O.R.P. GROM

  1. Stach 2024-04-18 01:37:16

    Witam, zakupiłem wycinankę Groma z GPM-u. Czy może mnie ktoś oświecić , bo nie wiem czy to błąd wydawnictwa czy faktycznie tak było - wały napędowe względem siebie nie wychodzą w tym samym miejscu. Dla zrozumienia istoty zagadnienia zdjęcie. Pozdrawiam Stach.

     

  1. PAN-KARTON 2024-04-18 08:52:57

    Moim zdaniem powinny być równo. Znalazłem fotkę z modelu z innego wydawnictwa od dna strony. Na drugim zdjęciu od innego Autora też raczej równo. Więc raczej błąd druku.

    Okręt by w kółko pływał przy takim ustawieniu A co mówi instrukcja, rysunek lub co tam dali ?

  1. PAN-KARTON 2024-04-18 09:16:42

    A które Ty masz wydanie bo w GPM 10 2023 ORP WICHER II GROM II model 1:100 jest równo drukowane (?) ( fota 1 )

    Czy to ta nowość - 7'2024 ? ( fota 2 )

  1. Wojok 2024-04-18 09:35:33

    Hmm, musiałbyś pogrzebać w jakichś oryginalnych planach, bo teoretycznie taka opcja jest możliwa

  1. PAN-KARTON 2024-04-18 09:41:48

    Plany modelarskie na rysunku nie chwalą się asymetrią. Nie mam ich przed sobą. Prościej chyba napisać do GPM, chociaż teraz to nie wiadomo gdzie pisać.

  1. PAN-KARTON 2024-04-18 09:56:25

    Nie dawała mi spokoju sugestia Wojok'a. Że, teoretycznie tak mogło być ?

    Zrobiłem małą restytucję rysunku ze zdjęcia i wychodzi że było równo, ale nie mam na to innych dowodów

  1. Piotr D. 2024-04-18 11:19:30

    Nie, nic by nie pływało w kółko, bo wały są zapewne różnej długości, więc kompensują niesymetryczne rozmieszczenie wyjścia tychże z kadłuba w rezultacie śruby są na tej samej wysokości.
    Planami z Modelarza sprzed 50 lat nie ma się co sugerować.

    Grom/Błyskawica miały potężne siłownie, były jednymi z najszybszych niszczycieli. Podejrzewam, że niesymetryczne wyjście wałów z kadłuba wiąże się również z niesymetrycznym ustawieniem maszynowni wewnątrz kadłuba. Tak praktyka była spotykana również w innych konstrukcjach (bodajże francuski Le Terible, który również charakteryzował się potężną siłownią).

  1. PAN-KARTON 2024-04-18 12:05:30

    Chciałem pomóc, a wyszło jak zwykle Człowiek się uczy całe życie, dobrze że jest od kogo

    Ciekawy artykuł ?:

    https://www.bryk.pl/wypracowania/historia/xx-wiek-ii-wojna-swiatowa/9486-monografia-okretu-wojennego-orp-grom.html

     

  1. PAN-KARTON 2024-04-18 12:16:33

    Nie żebym nie dawał za wygraną, ale zdjęcie wraku pokazuje ustawienie śrub w jednej linii. Skąd by się miała brać ta asymetria, pomijając rację o możliwościach konstrukcji tego typu jednostek

  1. Piotr D. 2024-04-18 12:36:24

    Nie żebym nie dawał za wygraną, ale zdjęcie wraku pokazuje ustawienie śrub w jednej linii. Skąd by się miała brać ta asymetria, pomijając rację o możliwościach konstrukcji tego typu jednostek

    PAN-KARTON


    Na moje oko to nie jest żadne zdjęcie tylko wizja artystyczna, na której z resztą detale są słabo widoczne. W poprzednim wpisie wyraźnie napisałem, że śruby najprawdopodobniej były w jednej linii, różna była tylko długość wałów napędowych wynikająca z ich niesymetrycznego wyjścia z kadłuba. Nie mam wycinanki i to trzeba sprawdzić, ale jeśli wały mają tam różną długość, to znaczy że wszystko jest ok.

  1. PAN-KARTON 2024-04-18 12:39:34

    To nie kartonowy model ale, facet zebrał tak bogatą dokumentację na temat GROM'a że nie uszedł by mu tak poważny detal konstrukcji. Znalazłem tę relację po przez Forum Okrętów Wojennych i w końcu do:

    https://www.koga.net.pl/forum/521/45454.html?start=190

    Stawiam na swoim i uważam że były równo ułożone, i długości wałów były równe. Ja staram się pokazać coś, przypuszczenia są od mega Osób ale dajcie coś dla swoich teorii

  1. PAN-KARTON 2024-04-18 12:45:47


    Na moje oko to nie jest żadne zdjęcie tylko wizja artystyczna [...]

    Piotr D.

    Wizja ale oparta na prawdziwej wyprawie

    https://i245.photobucket.com/albums/gg54/ramm87/019-copy.jpg

    https://fow.pl/forum/viewtopic.php?t=6108&start=64 ( piąta zakładka )

     

     

  1. Wojok 2024-04-18 14:31:55

    Myślę, że projektant ma coś na ten temat. Zbyt rażąca różnica, żeby tak się mylnął.

  1. PAN-KARTON 2024-04-18 16:16:09

    Mylnięte jak nic. Zobaczcie jak różne są kształty miejsc na części 38eL/P. No chyba że wały dodatkowo wychodzą pod różnymi kątami z kadłuba Teraz pozostaje pytanie które jest dobre, w dobrym miejscu i kształcie ?

    Stach'u a przecież Ty w 2016 skleiłeś pięknego GROM'a z Answer.

  1. Wojok 2024-04-18 17:01:24

    Mylnięte jak nic.

    PAN-KARTON


    Mylisz się. Wiem już, że to nie jest błąd.

    Jak ogarnę trochę czasu, to wyjaśnię.

  1. PAN-KARTON 2024-04-18 17:09:17

    Mylisz się. Wiem już, że to nie jest błąd.

    Jak ogarnę trochę czasu, to wyjaśnię.

    Wojok

    Nie ma ludzi nieomylnych. Przyznam rację i przeproszę.

    Ale jestem ciekawy jakie jest rozwiązanie tej zagadki ?

  1. Piotr D. 2024-04-18 17:24:04


     

    Ale jestem ciekawy jakie jest rozwiązanie tej zagadki ?

    PAN-KARTON


    Nie ma żadnej zagadki. Jeśli silniki są przesunięte względem siebie, to wały śrub też są ustawione pod nieco innym kątem. Wychodząc w innych punktach poszycia, te punkty wyjścia wałów siłą rzeczy muszą mieć inny kształt.
    Nie wierzę, że ktoś projektując taki model w 1:100 ot tak walnąłby takiego babola.
    Specjalnie dla Ciebie przeryłem stary dysk i proszę, na rysunku masz kawałek planów stoczniowych. Widać że silniki są względem siebie przesunięte, widać też że oba wały są ustawione względem siebie pod innym kątem, stąd wniosek jak wyżej.

  1. PAN-KARTON 2024-04-18 18:18:52

    Nie ma żadnej zagadki.

    Piotr D.


    Piotrze po raz drugi zwracam honor i uznaję Twoja wiedzę + zawartość dysków jako nieocenioną kopalnie diamentów. Mam nadzieję że kiedyś będę miał zaszczyt poznać Cię osobiście i usłyszeć wiele odpowiedzi na czasem nie do końca dobrze postawione pytania.

    Przepraszam, że się upierałem przy swoim. Sam widzisz że materiał zgromadzony i odszukany przeze mnie w tym wpisie dawał mi powód do takiego stanowiska. Szacun i podziw.

    Strach tylko domniemać jak wiele osób zajmujących się w tym przypadku ORP GROM'em, myli się

    Obiecuje że, po raz trzeci nie będę dyskutował . Mam nadzieję że, nie oceniasz mojej postawy negatywnie, bo zdrowa, miła dyskusja, nawet zaciekła może przynieść wyjaśnienia pomocne nie tylko dyskutującym.

    Dzięki !

  1. Stach 2024-04-18 19:30:45

    Dziękuję za zainteresowanie tematem i widzę że na forum wytworzyła się nawet mała dyskusja. Z góry przepraszam kolegów modelarzy bo to nie było moim zamysłem żeby kogoś poróżnić. Wracając do tematu jest to oczywiście nowe wydanie Groma 7/2024 stan na 1938 rok. Autorem opracowania jest pan Aleksander Balicki (tak twierdzi GPM na ich stronie) choć w stopce nie ma takowej informacji. Za to jest informacja że grafikę na okładce wykonał pan Grzegorz Nowak - ten sam który zaprojektował swego czasu Groma dla wydawnictwa ANSWER (Modele Kartonowego Fana 2/3-2002) i którego wykonałem. Tam wały napędowe jak i ich "osłona" wychodząca z poszycia dennego są w tym samym miejscu i o takiej samej wymiarowo "obudowie" Powracając do nowego wydania Groma, jeszcze raz przestudiowałem rysunki techniczne. Wały są tej samej długości, lecz elementy z których one wychodzą już nie - stąd moja mylna ocena sugerując się tylko poszyciem dennym. Z drugiej strony na planie generalnym widać jakoby drugi wał był niżej od pierwszego... Chciałbym jeszcze poinformować gdyby ktoś chciał zakupić tę wycinankę to moja ma błąd  drzwi okrętowych - kolor nie zgrywa się z obrysem. Zdziwiło mnie także że wały są w formie papierowej, niby mały problem  bo można z drutu tylko trza dobrać odpowiednią średnicę. Ale hitem jest jak dla mnie maszt główny. Autor sugeruje tu mix - trochę drutu, trochę papieru i tu znów można zastąpić to drutem ale jaka dokładnie znów średnica? Wycinanka mimo wszystko wygląda imponująco (114 cm długości) ale zaczynam się martwić bo mój Orzeł z GPM-u też pięknie wyglądał na planach a w ostatecznym rozrachunku wyszło jak wyszło... Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie  i pozdrawiam Stach.

  1. Wojok 2024-04-18 19:50:12

    No, jeden wał musi być niżej od drugiego, skoro wychodzą z różnych miejsc poszycia.

    I nie przepraszaj, bo nie ma za co - znowu człowiek się czegoś nauczył.

    Hmm, na dobrą sprawę, to powinniśmy nawet podziękować

    Może jutro

Rezultaty 0 - 20 z 30 pozycji
Udostępnij temat: