Diorama kolejowa

Diorama kolejowa
 • Pojazdy szynowe
 • Waloryzacja
Model tygodnia 2020/36

Jest lato 1942 roku. Węzeł kolejowy gdzieś na wschodzie Generalnej Guberni. Niemieckie koleje pełną parą pracują nad utrzymaniem ciągłości dostaw na front. Lokomotywa BR86, po generalnym przeglądzie wyjeżdża na tory. Trwają prace nad elektryfikacją strategicznych obiektów. Wermacht jeszcze w pełnej chwale spycha sowieckie zagony coraz bardziej na wschód ale na tysiącletnim imperium Hitlera już zaczynają pojawiać się pierwsze rysy. Dywizje pancerne powoli zmierzają do swojego przeznaczenia pod Stalingradem i Kurskiem a tu na miejscu, patrol Wermachtu oddelegowany do ochrony kolei został ostrzelany przez lokalną grupę partyzantów......... Przedstawiam zespół modeli, dioramę, której osią jest lokomotywa BR86 z wydawnictwa Answer. Model jest malowany pędzlem i nie brudzony, budowany w standardzie. Wszystkie elementy jezdne i rozrząd pary parowozu są ruchome. Kolejny duży obiekt, to lokomotywownia. Projekt własny wykonany na podstawie zdjęć istniejącego budynku w moim miasteczku. Wykonany z kartonu na drewnianym stelażu. Pierwotnie był dużo większy. Już w trakcie składania gotowych elementów zorientowałem się, że jak go zmontuję, to będę miał wybór: diorama albo pies. Lokomotywownię skróciłem o ok.1/3. Budynek jest waloryzowany. Model uzupełniający to Kubelwagen też od Answera. Waloryzowany, rozbity i postrzelany, malowany. Zmieniłem i dodałem kilka elementów by poprawić realizm. Pomysł na przetarcia tapicerki siedzeń zawdzięczam koledze mstapor-owi. Pompa wodna, wózek i ławki to freemodele od braci Słowaków ze strony papermodelers.sk. Figurki plastikowe firmy ICM ręcznie malowane i przerobione na hitlerowców. Skrzynkę telefoniczną i oznaczenia kolejowe znalazłem na stronie pkprepo.net. Pozostałe elementy to mój własny pomysł. Całość zajmuje powierzchnię 100x60cm, budowa trwała ok. roku. Skala 1:25. Z uwagi na niektóre elementy dioramy, mam nadzieję, że nikt nie uzna tego jako promocji hitleryzmu. Ten model jest odtworzeniem hipotetycznej sytuacji historycznej.

 • Wykonanie:
 • Skala trudnosci:
 • Prezentacja:

Komentarze

 1. marszalek242020-09-07 12:33:56

  Dziękuję Wam za głosy oddane na mój projekt. Wasze uznanie jest dla mnie dużym wyróżnieniem, tym bardziej cennym, że przyznanym przez fachowców. Z pewnością zmobilizuje mnie do jeszcze lepszej pracy. Pozdrawiam, Andrzej.

 1. dzeja2020-09-05 23:17:02

  Krótko. Najwyższy poziom. Ukłony.

 1. warmiak662020-09-04 18:24:15

  Wszystko ładnie i pięknie, lecz rażą mnie te błyszczące dekle na kołach Kubelwagena. Z tego co mi wiadomo wszelkie pojazdy wojskowe były matowione w kolorze całego pojazdu. Ogólnie jest bardzo ładnie, pozdrawiam.

 1. Jerry K2020-09-03 23:51:36

  Ekstra. Gratulacje. Bardzo przyjemnie się ogląda. I za każdym kolejnym razem odkrywa się coś nowego. PS. Skoro parowóz jest w całości malowany, to trudno nazwać go sklejonym w standardzie. To drobna uwaga dotycząca opisu. Krótko mówiąc …jak się nie da czepić modelu, to trzeba łapać z słówka :):):)

 1. AndDi2020-09-03 15:40:45

  Majeranek jest jeszcze lepszy w barszczu białym (żurku), a co do podobieństwa, to z pewnością jest bardziej podobny do bluszczu niż gąbka :) Tu masz ciekawy link jak zrobić pnącze: ____ https://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=10&t=74259 ____ No i widzę pewną nieścisłość. Najpierw piszesz, że starasz się trzymać skali, a później napisałeś, że specjalnie powiększyłeś bęben i jest on za duży. Dla mnie jest okej, ale faktycznie się zastanawiałem czy śruby pasują do felgi :) Nie chciałbym, żebyś odczuł, że się czepiam jakiś szczegółów, ale po prostu napisałem co mi się rzuciło w oczy (jednocześnie zachwycając się nad całością). Może kiedyś zrobisz jeszcze jedną dioramę i te uwagi się przydadzą - będzie idealna :)

 1. marszalek242020-09-03 14:48:08

  AndDi, bęben może nie do końca wyszedł mi jak zamierzałem, miała to być rdza ze smarem. Za to zupełnie nie zauważyłeś, że jest prawie dwukrotnie większy niż powinien, celowo takim go zrobiłem żeby bardziej rzucał się w oczy. A majeranek, to moim zdaniem najlepiej się komponuje z grochówką. Przecież to jak wyschnie, to się sypie. Pewnie to była diorama na zasadzie, patrz ale boże broń nie dotykaj. A tak w ogóle, widziałeś kiedyś taki majeranek? Czy on w ogóle ma liście choć trochę podobne do bluszczu????

 1. AndDi2020-09-03 10:17:57

  Brak odpowiedzi na moje pytanie, mnie to ciekawi, bo nigdy takich kolorów bębnów nie widziałem. Pnącza ludzie robią bodajże z majeranku, nawet gdzieś tu na Kartonówkach jest taka diorama. Fakt, że zagięcie papieru ściernego to w zasadzie jest jego złamanie. Brudzenie samochodu to nie miałem na myśli rdzę, tylko chodziło mi o to, że jest zbyt grube i takie pacanie. Narzekam, ale tylko ciut, bo w 99% podziwiam, pewnie sam bym nie zrobił tak pięknej dioramy. Gratulacje.

 1. marszalek242020-09-03 09:05:18

  Nie będę ściemniał,że jestem zaskoczony Waszym zainteresowaniem, niemniej jednak przerosło ono moje oczekiwania. Dziękuję Wam za to. Z uwagą przeczytałem Wasze komentarze i chciałbym do niektórych się odnieść. Skrzynka telefoniczna jest ze wzoru z roku 1937, więc jak najbardziej na miejscu. Jej umieszczenie też nie jest przypadkowe. Pompa wodna jest jak najbardziej w skali. Jest mniej więcej wysokości parowozu i nie musi być wyższa bo wodę nalewa się nie do komina tylko do zbiorników po bokach kotła. To te podłużne konstrukcje z napisami "Rader......" Dlaczego parowóz czysty a auto brudne wynika z legendy. Lokomotywa wyjeżdża po remoncie a samochód jest po ciężkim patrolu. Nieszczęśliwie wyszło mi zdjęcie z połyskującym dachem. To odblask słońca z okna. Jest on wykonany z czarnej, porowatej folii, płaty oczywiście z zachowaną skalą. Robiłem próby z papierem ściernym ale w moim przypadku się nie sprawdził. Jest przede wszystkim za gruby i zakładki bardzo źle wyglądają a już zagięcia na skraju dachu jest bardzo trudne bo pod tym kątem, pęka. Poza tym kolor papieru jest zwykle szary, takie są papy współczesne, stary dach jest po prostu czarny. Paskudne łączenia blach na rufie auta biorę na klatę, trochę sobie je odpuściłem, założyłem, że to tylko tło do modelu głównego. Za to podział blach na budce lokomotywy jest jak najbardziej ok. W razie remontu kotła jest ona oddzielana od lokomotywy by ułatwić dostęp, stąd haki na jej dachu. Brudzenie kibelka wziąłem z własnych doświadczeń z pracy na budowach w tak zwanym "terenie". Zdarzało mi się to w deszczu i błocie z udziałem sprzętu kołowego. Tak mniej więcej wyglądał po takiej akcji. Koła oblepione gliną a reszta dosłownie wymazana. Nie zastosowałem rdzy bo zwłaszcza w tej fazie wojny raczej się to nie trafiało. Żołnierz który nie dbał o czystość i stan techniczny sprzętu był surowo karany w każdej armii. Brama, to wizytówka każdej firmy a kolei w szczególności więc musi wyglądać i raczej trudno na dobrze pomalowanym drewnie o odpryski. Inna sprawa zasuwa, tam one są jak należy. Wykorzystanie gąbki do odwzorowania zieleni jest powszechne przy większości dioram. Gdybym chciał zrobić "prawdziwy" bluszcz, to przy założeniu, że przeciętny liść ma średnicę ok.5-10cm miałbym do do wycięcia i połączenia w gałązki kilkaset listków o średnicy 2-4mm. Nie jest to oczywiście nie możliwe ale ja jeszcze czegoś takiego nie widziałem. Widziałem kilka prób ale żadna z nich nie trzyma skali nawet w przybliżeniu. Na tego rodzaju elementy patrzy się po prostu z pewnej odległości, tak chociażby jak na ścianę, z bliska widać, że cegły są nadrukowane. Pozdrawiam Wszystkich, Andrzej.

 1. Zygfryd2020-09-02 22:28:39

  O MÓJ BOŻE! Piękna diorama. Tak jak AndDi napisał. Nic nie dzieje się przypadkiem. Patrząc na nią można sobie dowymyślać co się działo przed i po uchwyceniu "kadru" jaki przedstawia diorama. Jedynie bym dodał jakieś działające oświetlenie. Latarnie i przede wszystkim światło w szopie (bo chyba tak się nazywają te garaże na parowozy-jak nie, to niech mnie ktoś poprawi). Pięknie by było zajrzeć przez okno do środka, żeby podejrzeć majestat tej pięknej lokomotywy, przechodząc wieczorem tą wspaniałą drogą...

 1. Bialymul2020-09-02 19:06:26

  Dobra diorama jest jak klatka w filmie ,ty znakomicie to uchwyciłeś .Podziwiam ogrom pracy nad modelami i scenerią.Jedynie sterylność niektórych elementów jest lekko nienaturalna.Daje MT ale uważam że praca zasługuje na więcej, pozdrawiam i czekam na następne .

 1. Zbyszek0012020-09-02 11:48:17

  Od wczoraj dochodzę do siebie. A mój stomatolog zarobi za sztuczną szczękę. Dla mnie coś niebywałego. Zgadzam się w większości z przedmówcami i co do roślin papy kubelwagena. Ale jak to wykombinować stawiając go na cegły. Mega pomysł, z drugiej strony skąd te cegły dodaj jakąś kupę śmieci z cegłami. Jak dla mnie ciut za czystą diorama brak mi galicyjskiego bałaganu. Powala chyba wszystko. Ścieżka z gliny zdjęte Treliński kurde a było kawałek rowu wykopać albo machnąć lej po małej babie. Bardzo brakuje mi upackania lokomotywy. Całość mimo moich życzeń jest po prostu niesamowita projekt lokomotywowni fantastyczny drobne elementy ławki itp miód. Mam tylko 2 uwagi To urządzenie do wlewania wody do lokomotywy jest niższe niż lokomotywa i nie pasuje mi ta współczesna skrzynka z literą t. Klimam MT i jak coś kikam kandydata do modelu roku. Coś wspaniałego podziwiam i z zachwyt wyjść nie mogę

 1. Mateo982020-09-01 23:43:02

  Coś pięknego. Sama lokomotywa by mi wystarczyła do zachwytu. Podziwiam za cierpliwość, dokładność i czystość. Jeżeli mam dać jakąś uwagę to do oczu postaci, trochę mnie przerażają :D Wiem, że to jest mikroskopijne, ale może udałoby Ci się zrobić im białe gałki i czarne punkciki?

 1. peter2020-09-01 23:38:19

  Cudo.Po prostu Cudo. Przecudnie wykonana diorama.Oczywiście głos na Mt.

 1. anber2020-09-01 23:20:08

  Narobiłeś się pan, co niemiara. Trzy modele w jednym. No no. Najbardziej przypadła mi do gustu Parowozownia z otoczeniem. Najmniej niestety samochodzik. Co jednak nie przeszkadza podziwiać całości z otwartą gębą. Gratuluję wykonania i pomysłu.

 1. Jacek-KP2020-09-01 22:33:03

  Ooo! Wspaniały obraz stworzyłeś. Szufla mi opadła. Jeszcze się nie naoglądałem.

 1. sztukmistrz2020-09-01 17:26:36

  No to marszałek pokazał i to jak, że umie sklejac, bo póki co tylko miał trafne komentarze ;) super klimat, pięknie wykonane modele no cóż czekam na kolejne bo teraz wiem, że warto.

 1. marszalek242020-09-01 17:19:07

  Z błędy historyczne czerwienią mi się uszy. Poprawiłem.

 1. krigu2020-09-01 14:52:23

  Świetna diorama! można by na niej film nakręcić.

 1. Wojok2020-09-01 12:14:31

  Hmm, no nie ma bata, to się musi podobać, i modelem tygodnia musi się skończyć :-) Ogrom pracy i efekt doskonały :-) :-) :-) Mam tylko dwie uwagi. Pierwsza, to to, że lato 1943, to już nie pochód Wermachtu w chwale - porażka w lutym tego roku pod Stalingradem, to nie rysa. A druga uwaga, to fakt, że niepotrzebnie zmniejszyłeś tą dioramę :-( Trzeba ją było powiększyć i trzymać psa...w niej :-) :-) :-)

 1. AndDi2020-09-01 12:07:42

  Uwielbiam dioramy, bo jest najczęściej na nich jakaś historia, a u Ciebie jest. Pięknie sklejona i świetnie przemyślana. Całość robi niesamowite wrażenie i w pełni zasługuje na MT. Bardzo mi się podoba trawa, kamienie i chodnik, ale bluszcz już nie, gdyż wygląda jak gąbka. Przemalowane figurki bardzo fajne. Trochę zbyt błyszczący dach lokomotywowni, może trzeba było użyć na papę papieru ściernego. W ogóle Ci nie wyszło brudzenie samochodu, gdyż jest to bardziej pomazanie, nad tym elementem powinieneś jeszcze popracować. Mimo tych uwag jestem zachwycony tą dioramą i historyjką którą opisuje. Obejrzałem już dwa razy, a i tak zapewne obejrzę jeszcze więcej razy. Lokomotywownia jest przepięknie zaprojektowana i wykonana, chociaż na wrotach chętnie widziałbym jakieś przetarcia od używania, ale to tylko mój gust :) Co to jest to pomarańczowe na bębnie hamulcowym?

Rezultaty 0 - 20 z 21 pozycji

Zaloguj się aby podzielić się swoimi komentarzami z innymi.

Nie posiadasz konta na Kartonowki.pl? - Zarejestruj się i zostań jednym z Nas! Logowanie