KW-1 (Modelik) - standard po mojemu

KW-1 (Modelik) - standard po mojemu
 • Pojazdy gąsienicowe
 • Waloryzacja
Model tygodnia 2024/23

Konstrukcja pewnie wszystkim znana (może nawet lubiana), to też nie będę rozwodzić się nad jej historią (ciekawych odsyłam do książek). Warto tylko dodać, że malowanie czerwonych gwiazd na wieży było rzadkością (przynajmniej z tego co udało mi się wyczytać) – to też ten egzemplarz można traktować raczej jako eksponat muzealny (tak przynajmniej ja go klasyfikuję). Model starałem się wykonać w standardzie, ale od siebie też coś dodałem. Mój ulepek to nic szczególnego, ale mało jest chyba tych modeli, wykonanych bez malowania, a ten, w oryginalnym kolorze druku wygląda chyba nie najgorzej :). Niestety opracowanie z licznymi błędami mniejszymi i większymi (mimo iż jest to wydanie II – zmienione!), co też mocno utrudnia wykonanie go w standardzie. Niektóre elementy jak kopułki trzeba powiększać, szpachlować i malować, bo w oryginale są po prostu za małe i zostawiałyby dość znaczne białe pola. Również poszycie wieży jest za małe w stosunku do szkieletu, co zapewne widać. Kadłub należy usztywnić, bo nie ma w środku żadnych podpórek. Model raczej prosty w budowie, ale nie oznacza to wcale (na czym sam się przejechałem), że szybki i przyjemny (szczególnie układ jezdny). Poszedłem trochę na łatwiznę i użyłem „laserowych” elementów kadłuba i gąsienic z pasków (choć i tak musiałem dorabiać 8 ogniw, bo było ich za mało). Mogę jednak szczerze te zabawki polecić, bo efekt dają niezły, choć warto wspomnieć, że nie da się nimi uzyskać naturalnego zwisu na górnych kołach podtrzymujących – co wyglądać może rażąco dla prawdziwych pancerniaków. Oczywiście przy oglądaniu należy uzbroić się w dużą dozę tolerancji w stosunku do odwzorowania konstrukcji (prawdy historycznej), bo wiele rzeczy jest tu albo za małych, albo nieproporcjonalnie dużych, a inne z kolei są bardzo udziwnione. Uprzedzając pytania – nie brudziłem, bo raz, że nie umiem, a dwa - szkoda mi było efektu modelu niemalowanego. To by było na tyle. Miłego oglądania.

 • Wykonanie:
 • Skala trudnosci:
 • Prezentacja:

Komentarze

 1. Mateo982024-06-10 21:26:10

  Dzięki serdeczne za pozytywny odbiór i cenne uwagi. Faktycznie gąsienice malowałem na srebrno. Starałem się poprawić to trochę ciemnym pigmentem, ale było go widocznie za mało.

 1. Kikol772024-06-03 10:49:05

  Doskonale sklejony standard, tak jak ktos pisał gąski nieco za srebrne i nie wiem czy to tylko złudzenie ale brak retuszu na krawedziach kół. Nie udało mi się jeszcze skleić żadnego czołgu ale jak miałbym robić standard to twój styl wykonania byłby ideałem do którego bym dażył :) Gratuluje super modelu i oddaje głos na MT

 1. Zedu2024-06-01 18:18:32

  Bardzo mi się podoba Twoje wykonanie. Właśnie tak powinien wyglądać sklejony standard. Tak czysty to on nawet z fabryki nie wyjechał :)

 1. Jacek-KP2024-05-31 16:18:45

  Pięknie wykonany standard, czyste, równe klejenie. Błędy, o których piszesz świetnie zamaskowane. Na tematy techniczne Koledzy się już wypowiedzieli, więc nie będę się powtarzał. Bardzo ładny w swej prostocie. Zasługuje na MT.

 1. haydee2024-05-31 13:28:20

  Cześć. Fajnie Ci wyszedł. Ja lubię oglądać pancerkę w standardzie, przypomina mi wtedy egzemplarze muzealne. Na nich można się skupić na co do kształtu i szczegółów pojazdu. Bardzo sterylny, bez małej plami kleju, gratulacje za dbałość. Super wykonany układ zawiedzenia, koła robią robotę. Tylko jak wcześniej Zbyszek pisał, mi też bardziej pasowałby ciemniejszy kolor zamiast srebrnego. Czekam na następny.

 1. sztukmistrz2024-05-31 08:13:28

  Pancerka to nie moja bajka ale jest równo czysto a to mi się zawsze w modelach podoba.

 1. warmiak662024-05-30 13:29:31

  Bardzo ładnie! Oceniam wysoko. Pozdrawiam.

 1. tulipan740i2024-05-30 08:50:38

  Model nie jest zbyt skomplikowany, ale prezentuje się bardzo korzystnie. Trochę rzucają się w oczy łączenia papieru, szczególnie na wieży. Odbiór modelu nieco też psują jasne krawędzie kół.

 1. Zbyszek0012024-05-30 08:24:02

  Bardzo udany standard. Świetny warsztat. Model bardzo fajnie się ogląda. Mam trzy podpowiedzi. To nie są uwagi to podpowiedź jak lepiej perfekcyjnie wykonać model czołgu. Lufa od czoła widać zwijany karton. Delikatnie nasączyć Ca przeszlifować i wiertelkiem wyrównać średnicę otworu. Malutko pracy a efekt perfekt. Druga prosta poprawka gąski w górnym.biegu między rolkami powinny lekko zwisać. Jak ten efekt osiągnąć. Doklej odrobina Ca gąskę do rolki a potem pomiedzy gąsienice a błotnik wstaw rozpórki może być to gąbka przycięty karton cokolwiek gąska się ułoży i to winni wystarczyć. Jak nie wzmocnij połączenie między ogniwami od góry kropelkami Ca. Nie będzie tego widać tych kropelek a efekt zwisającej Gądki nada modelowi realizmu. I trzecia porada. Ogniwa cięte laserem nascz klejem Ca a potem zeszlifuj końcówki ogniw tam gdzie są półokrągłe. Zabieg niby pracochłonny ale to niewiele pracy a efekt samego cię zaskoczy. Na koniec gąski nie maluj na srebrny kolor. Dużo lepszym w tym przypadku byłby gun metal. Oczywiście w niczym co napisałem nie widzę problemu. Wszyscy właściwie w standardzie tak budują. Ode mnie MT. Gratulacje pięknego modelu. Naprawdę bardzo udany .

 1. AndDi2024-05-29 17:45:03

  Świetnie sklejony model, tylko te gąsienice zbyt srebrzyste, może przy następnym modelu z takim napędem warto się nad tym bardziej pochylić.

 1. mirkuch2024-05-29 08:00:16

  Podziwiam warsztat! Pięknie uformowane kształty i tak czysto. Nie wiem czy można tak napisać, ale zazdroszczę, w pozytywnym znaczeniu, umiejętności i techniki:)

 1. tgzg2024-05-29 06:44:15

  Gratuluję wielce udanego modelu! Retusz świetnie dobrany, czyste lepienie, standard, który mnie się podoba. Ode mnie MT.

 1. PAN-KARTON2024-05-29 01:06:12

  A, czyli można skleić czołg jedynie retuszując krawędzie kartonu. Bardzo mi się podoba takie sklejanie.

Rezultaty 0 - 13 z 13 pozycji

Zaloguj się aby podzielić się swoimi komentarzami z innymi.

Nie posiadasz konta na Kartonowki.pl? - Zarejestruj się i zostań jednym z Nas! Logowanie