Bell AH-1F Tzefa |Kartonowa Kolekcja / 30|

1. primo 2018-11-03 14:36:42

Witam wszystkich w kolejnej relacji.

Model jest chyba dobrze wszystkim znany dlatego nie trzeba go szerzej przedstawiać. Budowę zacząłem od sklejenia kokpitu jak radzi instrukcja. Boczne panele w drugiej kabinie lepiej jest wkleić zanim zamknie się szkielet wręgą nr 9. Ja zrobiłem na odwrót, czyli posklejałem cały szkielet (tak jak instrukcja mówi) i musiałem je delikatnie docinać. Na siedziska przyklejamy cz. nr 22 a nie 19 - taki mały błąd. Obicia foteli też lekko zwaloryzowałem. Na koniec mała przymiarka jak pasują. W następnym kroku czeka mnie przerobienie tablic przyrządów. Każdy wskaźnik będzie wycinany i przyklejany osobno.

Opracowanie: Paweł Mistewicz.

Skala 1:33.

POZdro.

1. Wojok 2018-11-03 17:14:27

No to zasiadam, z zapasem łakoci na pięć lat Eeeee, a co rozumiesz przez wycinanie każdego wskaźnika osobno ? Co zamierzasz tym osiągnąć ? Fotele spoko

1. aragorn001 2018-11-03 21:14:09

Ja też zasiadam z zapasem popcornu. Też mnie zaintrygowało co chcesz zrobić z tymi wskaźnikami?

1. primo 2018-11-04 10:32:53

Będzie to tak wyglądało jak na foto. Trochę mnie też zmusił do tego element waloryzacyjny przedniej tablicy, bo po wycięciu otworów na zegary okazało się, że dziury są lekko przesunięte na płd.-zach.

No i muszę też sprostować to co wcześniej napisałem o wrędze 9. Instrukcja dobrze radziła, a to ja wybiegłem naprzód :-).

1. AndDi 2018-11-04 11:26:48

Rozumiem, że te dziury bez zegarów też zrobisz. Pamiętaj o tych wiązkach przewodów co są za dziurami.

1. primo 2018-11-24 16:25:01

Witajcie.

Andrzeju zegary są kompletne. Potem dorobiłem jeszcze przełączniki i pomalowałem na biało. Może będzie na zdjęciach widać bo wcześniej zapomniałem zrobić fotek.

Ktoś wcześniej szyderczo życzył pięć lat budowy :-P, ale nie mam zamiaru tego spełnić. Budowa idzie dalej. Troszkę uplastyczniłem fotele i osłonę przeciwsłoneczną strzelca. Problemy zaczęły się kiedy oklejałem poszyciem obydwie kabiny. Pojęcia nie mam czemu jest za długie o około 0,5 mm. Widać to na przedostatnim zdjęciu. Trochę się obawiam jak to będzie kiedy przyjdzie czas na osłonę...

Teraz idę w stronę ogona.

1. Rumak 2018-11-24 18:34:42

Ładnie to wygląda, czysto. Czasami zdarza się, że jakiś element jest dłuższy, bądź krótszy (błąd w druku?) Jest wtedy okazja, aby się wykazać!

1. AndDi 2018-11-24 19:35:13

E tam nie będzie dziur po zegarach, phi, czyli nie będzie zgodnie z załączonym zdjęciem przykładowym.

A po za tym na taśmę kleisz, widocznie nie masz dobrego kleju A ja właśnie wyczaiłem nowy świetny klej. Napiszę o nim w narzędziach i akcesoriach w temacie "Czy to jest BCG".

1. primo 2018-11-25 13:05:49

Nie wydaje mi się żeby to był błąd w druku. Mało prawdopodobne. Coś gdzieś nie zgrało, ale co? Szkielet wyciąłem przecież idealnie. Zobaczymy jak będzie się oklejało oszkleniem.

A taśma to jest dla dodatkowego zabezpieczenia .

1. Wojok 2018-11-25 13:34:16

A pasy to jakaś uboga wersja ? Gdzie biodrowe ? Deska z budzikami bardzo fajna Z owiewką nie panikuj. Ona pewnie jest dopasowana do poszycia, więc lekkie przesunięcie wręgi nie powinno zrobić problemu

1. primo 2018-11-25 14:06:00

Tak wersja dla ubogich :-), a wiesz, że w opracowaniu nie ma drugiej części pasów? Postaram się dorobić.

Oszkleniem rzeczywiście nie mas się co martwić. Jakoś to będzie.

POZdro.

1. szaman 2018-11-25 14:44:51

Dajesz czadu... Piękny modelik maścisz. Wreszcie się doczekałem, że zacząłeś kleić,bo tyle czasu czekałem na model od Ciebie...a teraz już drugi. Tak Trzymać!

1. primo 2019-01-28 19:00:24

Witam, przyszedł czas żeby pokazać co nie co :-). Zacznę od pasów, które wypomniano - już są ;-). Potem zabrałem się za sklejenie środkowej części kadłuba. Wręgi lekko musiałem oszlifować po obwodzie. Wzmocnienie dźwigara "skrzydeł" pasowało idealnie. Dodatkowo wzmocniłem dwa segmenty za kabiną podposzyciem bo maja dużą powierzchnię. Potem doczytałem, że nawet instrukcja tak radzi.

Dalej był kierunek ogon. Postanowiłem jak Kurt w swojej kobrze wyciąć imitację siatek i zrobić swoją. Niestety mam miedzianą siateczkę, ale za grubą i, nic z tego nie wyszło. Będę musiał poszukać sitka z plastikowymi oczkami. Na pewno dorobię bebechy wewnątrz, czyli rurę wydechową i może jakieś przewody. Mam już co nieco przygotowane pod to.

Więcej uwagi wymaga konstrukcja belki ogonowej. Szkielet składa się ok, ale trzeba go oszlifować bo jest za duży - w sensie wręgi. Te na środku jak widać przesunąłem do przodu bo wybrzuszały poszycie i to mocno. W między czasie pociachałem ramę kabiny. Wyobliłem łezkę na drążek załoganta, wyszło całkiem całkiem. Zrobiłem to przy pomocy wody i ołówków na zdjęciu. Na koniec mniejszą kulką z BCG na niej przejechałem po całości co by usztywnić ostatecznie papier. Podobną metodę zastosowałem przy modelowaniu oprofilowania pod spodem kadłuba. Drążki sterowe też doczekały się walorki bo wycinankowe były płaskie. Nie mam zdjęć gotowych, ale chyba co nieco widać przez szyby :-). Planowałem jeszcze pododawać szpeju do kokpitu, ale na razie tak średnio mi się chce. Koniec końców oszklenie jeszcze nie przyklejone i ostatnie słowo nie padło :-).

POZdro.

To zostawiłem sobie na potem.
  1. AndDi 2019-01-28 20:55:10

Ładnie to dłubiesz

1. Kurt 2019-01-29 07:14:09

Wojtek piękną kobrę budujesz. Bardzo mi się podoba.

1. sztukmistrz 2019-01-29 16:39:17

Wojtku tam gdzie jest to małe kółeczko lewa strona kabiny, gdzie będzie doklejane cz. 165 zrób małą dziurkę żeby nie kleić na styk ja tak zrobiłem ale niestety po doklejeniu kabiny co nie ulatwialo sprawy. A idzie super temat.

1. primo 2019-01-29 17:28:55

Fajnie, że się podoba :-). Staram się żeby choć trochę była podobna do Waszych. Może się też na nią skusisz jednak Krzyśku?

A teraz do sztukmistrza, co ja się chłopie oszukałem co to za kółeczko po lewej stronie, a potem patrze w instrukcję, a to masz na myśli wysięgnik na dajnik ciśnienia po PRAWEJ . Dzięki za podpowiedź, przyda się. Choć mimo wszystko zastanawiałem się czy robić to, bo niektóre mają go zdemontowanego.

1. sztukmistrz 2019-01-29 20:48:48

racja prawej ;) zaćmienie księżyca zganiam na zbliżający się halny ;)

1. Kurt 2019-01-29 21:28:18

....... Może się też na nią skusisz jednak Krzyśku?.......

Wojtek93

Oj raczej wątpliwa sprawa, wiesz Wojtku że mnie to jakoś na wschód bardziej ciągnie a o tego to malowanie kobry tak no jakoś do mnie nie przemawia.

1. szaman 2019-01-30 07:05:02

Świetna robotę robisz Wojtku. Będzie co oglądać.

Rezultaty 0 - 20 z 27 pozycji
Udostępnij temat: