BRDM Rosyjski Opancerzony Samochód Rozpoznaczy

BRDM Rosyjski Opancerzony Samochód Rozpoznaczy
 • Pojazdy kołowe

BRDM 1 opracowano w 1956 roku. Poszukiwaniu następcy bardzo dobrego transportera rozpoznawczego BTR 40. Z lepszymi możliwościami pokonania terenu. Na jego bazie opracowano pojazd któremu dodano możliwości pływania. Dodatkowe koła umożliwiające pokonanie szerokich rowów i transzei oraz CUP Centralny Układ Pompowania kół. Nazwa wywodzi się od ruskiej nazwy Bronirowannaja Rozwiedywatielno-Dozornaja Maszyna.BRDM okazał się bardzo dobrym transporterem. Uzbrojony w 1 karabin maszynowy SG 43. Oczywiście Rozpoczęto masową produkcję, a głównymi nabyciami BRDM 1 okazały się państwa Afrykańskie. Gdzie używany był w bardzo wielu konfliktach i użyany jest do dziś. Własnie na prośbę odbiorców Afrykańskich przezbrojony BRDM w WKM DSzK kalibru 12,7 mm a potem także w KPT kalibru 14,5 mm. Opancerzenie BRDM było bardzo dobre. Przednia płyta wytrzymywała ostrzał kalibru 14,5 mm czyli standardowej broni państw NATO. A boczna do 9 mm. Niska sylwetka. Zastosowanie cichego silnika benzynowego. Doskonałe możliwości trakcyjne, pływalność. to główne zalety. W LWP używany był w dużych ilościach w jednostkach rozpoznawczych każdego rodzaju wojsk. No może poza lotnictwem :-). Doczekał się wersji rozpoznania chemicznego, oraz przeciwpancernej. Na jego bazie Węgrzy opracowali zmodernizowaną wersje o nazwie FUG. Stał się także bazą do opracowania modernizacji BRDM 2. Sam model należny do średnio trudnych. Głowna trudność to koła. Model opracowany jest doskonale. Jedyny mały kłopot to poszycie wnęk kół. wszystko spasane jest bardzo dobrze. Klei się świetnie. Jednak w opracowaniu zrezygnowano ze sporej ilości detali i drobiazgów. Choć i tak posiada dużo drobnych części i detali. Stanowi idealną bazę do waloryzacji. Niestety dokumentacja zdjęciowa jest bardzo uboga. Opierałem się głównie na zdjęciach ruskich BRDM\'ów. Stąd mogą wystąpić różnice z tymi użynanymi w LWP. Sama sesja zdjęciowa na szybko ww warunkach garażowych. Na pewno BRDM pokaże się jeszcze razem z dioramą. Stąd zdecydowałem o zabrudzeniu pojazdu. Trochę obity, wprawne oko dostrzeże trochę rdzy. Życzę Wam miłego oglądania. Mnie budowa BRDM dała masę radości. I bardzo wiele nowych umiejętności.

 • Wykonanie:
 • Skala trudnosci:
 • Prezentacja:
BRDM 1 osprzęt - dziwne na żadnym zdjęciu nie widziałem siekiery ? osłona śruby tylne stopnie i haki tylny reflektor numerowy i siatka maskująca km SG 43 w LWP zasilane amunicja z lewej strony stąd skrzynkę przeniosłem na lewo Na obrotowej podstawie wyciągarka Oświetlenie lampy główne i szlakowe Mechanizm podnoszenia falochronu. falochron. mocowania przerobione na nowego typu. Pokrywa przedziału bojowego z albumu dziadka 1 z albumu dziadka 2 z albumu dziadka 3 z albumu dziadka 4 wersja stołowo - ogrodowwa

Komentarze

 1. peter2016-08-14 13:11:08

  Model bardzo ładnie wykonany . Część zdjęć mało wyrazista,mimo to ocenię model na 10/5/2.i poczekam na lepsze fotki to zapewne będzie i MT.Gratuluję model.

 1. Wojok2016-07-24 13:40:06

  Hmm,część fotek pozostawia trochę do życzenia,ale ta dobra część pokazuje skolei jak dobry jest ten model :-) Solidny wypas :-) Podstawa dioramy też solidnie wygląda,więc jak to zestawisz,to będzie co podziwiać :-) Uzbrajam się w cierpliwość i grzecznie czekam :-)

 1. Zbyszek0012016-07-22 13:00:33

  Dziękuję kochani za uwagi. Wziąłem do serca Fakt, zdjęcia na szybko do tego bez słońca i wieczorem ech do tego nie aparatem a telefonem. Mam nadzieję, że nie zawiodę przy prezentacji z dioramą. Ale to po wakacjach. Andrzeju model na prawdę nie należy do trudnych. Nie ma zwijania wiele kółkologii. obłych powierzchni wymagających kształtowania kartonu, wszystko raczej proste. Porównując go z moim poprzednim modelem T 55 ten za poziom trudności powinien dostać "1" maks "2". Model miał być przerywnikiem i takim był. W ogóle uważam, że mocno zawyżamy poziom trudności w ocenach. Ale to moje zdanie.

 1. beata2016-07-21 14:00:45

  Poczekam na lepsze fotki.

 1. AndDi2016-07-19 20:57:57

  Pojazd jest bardzo fajny, ale faktycznie te czyste styliska zbyt czyste na tle poobijanego i przybrudzonego pojazdu - przegapiłeś :) Pierwsze rozczarowanie, to brak dioramy, a tak na nią nabrałem apetytu. Drugie rozczarowanie to prezentacja. Po poprzedniej (T-55) to tą olałeś i za to dam tylko 2. Pozostałe max. I nie oszukuj, że nietrudny, trochę się jednak przy nim namachałeś :)

 1. szaman2016-07-19 16:05:05

  Podoba mi się. Pobrudziłeś go troszkę, ale styl od łopaty to "nówka". Chyba ,że złamali i wymienili na nowy.Żeby choć brudne łapska były na nim odbite... No i część zdjęć jest niestety nieostra.

 1. aragorn0012016-07-19 11:15:59

  Zbyszku, śledziłem relację i podziwiam, ładny, bardzo ładny :). Bardzo mi się podoba, detale, osprzęt, siatka itp. Dam ze spokojnym sumieniem :) maxy. Pierwsze zdjęcie trochę nieostre, ale wygląda, że sesja zdjęciowa przy słabym oświetleniu, nic dziwnego taka pogoda. Gratuluję wykonania. Pozdrawiam serdecznie.

Rezultaty 0 - 7 z 7 pozycji

Zaloguj się aby podzielić się swoimi komentarzami z innymi.

Nie posiadasz konta na Kartonowki.pl? - Zarejestruj się i zostań jednym z Nas! Logowanie