Dassault Rafale

Dassault Rafale
 • Samoloty, śmigłowce, szybowce, rakiety

A mówili mi przyjaciele... Przedstawiam model najnowszego francuskiego myśliwca. Rafale został oblatany w 1986 roku i powstał kiedy Francja ostatecznie wycofała sie z projektu Eurofighter (który jest do Rafale bardzo podobny :) ) Budując ten samolot Dassault pokazał, że zna sie na wyciskaniu wszystkiego co możliwe z ukłądu delta. Rafale występuję w 3 wersjach: 2-miejscowa szkolno bojowa, jednomiejscowy mysliwiec wielozadaniowy oraz w wersji morskiej. Napędzany jest 2 silnikami SNECMA M88. Jak na nowoczesny myśliwiec przystało Rafale moze kożystać z szerokiego wachlarzu uzbrojenia. Jest w stanie wykonywać zadania wywalczania przewagi w powietrzu, bombardowania celów naziemnych. Wersja M jest zdolna przenosić pocisk rakietowy Exocet przeznaczony do zwalczania okrętów. Oprócz Francji z Ralafe korzystają również Indie, Katar i Egipt. Rafale ma za sobą również chrzest bojowy. Samoloty zostały użyte w czasie operacji Harmattan w 2011 roku gdzie bombardowały cele w LIbii. Brały udział w nalotach na pozycje partyzantów w Mali. Egipt użył tych samolotów przeciwko libijskim islamistom, gdzie Rafale zapewniały osłonę powietrzną F-16. ... nie mieszaj ogórków z drzemem. Tymi słowami można podsumowac to co sie działo w trakcie budowy. Relacj nie zrobiłem bo model postawał niejako równocześnie z Super Cobrą. Kilka razy na tym forum spotkałem sie z niepochlebnymi opiniami na temat opracowań Hobby Model (bo własnie z tego wydawnictwa model pochodzi.), a przynajmniej odnośnie niektórych z nich. Model pochodzi z 1994 roku i w sumie po opracowaniu to widać. Instrukcję montażu można zawrzeć z zdaniu "części pokazane na rysunkach skleić zgodnie z rysunkami, pozostałe skelić tak jak mają być " :) Na samych rysunkach również wszystkich cześći nie ma... Powstały model jest dośc uproszczoną wersją samolotu, Budując go wspomagałem sie relacją z forum plastikowego i przy okazji okazało sie wersja HB jest uboga w wiele detali zwłazcza jeśli chodzi o kabinę pilota (część dodałem od siebie) Sam model jest spasowany nienajgorzej chociaż potrafi momentami zaskoczyć. Np. 4 kolejne segmenty poszycia pasują w miare bezproblemowo podczas gdy piąty już za Chiny ludowe spasować się nie daje... Inna rzecz, że sama bryła jest dośc trudna do uchwycenia, profil poprzeczny począwszy od dzioba wielokrotnie zmenia kształt. Namęczyłem sie przy nim trochę po drodze wyszło parę baboli ale ostatecznie jestem zadowolony i powiem, że model jest jak najbardziej "sklejalny" Największe zastrzeżenia mam do owiewki kabiny pilota. Jest to samoróbka i cały czas ucze się sztuki wytłaczania;) Samolot powstał bo bardzo chciałem mieć go w kolecji, Jesli ktoś ma info o istnieniu jakiegoś nowszego opracowania to proszę się podzielić :)

 • Wykonanie:
 • Skala trudnosci:
 • Prezentacja:

Komentarze

 1. peter2020-05-10 17:23:18

  Samolot ma piękna sylwetkę i może się podobać (aczkolwiek trochę za bardzo widać łączenie segmentów przy kabinie).

 1. szaman2020-05-06 09:34:08

  Gratuluję przede wszystkim ukończenia i fajnego efektu. Bardzo podoba mi się ta maszyna i właśnie na niej poległem... To chyba jedno z nielicznych opracowań, które tak podniosło mi ciśnienie, że w połowie kadłuba model zakończył żywot. To nietypowe przejście profilu kadłuba od noska dalej . Nie mogłem sobie z tym poradzić. Za chiny nie chciało mi spasować i odpuściłem. Też kleiłem skan. Być może winą była zła jakość skanu,Zobaczymy, może pojawi się gdzieś inne opracowanie, albo sam jeszcze raz z tym Rafałkiem zawalczę. Gratuluję, ale braku podwozia trochę ciężko mi wybaczyć...

 1. frozenKAI2020-05-05 23:30:27

  Owszem jest to reprint. Żeby nie było, szukałem oryginału. Znalazłem nawet raz na allegro aukcję ale cena 30.00 zl plus wysyłka też za reprint. Pomyślałem więc, że za 3 dychy to sam moge sobie wydrukować tym bardziej, że mam dostęp do konkretnej drukarki. Co do ilości miejsc w samolocie, to o ile poprawnie założyłem na podstawie części na arkuszach (bo w instrukcji nie było na ten temat mowy...) opracowanie pozwala na złożenie 1- i 2-miejscowe wersji. Wybrałem 1-miejscową, bo bardziej mi sie podobała :) Chociaż w takim malowaniu Rafale jest 2-miejscowy to też nie jestem do końca przekonany czy z częsci dostępnych na arkuszach dałoby sie taka wersję bezboleśnie złożyć... Chociaz przyznam szczerze, nie próbowałem.

 1. dzeja2020-05-05 22:10:35

  Jest czym się pochwalić .

 1. tulipan740i2020-05-05 21:54:46

  Zgrabny odrzut. Podoba mi się jego sylwetka i wykonanie też nie najgorsze. Podoba mi się bryła szczególnie kadłuba i wkomponowanie wlotów powietrza. Ogólnie fany samolot.

 1. DarkDevil802020-05-05 15:16:53

  Reparint Hobby Model, oryginalne wydanie jest czarne i raczej mało atrakcyjne graficznie ;-) Sam si eod kilku lat przymierzam do reparintu pokładowej wersji Rafaela, ale jakoś ciągle coś innego mi wpada na matę :-D Gratuluję, fajny modelik. (Czy w tym malowaniu z Tiger Meet nie powinien być dwumiejscowy?)

 1. frozenKAI2020-05-05 09:48:55

  to jest Hobby Model. Przekopałem też interet i gdzies w jego głebokich czeluściach znalazłem wydanie z Rafale'm napisane cyrylicą... Po pobraniu okazało sie ze jest łudząco podobne do tego :) Jacek-KP owszem, tam sie największa walka odbyła :) w sumie jestem zaodowolony z efektu patrząc jak sie nagimnastykowałem zeby jakoś to wyglądało...

 1. karakan19822020-05-05 09:29:25

  Spoko model , jakie wydawnictwo?

 1. Jacek-KP2020-05-04 20:55:09

  To jest ładny samolot i model też. Ale coś tam nie wyszło łączenie segmentów pod kabiną.

Rezultaty 0 - 9 z 9 pozycji

Zaloguj się aby podzielić się swoimi komentarzami z innymi.

Nie posiadasz konta na Kartonowki.pl? - Zarejestruj się i zostań jednym z Nas! Logowanie