Type 1 Ho-Ha (Luzon, Filipiny 1944)

Type 1 Ho-Ha (Luzon, Filipiny 1944)
 • Pojazdy gąsienicowe
 • Waloryzacja

Jest to mój pierwszy model wykonany całkowicie od podstaw. To właśnie od niego zaczęła się moja pasja do tzw. scratchbuildingu. Japoński transporter półgąsienicowy Type 1 Ho-Ha. Zawsze lubiłem ten pojazd i pamiętam, że strasznie mi zależało aby mieć go u siebie. Niestety, nikt do tej pory go nie opracował w kartonie, a jedyne co było dostępne to drogie modele żywiczne . I tak po pewnym czasie pomyślałem sobie: "A może by tak wykonać Type 1 samemu, od podstaw?". Jako że zmysł techniczny zawsze miałem to postanowiłem spróbować. :) Znalazłem plany Ho-Hy(co nie było zresztą łatwe) na jakiejś japońskiej stronie, zeskalowałem do 1/25, wydrukowałem i zacząłem działać... I co ciekawe, po 6 miesiącach, miałem u siebie kartonową replikę Type 1 Ho-Ha w skali 1/25. Nie było łatwo, głównie ze względu na bardzo ograniczoną dokumentację, co zdarza się niezwykle często przy japońskich maszynach. Model powstał rok temu; dzisiaj zauważyłem, że na przykład, na Tank Encyclopedia dodano sporo nowych, wartościowych zdjęć, których nie posiadałem w 2018r. Jak widać na zdjęciach, w modelu wykonałem kilka uproszczeń, głównie w układzie jezdnym(szczegółowy był dla mnie za trudny). Warto też dodać, iż Ho-Ha została w całości zaprojektowana bez użycia komputera. Co więcej, nie rozrysowywałem siatek, jak np. w modelach z GPM-u, tylko starałem się odtworzyć poszczególne płyty pancerza osobno.

 • Wykonanie:
 • Skala trudnosci:
 • Prezentacja:

Komentarze

 1. PacificWind2019-09-15 15:00:37

  Jacku, rysunki techniczne/plany(bok, przód, tył, góra) mam zachowane. Ale jeżeli masz na myśli rysunki poszczególnych części, to tych nie posiadam. Jak wykonuję modele od podstaw, to części robię w miarę potrzeb i tylko w jednej sztuce.

 1. Jacek-KP2019-09-08 11:09:02

  Fajny model wyprodukowałeś. Gratuluję pomysłu i konsekwencji w jego wykonaniu. Blachy pancerza nie schodzą się dokładnie i układ jezdny też niedokładnie wykonany, ale ponieważ to całkowicie samodzielny projekt, to można wybaczyć początkującemu projektantowi. Czy zachowałeś rysunki? Może ktoś zechciałby by go odtworzyć w profesjonalnym programie graficznym?

 1. mariotechnet2019-09-08 11:07:06

  Świetny, rewelacja, bardzo mi się podoba - Pozdrawiam

 1. Data2019-09-05 16:43:18

  Sam pojazd - bo ja wiem (choć oryginalny). Za to na pewno podoba mi się kamuflaż tych japońskich wynalazków. I twój nick też brzmi dobrze. Może japońskiej wersji też używaj - Taiheiyo Kaze :) 太平洋 風 :) na sto procent nie jestem pewien, ale chyba tak zapisane się zgadza ,)

 1. szaman2019-09-05 16:21:30

  Zgadzam się z opiniami kolegów. Mimo tych kilku uwag model prezentuje się bardzo przyzwoicie no i szacun za samodzielne opracowanie.

 1. Zbyszek0012019-09-05 15:28:57

  Chylę czoła przed tak złożoną operacja jak projekt. Do tego wyrysowany odręcznie. I tutaj jest super. Wydaje mi się ż ezabrakło ci staranności, i zarówno jak przy kole napędowym i gąskach, bo w sumie zawieszenie jest całkiem, całkiem, oraz brak mi staranności przy wykończeniu bryły kadłuba Można było za niewielki wkład pracy dodać nity. Jednak efekt jest bardzo, bardzo. No i jako jedyny masz ten model w kolekcji.

 1. Zygfryd2019-09-05 14:19:14

  Hejka,witam i ja. Model wygląda mega przyzwoicie. W dodatku w całości rysowany ołówkiem. Szacun za taką robotę. I tak jak mówi Wojok w relacji byś uzyskał pomoc na 100%. Ale i tak odbiór pozytywny :)

 1. Wojok2019-09-05 02:28:01

  Hejka, witam na forum :-) Gratuluję fajnego modelu - brawa za inwencję twórczą. No i z fotkami widzę postęp :-) Szkoda,że tak późno zawitałeś na forum. Gdybyś założył relację z budowy tego modelu, to jestem przekonany, że układ jezdny wyglądałby o niebo lepiej :-) Ale, jak to mówią, co się odwlecze, to nie uciecze. Ani się obejrzysz, jak będziesz pojedyncze ogniwa dłubał, gdy Cię chopoki docisną :-)

Rezultaty 0 - 8 z 8 pozycji

Zaloguj się aby podzielić się swoimi komentarzami z innymi.

Nie posiadasz konta na Kartonowki.pl? - Zarejestruj się i zostań jednym z Nas! Logowanie