Hindenburg LZ-129

Hindenburg LZ-129
 • Samoloty, śmigłowce, szybowce, rakiety

Miło mi zaprezentować model sterowca pasażerskiego Hindenburg LZ-129, w skali 1:400, wydanego przez wyd. Sklej Model. -------------------------------------------------------- W mojej opinii model ten jest bardzo dobrze opracowany i ja jako początkujący modelarz (ówczesny staż = 5 modeli sklejonych), przy jego budowie nie napotkałem zbyt dużych trudności, z którymi nie mógłbym sobie poradzić. Elementy w większości przypadków są dobrze spasowane, aczkolwiek zawsze trzeba parokrotnie pasować na tzw.sucho, bo zdarzały się babole. Wydaje mi się, że model ten stanowi dobry początek dla osób, które chciałby rozpocząć sklejanie modeli ze "średniej" półki trudności. ------------------------- Co do elementów raczej trudnych to zaliczyłbym takielunek przy statecznikach (dużo drutów i połączeń) oraz budowę silników i gondoli (małe to wszystko strasznie). Natomiast pewnym rozczarowaniem było dla mnie niska jakość druku (tzw. farby drukarskiej), która aż nadto ulegała ścieraniu przy formowaniu, zwłaszcza małych elementów oraz po użyciu taśmy maskującej. Model sklejałem przy wykorzystaniu laserowo wyciętych elementów szkieletu i detali. Polecam to ułatwienie bardzo, gdyż przekrój balona nie ma okrągłego kształtu, jest to 36-cio wielokąt. Jakbym miał wycinać to ręcznie to bym się skończył. -------------------------------------------------------------------- Zatem ów sterowca gorąco polecam, bo fajnie się go sklejało i elegancko wygląda :)

 • Wykonanie:
 • Skala trudnosci:
 • Prezentacja:
Tylne koło wraz z uchwytem Trasowanie linii od wewnątrz

Komentarze

 1. peter2017-10-20 16:11:54

  Bardzo ładne wykonanie.jest czysto i dokładnie.Ciekawy model.

 1. AndDi2017-10-20 09:53:20

  Bardzo ładna robota. Może sam model nie ma za wiele ciekawych elementów, ale to trasowanie dodaje mu uroku.

 1. Piterkowiec2017-10-19 21:12:57

  Dzięki Panowie za komentarze. Cieszę się, że sterowiec się podoba. Ot ! taki nietuzinkowy model. To prawda sterowiec pomimo skali (1:400) jest spory, ma on długość ok. 61 cm, średnica balona w najszerszym miejscu to ok. 11 cm, W tym modelu więcej było trasowania linii zagięcia niż samego sklejania, gdyż każdy segment był 36 -cio wielokątowym walcem. ( dołączam zdjęcie). Natomiast ścieranie farby ( nadruku) wystąpił w momencie użycia taśmy maskującej naklejanej na powierzchnię elementu ( robiłem zabezpieczenie przed wypełnieniem drobnych szparek w okolicach stateczników) . W sumie użyłem 3 rodzaju taśm ( od markowej Tamija po zwykłą malarską z marketu bud.) i druk zawsze się ścierał, kiedy ściągałem taśmę.

 1. tulipan740i2017-10-19 19:37:38

  Oryginalny ten Twój sterowiec. Szkoda tylko że był na wodorze ponieważ amerykanie dysponując helem nie zgodzili się na jego sprzedaż faszystą, którzy wtedy nie mieli technologi do jego produkcji. Może do tej pory zachował by się Hindenburg w niemieckim muzeum. Podoba mi się całe to olinowanie i pięknie prezentuje się na podstawce. Druk się ścierał bo pewnie wg. nowej technologi tzw.cyfrowy. Nie zawsze co nowe to lepsze. Druk cyfrowy jest tylko lepszy ekonomicznie niestety kosztem jakości.

 1. Kurt2017-10-19 07:05:09

  Gratuluje. Świetnie wykonany model sporo zagięć było i ładnie to wyszło. Dodatkowym utrudnieniem była wielkość modelu oraz jasny kolor poszycia który łatwo ufajdolić Tobie udało się tego uniknąć.

 1. Piterkowiec2017-10-18 07:18:44

  Dziękuję chłopaki za dobre słowo. Rzeczywiście "drutologia" była najtrudniejszym elementem do wykonania, gdyż poszczególne druciki miały mieć od 5 mm do 2,3 cm w różnych kombinacjach. I żeby wyszło to tak samo na poszczególnych statecznikach, musiałem zastąpić materiał źródłowy z drutu metalowego na cięgno z PCV (czytaj włosie od miotły), które bardzo łatwo się obrabiało i było przyjemniejsze przy sklejaniu niż drut metalowy. A ów sterowiec wisi już pod sufitem w pokoju synka.

 1. Wojok2017-10-17 22:51:15

  Bardzo ładny model. Czysto, elegancko sklejony. Drutologia jak dla mnie, idealna. Ładnie się prezentuje. Super, podoba mi się bardzo.

 1. Jacek-KP2017-10-17 22:36:02

  Równo, czysto i starannie, czyli w sumie nienagannie.

 1. wings2017-10-16 11:10:40

  Świetną robotę wykonałeś z tym modelem. Ty już nie jesteś początkującym modelarzem. Twoje umiejętności są naprawdę wysokie. Model sklejony czyściutko i dokładnie. Bardzo ładnie wyszły stateczniki i te druty. Chociaż w samym sterowcu ja nie widzę nic ciekawego, to sam model prezentuje się doskonale.

Rezultaty 0 - 9 z 9 pozycji

Zaloguj się aby podzielić się swoimi komentarzami z innymi.

Nie posiadasz konta na Kartonowki.pl? - Zarejestruj się i zostań jednym z Nas! Logowanie