Fiat G.55 Centauro z proArte w wykonaniu RAVENa6 (1:33)

Fiat G.55 Centauro z proArte w wykonaniu RAVENa6 (1:33)
 • Samoloty, śmigłowce, szybowce, rakiety
Model tygodnia 2017/4

Oto i jest kolejny model z proArte! Na wstępie bardzo dziękuję zarówno mojej żonie (1 egz. modelu otrzymałem od niej w prezencie) jak też i Panu Piotrowi Machalewskiemu - właścicielowi wydawnictwa proArte (2 egz. modelu dostałem od niego w prezencie - na dowód zdjęcie z dedykacją ;-)). Co do modelu - sklejało się go bardzo fajnie - wyśmienite spasowanie części (zupełnie nie zgadzam się z opinią jednego z użytkowników "czarnego forum", który prowadził relację. Jedyne większe niedopasowanie to stelaże pod fotel pilota, ale i to można było poprawić samemu bez problemów; no ale może się nie znam; aha - wręgi stosowałem wycinane laserem od proArte - pasowały super, tylko chyba wręgę G musiałem lekko spiłować), bardzo dobry karton, który się nie mechaci i bardzo ładnie się kształtuje (acz jest bardzo cieniutki, co jest plusem przy cienkich rurkach i obłościach kadłuba, które łatwo uwypuklić, ale za to przy skrzydłach wymagał wg. mnie podklejenia podposzyciem). Minusem jest dosyć chaotyczne rozmieszczenie rysunków montażowych, no i mogłoby być ich ciut więcej... Sklejany prawie w standardzie - lekkie zabrudzenia od wydechów spalin, km-ów i działek zrobiłem startą czarną suchą pastelą, zabrudzenia od piachu w miejscu gdzie pilot wchodził do kabiny i wewnątrz kabiny pilota zrobione washem Dust&Dirt Deposit, golenie podwozia z wykałaczek i koszulek termokurczliwych pomalowane farbką metaliczną i washowane Landing Gear Washem. Reszta chyba bez przeróbek. Model nie lakierowany. Według Wings Palette na tym samolocie latał Capt. Giovanni Bonet, 3 Squadriglia, Gruppo Caccia, ANR, Włochy 1944 r. Zapraszam do oglądania i komentowania.

 • Wykonanie:
 • Skala trudnosci:
 • Prezentacja:

Komentarze

 1. peter2017-01-29 17:17:47

  Bardzo ładnie wykonany model.Maksik się należy.

 1. Wojok2017-01-29 14:11:07

  Hmm, jak dla mnie spoko model. Elegancko sklejony. Czysto, bez wpadek, retusz spoko. Geometria bez uwag :-) Podobają mi się szczególnie kołpak śmigła, owiewka i koła. Wydawnictwo też się popisało, i w efekcie masz fajny model :-)

 1. primo2017-01-26 17:57:13

  Dużo ogólnikowych zdjęć, ale podoba mi się. W ogóle wydawnictwo robi dobrą robotę :-).

 1. aragorn0012017-01-26 13:16:30

  Cześć, bardzo ładny model, ciekawa kolorystyka, ja tu się nie mogę dopatrzyć jakiś niedokładności, sam bym chciał tak kleić. Mi pasuję golenie i cała reszta. Zwykle nie oceniam ale tu dam 10/4/3. Gratuluję i podziwiam dalej model!

 1. Zbyszek0012017-01-26 09:21:46

  Bardzo mi się podoba. I tyle w temacie. Nijak nie wiedzę tych błędów co Wy. A co do goleni to akurat mi się podobają. Niby standard a jakoś nie widać żeby był standard. A co do samolotu. Jedyny Włoch który mi się podoba. Nie wiem czy wiecie, że na tym samolocie walczył Włoski as myśliwski z II Wojny Światowej. Uzyskał 17 zestrzeleń. Fakt przesiadł się w trakcie na Me 109. Ale i na Fiacie uzyskał kilka zestrzeleń. Miedzy innymi spuścił Amerykańskiego Tundrbolta. Bardzo ładny samolot i świetnie zbudowany model. Gratulacje autorowi.

 1. RAVEN62017-01-26 08:46:52

  Panowie: Jacek-KP - faktycznie jakby się dobrze przyjrzeć to jest tam minimalne niespasowanie, które aparat nieco wyolbrzymia - boję się, że piłowanie tego może pogorszyć sprawę w myśl zasady, że "lepsze jest wrogiem dobrego", zgodnie z którą kilka modeli już tak sknociłem... KalafiorWWA - modelu niczym nie lakierowałem, był natomiast "caponowany" (obustronnie, za pomocą wałka malarskiego) stąd tak nieco połyskuje. Golenie podwozia.. Hmm.. Faktycznie nieco nie dogadałem się z farbką Gunze/Mr Hobby (używałem jej pierwszy raz i faktycznie miałem problem z jej poprawnym nałożeniem - wrócę na pewno do Pactry albo Vallejo), dodatkowo efekt taki mógł powstać, ponieważ ten "widelec" i jego złączenie z osią wzmocniłem żywicą epoksydową (a więc faktycznie jest tam żywicą ;-)) aby uzyskać pewne podwozie z obracającymi się kołami. And Di - dziękuję:-) Poziom trudności sam oceniłbym na 4 - projekt jest trudny ze względu na kształty, ale nie jest jakoś ogromnie zdetalizowany. Wings - zdjęcia zawsze dają w rozdzielczości 1024x768 - nie wiem czy dalej forum ma limity, ale swego czasu fotki nie mogły być większe niż 1MB, więc większe odpadały.. Kilminster - łoł! Ależ litania błędów.. A tak serio to nie tyle tempo co po prostu ja nie umiem sklejać idealnie, zawsze jakiś drobiazg nie wyjdzie tak jak by się chciało. Natomiast garb jest na 100% OK - skleiłem zgodnie z wycinanką,wszystkie linie się zgrały, znaczniki osi symetrii też - wszyscy chyba wiemy jak jest z perspektywą zdjęć - zobacz proszę, że na przedostatnim zdjęciu wygląda jakby kadłub był skręcony jak banan a na wcześniejszym zdjęciu (tym od góry) widać, że trzyma linie prostą; co do odcinania się garbu od kadłuba - zobacz proszę zdjęcia prawdziwego Fiata G.55 - garb był jakby "dospawany" i odróżniał się od reszty samolotu. Fazowanie krawędzi aby uzyskać płynne przejścia byłoby zatem "poprawianiem oryginału". Pozdrawiam!

 1. Kilminster2017-01-25 23:25:05

  Moim zdaniem "Zero" jest lepsze. Model wygląda bardzo ciekawie, aczkolwiek ten "piasek" też mi odpowiada i jest kilka drobiażdżków (krawędź spływu, oprofilowanie, coś mi ten garbik nie siedzi...), które chyba trochę "odpuściłeś". Tempo ? Ciekawi mnie przedostatnie zdjęcie - wygląda jakby oś symetrii garba mijała się z płaszczyzną statecznika pionowego, ale może to tylko obiektyw...

 1. wings2017-01-25 21:59:01

  Model bardzo ładny, czyściutki i elegancko spasowany. Bardzo ciekawe malowanie. Jak dla mnie to mogłeś umieścić trochę większe zdjęcia, bo warto TO dokładniej obejrzeć. Nie bardzo podoba mi się ten piasek pod kabiną, ale to tylko kwestia gustu. Zgadzam się też że golenie podwozia wyglądają jak odlew, ale nie z żywicy tylko z żeliwa. Zachęciłeś mnie do kupna modelu z tego wydawnictwa. Fajny pomysł z flagą. Dla mnie 10/5/3.

 1. Maciejesław2017-01-25 21:01:11

  A jeszcze takie pytanie techniczne. Jakim lakierem go na koniec trysnąłeś? Czy to efekt caponowania arkuszy po prostu? Pytam bo bardzo mi się podoba uzyskany efekt.

 1. AndDi2017-01-25 19:45:05

  Piękny model i pięknie sklejony. Bardzo mi się podoba kolorystyka tego modelu. Ja tam nie dostrzegam tych niuansów o których piszą koledzy, bo się nie znam zbytnio na samolotach, ja po prostu podziwiam. Fotki bardzo dobre, a fotka z flagą to już Twój znak rozpoznawczy. Nie znam stopnia trudności, a nie można nie głosować, dlatego daję 5, a reszta max.

 1. Maciejesław2017-01-25 19:26:05

  Raduje się me serce kiedy widzę taki model jak ten. Tym bardziej, że też mam tę wycinankę na kupce do sklejenia. Miło widzieć i czytać, że opinia o tym modelu z czarnego forum jest absolutnie przesadzone. Świetnie sklejony model. Jedyne co mogę podać jako drobniutki minus to golenie podwozia, które wyglądają troche jak odlane z żywicy. Chyba za grubo farby nałożyłeś. Ale oprócz tego to cud, miód i orzeszki.

 1. Jacek-KP2017-01-25 19:21:57

  Czyściutko, prościutko, krótko mówiąc - fajnie sklejony samolot. Przy spływie skrzydeł tuż przy kadłubie jakbym dostrzegał niedopasowanie góry i dołu, ale to jest chyba do spiłowania. Albo do pominięcia. Porządna robota!

Rezultaty 0 - 12 z 12 pozycji

Zaloguj się aby podzielić się swoimi komentarzami z innymi.

Nie posiadasz konta na Kartonowki.pl? - Zarejestruj się i zostań jednym z Nas! Logowanie