Jakich klejów używacie?

 1. karakan1982 2019-11-20 21:44:10

  Witam ,wszystkich modelarzy .Jak w temacie ,podzielcie sie informacjami jakimi klejami kleicie swoje swoje arcydziela??? Pozdrawiam

   

  ---

  temat przeniesiony do właściwego działu.

 1. Limaks 2019-11-20 22:01:55

  Witaj. Ja kleję różnymi klejami. Nie każdy sprawdza się wszędzie.

   

  Butapren transparentny - do podklejania wręg (nie rozmiękcza papieru) i szybkiego łączenia na styk. Dla mnie bardzo przydatny w standardzie jak i walorce.

  BCG - Klej legenda. Przydatny praktycznie do wszystkiego ale jak używa się go z głową. Czyste spoiny, impregnowanie papieru, używany przez najlepszych:) Początki z tym klejem bywają różne.

  Klej polimerowy - można nim kleić większe powierzchnie jak i na styk, mocne łączenie, nie rozmiękcza papieru, jeśli masz szkielet wypełniony pianką lub podposzyciem to wybacza ubytki i zagłębienia. Po przesmarowaniu części masz małą chwilę na jej korektę.

  Wikol - kleję nim wręgi jeśli mam np. szkielet ;okrętowy;, świetnie usztywnia konstrukcję. Minusem jest zmiękczanie papieru.

   

  Złotego środka nie ma. Najlepiej się przekonać samemu z jakim klejem będzie się najlepiej pracować.

   

 1. karakan1982 2019-11-21 09:25:38

  Witam I juz sa jakies wazne informacie, dla poczatkujacych oraz powracajacych pi latach.... dzieki

 1. AndDi 2019-11-21 10:03:12

  Magic,
  Wikol z Soudalu różnych mocy
  BCG
  Butapren
  Cyjanoakryl

  To te najważniejsze u mnie.

 1. Jacek-KP 2019-11-22 08:32:31

  Jak wyżej. BCG (Brand Clear Glue) zmiękcza papier, ale po wyschnięciu go ładnie usztywnia. Do dużych wręg nie polecam. Ostatnio pojawiło się wiele podobnych: Klej w płynie PENMATE oraz ASTRA, jest też w wersji chińskiej i też się sprawdza. Klejenie BCG ma swoje wymogi - najpierw nasączasz sklejane powierzchnie i czekasz, aż wyschną, a potem na jedną z nich nakładasz jeszcze jedną, cienką warstwę i dopiero łączysz. Ta sama zasada w łączeniu elementów płaskich, jak i krawędzi na styk.

  Niedawno odkryłem, że większe wręgi można kleić klejem żelowym w sztyfcie. Mam dwa: Glue Stic z firmy Patio i PVP z firmy Tetis. Są bardzo mocne.

 1. AndDi 2019-11-22 08:46:30

  ...

  Niedawno odkryłem, że większe wręgi można kleić klejem żelowym w sztyfcie. Mam dwa: Glue Stick z firmy Patio i PVP z firmy Tetis. Są bardzo mocne.

  Jacek-KP

  O kurcze, będę musiał wypróbować te kleje do wręg, może zastąpią mi ten śmierdzący butapren

 1. mac_br 2019-11-22 11:19:30

  Wikol (aktualnie niebieski z Leroy w małej tubce, trochę śmierdzi, kiedyś używałem jakiś w buteleczkach, były trochę bardziej gęste) - klejenie na styk, małe powierzchnie, drobne elementy, podklejanie wręg, sklejanie grubych elementów (np wręg ze sobą - jak złapie to już nie puści) - imho im bardziej 'gęsty' tym lepszy, a jak będzie za gęsty to wtedy kropelka wody i wymieszać.

  UHU - sklejanie większych powierzchni, łączenie poszycia (nie rozmiękcza kartonu, więc np idealny do łączenia poszycia kadłuba z wręgami lub dźwigara z poszyciem skrzydła itp). I teraz tak:

  - żelowy - w miarę tani i idealny do podklejania wręg (można znaleźć w każdym Auchan),

  - zielonym skleiłem Mig-a, nie ciągnie się tak bardzo jak żółty, jednak potrafi puścić, nie trzyma aż tak mocno, więc czasem trzeba dać go więcej, niestety nie mogę go znaleźć w sklepach

  - żółty - prawie idealny - bardzo mocny, jak złapie to raczej nie puści, niestety bardzo się ciągnie i praca z nim może być wyzwaniem (trzeba uważać na wszechobecne 'nitki') - ostatnio w końcu pojawił się w empikach,

  - czarny dopiero wypróbowałem na kilku częściach, chyba będzie się nadawał dobrze do klejenia oszklenia, dostępny w Leroy, chyba troszkę rzadszy od żółtego i z tego co się orientuję też mocniejszy

Rezultaty 0 - 7 z 7 pozycji
Udostępnij temat: