Oddzielne powierzchnie sterowe

  1. Wasia 2024-06-06 18:58:20

    Wstawiam mini poradnik dotyczący oddzielania powierzchni sterowych w przypadku wycinanek bez tej opcji. Poradnik jest przewidziany raczej dla konstrukcji o ubogim szkielecie skrzydeł/ stateczników. Modele z rozbudowanym szkieletem z reguły mają zaprojektowane oddzielne powierzchnie sterowe. W przypadku ich braku można zastosować proponowaną metodę, jednak często wymaga to ingerencji w szkielet, np. odcięcia kawałka żebra bądź zeszlifowania dźwigara. W tym przypadku szkielet składa się z dwóch części więc sprawa jest prosta.

    Ostrzegam, mistrzów modelarstwa mogą rozboleć oczy, jednak dla sklejaczy takich jak ja metoda może okazać się przydatna. 

    W przypadku powierzchni na końcach skrzydeł listewki z tektury należy odpowiednio zeszlifować uwzględniając profil skrzydła.

    Metodę zastosowałem chyba we wszystkich moich modelach upublicznionych na Kartonówkach (poza Cyklonem ;))

    Opisy kolejnych kroków są dołączone do każdego zdjęcia (nie wiem jak to wyedytować inaczej).

    z poszycia odcinam powierzchnię sterową stosuję podposzycie praktycznie w każdym skrzydle, więc tu nie będzie inaczej. w miejscu odciętej powierzchni podposzycie wycinam z naddatkiem. poszycie wraz z podposzyciem następnie wycinam 4 listewki z tektury, szerokość wg potrzeb, im większa powierzchnia sterowa tym szerszy może być pasek tektury krawędzie listewek przeznaczonych na skrzydło zaciemniam i przyklejam do poszycia oraz do odciętych powierzchni około 1mm od krawędzi odcięcia następnie formuję odciętą powierzchnię w następujący sposób z mniej więcej takim efektem (drugie ujęcie) Podposzycie przyklejam do poszycia naddatek wystaje wystarczająco (powinno wystarczyć ;) Docelowo dążę do uzyskania czegoś takiego Powierzchnia oddzielona wyszło jak wyszło ale lepsze to niż jednolita płaska tafla
  1. PAN-KARTON 2024-06-09 11:12:27

    Ja notuje i przy kolejnym uskrzydlonym modelu sprawdzę o co chodzi i jak to ugryźć nie odgryzając sobie palca

    Marcinie, dzięki za ten patent. Dzięki temu może i moje latadełka będą równie dobrze się prezentowały. A wiem co mówię bo widziałem Twoje półki...

  1. Zbyszek001 2024-06-09 13:30:40

    Super to wykminiłeś. Sprawdzę na jakimś samolocie jak to wyjdzie

  1. Jacek-KP 2024-07-02 16:12:06

    Oryginalny i prosty patent. "kupuję" ten pomysł - podoba mi się. Sprawdzę przy kolejnym prostym modelu samolotu.

Rezultaty 0 - 4 z 4 pozycji
Udostępnij temat: