Formowanie kredy - odkrycie czy przypadek ?

  1. PAN-KARTON 2024-03-14 19:33:46

    Nie chcieliście zawierzyć mojej intuicji…

    Kreda + formowanie:

    Skrótowo, jak ktoś będzie chciał detali, zapytać ! - koniecznie komentować.

    1. Papier kreda 250g/m2 biały, postawiłem paczkę żeby było widać jak się odbija w błyszczącej powierzchni
    2. Wydruk atramentowy skrzydła i stateczniki
    3. Poczekałem aż wyschnie tusz po druku, bo nie jest od razu do użytku. Rozmycie na jednej części to efekt ciekawskiego palca mego.
    4. Dosłownie mgiełką lakierem akrylowym w spreju. Tylko, tylko…
    5. Czekamy – schnie
    6. I kluczowy materiał lakier bezbarwny ALTAX !!! Żaden inny , żaden inny !!! może być mat, półmat, połysk. Ja użyłem półmatu. WAŻNE !!! widać na fotkach, arkusze są malowane do połowy i nie zmieniły kolorów wydruku. Malowałem twardym wałeczkiem gąbkowym. Co innego że na kredzie się inaczej drukuje. Widać dwa ustawienia drukarki. Jasny i ciemny ( zależy od drukarki )
    7. Czekamy – schnie

    Testy:

    Wykonałem sporo testów:

    1. Na białym czystym kartonie kredowym, bez powłok
    2. Na jedynie zadrukowanej kredzie
    3. Na elementach tylko z lakierem akrylowym w spreju
    4. Na wszystkich powłokach z ALTAXEM
    5. Na wszystkich powłokach z ALTAXEM i do tego taśma malarska od spodu.

     

    Wnioski:

    1. Potwierdzam załamuje się karton – dziwne
    2. Powłoka nadruku niby się trzyma ale załamanie wychodzi na biało
    3. Sztywne – NIE !
    4. Altax ma właściwości jak by kryło się gumą, jest elastyczny i przytrzymuje wszystko w ryzach.
    5. Taśma pozwala podejść z kulkami, to najsłabsza część programu.

    Oczywiście wszystko powoli i bez pośpiechu, to jednak kreda !

    Dodatkowe testy – podłoże i narzędzia

    Wnioski: - podłoże

    Podkładka nie może być zbyt miękka. Wiem że łatwiej małe promienie robić na miękkim ale to nie przy kredzie – musi być dość twardo. Zastosowałem podkładkę pod mysz 3mm grubości zbita do kupy.

    Pierwsze próby zaginania robiłem na samym pręcie.

    - narzędzia

    Raczej pręty stalowe, rant stołu odpada, to się nie może wyginać jak wałki plastikowe lub podobne.

    Kulkowanie tylko przez taśmę, ale z tym idzie nie najlepiej, może za szybki jestem ?

    Można kręcić jak się chce !!! Atrakcje przy kredzie jak w szkole przy tablicy !!!

    !!! ALTAX !!! Żaden inny !!! do kupienia w CASTO np.

    Z ostatniej chwili !

    Wymyśliłem jeszcze jedno.

    Niezadrukowaną stronę części przetarłem papierem ściernym do momentu zniknięcia połyskliwej warstwy. Jak wpadłem na ten pomysł ?: Próby formowania przez taśmę powodowały zgniecenie jej od wewnętrznej strony !?! Czyli dwie w miarę sztywne ( kredowe ) powierzchnie lewa i prawa poddawane są nie równym naprężeniom i dlatego to tak się nie udawało z tym formowaniem. Czyli kreda nie pęka a jest rozrywana na zewnętrznej części. Załamania powstają bo nie ma dokąd uciec ściskany materiał i się wypycha do góry. To trochę jak formowanie się gór i ruchy tektoniczne. Wiem, jestem wariat J

     

    Nie róbcie tego w domu, autor opisu nie ponosi odpowiedzialności za zniszczone materiały własne przy próbach i ewentualne niepowodzenie przy testowaniu powyższego. Nie mam w rękach waszych arkuszy kredowych i nie mam doświadczenia z tym i podobnym materiałem.

    Zdjęcia wrzucam na hura pewnie kolejność się pomiesza.

    promień 3mm zgięte na 180st promień 5mm czysta kreda się łamie tektonika i wnioski Taśma od spodu Na pierwszy ogień poszła owiewka promień 12mm tarte papierem 150 widać, czysta kreda i załamania ALTAX !!! wydruki mgła z lakieru Kreda jak nic Bez ALTAX'u
  1. szaman 2024-03-14 21:04:17

    Piotrek. Wszystko pieknie, ale naprawde szkoda czasu na taka zabawe. Owszem jak sprawdzisz to już wiesz. Przy kredzie chodzi tylko i wyłącznie o wyoblanie i z tym sa problemy, zaginanie jest super zawsze na każdej kredzie.

    Ja inaczej i prościej rozwiązałem problem wyoblania. Po prostu szpachla/ rozrzedzony wikol, szlif i malowanie. Wyjdzie jak plastik. Zrobiłem jeszcze raz i mimo montażu na tasmę malarska i tak nie jestem zadowolony wiec zdecydowałem , ze własnie metoda szpachli i malowania / kolor inny niż silniki zrobie całośc i po "ptokach"...

  1. PAN-KARTON 2024-03-14 21:20:40

    A już myślałem ... jak nie poszukujemy to nie odkrywamy ! Szkoda to tylko że nie tym razem

Rezultaty 0 - 3 z 3 pozycji
Udostępnij temat: