A4C Skyhawk

Kolejny raz zabrałem się za coś mniej typowego. Jest jeden taki model na naszym forum , ale z innego wydawnictwa. Mój model to darmocha od Yavo Hozmi,. Ten sam co klejona Fouga Magister i Phantom od Artka. Samolot taki brzydal, ale w Top Ganie też występuje. Jest możliwość wykonania go z garbem lub w wersji bez garba. Wybrałem garb jako bardzo charakterystyczny dla sylwetki tej maszyny.

Nie będę robił całościowej relacji bo więcej kleję i nie mam czasu na pisanie krok po kroku. To co do tej pory wykonałem podzieliłem na kawałki aby nie było zamieszania z fotkami. Model sklejony całkowicie w standardzie i moje modyfikacje zaczną się dopiero przy produkcji podwozia, którego model nie posiada. Będę rorabiał. Oryginał jest w skali 1do 30, więc przeskalowałem na 1do33 bo taka jest moja jedynie słuszna skala. I tak to kawał samolotu, porównywalny do Phantoma.

Najpierw kilka fotek prawdziwej maszyny i zdjęć modelu autora.

wersje z garbem i bez model bez uzbrojenia

Zaczynamy. Na wstępie jeszcze kilka uwag. Model doskonale spasowany i nie było potrzeby nigdzie niczego poprawiac lub docinać. Wszystkie elementy retuszowane i cała masa drobnicy, która bardzo jednak podnosi walory modelu. Najpierw dzióbek i kabina.

Pilot był przewidziany i nawet przymierzał się do fotela, ale poszedł do kantyny i się na..... zgubił buty i nie bardzo trzymał równowagę, więc musiałem z niego zrezygnować. (nawiasem, musiałbym mu amputować nogi w kolanach, bo nie wchodziły pod deskę ).

Kadłub. wszystko jest na zdjęciach, więc raczej nie ma co opisywać.

Statecznik pionowy. Tutaj były 2 opcje. Albo wykonanie w 3D z tym perforowanym ogonem, albo miał tylko namalowane w 2D. Wybrałem wersję trudniejsza i daje fajny efekt.

 

Garb na kadłubie.

Różne drobiazgi

Owiewka. Owiewkaę wykonałem moim starym tradycyjnym sposobem. Dobrałem z pośród tych , które mam takie, które było bardzo podone w kształcie, a następnie rękawiczk, folia, palnik kuchenki gazowej i owiewka gotowa. Zostało tylko przyciąć i jest.

Gotowy kadłub i skrzydła. Ponieważ chcę zrobić samolot na podwoziu musiałem wcześniej przemyśleć jak się do tego zabrać. Wyciąłem w skrzydłach narysowane zamknięte klapy podwozia i w to miejsce wkleiłem imitację wnęki (fotkę wnęki plastikowej ,którą przerobiłem na czarno-biały. Nie robię prawdziwych wnęk, bo za bardzo musiałbym ingerować w użebrowanie skrzydeł. W podobny sposób dorobiłem wysunięte sloty, których model nie posiada i wydaje mi się , że to trochę uplastyczniło skrzydła. Dopiero teraz znalazłem chwilę na opisanie tego wszystkiego. Maszyna schnie,bo dokleiłem kilka drobiazgów, hak, KM-y. Na chwilę obecną wygląda to tak jak na zdjęciach. Model klei się cudownie. Jest perfekt opracowany i bardzo atrakcyjny kolorystycznie. Zachęcam tych bardziej doświadczonych modelarzy do sklejenia choć jednego z darmowych modeli Hozmiego. F-15, Kwir , Phantom czy Mirage, są jeszcze inne.

Teraz już budowa zwolni, bo muszę wykombinować jak zrobić w miarę dobrze całe podwozie bazując tylko na zdjęciach. Co do tempa, to mam dużo wolnego czasu więc kleję i jem na przemian....a jak się super skleja to wszystko idzie jak trzeba. Jeszcze dużo pracy przy nim. Oprócz podwozia jest jeszcze uzbrojenie i potężne zbiorniki. Myślę, że efekt będzie niezły.

Centralne podwozie Przednie podwozie

Teraz już tak szybko nie pójdzie. Wymyśliłem jak zrobię podwozie. Na razie jak to jest u autora bez podwozia.

Powiem Ci Wojtku prawdę. Zacząłem 5 dni temu, ale do końca to jeszcze daleko. Podwozie, pylony, zbiorniki, uzbrojenie i jeszcze trochę dupereli, które musza pozostać na koniec bo by przeszkadzały w tym momencie. Staram się jak mogę skleić go jak najlepiej. Retuszuję każdy nawet najdrobniejszy element, a to bardzo pracochłonne.

A oto mój sposób na podwozie, oczywiście to jeszcze nie na gotowo, ale tak to będzie zrobione. Co do komór podwozia, to wiem, że nowa wersja Phantoma od Hozmiego ma już podwozie, i jeszcze któryś model, Chyba Kwir, ale musiałbym sprawdzić.

No to ciągniemy tego wielbłąda dalej. Zrobiłem podwozie. Koła i golenie dorabiałem sam,  Może się komuś wydawać , że samolot za wysoko" siedzi", ale ten typ tak ma i wszystko sprawdziłem. Pod spodem maja się jeszcze zmieścić potężne zbiorniki i uzbrojenie. Zastanawiam się , bo bardzo mnie kusi żeby dorobić mu jeszcze otwarte hamulce aerodynamiczne jak na fotce. Niestety byłoby to bez wnęk. Zrobię jakąś przymiarkę i zobaczę jak by to wyglądało. 

Takie coś mnie jeszcze czeka.

Te hamulce areo nie dawały mi jednak spokoju i postanowiłem zrobić je mimo braku wnęk. I tak nie ma wnęk podwozia, a mimo to wcale to nie razi.Jeszcze nad nimi popracuje, na razie to wstępna wersja. Trzeba poprawić siłowniki.

Wojoik, staram się jak mogę na tyle na ile mnie stać bo naprawdę będzie to bardzo atrakcyjny model mimo swojej pozornej brzydoty.

Teraz będę miał dylemat, bo jest kilka opcji wykonania uzbrojenia. Pylony zrobiłem wszystkie i autor podaje rysunek jak to wszystko można podwiesić. Skłaniam się jednak do tego, aby nie robić centralnego zbiornika, tylko tam podwiesić 2 większe bomby, ,obok "drop tanks" i na końcowych pylonach wyrzutnie rakiet.

Tak mniej więcej jak na tym obrazku tylko w środku 2 bomby a na końcach wyrzutnie rakiet

Kurcze, zbiorniki i wyrzutnie już zamontowałem. Teraz sprawa środka . Są dwie średnie bomby i 2 małe. Co teraz. Myślałem o 2 średnich bombach i rakiecie pomiędzy nimi niżej...Bo i takie zestawienia są. A tak w ogóle to w tej maszynie można podwiesić właściwie wszystko i będzie dobrze. Głowa boli jak się patrzy na to co tam może wisieć... Na razie to wygląda tak.

 

Czeka mnie jeszcze to!

Klamka zapadła. Będą 2 duże bomby i elektronika pośrodku. Elektronikę zapożyczam od Phantoma  tegoż samego autora.

Właściwie to pół na pół. Oparłem się na opracowaniu z Zarkova z Model Art, a część sam dokombinowałem. Masz info na priva.

Uzbrojenie już zakończone, teraz ten cholerny generator na skrzydłach. Zacząłem, ale nawet nie ma jak złapać pęsetą tych kawałeczków 1x2mm, a co dopiero przykleić. Nie wiem czy dam sobie z tym radę.

 

 

A mówią ,że taki brzydal.. Moim zdaniem wygląda bardzo atrakcyjnie i bojowo. To potężnie groźna maszyna.Będą jeszcze schodki dla pilota, bo do kabiny trochę wysoko...

 

Rezultaty 0 - 20 z 27 pozycji
Udostępnij publikację:

Dodany przez szaman

szaman
Jestem klubowiczem od 2011-03-05
Krótkofalowiec, modelarz, elektronik,mechanik, fotograf-to moje hobby przez całe życie.