Traktor MTZ-50

Traktor MTZ-50
 • Pojazdy kołowe

Gdy wyjeżdżam na urlop zwykle nożyczki zawieszam na gwożdziu ale nie tym razem. W tym roku zabrałem ze sobą podstawowy zestaw modelarski i "wystrugałem" takie oto dziwo. Traktor MTZ-50 Białoruś (mam do niego jakiś dziwny sentyment). Opracowanie jest ciekawe bo daje możliwość wyboru nie tylko konkretnego modelu ( w tym przypadku dwóch MTZ-50 lub nowszego MTZ-52) ale również wersji których jest chyba ze sześć w opracowaniu. W pewnej chwili w czasie sklejania trochę się pogubiłem z wersjami i nie wykluczone że wykonałem składaka bo tylko takie części mieli w Agromie :) . Dodatkowo można wykonać osprzęt w postaci ładowacza czołowego lub pługu ale nie podjąłem z nimi walki. Kusiło mnie wykonanie "brudzingu" modelu ale ostatecznie pomalowałem w sposób jaki znalazłem na stronie muzeum historii traktorów https://360carmuseum.com/en/museum/39/exhibit/2119. Szyby w modelu wklejałem metodą na taśmę dwustronną na razie trzymają się dobrze.

 • Wykonanie:
 • Skala trudnosci:
 • Prezentacja:

Komentarze

 1. AndDi2016-09-26 14:55:48

  A no teraz się nie da bez wystawiania oceny. W poprzedniej wersji można było nie oceniać np. trudności, co było dobre, gdyż jak się nie zna modelu to trudno nie raz wystawić ocenę. Może warto wrócić do tego przynajmniej w "poziomie trudności".

 1. RAVEN62016-09-26 12:52:19

  Oj chyba nie można było nie oceniać bez poziomu trudności... Kliknąłem na 4 - chyba OK?

 1. RAVEN62016-09-26 12:50:31

  @Kilminster - wolę się wypowiadać, gdy znam materię. Stąd nie zawsze komentuję i oceniam modele. Co do traktorów - nie wiem, czy ten model ma wszystkie elementy poprawnie sklejone, ani też na co pozwalała sama wycinanka (w swych zbiorach nie mam nawet jednego traktorka w 2D). Ogólnie wydaje mi się ładny. Jeżeli zostałem wywołany do zajęcia stanowiska to za wykonanie dam 9, bo wydaje mi się, że farba jest zbyt grubo i nierównomiernie położona, co trochę psuje bardzo pozytywny ogólny odbiór. Opony są super. Prezentacja na maxa - piękne fotki. Za poziom trudności nie oceniam, bo nawet nie wiem ile to miało części i jak się takie ciągniki skleja. Mam nadzieję, że wybaczycie;-)

 1. Kilminster2016-09-22 18:45:18

  RAVEN6 - żeby zakończyć tę dyskusję (przynajmniej z mojej strony) zapytam czy naprawdę musisz znać się na traktorach żeby ocenić wykonanie modelu ?!! No bez brawury... Jeżeli chodzi o ostatni wpis - mam trochę inne zdanie, wydaje mi się, że oceniając bierzemy pod uwagę również jakość wykonania bo oceniając czołgi Beaty (sorry, że znowu Beata), czyli maszyny które nie muszą mi się podobać mam modelowi dać 4 albo 5 ? Albo 1 ? Trochę to moim zdaniem wypacza sens tej klasyfikacji...

 1. szaman2016-09-22 16:46:16

  Widzę,że znów rozgorzała dyskusja na temat ocen. Moje zdanie jest takie. Na najwyższe oceny zasługują modele Beaty , Enola i jeszcze kilku innych , których wielu nie doścignie. Tutaj na Kartonówkach oceniamy subiektywnie i o tym należy pamiętać. Obiektywnie oceniają sędziowie na konkursach. Tutaj kierujemy się zasadą "co się komu podoba "i tak należy to zostawić moim zdaniem.Gusty są różne i trzeba to uszanować. To nie konkurs tylko indywidualne oceny. Oceniamy model tygodnia, więc wybieramy najlepszy model w tygodniu. Jeśli ma 10- tki, to znaczy ,że pretenduje do MT i tak mu zostanie bo jest najlepszy z prezentowanych w tygodniu modeli. Chyba to proste....Jedyne co można by zmienić to ocenę za wykonanie w granicach od 5-10. Wtedy byłoby bardziej normalnie, bo patrząc na oceny to na jedynkę zasługiwało by może wycięcie kilku elementów.

 1. RAVEN62016-09-22 08:43:43

  Kilminster - ja nie napisałem za co i jaką ocenę wystawiam, bo nie oceniałem tego modelu. Nie znam się na ciągnikach, sam nie wiem jak go ocenić. W sumie dosyć ładny.

 1. Kilminster2016-09-21 20:13:48

  No przecież napisałem... A Ty ?

 1. RAVEN62016-09-21 20:09:09

  @Kilminster - błagam chłopie zrozum, że nie chodzi o to, że jak ktoś daje niższą ocenę niż 10 to obraża wykonawcę modelu, tylko o to, ze jak to robi to niech napisze co mu się nie podoba, żeby wykonawca wiedział na co ma zwracać uwagę następnym razem ;-)

 1. Jacek-KP2016-09-20 21:48:03

  Mnie ogólnie rzecz biorąc podoba się ten model jako coś nowego. Natomiast jeśli chodzi o wykonanie, to pozostawia jeszcze sporo do życzenia. Poprzednicy powiedzieli to co i ja dostrzegam więc nie będę się powtarzał. Pracuj dalej, doskonal swój warsztat, a efekty przyjdą z czasem. Punktów nie daję z zasady. Zaproponowałem kiedyś konkretne kryteria i zmianę skali ocen. Nie przyjęło się - również z braku możliwości technicznych. Dyskusja jaka się przy okazji tego modelu pojawiła ujawnia jednak, że problem z ocenami istnieje.

 1. dzeja2016-09-20 21:25:38

  A ja myślałem że to autor tak ocenił swój model. Tak czy inaczej punktacja też lubi realność. W tym powiększeniu i świetle widać błędy. Mnie doskwiera brak oszlifowania i szpachli przed malowaniem. Gdyby było inne światło może by nie było widać. Ujęcia mi się podobają

 1. pawelz2016-09-20 21:23:37

  Kilmister - bardzo się cieszę z twojej oceny. Również uważam że na tak wysokie oceny jak 10 lub 9 powinny zasługiwać modele wybitne do których nie jesteśmy w stanie się do niczego przyczepić i nie czuję się tym dotknięty , wręcz przeciwnie na takie wypowiedzi i obiektywną ocenę jak twoja zawsze liczę aby wiedzieć co powinienem poprawić. Co do malowania pierwszym powodem malowania było to że w opracowaniu model jest cały niebieski łącznie z kabiną i silnikiem. Jedynie opony , wydech i parę drobiazgów jest czarne. Wydawało mi się to mało atrakcyjne dlatego postanowiłem go przemalować. Malowanie oczywiście pozwala zamaskować niedociągnięcia ale też po malowaniu dużo niedokładności jeszcze bardziej się uwidacznia (chociażby tylna opona na zdjęciu 9 widać niedoszlifowanie którego przed malowaniem nie dostrzegłem) Na razie jeszcze nie czuję się jeszcze na siłach skleić poprawnie model i nie pomalować go. And Di- muszę się przyznać że mam wrodzoną awersję do czytania wszelkich instrukcji a tutaj była całkiem spora . Liczba rysunków montażowych też była wystarczająca i z nich głównie korzystałem oraz z internetu.

 1. DeathDrifter2016-09-20 21:10:47

  Również zgadzam się z Kliminster. Patrzyłem przedtem ogólnie i "na szybko" więc nie przyglądałem się dokładnie. Po obejrzeniu powtórnym model oceniam na 9. Oceny jednak nie były zaniżone. Przepraszam za zamieszanie! Pozdrawiam!

 1. AndDi2016-09-20 21:06:41

  Coś w tym jest co napisał Kilminster. Dobrze, że napisałeś co i jak dzięki temu też pewne rzeczy zauważyłem. Patrzyłem bardziej na wrażenie ogólne, a prawda jest taka, że model jest urokliwy. Co do kół, to najczęściej traktory przednie koła mają odwrotnie niż tu, czyli takie "V". Ale o ile dobrze pamiętam jak się go obniży, np. do prac w sadzie, to po obniżeniu koła robią się takie jak tutaj. Czyli może jest to ciągnik sadowniczy :) Po dokładniejszym obejrzeniu zmieniam na 9.

 1. MARES2016-09-20 20:06:56

  Nie oceniałem, ale w pełni zgadzam się z przedmówcą. W ostatni weekend miałem przyjemność być w Przeciszowie. Widziałem mnóstwo wspaniałych modeli. Wspaniałych, czyli na dychę. Model który tu widzimy jest jak by "trochę" z innej bajki....

 1. Kilminster2016-09-20 18:29:58

  W związku z tym, że poczułem się pośrednio wywołany "do tablicy" postaram się krótko: - po pierwsze: nie kumam, dlaczego 8 czy 9 traktowane są jako zaniżenie oceny. Dochodzimy do tego, że nie wypada dać poniżej dychy bo to może dotknąć autora modelu. Wg mnie 8 czy 9 powinny być traktowane jako wysokie oceny, w końcu mamy skalę od 1 do 10, - po drugie: 10 zarezerwowana powinna być dla modeli wykonanych wzorcowo, w których niewiele albo nic nie da się zrobić lepiej. Czy ten model jest takim ? Wg mnie nie, - po trzecie: moje uwagi. model malowany tak, ale w taki sposób, aby malowanie było jak najmniej "widoczne". Tutaj mamy sporo grubo położonej farby, która raczej maskuje niedociągnięcia ("listki" na przodzie maski), a nie uatrakcyjnia model. Komin nie jest przybrudzony, jest nierówno pomalowany i lekko krzywy. Maska jest zwichrowana, a przednie koła trochę się "rozjeżdżają" (3 zdjęcie). Uszczelki przy szybach i same szyby mocno "takie sobie", - po czwarte: jeżeli "Beata" dostaje za malowane modele dychę i taką samą ocenę ten model to coś nie tak w naszych ocenach, - po piąte: taka ocena i "wytknięcie" pewnych niedociągnięć służy zwróceniu uwagi na błędy po to, aby ich uniknąć w kolejnym modelu. W żadnym wypadku nie jest to dyskredytowanie wykonania. Kiedy dostaję "10" mogę rozumieć, że nie ma co poprawiać, przecież wyższej oceny już nie ma... - po szóste: model jest ciekawy, moim zdaniem zdecydowanie niepotrzebnie pomalowany. Podobają mi się opony, szacun. W zasadzie trudno coś powiedzieć o szczegółach bo... trudno je dostrzec. Zdjęcia są albo niewyraźne, albo sylwetkowe - dlatego 2 w prezentacji. Autorowi kibicuję bo lubię nietuzinkowe modele, ale proponuję kolejnego modelu nie malować...

 1. AndDi2016-09-20 17:07:34

  Miałem nie tak dawno przygodę z tym wydawnictwem. Jeżeli miałeś tali opis i takie rysunki montażowe jak ja (czyli prawie nic), to za samo to dam Ci z trudności 5. Daję trochę w ciemno, ale po swoich doświadczeniach z tym wydawnictwem chyba mogę. Za prezentację i fotki bardzo mocna 3 (bo więcej nie mogę, ha). Za model leci 9,5 (głównie chodzi o dach), czyli tak jak Szaman 10. Super mi się oglądało ten model. ........... Odniosę się jeszcze do tajnej oceny. Też ją zauważyłem jak przeglądałem na telefonie i taką ocenę musiały wygenerować co najmniej dwie osoby. Może się zreflektują i ją wycofają, albo coś napiszą.

 1. szaman2016-09-20 15:24:45

  Dla mnie ten model jest bardzo fajny i podoba mi się. Ładne zdjęcia w plenerze . Oceniam na 9,5, ale tak się nie da , więc dla zachęty dam 10/4/3

 1. DeathDrifter2016-09-20 15:14:56

  Noo fakt z tą oceną to trochę dziwne... Ktoś coś zaniża... A mi się podoba i daję 10|5|3. Pozdrawiam :).

 1. szaman2016-09-20 14:33:23

  Gdzie są komentarze? Muszą gdzieś być ,skoro ocena za wykonanie jest 8.8?. Skąd się to wzięło?. Jak jest czysto ,to może być 8,9 lub 10, a nie 8.8? Czekam na wyjaśnienie.

Rezultaty 0 - 19 z 19 pozycji

Zaloguj się aby podzielić się swoimi komentarzami z innymi.

Nie posiadasz konta na Kartonowki.pl? - Zarejestruj się i zostań jednym z Nas! Logowanie