USS Scorpion SSN-589 Modelik

USS Scorpion SSN-589 Modelik
 • Okręty, statki, żaglowce
Model tygodnia 2016/23

Witam wszystkich, najpierw trochę historii: Okręt zatonął w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach 740 km na południowy zachód od Azorów pomiędzy 21 maja a 5 czerwca 1968 roku. Model dedykuję całej załodze Scorpiona, ich rodzinom i bliskim, oraz innym podwodniakom którzy nie wrócili ze swoich rejsów. Modelik USS Skipjack zakupiłem już ponad 1.5 roku temu, dopiero teraz doczekał się swojej kolejki, chciałem go ukończyć w tym czasie gdy zaginą 48 lat temu z całą 99 osobową załogą. 21 maja 1968 roku „Scorpion” wysłał do dowództwa w Norfolk radiogram z informacją o swojej pozycji około 50 mil na południe od Azorów. Sześć dni później okręt uznano za spóźniający się, w związku z czym podjęto akcję poszukiwawczą, 5 czerwca okręt i jego załogę uznano za „prawdopodobnie stracone”, zaś 30 czerwca okręt wykreślono z listy jednostek US Navy. Wrak jednostki został odnaleziony w październiku 1968 roku przez statek oceanograficzny floty USNS „Mizar” 740 km na południowy zachód od Azorów na głębokości 3600 metrów. W niewyjaśnionej do dziś katastrofie zginęło 12 oficerów i 87 pozostałych członków załogi. Bazując na wcześniejszych doświadczeniach z tego typu problemami oraz analizie dostępnych sygnałów akustycznych katastrofy, Marynarka doszła początkowo do wniosku, że najbardziej prawdopodobną przyczyną tragedii było wystrzelenie uzbrojonej torpedy, która uderzyła we własny okręt. Według odtajnionych w 1993 roku dokumentów teoria ta zakładała, iż torpeda z niewyjaśnionych przyczyn uzbroiła się wewnątrz okrętu, skutkiem czego załoga wystrzeliła ją − ta jednak zawróciła i zaatakowała okręt. Spekulacje trwają po dziś dzień, tego roku w niewyjaśnionych okolicznościach zatonęły 4 okręty podwodne: USS Scorpion, radziecki K-129, francuski Minerve i izraelski INS Dakar. Co do samego modelu to przerobiłem numer na kiosku i nazwę, po raz pierwszy pracowałem z wręgami wycinanymi laserowo i muszę przyznać, że to niezły bajer. Bez nich pewnie nie wyszedłby taki kształtny. W sumie łatwy, niewiele elementów, ale trochę drobnicy. Przerobiłem peryskopy i anteny by wyglądały bardziej w skali i bliżej zdjęć Scoripona i innych tej klasy. Dodałem szybką na kiosku i banderę amerykańską. Zmieniłem też napis na podstawce. Parę zdjęć jest z delikatnymi śladami eksploatacji na pokładzie, poeksperymentowałem na koniec z bardzo delikatnymi zaciekami. Pozdrawiam i zapraszam do galerii!

 • Wykonanie:
 • Skala trudnosci:
 • Prezentacja:
USS Scorpion SSN-589 Kiosk i peryskopy kiosk USS Scoripon Widok od lewej burty widok od prawej burty longside longside USS Scorpion od dzioba Widok z góry Od dzioba jeszcze jedno ujęcie kiosk i stery śruba i stery detale widok z góry na kiosk widok od lewej burty kiosk i część dziobowa bez podstawki rufka USS Scorpion i jeszcze raz kiosk i peryskopy knagi na pokładzie, to była drobnica i od prawej burty i od lewej burty jeszcze raz detale na pokładzie śruba po lekkim brudzeniu suchymi pastelami tak pewnie wyglądał w 1968 roku przed zatonięciem kiosk w sepii na tle nieba na tle nieba z lekkimi śladami i zaciekami na pokładzie

Komentarze

 1. syriusz2016-06-14 12:08:29

  Czysto, starannie i dokładnie wykonałeś model. Gratuluję.

 1. aragorn0012016-06-10 09:39:46

  Seb, dzięki za komentarz, luzu na wręgach nie było, kleiłem na dwie wręgi z czego tylko jedną szlifowałem by nie wypychała sklejonego segmentu. Nie zostały przeszlifowane za mocno, wchodziły dokładnie. Jedno co zauważyłem to sklejając segmenty dochodziła jeszcze grubość kleju, trzy łączenia musiałem rozdzielić zdjąć nadmiar kleju, przeszlifować i skleić ponownie z mniejszą ilością kleju. Cieszę się, że mój pierwszy okręt podwodny podoba się, dziękuję za wszystkie komentarze w wskazówki, niestety model USS Scorpiona zatonął w galerii utopiony przez modele Fred'a.

 1. Seb5452016-06-09 23:48:00

  Czepiłbym się tylko poszycia bo linie łączeń wskazują na minimalny luz na wręgach za dużo szlifu. reszta jak koledzy Pozdrawiam

 1. RAVEN62016-06-03 19:46:55

  10/4/3. Fajnie zrobiony, w standardzie chyba trudno lepiej. Aż tak trudny się nie wydaje więc 4/5 za poziom trudności. Efekt końcowy super, tak jak zwykle u Ciebie.

 1. Wojok2016-06-02 00:23:29

  Hmm,faktycznie Fred Ci utopił podwodniaka :-) A niedobrze,bo to fajny kawał cygara :-) Bardzo mi się podoba.Czysto i dokładnie sklejony.Dziób bardzo dobrze wyszedł,a to niełatwy frgament tego modelu.Śruba i lasek brzozowy też niczego sobie.Ogólnie bardzo dobrze jest.Model podoba mi się bardzo :-)

 1. Zbyszek0012016-05-31 09:41:37

  Śledziłem relacje i nie dziwi mnie poziom wykonania i galeria modelu. Jest świetnie czysto dokładnie, itp itd. Można by chwalić. Ale tu najczęściej pisz się o wadach. Nie bardzo jest się czego przyczepić, to napisze o zakończeniu kiosku i podstawce. Jak dla mnie podstawka jest za niska do modelu i nie oddaje jego uroku. Cały urok moim zdaniem to rewelacyjnie wykonany kadłub modelu. A on ginie za ta podstawką. Może lepiej było zrobić dwie dziurki i umieścić model na wysokich prętach. Sam zresztą nie wiem, ale podstawka odstaje poziomem wykonania. A kiosk. Oj tam ociupinke. Ocena 3 maksy i jak dla mnie wielka szansa na MT. Gratulacje, jakbyś nie miał co robić wydłub dla mnie takie cacko :-). Jeszcze raz : bardzo mi się podoba, powtórzę jak mantrę.

 1. aragorn0012016-05-30 11:47:47

  Dzięki za ciepłe słowa, tak jak przed 48 laty USS Scoripon zniknął (z galerii) ... po inwazji modeli Fred1945 ... ale cieszę się, że ktoś go zauważył. Pozdrawiam wszystkich serdecznie!

 1. peter2016-05-29 12:36:24

  Model czysto i dokładnie wykonany.3 x maks

 1. dzeja2016-05-27 17:25:47

  Łódź podwodna to w zasadzie widać kadłub. Są mistrzowie od kadłubów. W standardzie , ten jest na wysokim poziomie.

 1. AndDi2016-05-27 14:05:25

  Pięknie upamiętniłeś marynarzy! Model wykonany jest bardzo starannie. Super też go zabrudziłeś, czyli doskonale delikatnie. Trochę psuje surowość podstawki, ale jej nie zaliczam do modelu, więc 10/4/3. Chyba nie jest łatwo zaprezentować okręt podwodny, chyba, że ktoś ma akwarium :) Bardzo ciekawa historia okrętu podana w pigułce. Gratuluję.

Rezultaty 0 - 10 z 10 pozycji

Zaloguj się aby podzielić się swoimi komentarzami z innymi.

Nie posiadasz konta na Kartonowki.pl? - Zarejestruj się i zostań jednym z Nas! Logowanie