Okręt podwodny Лира/Lira kod NATO Alfa

Okręt podwodny Лира/Lira kod NATO Alfa
 • Okręty, statki, żaglowce
Model tygodnia 2017/3

Witam wszystkich, przedstawiam okręt podwodny projekt 705 Лира/Lira kod NATO Alfa. To były myśliwskie (hunter-killer type) okręty podwodne z napędem atomowym. Okręty tego projektu otrzymały kadłub sztywny ze stopu tytanu, co zapewniło im bardzo lekką strukturę i dużą wytrzymałość, pozwalając na osiąganie dużych prędkości podwodnych i dużej głębokości zanurzenia. Dzięki stosunkowo niewielkiej wyporności, opływowemu kształtowi i dużej mocy napędu okręty typu Lira należały do najszybszych jednostek tej klasy na świecie. Pojawienie się okrętów typu Alfa było dużym zaskoczeniem dla zachodnich oficerów marynarki. Początkowo tytanowe kadłuby przyjmowano z niedowierzaniem, i to nawet mimo przedstawienia dowodów tego. Także prędkość nowych okrętów nie była początkowo uświadamiana sobie przez zachodnie wywiady. Dopiero w 1981 roku, podczas spotkania amerykańskich senatorów z zastępcą szefa operacji morskich w Kongresie wiceadmirałem Williamem Rowdenem, kongresmeni dowiedzieli się, że Alfa potrafi płynąć z prędkością ponad 40 węzłów i jest w stanie wyprzedzić większość amerykańskich torped zop. Służyły we flocie USSR od 1977 roku a usunięto je ze służby we flocie już Rosyjskiej w 1991 roku. Tyle historii. Teraz o modelu, opracowaniu i samym wykonaniu. Opracowanie pozostawiające wiele do życzenia, jest to Model Kartonowy Zetka 1/99, rozrysowane ręcznie, gruba kreska, bardzo gruba kreska, niezbyt dokładnie, ubogie i w fatalnej kolorystyce (taki w paskudnych odcieniach szarości). Po sklejeniu USS Scorpiona w standarcie z lekkimi śladami eksploatacji postanowiłem ten okręt kleić inaczej, przede wszystkim oddać jego ciekawy kształt, pokazać ślady eksploatacji na całym kadłubie. Zdjęcie tego okrętu w suchym doku posłużyło mi za wzór i jest jako ostatnie w galerii. Wiem, wiem pewnie będzie ostra krytyka za taki upaćkanie modelu, ale zapewniem was nie było to w celu ukrycia niedoróbek w kształcie, tu spędziłem najwięcej czasu nad samym kształtem kadłuba. Dopucowałem go i pomalowałem na czerwony kolor. Potem dodałem parę odcieni brudu malująć lekko gąbką. Od siebie dodałem otwory wlotowe do chłodzenia reaktora bliżej rufy nisko poniżej linii wodnej, wyciąłem wszystkie otwory przelewowe, upiększyłem anteny i persyskopy, dodałem dwie dodatkowe śruby na końcach sterów głębokości, takie jakby dopalacze, banderę USSR no i wspomniane ślady eksploatacji i pokładu i części podwodnej. W galerii parę zdjęć z USS Scorpionem. Tak go sobie wyobraziłem po latach służby w suchym doku. Zresztą oceńcie sami

 • Wykonanie:
 • Skala trudnosci:
 • Prezentacja:
okręt podwodny projekt 705 Лира/Lira kod NATO Alfa Alfa/Lira od dzioba Lira spędzała sen z powiek szefów USA i NATO prędkość podwodna 43 węzły 80km/h od dzioba agresywna sylwetka hunter-killer ślada eksploatacji na pokładzie dziobowym otwory wlotowe do chłodzenia reaktora widok od góry na część dziobową Liry sam dziób z wyrzutniami torped 533mm dziób stery głębokości i widoczny kiosk z peryskopami Lira/Alfa kiosk i otwory przelewowe pokład dziobowy i kiosk śruby i stery śruby i stery poszycie od spodu, widoczne otwory wlotowe do chłodzenia reaktora i dwa otworki na podstawkę kiosk i anteny kiosk, anteny i peryskopy śródokrcie kiosk śródokręcie na płytkich wodach gdzieś na Pacyfiku kiosk kiosk i burta modele Liry i Scorpiona modele Liry i Scorpiona śruby i stery gdzięś na patrolu na Atlantyku z dziećmi w tle :) model wygrzewa się na słoneczku :) Lira w suchym doku poprawiona linia wynurzenia/zanurzenia poprawiona linia na dziobie no i trochę rdzy dodane na otworach przelewowych :)

Komentarze

 1. aragorn0012017-01-21 10:28:37

  Widzę, że ktoś wypatrzył Lirę po takim czasie i dziękuję za głosy na MT!

 1. peter2016-06-27 17:41:52

  Model super wykonany.3 x Maks Oczywiście

 1. aragorn0012016-06-27 13:26:05

  Dziękuję wszystkim za komentarze, model miał być trochę siermiężny i surowy, materiał wyjściowy bardzo słaby i niedokładny, niedoróbki to już moja zasługa. Z natury jestem raptus i to nie idzie w parze by dopicować model do ostatniego szczegółu, a i brak mi samokrytycznego spojrzenia nieraz, za to mogę liczyć na wasze sokole oczy i obiektywną ocenę :). Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie.

 1. tulipan740i2016-06-25 23:58:11

  Skoro to z tytanu to szacun dla ruskich że opracowali jego obróbkę bo na tamte czasy to był nie lada wyczyn. Co do modelu fajnie wykonany, ale otwory w kadłubie mogły by być lepiej dopracowane i śruba również. Ciekawi mnie co to za śmigiełka -śruby na poziomych statecznikach? Do czego służyły ?

 1. MARES2016-06-25 21:50:18

  .....i MT :-)

 1. syriusz2016-06-25 19:48:05

  Dopracowałeś model Adamie. Ślady eksploatacji nadają mu realistycznego wyglądu. Podoba mi się.

 1. Wojok2016-06-24 23:28:14

  Bardzo fajny model,elegancko wykonany.Może tylko numer na kiosku taki na odwal się zrobiony.Poza tym model jak ta lala.Bardzo fajnie wyszło porównanie okrętów z dwóch przeciwnych drużyn.Sam nie wiem który mi się bardziej podoba :-) Super sprawa.U mnie masz MT :-)

 1. AndDi2016-06-24 15:37:52

  Jesteś szybki jak błyskawica i ostry jak przecinak :) ...... Linia super ...........

 1. aragorn0012016-06-24 12:22:12

  No i po poprawkach linii wynurzenia/zanurzenia, dodałem 3 zdjęcia na samym końcu. Zbyszku dla ciebie dodatkowo lekkie rdzawe przybrudzenia otworów przelewowych

 1. aragorn0012016-06-24 10:20:54

  No dobra przekonaliście mnie, linia podziału idzie do poprawki na taśmę :). Dzięki za uwagi. Lira miała wyglądać siermiężnie i agresywnie, i to mi się w niej podoba, pewnie i to poruszyło waszą uwagę. Co do samej linii zanurzenie/wynurzenia to miała być lekko nie teges, miejscami miała prześwitywać biała ale przybrudzona już linia a miejscami wytarcia i brud eksploatacyjny. Pewnie przesadziłem, więc poprawiam. And Di, co do opisu to pewnie masz rację, trochę swojego stylu, trochę ciekawostek z różnych stron, pewnie nie wyszło to najlepiej ze składnią :) Zbyszku co następne? hehe mam pewne plany zakupiłem Szczukę z Modelarstwa Okrętowego ale na kartonie to wygląda jak tylko szare obrysy części, dopiero pod lupą można odróżnić jakieś detale, więc pewnie pójdzie do malowanie i waloryzacji, a następnie z atomowych to USS Nautilus i oczywiście zestaw z Modelika: USS Dallas, USS Seawolf i na koniec USS Ohio :)

 1. Zbyszek0012016-06-24 08:38:22

  Szkoda, że liry nie sponiewierałeś bardziej. Ruscy mają w nosie jak co wygląda. Ma być śmiercionośne. Spitoliłeś linie podziału. Nie podoba mi się ten element. bardzo odstaje od poziomu całości. I choć model zbudowany świetnie. Bardzo w oczy kluje nierówność linii podziału. Tym bardziej, że Skorpion wygląda idealnie w tym fragmencie. Nie trzeba było malować odręcznie, starczyło kawałek taśmy a są takie cienkie. Reszta jest bardzo na poziomie. Daje 10, nie daje 9,5 męczy mnie ten element. Znaczy 10 , bo nie ma 9,5 :-/ Reszta tysz maksy. Jak możesz naklej taśme i wyrównaj te linie podziału. Ładna kolekcja. Ciekawe który następny

 1. dzeja2016-06-23 22:24:53

  Krótko pisząc o ocenie ; 10-, bo ta linia zanurzenia ............. Chyba robiona po szampanie Igristoje, ale nie rozbitym przy wodowaniu. Śruba do całości też deczko odstaje. Wykonanie nie jest w standardzie, lecz szpachlowanie i malowanie spełniło zadanie aby model (kadłub) wyglądał jak ‘cygaro’. Jest pięknie. Prezentacja też na wysokim poziomie. Oglądałem z zainteresowaniem. To warte mt.

 1. MARES2016-06-23 21:22:15

  Nie potrafię powiedzieć co mnie urzekło,ale jest świetny! Bardzo mi się podoba. Pozdrawiam.

 1. AndDi2016-06-23 20:30:15

  No Aragorn, podoba mi się, bardzo mi się podoba. Trochę siermiężny, ale może właśnie dlatego mi się tak podoba. Troszkę linia zanurzenia/wynurzenia niezbyt równa, ale to nie umniejsza w podobaniu. Ocena za model 10/5/3, bo jak pisałem jak tu prezentować okręt podwodny. ............... Z innej beczki, za pierwszą połowę opisu 8 punktów, 2 punkty odejmuję za składnię, brrr :), ale mimo tego dowiedziałem się ciekawych rzeczy. I masz MT :)

 1. aragorn0012016-06-23 17:30:36

  Dodam tylko, że w pierwszej wersji malowania i brudzenia był o wiele bardziej sponiewierany, uznałem, że jeśli ja widzę, że jest za dużo tego to na pewno jest za dużo i był do poprawki i lżejszych śladów eksploatacji.

Rezultaty 0 - 15 z 15 pozycji

Zaloguj się aby podzielić się swoimi komentarzami z innymi.

Nie posiadasz konta na Kartonowki.pl? - Zarejestruj się i zostań jednym z Nas! Logowanie