De Havilland DHC-2 Beaver SP-MKI

De Havilland DHC-2 Beaver SP-MKI
 • Samoloty, śmigłowce, szybowce, rakiety
 • Waloryzacja

Witam. Tym razem nie tylko polatamy, ale i popływamy. Przeglądając swoje zasoby trafiłem na darmowy model, który już dawno miałem ze strony Paper-replika. Podobał mi się ten samolot, ale jakoś schodziło. Dopiero jak natrafiłem w necie na informację, że mamy w Polsce pierwszy zarejestrowany Beaver w naszym kraju, to zacząłem szukać informacji. I co?. Okazało się, że Jest taki "Bóbr" zarejestrowany w Polsce SP-MKI. Stacjonuje w Airport Biernat (lotnisko Zerniki-Gądki)w okolicach Poznania i razem z flotą kilku wodnosamolotów wozi sobie turystów nad jeziorami.... Ponieważ model ściągnięty nie wymagał wielkich przeróbek, więc przemalowałem go na "naszego bobra". Może nie całkiem do końca, bo ogon trochę zię różni i są pasy na skrzydłach, ale zostawiłem, aby trochę uatrakcyjnić kolorystycznie. Jeśli źródła podają prawdę , to konstruktorem tego bardzo udanego samolotu był Polak. Pierwszy oblot był w 1947r i od tej pory te maszyny są eklsploatowane do dzisiaj głównie na Alasce i w Kanadzie. Było kilka wersji. Wiele maszyn latało w US ARMY, tak na pływakach , ale i z podwoziem kołowym. Bardzo dużo ich lata do dzisiaj i w większości sa w prywatnych kolekcjach. Miał to być testowy model, ale bardzo fajnie się go kleiło /tydzień/ i wyszło coś takiego co przyznam nieskromnie, że mi się podoba. Na kadłub wykorzystałem kredę, a pływaki są z bloku technicznego dobrze zaimpregnowane, bo mam zamiar go zwodować tylko czekam na odpowiednia aurę i lokalizację, Trochę uplastyczniłem silnik, bo było tylko czarne kółko. Wykorzystałem fotkę silnika od przodu, dopasowałem , a oprócz tego zrobiłem cylindry po prostu wycinając je ze zdjęcia z zapasem i odpowiednio wyginając. Później nakleiłem i od razu silnik wygląda inaczej. Skrzydła tez mają elementy, które nie są na wszystkich egzemplarzach. Nie bardzo wiem co to jest, ale czasem jest, więc zrobiłem dla uszczegółowienia. tylko czekam na odpowiednia aurę i lokalizację. Do pracowni wrzucę taką skondensowaną relację ze wszystkimi przeróbkami moimi, bez których się nie obeszło, ale to tylko ułatwiło budowę. Kto dotrwał do końca, to zapraszam do oglądania. (Pierwsze zdjęcia są jeszcze bez kół na pływakach). Generalnie bardzo zachęcam do budowy tego modelu bo daje bardzo efektowny wyglad , a efekt końcowy zalezy tyklko od precyzji i dokładności klejącego. Gdybym miał okreslić poziom trudności, to cos jak stary MM, tylko opracowany komputerowo i dobrze spasowany. Problemem jak zawsze w takich modelach jest mocowanie pływaków. do kadłuba, ale i to da się zrobić.

 • Wykonanie:
 • Skala trudnosci:
 • Prezentacja:
INFO Oryginał SP-MKI Oryginalny SP-MKI US ARMY Wersja US ARMY US ARMY

Komentarze

 1. peter2021-09-19 15:27:37

  Model ładnie wykonany i zaprezentowany.

 1. karakan19822021-09-04 03:36:03

  Jak to u Szamana , wszystko ładnie i czysto ! Fajny i ciekawy pomysł z tym modelem , zresztą u ciebie cały czas coś ciekawego się dzieje (malowania przeróbki itp) i to na ogromny Plus ... !!! Oczywiście 3•Max

 1. warmiak662021-09-03 18:08:00

  Mnie się podoba pomimo że nie wykonałeś wnętrza,,ale i tak jest OK,,Sam na niego "poluję",,,ale miło się ogląda.Powodzenia /dam dobre noty/

 1. frozenKAI2021-09-03 17:11:08

  Fakt rzadkosc na forum tym bardziej wart uwagi. Podoba mi się jak to jest sklejone chociaż sam nie jestem entuzjasta tego typu maszyn. Prezentuje się kozacko. Nie wiem czemu pierwsze skojarzenie po spojrzeniu na zdjęcia to "przystanek Alaska" jeśli ktos jeszcze pamięta;)

 1. DarkDevil802021-09-03 16:20:40

  Jeden z Twoich najlepszych modeli Heniu :-) Patrzy się na niego i aż się marzy polatać nad krainą Wielkich Jezior. Cud miód malina ten boberek ;-)

 1. Zygfryd2021-09-02 15:22:17

  Jak wcześniej pisano-wodnosamoloty rzadko tu trafiają. Ładny model, świetnie się prezentuje. W takim malowaniu chyba bardziej mi się podoba. W końcu coś nie po wojskowemu :)

 1. Jacek-KP2021-08-31 11:16:11

  Bardzo fajny samolocik. O niedociągnięciach Koledzy już pisali, więc się nie powtarzam. Jak będziesz miał wersję wojskową na kółkach to chętnie go przygarnę. W "Kafeterii" umieściłem informację o filmie z H.Fordem latającym tym właśnie samolotem.

 1. szaman2021-08-31 08:28:25

  Starałem się doszukać informacji o kołach w pływakach. Wychodzi jednak na to, sądząc po zdjęciach w locie, że koła się chowają w pływaki, a przednie wsuwają się, tak, ze zostaje na zewnątrz tylko małe kółko. po wysunięciu służą do holowania samolotu np. do hangaru. Możę na tym da się też wystartować z utwardzonego lotniska?. Przy okazji doczytałem się, że Harrison Ford ma prywatnie ten samolot i bardzo go lubi, a w 2019 r. podobno testowano wersję Bobra z napędem elektrycznym. To bardzo udana maszyna i do dziś produkuje się części zamienne, mimo ogromnej liczby modyfikacji i wariantów tej maszyny.

 1. tulipan740i2021-08-31 07:29:59

  Nietuzinkowy model. Zresztą jak Twoje wszystkie. Bardzo mi się podoba zarówno samolot jak i malowanie. Jak chodzi o wykonanie to faktycznie pływaki odstają od góry. Te kółka są jakoś osobno montowane do pływaków, czy chowają się w ich kubaturę? Przednie chyba są dokładane.

 1. szaman2021-08-31 06:24:11

  Zbyszku, wersja wojskowa się maluje...

 1. Zbyszek0012021-08-30 20:53:44

  Jak zwykle u Ciebie Heniek świetny model i kapitalne plenery. Szkoda, że nie jest w wersji wojskowej mnie bardziej się podoba. 3 maksy odemnie.

 1. Wojok2021-08-30 18:48:56

  Fajny model. Sympatyczny, choć sam samolot jak dla mnie, to brzydki. Grafika w oknach faktycznie ciekawa. Fotomontaże fajne :-):-):-) Pływaki pozostawię bez komentarza. Natomiast, co do oryginału, to najbardziej podoba mi się ten w wojskowych kolorkach :-):-):-) Ogólnie, model fajny jest, ciekawy :-)

 1. szaman2021-08-30 18:00:16

  Marszałek, Pływaki wersji wojskowej sa nieco inne niż cywilnej. Przeglądnąłem masę fotografii tej maszyny. Bywa róznie jak ze wszystkim. Jedne maja koła inne nie. To maszyna z 47r. więc wiele zmieniano, bo było wiele wersji, a samych silników kilka. Ja tego nie opracowałem. Skleiłem to co było do sklejenia. Pływaki to raczej zawsze niewdzięczny element do wykonania, a zwłaszcza ich mocowanie do kadłuba. Dorzucam jeszcze 2 fotki wersji na kołach...

 1. marszalek242021-08-30 17:22:55

  Pływaki. to wybitnie Ci nie wyszły ale i autor opracowania sporo w nich namieszał bo na zdjęciach są zupełnie inne. Zawsze chętnie podpatruję warsztat kolegów, Ty swój pięknie pokazujesz. Już wpadły mi w oko te klocuszki jako podstawki montażowe. Wydaje się to bardzo praktyczne. Intryguje mnie też historia z wersją wojskową tego samolotu. Oni to w offsecie z butami sprzedają???

 1. AndDi2021-08-30 14:41:48

  Sympatyczny samolocik, bardzo mi się podoba. Tak jak wspomniałem trochę pływki potraktowałeś po macoszemu. Fotomontaż nr 32 - bardzo dobry :)

 1. szaman2021-08-30 14:24:01

  Miałem dorabiać wnętrze, ale grafika na szybach jest całkie niezła i imituje prawdziwy wygląd, a doróbka kabiny to już duży kłopot w tym opracowaniu.

 1. Sebastian012021-08-30 14:07:46

  Ale fajny samolocik! Bardzo mi się podoba. Szkoda, że szybki nieprzezroczyste, ale jakoś to wcale nie przeszkadza w odbiorze modelu. Edit (niedziela): daję MT :)

Rezultaty 0 - 17 z 17 pozycji

Zaloguj się aby podzielić się swoimi komentarzami z innymi.

Nie posiadasz konta na Kartonowki.pl? - Zarejestruj się i zostań jednym z Nas! Logowanie