Short Sunderland Mk.II

Short Sunderland Mk.II
  • Samoloty, śmigłowce, szybowce, rakiety
Wydanie: No117 Short Sunderland Mk.II Seria: Fly Model Wydawnictwo: Gomix Skala: 1:33
Model tygodnia 2016/1

Witam wszystkich modelarzy po dłuższej przerwie.Po dwuletnim okresie budowy przedstawiam model łodzi latającej z 2 Wojny Światowej.Na żadnym z polskich forów nie zauważyłem tego modelu wykonanego w całości, tylko zaczęte relacje z klejenia.Dostępne w internecie zdjęcia tego modelu pochodzą z niemieckiego forum modelarskiego. Model duży,pracochłonny i czasochłonny jeśli tak jak w moim przypadku,robi się długie przerwy między kolejnymi cyklami budowy.Proces budowy przebiegał różnie , raz lepiej raz gorzej .Widać to po wykonaniu modelu.Tu i tam coś wyszło lepiej a coś innego znowu zostało spartolone.Zupełnie jak w życiu.Co do samego modelu to rysowanie jest poprawne.Pasowanie przy tak dużej bryle wymaga korekty.Nie da się uniknąć szparek, naddatków tudzież niedoboru materiału.Trzeba improwizować,maskować i kombinować tak by poskładać całość do kupy.Na tym chyba polega Nasze hobby :-) Tak więc budowa modelu nie wymaga super wiedzy i raczej każdy powinien dać radę.Pomaga na pewno mnogość dokładnych rysunków.Zapas koloru na wykonywanie poprawek lub nowych części także jest spory.Dla ułatwienia można posiłkować się wręgami wycinanymi laserowo tak jak w moim przypadku.Model zaczynałem kleić od kadłuba , wyposażając go we wszystkie elementy.Podobnie wykonywałem skrzydła , montując klapy, lotki , naciągi, pływaki , bomby głębinowe i anteny.Po doklejeniu skrzydeł nie ma już możliwości swobodnego operowania modelem z racji dużej wielkości.Podstawka pod model konieczna w procesie budowy z powodu niemożności postawienia modelu na płasko(kadłub redanowy).Kadłub i skrzydła podklejane dodatkowym papierem w celu zapobiegania zapadaniu.Mimo to nie uniknąłem pofalowaniu poszycia.Mój najbardziej widoczny z błędów polegający na zastosowaniu zbyt miękkiego papieru.Kolejny z widocznych baboli to retusz.Bijące w oczy jasne wręgi widoczne przez okienka w kadłubie.Zadecydował tu brak wyobraźni i myśl że „może nie będzie widać ?”- niestety widać :-( Resztę wychwycicie sami .Samolot przypadnie do gustu modelarzom szkutniczym.Konstrukcja wybitnie okrętowa,wręgi,podłużnice i gabaryty pancernika w skali 1:300.Podwozia kołowego nie wykonywałem ponieważ nie pasuje mi to do łodzi latającej a sam model będzie wisiał pod sufitem.Zdjęcia wykonane telefonem z lampą i bez lampy,stąd różnice w oświetleniu modelu.Wymiary po złożeniu, długość:788mm ; rozpiętość:1037mm ;wysokość:303mm.

  • Wykonanie:
  • Skala trudnosci:
  • Prezentacja:

Komentarze

  1. Kilminster2016-01-02 19:22:29

    A mnie się bardzo podoba ten "bydlak". Kawał porządnej maszyny. Wprawdzie detalizacja nie powala na kolana (silniki), ale wykonanie zasługuje na szacunek. Bardzo fajne oszklenie tych wszystkich kabin i stanowisk strzeleckich, karton bardzo ładnie kształtowany. Wprawdzie nie widać co się "dzieje" za szybami, ale wg mnie zasługuje na "3 x TAK". Gratulacje. I dorzucę jeszcze MT

  1. tnc2016-01-02 18:46:41

    Duża, brzydka maszyna :D. Wykonanie może nie jest idealne (drobne, jednak widoczne niespasowanie części na wręgach powodujące załamywanie się poszycia, brak retuszu również na osłonach silników) ale całość wykonana poprawnie i czysto więc daję 9.

Rezultaty 20 - 22 z 22 pozycji

Zaloguj się aby podzielić się swoimi komentarzami z innymi.

Nie posiadasz konta na Kartonowki.pl? - Zarejestruj się i zostań jednym z Nas! Logowanie