Ikarus 280.10 EasyWorks 1:43

  1. FSO 2024-04-03 21:17:24

    Czejść

    Zmagań ciąg dalszy. Dzisiaj dokleiłem wręg tylnej części i nadkola nad tylną osią.

    haydee - masz rację, tam gdzie sworznie będą widoczne, pomalowałem je czerwoną farbą.

    Niestety stała się też rzecz mało przyjemna. Po kilku dniach nieruszania modelu okazało się, że element mechanizmu się skleił i teraz działa on tylko w połowie. Nie wiem, czy klej zaczął działać z dużym opóźnieniem, ale jest teraz nie do rozerwania. Macie Panowie (/Panie?) jakiś pomysł na naprawienie tego elementu? Element jest zaznaczony na zdjęciu. Sklejałem go magikiem. Jak się nie uda, to trudno. Po prostu tylna oś będzie się skręcać niezależnie od przegubu, ale jak da radę to uratować, to byłoby fajnie.

  1. PAN-KARTON 2024-04-04 02:09:20

    Czyli Magic to dobry klej, jak złapie to trzyma i rady ni ma ! I to koniec pozytywnych wniosków

    W naszej pasji upór jest czasem potrzebny oprócz wielu innych dobrych cech ! Zaglądając do Twojej galerii flota pojazdów pokaźna ! Nigdy nie robiłeś czegoś od początku ?

    Taka jest moja sugestia, rozbierając uratować ile się da, coś tam dorobić, pewnie łącznik jak tak się przyglądam i będzie sukces i satysfakcja !

    A naprawić Ikarusa w tych czasach to nie mała rzecz

  1. Wojok 2024-04-04 11:59:34

    Hmm, nie ma bata, rozbierał bym to jak nic

  1. haydee 2024-04-04 12:55:42

    rozbierać, ma działać 

  1. FSO 2024-04-05 22:19:08

    Czejść

    Z rozbieraniem tej części będzie kłopot, bo nie mam zapasowych części. Tak, należało skserować, teraz to wiem:)

    PAN KARTON - "Nigdy nie robiłeś czegoś od początku ?" - chodzi Ci o to, że musiałem rozbierać/rozrywać/ i robić to samo od nowa ze skserowanej wycinanki? Jeśli tak, to nie, nie musiałem na szczęście nigdy tego robić.

    No nie jest łatwo naprawić Ikarusa dzisiaj. Zadzwoniłem nawet do głównej siedziby w Budapeszcie, ale nie zrozumiałem co mi odpowiedzieli. Sądząc po reakcji, raczej wyśmiali.

    No, ale zamiast się drapać po głowie, to czas ruszyć dalej. Przyszedł czas na część tylnego podwozia, poszycie i przednie drzwi. No i znowu przyjemnie się to bardzo robiło. Ten model wręcz rozpieszcza, nie trzeba się tyle zastanawiać co w naszych, a kolejność w opisie się zgadza i jest przemyślana. Ciężko będzie wrócić do naszych polskich modeli:)

  1. PAN-KARTON 2024-04-06 05:39:08

    Czejść

    Z rozbieraniem tej części będzie kłopot, bo nie mam zapasowych części. [...]

    FSO

    Jak zwykle, szanuje Twój wybór i decyzję. Dodatkowo gratuluje szczerze osiągnięcia "zero" pomyłek na tyle modeli. Kiedyś musisz zdradzić tajemnicę sukcesu

    Jakoś nie przekonuje mnie tłumaczenie o braku części zapasowych. Tym bardziej że nie jest to kolor w wydruku na głównej części modelu. Mała pierdółka którą po ostrożnym rozbieraniu można by było odrysować... ale nie nakręcam się. Przyjmuje do wiadomości że zależy Ci aby każdy model sklejony przez Ciebie miał 101% oryginalnych części. Jest to jakiś kierunek i cel do pozazdroszczenia.

    Nie przejmuj się moimi wnioskami, buduj dalej tak jak Ci skalp-erce podpowiada. W końcu to nie RC że, nie pojedzie z taką usterką.

  1. FSO 2024-04-07 18:49:14

    Czejść

    Jedziemy dalej z Ikarusem. Po kolei połączyłem przednie poszycie z podwoziem. Sprytnie zaprojektowane wręgi sprawiły, że poszycie z podwoziem ładnie się zgrało. W instrukcji kazali przenieść linie pomiarowe na wewnętrznej części poszycia, które miały się zgrywać z wręgami. Dzięki temu zabiegowi na bieżąco dopasowywałem wręgi i ładnie się wpasowało.

    Dalej zabrałem się za przód. Składa się z kilkunastu części, więc jest dużo drobnej roboty. Bardzo fajnie zaprojektowana część od grilla. Do tego światła osobno i wszystko wygląda przestrzennie. Teraz będę cały przód ze sobą sklejał. Mam nadzieję, że też się zejdzie:)

    PS. Dzięki temu modelowi stałem się fanem czechosłowackiego modelarstwa. Szkoda, że to wydawnictwo robi dużo mało znanych u nas pojazdów.

  1. AndDi 2024-04-07 19:06:52

    Bardzo ładne profilowanie obłości

  1. Wojok 2024-04-07 20:01:34

    ...Szkoda, że to wydawnictwo robi dużo mało znanych u nas pojazdów...

    FSO

    Hmm, no popatrz, dla mnie to akurat zaleta

    A co do Ikarusa, to widzę, że to uboższa w drzwi wersja. W przegubie też tylko jedne ?

    Przodek zapowiada się całkiem przyzwoicie

    Edit. Ok, już spojrzałem na pierwszą stronę. Zapomnij o pytaniu o drzwi.

  1. Karol1985 2024-04-07 20:58:08

    Cześć. 

    Wejdź sobie na minimodel.sk ( co prawda to 1:100, ale można spokojnie powiększyć do 1:43 ), mają mase ciekawych modeli.

    Co do ciekawych modeli to polecam Ci w tej kwestii Kartonowy Express od Answera.

    Buduje te modele, bo są proste ale dodając i zmieniając coś od siebie te modele na prawdę mogą dobrze wyglądać :D 

    Czekam na więcej bo wygląda to fajnie. 

    Co prawda autobusy to nie moja bajka, ale takie pudełkowce są całkiem ok. 

  1. FSO 2024-04-08 18:27:26

    Czejść!

    AndDi - Dziękuję bardzo:)

    Wojok - Z tym Ikarusem było tak, że chciałem czerwonego, żeby przypominał nasze. Zamówiłem, przyszedł niebieski. Sprawdziłem, okazało się, że to ja źle zamówiłem, coś mi się tam źle kliknęło. No ale stwierdziłem, że nie będę wybrzydzał i robię.

    Karol1985 - Spojrzałem tam, poszukałem i oniemiałem. Tego tam jest pełno! I to modeli, które mnie akurat interesują. Bardzo Ci Karol dziękuję, bo otworzyłeś przede mną szerokie horyzonty. Już mam na tapecie Poloneza Trucka. Zamierzam go zrobić w oryginale 1:100, ale też przeskalować na 1:43. Zobaczę, czy nie będzie wtedy zbyt uproszczony. Ale doradź mi, na jakim papierze najlepiej drukować? Taki troszkę sztywniejszy nie zatnie się w drukarce?

  1. FSO 2024-04-09 21:43:06

    Czejść

    Ikarus zaczyna nabierać docelowego kształtu. Połączyłem przód z osobnych części, a potem przykleiłem do reszty. Z efektu jestem zadowolony. Teraz czas na zderzak i tylną część nadwozia,

  1. mirkuch 2024-04-10 21:33:54

    Fajnie wychodzi, czekam na przód ze zderzakiem 

  1. FSO 2024-04-16 21:24:18

    Czejść.

    Dzisiaj tylko przedni zderzak uformowany i przyklejony do nadwozia. Jeszcze z oryginalnymi tablicami rejestracyjnymi. Drukują się już polskie czarne.

    Zabieram się za poszycie tyłu.

  1. PAN-KARTON 2024-04-16 23:51:18

    Czejść.

    Dzisiaj tylko przedni zderzak uformowany i przyklejony do nadwozia. Jeszcze z oryginalnymi tablicami rejestracyjnymi. Drukują się już polskie czarne.

    FSO


    Jak czarne blachy PL to i tabliczkę z trasą podroży by się przydało podmienić.

  1. FSO 2024-04-18 21:36:49

    Czejść.

    Tak, tablica rejestracyjna nasza czarna i tabliczkę z miejscowościami też dostosowałem do naszego kraju.

  1. Karol1985 2024-04-18 22:15:37

    Tak, jest tam z czego wybierać. 

    Ja te modele drukuję na papierze 250g. Jest tylko jedna wada.... musisz mieć drukarkę, która "nie zawija papieru" tylko przepuszcza go "z góry na dół" ja mam teraz HP 2710e i radzi sobie z tym znakomicie. 

    Model wychodzi przedni....

    ja co najwyżej mienił bym tą tabliczkę kierunkową na bardziej Poznańską ( tak myślę po blachach czarnych ).... może coś w stylu ( Plac teatralny -> Nowe zoo ) albo ( Plac Teatralny - Rondo Środka )....

    Pomyśl....

  1. PAN-KARTON 2024-04-18 22:33:31

    Czejść.

    Tak, tablica rejestracyjna nasza czarna i tabliczkę z miejscowościami też dostosowałem do naszego kraju.

    FSO


    A mi się podoba, bo z jajem !

  1. FSO 2024-04-20 17:42:12

    Czejść

    Karol1985 - Dzięki, co do papieru to na priva Ci odpisałem, tabliczki jednak takie zostawię. Załóżmy, że ten autobus jeździł w innym uniwersum, w którym PRL sięgał na wszystkie kontynenty.

    PAN KARTON - Dziękuję:)

    Ale czas wrócić do budowy, bo trochę odbiegałem od tematu. W międzyczasie skleił się tył, dachowe wywietrzniki, dwa malutkie kierunkowskazy, ostatnie drzwi oraz ściana tylna. Przy profilowaniu tyłu było trochę pracy i wyginania, ale w końcu się udało. Każde ze świateł to osobny kartonik. Fajny to daje wypukły efekt. Już mniej więcej widać jaki duży będzie ten model i w sumie wychodzi całkiem spory nawet w tej skali.

    Zacząłem właśnie najtrudniejszą rzecz - przegub wraz z mechanizmem. Wydaję mi się, że fartuch będzie najgorszy, więc ucząc się na własnych błędach już go skserowałem.

  1. haydee 2024-04-20 18:25:44

    Idzie dobrze, tak trzymaj. Powoli się jednak oswajaj z faktem, że następny będzie już z szybami. Sam pewnie widzisz ile dodaje szklarnia i kabina. Drugi temat to impregnacja kartonu, spróbuj kaponowania. Teraz ten surowy karton jest taki trochę "włochaty", wstaje dużo włókien i widać to zwłaszcza na zagięciach i cięciu. Po impregnacji to znika a dodatkowo karton jest bardziej sprężysty i kolory są wyostrzone. Jak będziesz miał pytania co i jak to pisz, każdy tu chętnie podpowie.

Rezultaty 40 - 60 z 72 pozycji
Udostępnij temat: