Operacja Dunaj T-55A GPM

1. JaCkyL 2017-07-30 21:33:45

Witam
    Kolejny wygrzebany z szafy model. Jak to zwykle ze mną bywa zawsze mam kilka rozgrzebanych projektów. Tytułowy T-55 z GPM miał być z założenia modelem typowo relaksacyjnym, urlopowym. Do co do tej pory jest sklejone powstało jakieś 3 lata temu właśnie na urlopie. Teraz przyszła jego kolej na wykończenie. Obejrzałem sobie to co dawno temu skleiłem i stwierdziłem, że wstyd coś takiego pokazywać. Zapadła decyzja o malowaniu.
    Żeby nie było tak prosto wybrałem malowanie z Czechosłowacji w 1968 roku, operacja "Dunaj".  

1. JaCkyL 2017-07-30 21:36:52

Największą bolączką opracowania GPM są koła, za gruby bandaż psuje cały efekt modelu. Kiedyś skleiłem te koła nie patrząc na zgodność z rzeczywistością, teraz to jest dla mnie niedopuszczalne. Dzięki Kordianowi (pozdrawiam!) wszedłem w posiadanie kół z BAT-M z Model-komu, elementy wycinane laserowo i resztki z wycinanki. Przydadzą się!

Mam także małą, ale jakże przydatna książeczkę Top-shot z Kagero z dokumentacja zdjęciową T-55.
    Dawno temu zaopatrzyłem się także w laserowe gąsienice, również produkcji GPM, czas je wykorzystać.

Model na dzień dzisiejszy wygląda tak:

Felerne koła, wylądują w śmietniku.

1. JaCkyL 2017-07-30 21:40:02

Dawno rozgrzebane beczki-dodatkowe zbiorniki paliwa. Poprawiłem wg. zdjęć i jakoś to teraz wygląda. Wszelkie śrubki w modelu to plastikowy profil przycięty na odpowiedni wymiar. Nigdy więcej rozwarstwiających się laserowo wycinanych "nakrętek", pieniądze wyrzucone w błoto. 

Podstawowe zbiorniki i instalacja paliwowa. Miałem trochę zagadkę, jak mają być położone przewody paliwowe. Za dużo jest zdjęć w internecie  PDT_Armataz_01_27  Wszelkie przewody z drutu miedzianego, gumowe łączenia z gumowych izolacji z drucików. Wszelkie opaski zaciskowe z ogólnodostępnej folii aluminiowej.

1. JaCkyL 2017-07-30 21:42:09

Zawieszenie praktycznie skończone, umieszczone w modelu na sucho, musi być ruchome, aż do momentu malowania. Wszystko trzyma się na wykałaczkach Smile
    Na ostatnim zdjęciu profile z których robię wszelkie śrubki w tym modelu.

1. JaCkyL 2017-07-30 21:44:46

Tak powstawały nowe koła :)

1. JaCkyL 2017-07-30 21:50:59

W międzyczasie Piotrek z Michałem wypuścili nowe dodatki żywiczne do skali 1:25 m.in. główny reflektor do pojazdów rosyjskich oraz lampy obrysówki. Dostałem taki zestaw do testów, jeszcze raz wielkie dzięki chłopaki! Przydadzą się. 

Na zdjęciach porównanie z tym co jest w wycinance.

1. JaCkyL 2017-07-30 21:58:59

Jeszcze kółeczko napinające, tutaj dodane tylko śrubki i tyle.

Koła napędowe to znowu mix kół od Bat-a i produkcji GPM, zdecydowanie więcej jest z Bat-a 

Pierwsze przymiarki do gąsienic,  nie wiedziałem w sumie jaka będzie szerokość koła napędowego i takie próby robiłem. Najlepiej mi pasowały gąski Qnia do T-72... Laserowe są dla mnie za płaskie i raczej ich nie wykorzystam.

1. JaCkyL 2017-07-30 22:03:45

Małymi kroczkami cały czas do przodu. 
    Zrobiłem siatki nad silnikiem i wszelkie pokrywy. Wszystko jest otwierane, choć nie zawsze się dokładnie domyka. Musi tak zostać, już nie będę kombinować, model i tak będzie prezentowany z otwartymi pokrywami.

1. JaCkyL 2017-07-30 22:13:01

Najwięcej przybyło z przodu - błotniki, lampy i inne drobiazgi. Zawiasy odchylanych błotników zrobiłem z aluminium, papier na pewno nie wytrzymałby tego otwierania i zamykania. Pewnego dnia musiałbym to przyklei na stałe.

1. JaCkyL 2017-07-30 22:15:31

Cały czas do przodu...
    Skrzyneczki sztuk dwie Smile Dodane "zapinki", żadnych fototrawionych elementów, które zapewne byłyby ładniejsze, ale jestem uparty i staram się robić jak najwięcej sam.

Dorobiłem wydech, w sumie prosty element, dodana tylko osłona i dziurki w głównym elemencie. Osłona zrobiona z amelinium

1. JaCkyL 2017-07-30 22:18:47

Dłubaniny ciąg dalszy, żeby nie było gadania. 
    Tematem dzisiejszego odcinka jest wieża. 
    Szkielecior co najmniej skromy.

Poszycie posklejane w powietrzu, bez większych problemów bez przesadnego starania się  Big Grin Wszystko i tak będzie szlifowane, malowane itd. Nie róbcie tak jak ja Big Grin Od środka praktycznie całość poszycie posklejana paskami cienkiego papieru. 

Dokleiłem podstawy włazów, trochę detali. Kilka dupereli całkowicie przerobione w stosunku do wycinanki, a i tak nie wszystko jest tak jak być powinno. Za dużo mam zdjęć, co nie przyspiesza roboty...

Sklejone jakiś czas temu "jażmo" czy cuś, jakkolwiek to nazwać - mocowanie działa. Oczywiście nie pasuje. Będzie cięcie.

Do mojego teciaka posiadam drewnianą lufę dostępną w GPM. Fajna, tylko ma jeden feler... Poprawimy.

1. Wojok 2017-07-30 22:37:07

Taa, widzę, następny nawiedzony

1. Zbyszek001 2017-07-31 09:11:50

Budując swojego T 55 korzystałem z twojej relacji na peprsmodel.

http://papermodels.pl/showthread.php?tid=7950

Świetna robota bez dwu zdań.

1. thomasb1 2017-07-31 11:10:13

Fajnie się ogląda taką przyspieszoną relację,już na pierwszy rzut oka widać że to będzie piękny model.

1. JaCkyL 2017-07-31 19:11:53

Budując swojego T 55 korzystałem z twojej relacji na peprsmodel.

http://papermodels.pl/showthread.php?tid=7950

Świetna robota bez dwu zdań.

Zbyszek001

Radzę nie ściągać tak całkiem ode mnie, bo ja też niektóre rzeczy robię po swojemu, niekoniecznie zgodnie z oryginałem. Czasami po prostu mi się nie chce :D, a czasem nie mam dokumentacji i mi się nie chce już szukać :D Czyli jednak lenistwo :D

Teraz wróciłem do modelu i relacja będzie kontynułowana tylko tutaj, mam dosyć walki z różnymi hostingami i znikającymi zdjęciami. Nie mam czasu na uzupełnianie znikających fotek. Dlatego m.in. zawitałem na Kartonówki :)

Pozdrawiam :)

1. Zbyszek001 2017-08-01 13:05:45

..., mam dosyć walki z różnymi hostingami i znikającymi zdjęciami. Nie mam czasu na uzupełnianie znikających fotek. Dlatego m.in. zawitałem na Kartonówki :)

JaCkyL

Zdecydowanie się z Tobą zgadzam. Akurat umieszczanie fotek na Kartonówkach jest bardzo łatwe.

Dodam, że stara wersja naszego forum była moim im chyba nie tylko moim zdaniem tysiąc razy lepsza.

A i zapomniałem witaj.

Fajnie miec kolejnego doświadczonego modelarza w swoich szeregach.

1. thomasb1 2017-08-02 12:43:47

Muszę się z wami zgodzić,to chyba najbardziej przyjazne forum dla modelarzy,ja osobiście próbowałem swych sił na innych forach i muszę przyznać,że

poległem w przedbiegach,jak dla mnie te strony są mało przejrzyste i bardzo skomplikowane dla zwykłego śmiertelnika.

1. ediacz 2017-08-03 13:20:26

Co do przyjazności forum to dodam jeszcze, że ludzie są dla siebie mili i życzliwi. Nie ma cwaniaczenia, są dobre rady. Szczerze powiedziawszy nie spotkałem jeszcze na innym forum modelarskim takiej dobrej atmosfery.

1. JaCkyL 2017-09-11 22:41:06

Jedziemy dalej :) 

Wykończyłem w sumie kadłub, dokleiłem resztę drobnicy, jak światła pozycyjne z drutologią. Do tego reszta instalacji paliwowej, mega drutologia :) 

1. JaCkyL 2017-09-11 22:46:10

Wieża też wykończona. Już nic więcej nie będę dokładać, za dużo tych dupreli. Co spojrzę na zdjęcia to coś wypatrzę :D 

Materiałowa osłona działa zrobiona z chusteczki higienicznej, nasączone bcg i tak kształtowane. Po wyschnięciu kilka kropel spuergluta dla utwardzenia ;)

Tak to wygląda na dzień dzisiejszy, został karabin na wieży i jakieś 70 ogniw gąsienicy...

Rezultaty 0 - 20 z 58 pozycji
Udostępnij temat: