TIRAN 4 Sh. ZAGADKA rozwiązana

1. Zbyszek001 2020-05-27 17:25:45

Kochani zakończyłem klejenie IS 3 został etap malowania. A nie zawsze mogę malować . Postanowiłem zabrać się za koleiny projekt.

Ale nie ma tak łatwo. To projekt konkurs zagadka.

Co Zbyszek chce budować.

Dodam, że tego czołgu nie ma w żadnym wydawnictwie. To będzie jedyny taki model kartonowy. Poniżej zdjęcie 3 modeli z których wykorzystam elementy do budowy swojego modelu.

T 54 - BAT M - MERKAVA 1
  1. primo 2020-05-27 18:24:04

Strzelam ---> T-14. Sądząc po ostatnich modelach które pochodziły zza wschodniej części kurtyny to będzie chyba dobry strzał :-)

1. Limaks 2020-05-27 21:03:46

Siemka! zachęciłeś to spróbowałem:) Masz wiadomość na priv;)

1. tulipan740i 2020-05-27 22:30:40

Może BMR 1 z trałem.  Ale skoro czołg to BMR to w sumie nie pełnowartościowy czołg. Chociaż z drugiej strony BMR 1 jakąś wieże miał. Do Ciebie mi jednak pasuje BMR-1 z trałem. BMR ma nośne jak BAT- M i T-55 może posłużyć za kadłub coś tam podobnego jeszcze w trakcji się znajdzie a trał przeciwminowy można przerobić na bardziej rosyjską KMT-7 lub 9. Chociaż i T 90 przez myśl mi przeszedł.

1. Karol1985 2020-05-28 01:58:52

Witaj.

Mój typ poszedł na priv ;)

1. Karol1985 2020-05-28 02:13:35

Skoro Zbyszek dał namiar na gąsienice i dalej nie chce podpowiadać, to może ja spróbuję :D a co.

Mamy trzy pojazdy gąsienicowe. Wóz techniczny, czołg i czołg  z trałem przeciw minowym. 

O ile czołg i wóz techniczny jestem jakoś wstanie połączyć to trochę ta Merkava mi nie pasuje, no chyba, że będzie jako "element" ratowany w całości. 

Swój typ wysłałem do organizatora na priv. 

Może moje namiary pomogą pozostałych naprowadzić na rozwiązanie konkursu. 

Nie mniej uważam, że dokładanie trzeba przejrzeć zaplecza wozów technicznych i wsparcia wojsk na świecie :D 

1. Sebastian01 2020-05-28 07:28:27

Mój strzał to: czołg T54A z trałem przeciwminowym. Mój tata takim jeździł jak był w wojsku, dużo mi opowiadał :) Hmmm... albo to był T55...

1. Michal_Aero 2020-05-28 09:04:11

Wysłałem priv

1. aragorn001 2020-05-28 10:51:04

Ciekawe, wysłałem swoją odpowiedź na priva ... powodzenia!

1. Zbyszek001 2020-06-01 23:41:46

Zakończenie konkursu. Odpowiedź

TIRAN 4 Sz.

Pierwsze miejsce LUZAK

Drugie Aragorn 001

Trzecie Michel_Aero

Jako ostanie premiowane ... LIMAKS

1. Luzak 2020-06-02 09:25:37

Wybieram 7TP

1. aragorn001 2020-06-02 12:21:56

Jak czołgi, to czołgi, wybieram Crusader'a III i bardzo dziękujemy Zbyszku za ciekawy konkurs i nagrody!

1. Michal_Aero 2020-06-02 13:27:17

Dziękuję za rozruszanie szarych komórek, ja poproszę o Hurrican'a. 

1. Limaks 2020-06-02 22:50:04

Przepraszam za małą nieobecność. Ja idąc ścieżką lotnictwa, którą podążam od początku swojego modelarstwa wybieram ,,messershmitta 1101,, 

PS. Dzięki za ten konkursik i nominacje do nagrody mimo niepełnego określenia przeze mnie typu czołgu.

Jest to dla mnie szok bo ja nigdy czołgistą nie byłem i nie jestem. Nie mniej dziękuję za świetną zabawę. Bedę tu zaglądać.

1. Zbyszek001 2020-06-04 09:22:09

Przepraszam za odrobinę zwłoki. Wysłałem j nagrody. musiałem chwile poczekać, żeby je dobrze zapakować. Proszę o info jak dojdą.

1. Zbyszek001 2020-06-09 23:07:34

Kilka słów dlaczego Tiran 4.

Lubię okres zimnej wojny pod względem zgłębiania historii broni pancernej a w tym wszystkim konflikt Izraelsko Arabski obfitował w starcia czołgów. To bardzo ciekawy okres i miejsce. Dla miłośników broni pancernej. Co od razu dodam nijak ma się do moich sympatii, czy antypatii narodowych.

Po pierwsze jest fajna baza do budowy wybrałem w tym przypadku model T 54 z modelika. Ponieważ ma koła żebrowe. Znane z ostatnich T 34 85. Układ jezdny zapożyczę z BAT M, wydawnictwa Model KOM. Mam ten model, i chyba nie będzie to zbrodnią. Napisałem, może kupie same koła laserowe. Bo sa w całym zestawie do BAT M. Reszta z działem i uzbrojeniem z Merkavy 1. Kupiłem na allegro wydanie poprawione z GPM. Może dorobię trał choć na serio myślę bardziej o lemieszu. Z jakiego powodu ciut niżej coś o historii powstania czołgów rodziny TIRAN od 1 do 6.

Do pełni szczęścia dochodzi laserowo cięta gąska. Ale to w opisie budowy gąsienic.

Od początku swego powstania w 1948 roku Izrael toczył większe lub mniejsze konflikty. Do apogeum konfliktu arabsko izraelskiego doszło w 1967 ropku w czasie tak zwanej wojny sześciodniowej. Nie miejsce tu na dywagacje historyczne. W skrócie Egipt sytracił w sprzęcie ponad 350 samolotów i grubo ponad 600 czołgów z czego 200 sprawnych pozuconych przez załogi.

Syria straciła 50 samolotów i 100 c zołgów z czego 40 sprawnych.

Jordania prawie 30 czołgów.

Z danych Izraela wynika, że przejęli ponad 280 T 54, 80 T 55, prawie 300 T 34 85 , 100 SU 100, zniszczyli i zdobyli 75 ze 100 IS 3.

Słynne T 54 i T 55 Żydzi nazywali „łatającymi wieżami” był to wynik katastrofalnego rozmieszczenia amunicji w czołgu. Załoga po prostu siedzi na amunicji a główny zasobnik, to amunicja do działa zgromadzona w zbiorniku paliwa. To powodowało, że co kilka trafień i wieża wylatywał w górę, a załoga no wiadomo.

Sami ydzi posiadając duże braki w sprzęcie szybko wcielili zdobyczne czołgi nadając im swoje nazwy. T 54 nazwano TIRAN 1 , wstawiono izraelskie karabiny radiostacje, kilka drobnych przeróbek i dodano zewnętrze zbiorniki na wodę.

Problemem była możliwość porażenia ogniem sojuszniczym, stąd dość szybko dodano zewnętrze kosze na wieży. Przejęte T 55 Nazwano TIRAN 2.

Czołgi nie spotkały się z życzliwym przyjęciem. Bardzo słaba wentylacja, ciasnota, kiepskie działo. Katastrofalne przyrządy celownicze. Na poziomie Niemieckiej optyki z okresy II wojny światowej. To spowodowało, że czołgi przesunięto do dywizji rezerwowej.

Lepiej jednak mieć kilkaset kiepskich czołgów niż ich nie mieć. Stąd podjęto dalsze prace modernizacyjne, poprawiono wentylacje, zmieniono działo na Angielską 105, dodano uzbrojenie na wieży 2 km, i 1 WKM, dodano 60 mm moździerz. Zmieniono system gromadzenia amunicji, choć to było trudne przedsięwzięcie. Spora liczbę TIRANÓW wyposażono w trały i lemiesze. Ostatnie wersje nazwano TIRAN 4 Sz i taki model chciałbym zbudować.

Kilka fajnych fotek i zdjęcia modelu na jakim się wzoruję.

Trzymajcie kciuki.

1. Zbyszek001 2020-06-09 23:13:58

Zaczynam od gąski

UWAGA posta zawiera lokowanie produktu.

Gaski wybrałem laserowe. Kapitalnie opracowane lasery do czołgu T 54 i T 55.

Naprawdę firma DRAF MODEL zrobiła mega robotę. Choć zalecają zrobić z pasków, ja oddzieliłem ogniwa, podrasowałem jak tylko się dało, z efektem dla mnie bardzo OK.

Pojedyncze ogniwa kleiłem jak w instrukcji z 3 warstw dodając ostrogi, , wkleiłem grzebień i od siebie podszlifowałem ogniwa, wyglądają bardzo ok., i oszlifowałem grzebień.

okladka laserów wygląd lserów ostrogi różnica zaokrąglone ogniwa i zywcem z laseró dwa grzebienie, szlifowany i żywy zewnętrza strona ogniw A tu komplet
  1. Zbyszek001 2020-06-09 23:21:46

Drugim etapem będzie kadłub, głownie spód celem montażu zawieszenia i potem koła. Zamontuje koła pomalowane i dopiero wyposażenie kadłuba.

Dziwna numeracja jak się okazuje budując po numerach na samym początku składamy wręgi kadłuba a potem wieży i ja oklejamy.

Poszedłem swoja droga, choć złożyłem wręgi wieży.

Konstrukcja wręg kadłuba i oklejeni kadłuba to jakiś kosmos. Wręgi 2 mm, a połowa oklejek to nie 2 mm ale 4 mm, a wycięcia imitując ciecia płyt pancernych. Uważam, że nie jest to możliwe do ładnego zbudowania w standardzie. Do tego na zewnętrznym poszyciu są zaznaczone białe dziury na wypustki wręg. Zapewne zostanie to zaklejone, choć te z przodu wątpię. Mnie nie budowało się to łatwo, cięcie 4 mm kartonu to spore wyzwanie. Użyłem szpachli już na tym etapie. Ale dzięki takiej konstrukcji kadłuba będzie można świetnie odwzorować płyty kadłuba co mi się mega podoba.

Kilka fotek z budowy.

Model buduję z ksero, żeby okleić go wyciętymi elementami pokrycia kadłuba, da to fajny efekt. Coś podobnego spróbowałem w IS 3 na mniejsza skalę.

wręgi 2 i 1 mm płyty pancerne 4 mm to samo widać kształt płyt z dołu układ kadłuba zaznaczone miejsca wycięć wieża wręgi tyle popełniłem
  1. Zbyszek001 2020-07-19 11:02:36

Dawno mnie tu nie było, ale powoli się dzieje. Za drobny czas koniec kółkologii i gąsek. Zostanie dokleic błotniki, pomalować dół kadłuba. Zamontować pomalowane koła i gąski i w takim stanie przystąpić do montażu kadłuba. Po IS 3 jak kilka razy coś pitoliłem montując zawieszenie, te mam zamiar teraz zmontować w pierwszej kolejności koła i gaski, A pusty kadłub umożliwi łatwy montarz wymagającego zawieszenia.

Powstały koła napinające i napędowe. A nośne na ukończeniu.

Skorzystałem z laserowych elementów kół nośnych dzięki uprzejmości firmy MODEL KOM. Kolega wykonał mi tylko to co potrzebowałem. Zatem i cenowo bardzo OK.

Kilka zdjęć z prac nad kołami.

1. tulipan740i 2020-07-19 15:06:15

To będzie kolejne dzieło. Podoba mi się że zaokrągliłeś ogniwa gąsek. Ten zabieg nada realizmu. Kibicuje dalej. 

Rezultaty 0 - 20 z 55 pozycji
Udostępnij temat: