do poprawy podklejenia, a element 6D niewykonalny dla mnie w tej skali.
     Ostatnie fotka to znaleziony gdzieś w "www" widok na kabinę. 

KABINA ANSALDO 1 KABINA ANSALDO 2 KABINA ANSALDO 3 KABINA ANSALDO 4 KABINA ANSALDO 5 KABINA ANSALDO 6 KABINA ANSALDO 7 KABINA ANSALDO 8 KABINA ANSALDO 9 KABINA ANSALDO INNE
  1. primo 2015-04-15 19:10:14

Piękne zegarmistrzowska robota ;-). Doceniam warsztat.

1. dzeja 2015-04-16 23:40:29

Wojtek93

Piękne zegarmistrzowska robota ;-). Doceniam warsztat.

Wojtek93 posłuchaj co na to zaprzyjaźniony zegarmistrz:" po co ci to?"

Była dzisiaj mowa o śmigłach, śmigłach drewnianych. Próbowałem  w drewnie. Skończyłem na  projekcie jak na zdjęciach. 

1. dzeja 2015-04-26 00:03:43

Czas na prace nad poszyciem zewnętrznym.
    Początkowo wszystko szło zgodnie z rysunkami montażowymi. Gdy dotarłem do grupy 21 przestałem orientować się jak mam osiągnąć wykończenie na podstawie rysunków złożeniowych. Aby zgodnie z mym wyobrażeniem spasowały te elementy  zmniejszyłem szerokość elementu 21C. Następnie dla ułatwienia profilowania w tym elemencie wyciąłem miejsce na fragment wybulony wręgi D1. Dla utrzymania wymiaru okleiłem to wybulenie. Następne przymiarki wykazały że element 21E, który jak sądziłem miał korzystać z tego wybulenia ma miejsce wklejenia w kawałek dalej.Takie usytuowania wybuleń oceniłem jako dziwne. Nic nie dają, a wręcz psują. Wyciąłem z wręgi D1 to wybulenie. Całe wcześniejsze prace nad wybuleniem okazały się zbędne.  Tym bardziej że element 21B nie jest przygotowany do obejścia tego wybulenia. Skromny opis nic nie wspomina o sposobie realizowania.    Profilami elementów 21E P/L(osłony wylotów luf karabinów maszynowych) uzyskałem wybulenie w miejscu wskazanym na 21D i 21B. 
    Muszę przywyknąć do metodyki opracowania panów Kołek. 
    Strach przed płatami skrzydeł narasta.

ANSALDO POSZYCIE 1 ANSALDO POSZYCIE 2 ANSALDO POSZYCIE 3 ANSALDO POSZYCIE 4 ANSALDO P OSZYCIE 5 ANSALDO MODYF. POSZYCIA ANSALDO POSZYCIE 6 ANSALDO POSZYCIE 7 ANSALDO MODYF. POSZYCIA ANSALDO POSZYCIE 7
  1. dzeja 2015-05-20 22:19:36

Mało czasu, i  jeszcze podałem się. Próba wykonania ręcznie wręg skrzydeł skończyła się klęską. Za małe na me umiejętności i moje narzędzia. Czekałem na laserowe. Dorobiłem trochę drobnicy na kadłubie. Z laserowymi poszło dobrze. Zdjęcia pokazują kształtowanie profilu płata. Retusz nie daje mi powodów do zadowolenia , ale trudno. 

zestaw narzędzi do profilowania ansaldo profilowanie 1 ansaldo profilowanie 2 ansaldo profilowanie 3 ansaldo profilowanie 4 ansaldo profilowanie 1 ansaldo profilowanie 2 ansaldo profilowanie 3 ansaldo drobnica na kadłubie
  1. DarkDevil80 2015-05-26 09:38:11

No panocku, z kabiną pilota to Ty ubaw miałeś :-) Chylę czoła... Nie wiem czemu przyjęło się że modele dwupłatów są ,,wypoczynkowe''... Stereotyp chyba jakiś ;-) Fajnie ta ,,Ballila'' wychodzi. Bardziej skomplikowanego wydania tego samolotu już nie mogłeś sobie wybrać.

1. primo 2015-05-31 11:06:41

Jest naprawdę elegancko. Mój Nieuport'cik jest przy Twoim jak nie powiem co ;-)). Czasem mam wrażenie, że kleję 50-tkę. Ukłony Marcin.

Górny płat też będzie masywny. Ja miałem kilka żeber, wypaliłem otwory i posklejałem. Tu widzę, że autor poszedł w czysto kartonowe rozwiązania.

Powodzenia.

1. dzeja 2015-06-13 00:11:45

Teraz czas na usterzenie ogonowe. 

1. dzeja 2015-06-14 14:05:10

Przymierzam się do prac złożeniowych płatów. Wykonałem podpory i są w kopertach z opisem bo są bardzo podobne i nie rozpoznam ich gdyby czekały na swój czas luzem. Niewidomą jest kąt wzniosu dolnych płatów. Mam też dylemat jak wykonać odciągi. Czy jako taśmy, czy jako pręty, czy jako para prętów. Widziałem trzy takie wykonania. Każda ma zaletę i wadę w skali wykonalności. 
    Nie wiem jak to posklejam bo wszystko musi być symetrycznie i równo. Rusza się, jest bardzo niestabilne. Przypuszczam, że długość podpór będzie korygowana w związku z nieznanym kątem wzniosu dolnych płatów. Montaż linek odciągowych też wywoła stresy , a miał być relaks.........................
    Wszystkie pręty kształtki metalowe robię z pręcików stalowych. Rozhartowuję miejsca gięć i cięcia.   

1. primo 2015-06-20 19:04:16

Mam pomysł, trzymajmy nawzajem za siebie kciuki. Mój Nieuport jest malutki i też nie będzie łatwo :-).

A Tobie fajowo idzie. POZdro.

1. dzeja 2015-06-21 21:45:55

Dzięki za doping. Każdemu jest to potrzebne, jak i rady. Szukam motywacji  przed momentem złożenia skrzydeł. Nie biorę się za to bo mam zgłaszane wcześniej wątpliwości. Wyszło mi że najpierw muszę wykonać wszystkie drobiazgi na kadłubie i skrzydłach. Przy delikatności połączenia płatu górnego do dolnego obawiam się prac z innymi detalami . Więc tymczasem powrót do śmigła i trochę podwozia. 

1. dzeja 2015-06-27 22:53:22

Złożyłem płaty. Nie opiszę 2 godzin montażu bo użyłbym wiele „przecinków”.Na razie wygląda dobrze. Obym tego nie spieprzył.Dla odreagowania trochę podwozia. Dalej kombinuję nad odciągami.

Ansaldo A1 Balilla - Skrzydła Ansaldo A1 Balilla - Skrzydła Ansaldo A1 Balilla - Skrzydła Ansaldo A1 Balilla - Skrzydła Ansaldo A1 Balilla - Skrzydła Ansaldo A1 Balilla - Skrzydła Ansaldo A1 Balilla - Skrzydła Ansaldo A1 Balilla - Skrzydła Ansaldo A1 Balilla - podwozie Ansaldo A1 Balilla - podwozie Ansaldo A1 Balilla - podwozie
  1. dzeja 2015-07-14 23:36:36

Kleję i cierpię. Powoli, a jakoś przebrnę. Na twarzy zestaw relaksacyjny, jak jakaś "sita".

1. dzeja 2015-07-27 22:37:41

Padam. Umocowanie usztywnień w wersji stalowych pręcików 0.3mm klejem cyjanoakrylowym jest chyba błędem. Pojawia się parę problemów;
    1. wszystko jest drobne małe w skomplikowanym miejscu i uleżenie tego to loteria. Udaje się co ‘enta’  próba i nie wiadomo kiedy,
    2. jeśli przypadkiem urwiemy już przyklejoną to poprawka na stare ślady cyjnoakrylu psuje efekt. A gdy to się to zdarzy ponownie…..
    3. jakieś zmienne naprężenia powodują, że niektóre spasowane pręciki po paru dniach wyginają się lekko (pogoda czy co?) i znowu poprawka,Jeśli tak jest, to teraz cyjanoakrylem keję tylko jedną stronę a drugą poliuretanowym.Nie spodziewałem się takich zjawisk. Pal sześć katary, gdy mam fatalny fragment. Nie wiem jak to się zachowa zanim skończę. Bo chyba skończę.
    4. wielokrotne opieranie na delikatnej krawędzi spływu płata (była zeszlifowywana) psuje to miejsce, a było tak fajnie. 

Ansaldo A1 Ballila - usztywnienia Ansaldo A1 Ballila - usztywnienia Ansaldo A1 Ballila - usztywnienia Ansaldo A1 Ballila - usztywnienia Ansaldo A1 Ballila - usztywnienia
  1. primo 2015-07-29 21:49:29

Spoko wygląda, krawędzie na koniec będziesz musiał jeszcze wyretuszować. Nie wiem czy deczko nie za grube naciągi wyszły, ale pal licho ;-).
    POZdro.

Rezultaty 0 - 20 z 35 pozycji
Udostępnij temat: